Un baietel rasfatat

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Daca ai bona la copil, daca ai pe altcineva ce vede de el bine inteles ca nu i pasa cat sta copilul cu pampers (nu o sa stea dupa el niciodata; e mai simplu)...
Dar daca stai acasa si copilul face pe el mare fiind nu este ok.
Copilul trebuie invatat, este si mai igienic ptr el.

Conchita nu am idee cati ani are fata ta! eu vorbesc de copii maricei.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita


ar fi pentru a patra oara cand as cita si explica. am si io o limita de rabdare cu adultii. cu copiii, doar, sunt nelimitata. ei ma pot intreba de o mie de ori acelasi lucru, nu obosesc. sorry, accept, dar e frustrant sa discuti cu cineva care nu citeste ce spui...no hard feelings.




Te citesc cu mare atentie. In tot topicul asta nu exista nici un indemn la a forta un copil sa stea pe olita sau sa faca orice altceva. Nici din partea mea nici a altcuiva. In schimb este plin de povestile de succes ale mamelor care nu au facut nimic si intr-o zi copilul a cerut olita. Si care au tras concluzia ca asta este solutia si nici o alta nu este acceptabila!

Si tu ai spus, CITEZ, "nu fac NIMIC legat de olita. pentru ca NU VREAU, pentru ca STIU ca asa e BINE.". Nu ai spus 'nu fac nimic sa o fortez'. Sunt o persoana extrem de sensibila la nuante si m-as fi mirat sa te fi interpretat gresit.


[/quote]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaMariaVV spune:

Dumnezeule, in ce s-a transformat topicul meu?
Eu una am invatat un singur lucru bun de aici. Ca exista AP, eu nu stiam, eu am fost crescuta militareste si mai ales in primul an de viata al lui Vladi am crezut ca asa trebuie sa-l cresc. Acum, mai ales dupa venirea pe lume a surorii lui, am inteles ce lucru minunat este sa arati tot timpul copilului ca-l iubesti, sa inveti (la 25 de ani) sa te joci, sa te rasfeti ca un copil si cu un copil, sa faci toate nebuniile. Ca mi-ar placea sa stea pe olita, sa inteleaga tot ce cred eu ca e bine etc , da , mi-ar placea, dar m-a dezvatat de pe la un an de chestia asta. De aceea va si ceream ajutorul, sa nu mai repet greselile facute cu el.
Nu inteleg de ce s-a ajuns la modul acesta agresiv de exprimare. Ar trebui sa urmam si cursuri de "attachment" pentru persoane daca ma pot exprima asa. Nu trebuie sa se dea in cap la nimeni, mai ales daca dispui de informatii mai multe, mai bune. Inteleptul sfatuieste, nu judeca, nu critica, nu da in cap.
Deci, fetelor, va rog sa-mi recomandati site-uri, carti, orice legat de AP.
Ulterior, as vrea ca de comun acord sa inchidem topicul.
Multumesc din suflet pentru colaborare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaMariaVV spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp

Mereu m-am intrebat de ce, periodic, cate un utilizator isi schimba username-ul cu care deschide/participa la subiecte cu ton si scop provocator. Vorba cea "lupul isi schimba parul dar naravul ba"
Din pacate, pe langa astfel de useri, primesc de obicei avertisment si alte "victime colaterale". Poate asa vor invata sa citeasca de doua ori propriul mesaj inainte de a-l posta pe forum.
A, si topicul se muta la zezeu.
Ca doar cine a vrut scandal si intrigi sa aiba loc de desfasurare


Buna seara, draga moderatorule!
Eu sunt noua pe DC. Nu am stiu ca exista toate chestiile cu useri schimbati etc
In mesajul postat, faci referire la "deschide/participa la subiecte ". Ti-am scris pentru a-ti spune ca nu e cazul meu.
Eu am crezut ca DC serveste persoanelor care vor sa afle informatii, sa invete lucruri noi etc. Iata ca am si invatat ceva de aici.
Pe de alta parte sunt dezamagita de turnura pe care o iau multe subiecte.
Sper ca toti nervii sa fie temperati inainte de a scrie/raspunde la subiecte si astfel DC sa-si indeplineasca cu folos rolul in continuare.
Una peste alta, multumesc ca existati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Vreau sa va zic din experienta noastra vis a vis de olita. Am un fecior de 2 ani si 9 luni si o fetita de un an si o luna. Am descoperit EC-ul cand baiatu avea 11 luni si tot de pe atunci am inceput sa-l practic. Treaba a mers ca pe roate pana pe la 1 an si o luna cand am ramas insarcinata..dizgravidie emetizanta etc.. altcineva din familie nu stia sa-l "citeasca" ca sa putem continua cu EC-ul asa ca s-a strins treaba.

Acum nu mai are pamp deloc, de putin timp..dar a venit de la sine treaba..imi statea in casa numai fara pampers pentru ca nu-l suporta..si fara pantaloni..mi-a pisat casa dupa bunu plac timp de cateva luni... pana intr-o zi cand a facut singurel la olita din picioare la tinta..ba chiar la wc s-a cerut imediat ..asa ca sa-l imite pe tata.

Cu fata aveam deja lectiile facute... asa incat in plin sezon de colici..o ajutam mai intai sa elimine gazele tinand-o cu spatele ei pe burtica mea..cu picioarele flexate..mi se parea ca elimina toate cele mai usor fara dureri (dar imbracata). Pe la 3 luni mi-a venit in minte EC-ul si zic hai sa incerc..in 3 zile a invata mititica... numai cand simtea ca e dezvelit funduletu dadea drumu. Eu purtand-o in brate din prima zi, o stiam ca-n palma... adica o citeam exact cand doreste sa elimine. De la 3 luni la 6 luni a fost o perioada fantastica... ne intelegeam din priviri..era comunicare perfecta..chiar asa fara vorbe..o privire fixa, un tipat, foiala specifica si stiam ca doreste sa faca un pipi sau kk. Ceea ce m-a impresionat cel mai tare este ca ea ma astepta s-o dezbrac (mi-a fost clar si limpede ca are control asupra sfincterelor)..nu saream in disperare cu dezbracatu ca sa nu ratez momentul..nicicum.. luam la cunostinta de ceea ce dorea ea sa faca , incepeam sa o dezbrac cu calm, aduceam olita..pozitia regulamentara si gata ... ii displacea total sa faca daca avea haine pe ea. In cele 3 luni mi-a facut de fix 3 ori kk in pamp... pure accidente..neatentia mea...

Treaba s-a schimbat dupa ce a inceput sa mearga de-abusilea.. o pierdeam prin casa..era foarte preocupata sa cerceteze, exploreze,,asa incat uita sa ma anunte..uita si ea..momentele s-au rarit..noaptea o mai simt cum se foieste sa caute o pozitie pt facut pisu..uneori o iau usurel fara sa o trezesc..si face la olita linistita..

Ca sa nu-mi sara nimeni in cap mentionez ca nu o asez pe olita efectiv..ci o tin deasupra olitei..in bratele mele. Pun mai jos un link..la pagina 123 parca sunt ceva poze.

www.naturalchild.org/guest/natural_parenting.pdf" target="_blank">http://www.naturalchild.org/guest/natural_parenting.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=114580&SearchTerms=attachment,parenting

uite aici s-a vorbit prima data pe forum despre ap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristi_2003

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=114580&SearchTerms=attachment,parenting

uite aici s-a vorbit prima data pe forum despre ap


serios?? asta a fost prima discutie despre AP?? Pai e de acu 2 ani abia.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

am zis eu gresit - asta am gasit-o ca fiind prima discutie doar despre ap.

daca la alte topicuri s-a mentionat apul - nu neg, pt ca nu stiu, mai mult ca sigur ca sunt. da ma gandesc ca poate nu are timp sa caute cateva replici intr-un topic de 30 de pagini de ex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristi_2003

am zis eu gresit - asta am gasit-o ca fiind prima discutie doar despre ap.

daca la alte topicuri s-a mentionat apul - nu neg, pt ca nu stiu, mai mult ca sigur ca sunt. da ma gandesc ca poate nu are timp sa caute cateva replici intr-un topic de 30 de pagini de ex.


Cred ca am si scris ceva pe la topicul asta... Ma miram pentru ca eu am descoperit tarziu AP-ul... imi zic asta cu amaraciune..de cand avea fecioru 7 luni...

Chiar ar fi interesant de stiut...de cand dateaza primele "zvacniri AP" pe acest forum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaMariaVV spune:

As vrea sa va cer acordul sa mutam inapoi la "Parintii intreaba, parintii raspund" acest subiect. Sunt sigura ca sunt si alti parinti in situatia mea si le-ar fi de folos sa citeasca acest topic. Mie mi-a fost, si nu cred ca l-as fi cautat aici. Va rog!

Mergi la inceput