INSEMINARE 50

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Araceli spune:

Peta . 8 foliculi!!! Cred ca n-a mai prididit dr ta sa ii numere Sa inteleg ca nu iti mareste doza de puregon? Si nu mai completezi cu nimic, nu?
Mie nu mi-a spus niciodata dr daca foliculul/foliculii mei contin sau nu ovul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peta spune:

mi-a zis sa iau in continuare cate 75 ui/zi, si luni ne vedem iar la monitorizare...sper sa creasca macar 2, ca afurisitii asa fac, acum in primele zile sunt multi, si dupa aia nu mai creste decat unu singur, ceilalti in urma...mie doar luna trecuta mi-a facut eco dupa inseminare, doar ca sa vada cat e de mare foliculul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Araceli spune:

Pe mine m-a chemat dr T la monitorizare in fiecare zi, inclusiv sambata si duminica, si chiar de 2 ori/zi...pe mine m-au terminat drumurile...
Eu cred ca din astia 8 sigur o sa creasca 2, mai ales daca au dimensiuni apropiate. Asa a fost si la mine, cei cu dimensiuni apropiate au ajuns la maturitate, restul cred ca s-au pierdut pe drum...
Despre endometru ti-a spus ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peta spune:

mie in fiecare luna mi s-a intamplat sa am 2 foliculi la diferente de 1 mm, dar de pe la marimea asta de 11-12 mm, crestea doar unu...de endometru am uitat sa interb. Ce nu prea imi place la clinica asta e ca ei iti fac dosar unde trec tot, dar tie nu-ti dau nimic, si daca nu ii tragi de limba nu spun nimic...si eu cum sunt f zapacita, mereu uit sa intreb cate ceva. Oricum, la mine endometru e deobicei ok, adica ajunge la 10 cand e timplul de inseminare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_ivan spune:

eu la primul IA am avut stimulare cu puregon de 100 6 zile si am avut cate 5 folicului pe fiecare ovar.
la IA de luna viitoare o sa fac stimulare cu menopur si asta nu pt ca nu as fi reactionat bine la puregon dar i-am zis dr ca m-au durutrau ovarele si buzunarele
celor care ati facut menopur ceva sfaturi aveti pt mine?? sa ma astept la reactii adverse mai ciudate?? si daca are LH asta ce inseamna pt stimulare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabine spune:

Ana eu cu menopur am facut stimulare acum ultima data.Eram doar foarte balonata.Altceva nu am avut nimic.Rezultatul trei foliculi uriasi.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

Sabine, te inteleg prin ce treci. iti inteleg si revolta. am simtit-o si eu si nici acum nu mi-a prea trecut. Am invatat doar sa traiesc cu durerea si revolta asta...
Nu ma ajuta sa trec mai usor peste nici explicatia (chiar daca poate e adevarata) cu "poate asa a fost mai bine, ca DD de fapt m-ar fi scutit de o durere mai mare". poate o sa inteleg si o sa accept asta candva, dar deocamdata nu am ajuns in punctul ala.
Cand ne pregateam de FIV doar asta ma rugam: daca nu mi-e dat sa fie sa nici nu se lipeasca embrionasii ca nu cred ca fac fata pierderii... si uite ca nici nu am ajuns la FIV si de ce m-am rugat sa nu se intample...aia s-a intamplat. Dar acum stiu ca pot face fata pierderii si ... sunt atat de inversunata sa reusesc!!!



_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_ivan spune:

puregonul m-a balonat foarte tare aste reactii nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

Araceli, si eu la IA2 am avut dureri mari cam 2-3 zile, se pare ca si acum ma jeneaza. dar o sa prestam de siguranta, ca nici noi nu avem certitudinea ca s-a spart foliculul. si IA-ul acum l-am facut la 25 ore de la gonasi

peta, interesant de stiut ca se vede ecografic daca foli contine ovul
ai o armata de foli! sa fie intr-un ceas bun si sa se comporte exemplar pana la capat

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

Sa va povestesc experienta noastra de la IA-ul de azi?
mi-a facut-o nu stiu cine (doctorita mea sau organismul meu ) de ne-a trimis la IA in ziua 12, in viata mea nu am ovulat asa repede!! si cum nu ma asteptam sa mergem vineri ci doar luni ... am avut doar 2 zile de abstinenta
treaca de la noi...dar cand a iesit bioloaga (sabine, a fost o bioloaga noua, bruneta. simpatica si saritoare...dar) si ne-a intrebat cu o fata inger de si pe un ton ingrijorat (dar cu fisa noastra in fata pe care scria IUI nr 3!) daca am mai facut vreodata spermograma.
va ati seama ca mi s-au inmuiat genuchii ... si ii raspund "normal, doar e IUI nr 3! dar e ce?" si ea "pai sunt doar 6 mil! cu 50% mobilitate" (a uitat sa precizeze ca pe mililitru si nu pe volum total ejaculat!)
20 min cat a muncit ea prin lab am fost convinsi ca ne intoarcem acasa fara sa facem nimic...cu codita intre picioare. si ne intrebam cum se poate cu tot tratamentul de milioane si lasatul de fumat sa se inrautateasca in halul asta
in fine...bine ca s-a trezit tanti sa iasa sa ne spuna ca e ok proba
pana la urma a fost cea mai buna din cele 3 incercari - am facut la 14 mil cu 100% mobilitate dupa preparare.

eram la un pas sa il scoata pe al meu lesinat de acolo...
mai ca se dadea cu capul de geam si zicea "eu nu inteleg...eu nu inteleg...am tinut tratamentul, am lasat tigarile...de ce???"
plus ca ne-au cam stresat, niciodata nu au avut atatea proceduri (6 sau 7 IA de care stim noi) si era coada si la recoltat.s-a mai trezit unul sa-i si bata la altul in usa...sa se grabeasca
plus, dupa ce au recoltat... au stat baietii ca fraierii in fata usii la laborator, al meu 35 de min, cu borcanasul in buzunar...ca aveau ceva interventie pe sala (cred ca o punctie, dupa cum s-a desfasurat) si a intrat si bioloaga ca de... ea e si in laborator si pe sala

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput