Ingrijirea bebelusului prematur

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

pai: cu cate saptamani inainte de termen ai nascut? scazi acest nr din varsta copilului si afli varsta corectata. de ex, ai mei au acum 1 an si o luna. eu am nascut la 33 s, deci cu 7 sapt mai devreme. varsta lor corectata e 11 luni si o sapt. DAR: pe masura ce trece timpul, copiii recupereaza si aceasta varsta corectata ajunge sa se sincronizeze cu cea reala, "din buletin". progresele fizice, neuro-motorii, luarea in greutate etc se fac si asa ajungem sa fim ca ceilalti bebei nascuti la termeni. ai mei la 5 luni aratau de 3 jumate, dar acum sunt ca niste copii nascuti la termen, nu mai au retard motor, merg singurei etc.

am zis ca as incepe diversificarea dupa 5 luni jumate varsta corectata pt ca atunci isi tin si ei mai bn capul, au puterea de a fabrica acele enzime care sa le usureze digestia, rezista mai bine in pozitia 45 grade, inteleg ce inseamna sa deschizi gura/sa tugui buzele si sa tragi mancarea de pe chestia aia pe care ti-o vara mama in gura, duc bolul alimentar inspre gat etc.

eu am mers la toate controalele si recomandarile date in maternitate. kinetoterapia a fct minuni, ma felicit ca am luat in serios sfatul neurologului la toate controalele. i-am stimulat sa ridice capul, sa apuce obiecte, sa gangureasca, am invatat si eu terapia bobath ca sa suplinesc kineto acasa. e greu cu un prematur, darmite cu 2, dar nu exista cale de intoarcere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Mihaela_sir ce lapte praf folosesti?
Noi am avut probleme cu NAN si l-am schimbat cu aptamil.Dupa aceea a fost foarte bine.
Noi am implinit ieri intre timp 3.5 ani.Andrei s-a nascut la 33 de sapt si 3 zile.A avut 2.5 kg. A fost atat de moale la inceput ca nu putea sa suga si am pierdut laptele cu toata bunavointa mea de a ma mulge.Am folosit lapte praf dar a crescut foarte bine
Inca nu-mi vine sa cred cat e de mare acum. Ieri ne-am intalnit cu un baiatel mai mare ca Andrei cu un an.Daca in iarna trecuta diferenta de inaltime era mai mare acum e foarte mica.
Deci curaj ca va fi foarte bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Am vazut ca vorbiti de diversificare.
Eu am nascut la 28 saptamini si am ineput diversificarea la 7 luni si o saptamina.A fost foarte greu si atunci, la inceput mincau cantitati foarte mici, noi am inceput cu supa de legume, prima data zeama, apoi morcovul pasat dar la fata mincatul cu lingurita s-a dovedit a fi cel mai greu lucru.
Nu deschidea gura deloc, pe Filip il mai pacaleam dar ea cind nu vroia, intorcea capul si gata.
Acum au 1 an si 5 luni, au 10 respectin 9 kg si maninca in general bine, au si zile cind nu vor mai mult de citeva lingurite. Dar avem o problema cu consistenta mincarii, inca nu vor da accepte bucati mai mari , le pasez mincarea in continuare.Neuroloaga(dr.Iliescu) ne-a zis ca nu are legatura cu prematuritatea.
Noi nu pre am avut probleme cu constipatia, le-am dat lapte praf de la inceput,Nativa de ls Nestle, acum mincam Nativa 3.
Adi am vazut o lista cu medici facuta de tine.La aceasi medici am fost si noi si chiar a mers totul bine.Nu ai cumva si un pediatru mai bun ca parca as incerca si alt doctor decit cea la care mergem acum.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

mai trebuie spus si ca programul de vaccinare se face in functie de greutate.
eu fac la 1 ani 4 luni vaccinul de un an.

as adauga ca ar fi bine sa se faca o proba d edigestie, ca analiza. s eface la medsana si costa 32 de lei.daca lucrezi si copro,costa 64 de lei.e esentiala si iti arata maturitatea sistemului digestiv.
asa am descoperit noi malabsorbtia strumfului.
as mai adauga dr stanescu diana pt ecografie de la bidimex si pt probleme de urologie/nefrologie/dialize copii dr ovidiu limoncu, grigore alxendrasescu(cam singurul din tara. sincer,mi se pare genial).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

danasima[b], pediatra noastra vine acasa la noi, de fiecare data cand o kemam, inclusiv pt controalele de rutina si vaccinari. prefer asa decat sa astept pe holuri, intre copii cu diversi virusi.
este extraordinara, sanatoasa la cap, are relatii si multa experienta. sunt foarte multumita de dansa. daca vrei, iti dau in pm datele de contact.
si neuroloaga iliescu e buna, stiu. e la medlife.

[b]histamina
, pai sa treaca moderatoarea info pe prima pagina.

doamna moderatoare, va rugam!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

scuze de literele bolduite!orele sunt inaintate!

foarte bine le-au mers copiilor mei vitaminele polyvital, costa 8 roni/sticluta, sunt excelente, mi-au fost recomandate in primele 3 luni de viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronna spune:

Mamici noi am primit verde la diversificare si ni s-a spus sa incepem cu cereale fara gluten.
Am cumparat de 2 feluri"Nestle" si "Hipp".Am zis ca daca nu le plac cele de la N, simple, le incer pe cele de la H care sunt cu piersici si caise.
Nu stiu insa cum sa le fac: pe cutie scrie ca se fac cu apa, insa sunt mamici care mi-au spus sa le pun in laptele de seara, pt inceput o masura.Altele au zis sa le dau cu lingurita, banuiesc ca atunci tre' sa le fac pasta.Cam cat mananca ei la inceput?Sa le amestec cu apa sau cu formula,desi scrie ca ele contin lapte praf?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Buna Roma...pentru inceput incepi cu o doza sau o linguritza pe zi..cerealele sunt de pus in lapte si sunt si de pus cand faci fructe (ex.mar cu biscuite si poti sa le ilocuesti cu cereale care sunt deja pt asa ceva).in lapte pui prima zi o liguritza si a doua si 2 ..o data pe zii ..pana se obisnueste..tu decizi cat vrei sa fie de gros laptele..Eu ii pun lui strunfi meu 3 linguriteb si jumatate...si la fructe tot la fel...Sunt doua feluri de creleale..fiecare pt ce ai nevoi..lapte sau fructe..dar incepi cate putin..va pup si multa sanatate..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

ronna, noi folosim asa: cereale burtica sanatoasa de la nestle, care nu contin lapte, deci pot fi folosite in combinatie cu apa la masa de la ora 17-18, in fructe sau in laptele praf. eu pun 3-4 masuri in 210-270 ml LP, dar ai mei au 1 an si o luna.
ideea e ca exista 2 tipuri de cereale: care contin lapte, deci se fac cu apa/fructe, sau care nu contin lapte, deci se pun in LP. acuma asta e teoria ideala, dar tu vei face in functie de cum le va placea copiilor, ca gust/consistenta/grad de ingrosare etc.
real succes am avut cu burtica sanatoasa de la N si cu cereale cu piersici si maracuja de la Humana.primele le punem si azi in LP, celelalte fie in fructe, fie amestecate cu apa la gustarea de la 5-6 dupa-masa.
incepi cu o masura/zi, apoi cresti pana vezi cat vrea copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronna spune:

In final am luat asa:cereale simple fara gluten de la nestle si cereale cu piersici si caise tot fara gluten de la hipp.Am inceput cu cele de la nestle in primele zile le puneam 1-2masuri in laptele de la ora 22. Acum le fac cu apa si le dau cu lingurita la masa de la ora 18-19.Vreau sa va zic ca am fost surprinsa cat de mult le plac.
Aseara la baiat nu am mai avut nestle si i-am dat hipp cu piersici si caise si vreau sa va zic ca i-au aparut niste pete rosii pe el...am observat seara la baita.Oare i-am dat prea repede cele cu fructe?
Azi e o saptamana de cand le-am dat cereale, oare pot sa le fac supica de legume?(asa mi-a zis dr ca in momentul in care mananca toata portia de cereale pot sa introduc supa de legume).

Pup you all!

Mergi la inceput