Burtici de prunci pretiosi de Mar-Apr 2010 (39)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delia13 spune:

Fetele va zic noapte buna si vise placute eu ma bag la film

Delia13 20+ David Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

andra felicitari pentru baietel!

despre iesiri, noi am preferat sa.i respectam programul de masa si somn
daca al doilea va fi mai dispus poate, oricum nu duc lipsa, pana sa raman gravida am bantuit discotecile de 3 ori pe saptamana, de acum vom iesi doar in formatie de 4
de multe ori i.am spus sotului ca poate sa iasa singur daca vrea la restaurant sau unde are chef si a zis ca fara noi nu are farmec
eu pot iesi cu prietenele seara dupa ce se culca copilul si sotul ramane cu el, dar nici de asta n.am profitat, daca insa voi simti nevoia o sa ma duc sa ma racoresc

roxana 18+ arturo si ivan (2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

ANDRA - Mult noroc si sanatate bebitului tau!

Cristina +13 si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Neatza fetelor, mi-am varsat si eu amarul la voi, dar nu m-a bagat nimeni in seama

Ellanik -- nu stiu ce este infacol, dar la noi au functionat foarte bine Sab Simplex (la John) si Gripe Water (la Jodie). In rest, am incercat si Bonnisan (la JOhn, a mers uneori, alteori nu) si o chestie adusa din Israel, care se cheama Grape Water. Sfatul meu este sa le ai pe toate in casa, sa vezi ce merge. Poate unele veti fi norocoase si nu veti avea bebelusi cu colici, dar cei care vor avea colici, este o experienta destul de nasoala pentru parinti si at face orice numai sa le treaca.

Andra, felicitari pentru baietel!!! Chiar ca multe soacre mari in odiseea noastra...

Oana, Intr-adevar, ai dreptate cu Craciunul. Imi amitesc si acum primul Craciun al lui John -- avea 9 luni si era fascinat de luminite si ruptul ambalajelor de la cadouri. Acum, cu 2 copii mari, Craciunul este minunat, parca ma vad pe mine, cand se trezesc ei cu noaptea in cap si fug la brad sa vada ce au primit. Iar la anul vor fi 3...

Honey, eu cred ca pot numara pe degetele de la o mana de cate ori am dat cu aspiratorul, dar as zice ca e destul de mare efortul. Pe mine ma doare spatele si de la mers sau stat in picioare, fara sa ma mai uzmesc cu aspiratorul... POate se baga tati sa dea o mana de ajutor.

CAt despre alaptat, poate nu pentru 100% din mamici, dar garantat pentru 99% este o experienta mai grea decat nasterea si refacerea dupa ea. SI asta mai ales pentru ca nimeni nu te pregateste pentru ea. Copilul are gurita foarte mica si ii este greu sa apuce atat cat ar trebui din san ca sa nu faca rani, ci sa apese pe partea superioara a mamelonului. Mamei ii este frica sa nu il inece si nu incearca sa ii bage mai mult in gura, copilul pune majoritatea presiunii de supt pe sfarc si pe partea din mamelon de langa el, si uite asa dupa 2-3 zile se trezeste mama cu sanii iritati de o dor numai la gandul ca tre sa ii atinga bebe.

Sfatul meu este sa cautati pe internet pozitiile corecte de alaptat, sa aveti o perna spciala pentru alaptat (ajuta mult la pozitionarea copilului) si sa apelati, daca e posibil, la cineva cu experienta sa va arate cum sa puneti copilul la san. De asemenea, ignorati sfaturile celor binevoitori ca nu aveti lapte destul, ca nu e bun, etc, ca ii e copilului foame si trebuie data completare. Completarea e moartea alaptatului -- in primele saptamani este normal ca copilul sa stea la san ore in sir si apoi dupa juma de ora sa vrea inapoi la san. Prin asta stimuleaza lacatia si apoi isi face el singur program de masa iar sanii mamei se adapteaza la cererile lui.

Sper ca sfaturile mele sa va fie de folos. Eu la primul copil am ajuns sa pierd laptele in mai putin de o luna din cauza sfaturilor cu completare (date chiar de doctor!!!) iar la al doilea nu am permis nimanui sa imi dea sfaturi din astea si nu am avut probleme.

NIkole, abia astept sa citesc povestea ta. Marturisesc ca si eu, ca Vladi, ti-am dus dorul si ma gandeam sa nu ti se fi intamplat ceva rau. Bine ai revenit!

Va pup si ma duc sa fac micul dejun si apoi cand vine mama (azi are ore de la 8 la 9 jumate dimineata) iesim afara cu copiii.

Sa aveti o zi minunata!!


20+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Buna dimineata,
multumesc fetelor pentru pupici si ganduri bune, va pup si eu pe toate, si vreau sa va inseninez ziua cu cate o floare de aici, diversitatea e mare de tot.
Citesc romane la voi aici, un capitol pe zi, asta e semn ca sunteti bine fetele si va simtiti bine in "compania" forumului.
se ceeaza o comunitate aici, o uniune de nedescris sa stiti, e un front comun in cauza asta nobila de a deveni mame (sau redeveni pentru unele), de a invata sa facem tot perfect, de a fi tot perfect pentru puii nostri.
Ma bucur ca "veteranele"in materie mai scriu cate ceva despre perioada de dupa cu sfaturi despre toate cele, eu una citesc foarte interesata postarile voastre.
Si eu ca majoritatea imi doresc sa pot alapta alla long, sa am copil bun, dormicios si mancacios, sa-l ocoleasca nebunele colici si sa fie tot bine.
Vom vedea, cum va fi va fi, asteptam de mult timp momentul asta.

Eu in alta ordine de idei sunt bine, imi este de multe ori rusine sa vorbesc la propriu prea mult despre mine, pare uneori o perpetua lauda. Sincer nu am nici-o problema in sarcina, cred ca singura zi in care m-a durut si pe mine ceva a fost ieri, dar am stat la canapeloase si filmoase, am mancat fructe si inghetata la greu, deci m-am rasfatat la max, seara a gatit sotus adoratus pentru mine (o face tare rar dar bun rau de tot cand presteaza, aseara a facut paste) apoi masaj la picioare si soamne la greu, ca parca nu dormisem destul ieri intre filme sau in timpul lor.
Probabil eram obosita, in wk-end fusesem la Sepang la circuitul de F1 la premiul de MotoGP, excitant, e o lume aparte a celor care iubesc motoarele.
Stiu ca poate vi se pare ceva anormal, sotul meu e mare pasionat, faceam inainte voiaje si in moto, iar in lumea asta se simte ca la el acasa, la box cu pilotii, seara la fel cu diverse tim-uri.
In rest sunt bine, am terminat aproape ceva proiecte de coordonare pentru bazarul de Craciun, pentru o actiune de strangere de fonduri pentru maici (ce au in grija copii cu probleme locative sau familiare) acum ramane sa munceasca fetele celelalte ca planul si programul l-am facut, eu sunt privilegiata ca-s gravida si nu umblu si dupa materiale. Ma mai fatai din stanga in dreapta pe tot felul de actiuni si receptii, ma cam obosesc in ultima vreme, dar cum toata lumea de acum stie ca-s gravida, pac nu ma lasa in picioare, uneori ma fac sa rad eu si babele handibele ce mai primesc asa atentie.
Inca n-am cumparat nimic pentru bebe mic, imi este si frica, pentru ca sigur voi exagera, de aceea cat mai tarziu incep e mai bine, oricum aici fetelor e acelasi anotimp deci nici-o grija, gasesc tot si de toate la orice ora, de aceea citesc interesata tot ce scrieti sa nu sau sa da.
Mai am ceva prietene gravide, care cam face aceeasi viata cu mine dar sa nu va imaginati ca sunt la fel de multumite, le ploua in gura si asa le va ploua tot timpul, problema tine de fiecare. Eu din nastere cred ca vad doar ce-mi place, iau tot asa de la viata si nu ma incarc cu energie negativa. In tara cat statea singura cuc am trecut prin multe situatii dar niciodata nimeni nu cred ca m-a vazut suparata.
Am citit ca nu mai stiu care dintre voi scria despre stransul banilor. Am in sange chestia asta chiar si acum pentru Craciun si tot felul de aniversari personale, intotdeauna am pus deoparte cate un banut pentru astfel de ocazii, pun intr-un buzunar ascuns din portofel bancnotele cele mai mici ca valoare, cand se strang mai multe, fac schimb cu una mai mare, nu va imaginati cat puteti strange asa cu maruntis. Chiar daca si cand eram micuta nu aveam noi in fam probleme cu banii mama si bunica m-au invatat sa strang si de Craciun imi cumparau cu banii stransi, uneori mai completau, obiectul preferat, nu stiti ce satisfactie si cat pretuiam lucrul respectiv. asa am sa fac in continuare si pentru copilul/copii nostri am de gand sa-i invat la fel, vazand ca vine/vin pe lume intr-o fam care calatoreste tot timpul si traiul zilnic nu e o problema.
Citeam de Nicole ca pleaca in Brazilia (am inteles bine? te transferi acolo?) bafta oricum, e o tara incredibila, sotul meu a lucrat acolo si in ceva tari din jur scurt timp, vei vedea o alta lume complet diversa, o mentalitate greu de inteles dupa cum suntem noi educati.
E frumos fetelor sa calatoresti, sa fii "tigan de lux" cum suntem noi dar va spun sincer trabuie sa fii facut pentru asta. Daca nu te misti usor si nu te adaptezi... nu-ti place.Sa schimbi casa la 2-3-4-5 ani in continuu, cu tot ce inseamna asta: prieteni, limba, oras, tara de fapt, obisnuinte si alte cele, nu e asa simplu pentru toata lumea.
Mie imi place, dar si pentru ca stau bine acasa, in sensul de bine cu sotul meu. Singura mea problema este departarea mare de parinti pe care nu-i mai pot ajuta asa cum as dori cand au nevoie mai mare cu prezenta mea/noastra.
restul...legaturilor se mentin , oricum cei mai buni prieteni se mentin cei pe care-i am de zeci de ani.
Acasa mi s-a spus ca a venit incet incet frigul...ati trecut la ora de iarna, deci diferenta si mai mare orara, la noi nu se schimba nimic, nici macar ora
Sa va incalzesc un pic? La mine soare, umed acum mai mult (80-100%) pentru ca ploua zilnic.

Va pup mult de tot si sarcini usoare, zambiti cat mai des si incercati sa priviti cu optimism fiecare situatie. Aveti griga de voi si faceti ca perioada asta sa devina ceva superb, nu plin de restrictii si de frici, fiti doar precaute si atente.
Va pup si pe curand


castelana fericita 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Neata burtici!

Dau azi o sau un suc natural, dupa preferinte.

Si pentru ca Delia a sugerat sa cautam pozitii corecte de pus bebe la san, am furat de la mamicile mai "mari" de la nov-dec urmatorul link: http://pepsi-flaviaworld.blogspot.com/
Daca vi se pare util eu il pun pe prima pagina.

P.S. Delia imi pare rau ca nu am reactionat la povestea ta de ieri.sa treaca supararea.

O zi frumoasa.

Oana 22+ Erick Nicholas
Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Bebe mic




Daca n-ar fi speranta, inima s-ar frange!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Buna dimineata fetele harnicutze

Oana, multumim pt capitol, si sa fie unu cu multe carucioare noi

Andra,Felicitari pt cocosel..si vorba lui Ella, bun venit in Clubul Soacrelor mari!

Anca
21+ cuTereza sau Codrin
si mami de Lucas
http://community.webshots.com/user/babyanca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Citat:
citat din mesajul lui honeybaby

Oana- multumim de capitol . Noapte buna.

Infacol mai gasiti si pe bebeshoptot 35 Ron. Dati search pe google ''bebeshop'' si va apare adresa ca sa nu mai stau sa o scriu cu pauze.

Inca un Banc, ultimul pe ziua de azi

Intr-o zi sotul vine de la servici si nu poate baga masina in garaj deoarece pe drumul spre garaj erau trantite bicicletele copiilor. Da sa bage bicicletele in garaj si gaseste jeep-ul deschis si cainele plin de noroi intins pe bancheta. Intrigat intra in curte unde vede copii intr-o balta de noroi, piscina era si ea plina de noroi, copii se jucau cu furtunul. Intra in bucatarie nu fara a observa ca geamul de la usa era plin cu palmute de ciocolata, clanta imbracata in felii de sunca si gaura cheii infundata cu un carnat. In bucatarie curgea apa, frigiderul era deschis si continutul lui varsat pe podea, farfurii si pahare murdare peste tot. Pe masa o balta de suc. Pe jos nu se putea calca altfel decat pe mancarea catelului sau in continutul borcanelor de muraturi.
Incepe sa isi caute sotia prin toata casa. Era un vacarm televizorul si calculatorul cu jocuri erau date la maximum. Intra in baie unde prosoapele pluteau pe podea intr-o balta de apa murdara si sulurile de hartie igienica erau derulate pe pereti, tavan, prin cada si pe manerul de la usa . In sfarsit isi gaseste sotia in dormitor relaxata cu o masca pe fata, bigudiuri in par. Citea o carte si asculta muzica cu castile pe urechi. O intreaba ce s-a intamplat. Ea ii raspunde.
“Iti aduci aminte cand te intorceai acasa si ma intrebai ce am facut toata ziua? E hh … astazi nu am facut nimic….

Denisa, 17 + cu bebel-mititel Eric - Andrei
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

POZE



Honey , ce super tare e bancul, si cat e de adevarat..Doamne fereste sa fie asemenea dezastru in casa, dar la faza cu ce-ai facut toata ziua...cool!

M-am amuzat tare si la bancurile din capitolu trecut si cu Romul si cu "profesionista"

Anca
21+ cuTereza sau Codrin
si mami de Lucas
http://community.webshots.com/user/babyanca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiacovita

Neata burtici!

Dau azi o sau un suc natural, dupa preferinte.

Si pentru ca Delia a sugerat sa cautam pozitii corecte de pus bebe la san, am furat de la mamicile mai "mari" de la nov-dec urmatorul link: http://pepsi-flaviaworld.blogspot.com/
Daca vi se pare util eu il pun pe prima pagina.

O zi frumoasa.

Oana 22+ Erick Nicholas
Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Bebe mic




Daca n-ar fi speranta, inima s-ar frange!



merciiiiiiiiii, foarte util ce ai trimis, asa e pe viu nu numai desene si planse.
Merci si de cafea, eu acum tocmai pap de pranz.
zi bunaaaaaaa!!!


castelana fericita 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellanik

Bang!!!!
"Intr-o zi sotul se trezeste dis-de dimineata si se pregateste de mers la munca.Se gandeste "Doamne ce bine de sotia mea.Nu se trezeste devreme, nu trebuie sa-si bata capul cu toti sefii.Daca m-ai fi facut femeie...Ce bine ar fi fost!"
Se intampla o minune si a doua zi se trezeste femeie .Sotia lui se trezeste sa mearga la munca.Dupa ce aceasta pleaca, sotul pregateste pachetele pt cei mici la scoala, ii duce la scoala, plateste facturi,face piata, vine acasa, face mancare se duce si ia copiii de la scoala,ii hraneste,ii culca, baga la spalat, face curat,spala vasele,la 4 vine sotul(sotia cu care a facut schimb) ii pune de mancare, ii baga hainele in dulap, ii calca camasa pt a doua zi.Se face seara, se baga in pat si fac dragoste.A doua zi de dimineata se duce in baie si se roaga la Dumnezeu "Doamne fa-ma inapoi barbat si iarta-ma ca m-am gandit ca as putea tine locul sotiei mele.O sa o apreciez numai transforma-ma la loc.La care Dumnezeu ii trimite mesajul:Suna-ma peste 9 luni.Tocmai ce ai ramas insarcinata!"

21+George-Theodor

Eu si bebe il iubim pe tati !

http://www.flickr.com/photos/9821718@N07/




Ella..BETON !!!

Anca
21+ cuTereza sau Codrin
si mami de Lucas
http://community.webshots.com/user/babyanca

Mergi la inceput