Dureri de burtica

Dureri de burtica | Autor: Minnie

Link direct la acest mesaj

Buna ziua

Am si eu o problema cu fetita mea de aproape 4 anisori.
De la o vreme ,se plange uneori cand bea lapte ca o doare burtica.Nu stiu ce sa cred,are momente cand bea lapte fara probleme,alte dati bea ceva ceva si zice ca o doare burtica.M-am gandit la o alergie la lactoza,dar atunci ar refuza laptele mereu,la viermisori,dar nu zice la alte alimente,si a 3a faza la santaj cu nemers la gradi.Azi dimi mi-a zis ca o doare burtica,i-am zis sa mergem la dr.,a zis ca nu dar sa ramina acasa ca o doare burtica si nu poate megre la gradi!!!Atunci i-am zis ca ma pacaleste,si foarte spasita a zis ca"mama,eu te cred pe tine cand esti bolnava ,tu de ce nu ma crezi,nu te mint"
Sunt de-a dreptul in ceata,nu mai stiu ce sa cred.Eu am incredere in ea nu ma minte(am verificat-o in nenumarate ori),dar totusi1!

Va rog ,dati-mi un sfat,poate a mai patit careva ceva asemanator.
Va multumesc si va doresc o zi buna.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

nu ai precizat exact ce fel de lapte ii dai : de la tara, din comert, ce marca, ce concentratie de grasime, normal sau UHT ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

fa-i totusi o analiza la kk!
noi am patiti la fel cu codrin...si totusi avea giardia...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RosuAlina spune:

Buna si eu mai patesc asa cu baietelul meu de 3,5 ani cand bea laptic(el inca bea cu sticla,cu cana nu vrea asa ca nu am renuntat la sticla), dar am ajuns la concluzia ca il bea repede si cu pofta, iar dupa un timp se linisteste , dar totusi poti sa ii faci un examen la kk defapt 3-4 sa fi sigura .Va doresc multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Si noi patim la fel. Fetia mea de 5 ani s-a tot plans ca o doare burtica, asta cu vreo 2 episoade de voma pana la deshidratare. Dr a spus ca a facut o fi mancat ceva alterat, etc. Apoi observam ca bea laptele si se plangea de burta. De fapt nu numai la lapte, in general dupa ce manca. Am facut coprocultura si i-a iesit giardia. Am urmat 10 zile un tratament homeopat, acum suntem in pauza de 10 zile, apoi reluam. De ieri am reinceput sa-i dau lapte si aceeasi problema. Dupa ce-l bea se plange de durere de burta, dupa care se linisteste. Mai facem si urmatoarele 10 zile tratament sa vedem daca se intampla ceva. Voi ce tratamet pentru giardia ati facut?

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si Stefan (18.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Ioana mea pana la vreo 4 ani nu a baut lapte deloc... ma rog, a baut dar lapte praf NAN fara lactoza! A avut intoleranta la lactoza... facea urat tare, mai ales noaptea, se zvarcolea, gemea, nu domrea bine deloc!
Dupa 4 ani am inceput incet incet sa-i bag lapte de magazin... si acum e bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana1979 spune:

Monarus, noi pentru giardia am folosit initial Helmiflores dar nu am reusit sa scapam de giardia. Pana la urma i-am dat Zentel si cu el am avut rezultatele bune.
Multa sanatate!

Mergi la inceput