Licurici de ianuarie-februarie 2009 (59)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Irina,mergem la 3 la dr.Multa sanatate.Ma bucur ca Andrei nu mai are febra.
Si eu care ziceam ca atunci cand scap de lapte praf si pampersi o sa fiu bogata..ei nah,cand vom scapa de boli frate ca astea ma ruineaza si ma duc la sapa de lemn.

Naty,poate tie ti se pare ca David a crescut,dar mie nu.Am impresia ca tot mic e,ca n-a mai crescut in inaltime...caci cu greutatea stiu cum stam.

V-am zis ca azi noapte stateam cu sare grunjoasa pe pieptul lui David ca nu mai stiam ce sa-i fac si am dat-o pe leacuri babesti?Si pe langa asta,i-am fiert intr-o oala apa cu sare din asta(la 12 noaptea l-am trimis pe-al meu sa ia,ca io n-aveam asa ceva prin casa) si oala aia i-am pus-o in camera.Acum nu mai tuseste ca ieri,mai tuseste,dar nu in fiecare secunda,mananca si nu mai varsa.Si nici nu mai e cu mucii in barba ca ieri.Are mucisori,dar nu asa multi ca ieri.Bun,in seara asta vreau sa-i tin iar sare pe piept(no,voi puteti spune ca-s nebuna,dar la disperarea mea sunt dispusa sa incerc si din astea) si sa-i fac iar apa cu sare..si sa-i pun un pic de ulei de pin in camera in lampita..Poate o merge asa..ca in rest am incercat toate minunile si tratamentele.


POZE CU NOI
de David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Porumbita imi pare rau ca trebuie sa spun dar Vlad adoarme leganat, nu ma chinui mult ca adoarme repede, am inceput sa il cunosc cand ii e somn

Alina, Ledi, uff, multa sanatate va doresc, sa va faceti bine repede. Mi se rupe sufletul cand aud prin ce treceti.

Bee poate ti se pare, poate nu tuseste ci doar se prosteste, si Vlad mai face asa

Irina si voua multa sanatate, uff am lipsit cateva zile si v-ati imbolnavit toti.





Mami puiutului Vlad Mihai


http://www.flickr.com/photos/33042663@N07/?saved=1

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Anna, lasa cupilu in pace, o sa aiba timp destul sa invete cuburi si personaje.

Aidan NU stie sa faca cu mana pa-pa, nu bate din palme, nu mai spune mama si tata (a avut o perioada cand spunea), nu arata cu degetul, prcatic nu face mai nimic din ce spuneti voi pe aici:))

Spune Da, da cu intonatie la orice il intreb:)), merge prin toata casa si se joaca cu jucariile lui, incearca sa bage diverse forme in diverse orificii, trage de televizor ( a trebuit sa-l suspendam de un perete), el e dezvoltat mai mult pe partea motor decat pe limbaj.
Se joaca mult mai bland cu pisica acum, desi ieri i-a prins coada la usa si alataieri a cazut pe ea de pe canapea:)) dar nu se mai infige in blana ei ca altadata. Ii plac usile mult, de orice fel, sta uneori si 10 minute inchizand si deschizand o usa de la un dulap. In rest radeeeee, e foarte vesel...si doarme cu mine in continuare:)), adoarme leganat sau cu mine langa el in pat, nu rezista la plimbare in carut mai mult de 45 e minute, dupa aia devine agitat si vrea in brate. A invatat sa se dea jos din pat singur, se lasa pe burta cu spatele, pune un picior si apoi pe al doilea, asta ma bucura tare mult pt ca inainte se ducea ca bolovanul cu capul inainte, acum a devenit oarecum constient de inaltime si se opreste la margine. Arunca cu diverse obiecte in televizor sau in pisica. Cam asta face...v-am zis cu limbajul e in urma sau cel putin asa cred din ceea ce spuneti voi. Voluntar nu prea face multe chestii, daca ii cer sa-mi dea o jucaruie f rar se intampla sa mi-o dea, aproape niciodata, a invatat doar sa puna niste cercuri pe un suport.

Acum e cam marait, ii ies doi dinti deodata, jos si cred ca il cam dor. Si tuseste un pic, dar doar atat.
Gata, v-am dat raportul complet, eu zic sa nu va faceti griji, copii sunt diferiti, unii se dezvolta motor, altii au limbajul mai dezvoltat, altii ambele, nu pot fi toti niste Baby Einstain, important este sa fie sanatosi si veseli.

Bee, aici se dau f greu medicamente, in primul rand antibioticele si in general medicamentele nu se gasesc fara reteta de la medic, se gaseste Tylenol sau Motrin pt febra (over the counter) si ceva siropele pt tuse si alergii. Intr-un fel e bine, in alt fel e rau, pt ca uneori tb sa te rogi de medic sa iti prescrie un antibiotic pt otita (de exemplu), iar cu febra se asteapta pana cand creste binisor si tb sa aiba copilul trei zile de febra consecutiva ca sa se considere ca e necesar si altceva.

Vad ca la voi schimbarile de anotimp fac ravagii, aici, in Florida,deocamdata e cald, dar sunt si zile cu temperaturi scazute (5-10 grade), dar in general e soare si se simte altfel. Dar sunt diferente mari de temperatura intre zi si noapte. La noi frica serioasa este pt gripa porcina, care a inceput sa se raspandeasca f mult.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariya spune:

Salutare!
porumbita eu il adorm leganandu-l...mi-a rupt bratele pt ca eu cred ca a ajuns la 12 kg-vedem maine ca avem zi de control...el suge seara la culcare pana adoarme,dar ziua nu mai suge,mai ales ca mananca f mult...azi a mancat la 10,30 o juma de mar,cu juma de para cu juma de banana,pasate,apoi un biscuite ...nu v-am zis ca mi-am adus din Italia arsenalul de mancare gen biscuitei care se topesc in contact cu lichide,deci nu e pericol de inecat,paste mici pt bebici,branzica etc...
la pranz ,el mananca in jur de 300g de piure de legume cu carnita sau branzica,la 18 ,iaurt,la 21,30 cereala sau biscuitei cu lapte,apoi suge de la 22,30 pana adoarme...
eu vreau sa-l intarc pt ca nu mai pot...suge fffffffff mult fiind si foarte mare,plus ca ma ustura sfarcurile de la dinti...procesul de intarcare e mai greu la noi din cate se vede,pt ca nu vrea sa prea bea din nimic...
flowerbee suntem mai multicele care inca mai alaptam!
Ledi,te pup si daca te pot ajuta sa-mi spui...

amedeo 11ani,annamaria 8 ani,miguel adriano 27/01/2009


sunt o mama implinita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariya spune:

Ledi eu i-am dat PROSPAN ,un sirop din plante pe care mi l-a dat dr pt tusea uscata...

amedeo 11ani,annamaria 8 ani,miguel adriano 27/01/2009


sunt o mama implinita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Un leac babesc pt desfundat nasul atit pt astia mici cit si pt noi, o ceapa taiata in doua pusa la cap un dormim.

buuuuun,asta mica a mea n-a fost pina acum bolnavioara nici o zi,insa sambata noaptea a facut febra,un pic de rosu in gat care coincide cu iesirea a inca doi dinti.Mi-a zburat binele! Acum febra i-a cedat asa ca doar o urmaresc... Nu merge in picioare,se ridica da doar in genunchi, banuiesc ca nu va intirzia mult si va face trece la celalalt nivel..in schimb intelege ,imita cam tot ce-i arat si repet de cateva ori,bolboroseste silabe,mai ca inteleg un ma-ma sau ta-ta dar fara sa constientizeze ea evident!

Carla
Povestea Carlei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRINA.C spune:

Si eu stau stresata.Nu a facut febra de aseara si dimin eram pozitiva ca nu a facut peste noapte.Acum l-am prins vreo 3 ore cu 37.8 si sper sa nu creasca pt ca eu ma ingrijorez cand nu am o cauza evidenta, desi stiu ca fff multe viroze sunt asa cu febra si mai nimic.El tuseste acum din ce in ce mai rar, nu are muci..Cu ce am avut inainte am scapat, vreau sa cred ca fiind in convalescenta l-a atacat un virus si de aici nebunia cu febra.Ma rog sa nu reapara, dar deja sunt angoasata.

Ledi ce ai facut la medic?
Bebelusi multum pt telef promit sa sun, dar maine, acum doarme papacelul si mi trag si eu sufletul , plus ca abia a plecat tata.Tata il rasfata excesiv, il tine practic in brate si i tot arata diverse, in zilele astea cat am tot lipsit l-a adormit leganat.Ziua el adoarme langa mine , plange nitel si eu ii ingan asa un mrrrr nani si adoarme.Azi nu am reusit.Bine nu l-am lasat nici sa urle dat fiind starea lui , dar nu mi convine sa l cocoloseasca atat.In plus imi da si mie o stare negativa,tata fiind ffff sperioas si fricos.Eu cam seman cu el la faza cu bolile dar acum ieri aproape plangea cand dimin avea A febra.Si eu eram si suparata si inrijorata dar el ma angoasa in plus iar eu aveam nev de inucrajare nu de ..

In fine e iubire mare pt papacelul meu, de aici toata starea lui.Am auzit-o pe maica mea povestind joi cu soacra mea ca intr-o seara l-a surprins pe tata ametit spunand ca el traieste acum doar pt A.A cam facut o obsesie din asta, fratele cu cancer, mama-sa la fel, somer ....numai A il tine in priza.Dar acum cand e racit e asa de afectat ca abia cand iese din casa ma pot aduna.Comenteaza chiar si dc vb la telef , am impresia ca ar vrea sa l tin in clopot de sticla si sa ma ocup doar de el.Azi am si gatit..ca deh asta e mai traim naibii si noi.Oricum e o per grea si vad ca pt toata lumea.In ultimele 2 sapt am cam retrait ce am simtit atunci in martie, cand ne-am internat.Mi se strange sufletul pt toti copiii bolnavi si in special pt David.Ledi zi-ne te rugam cum mai e papacelul tau!

Va pup ma duc sa trag un plans si sa ma adun.

POZE BOTEZ ANDREI
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=8069a40b05eaf331b3527d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url/" target="_blank">VIDEO ANDREI
POZE ANDREI
mami cea mai fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Am fost la dr.Are probleme cu bronhiile,iar aerosoli.De azi a inceput sa haraie de zici ca-i motoras.E ultima tura de ventolin,daca mai face din astea ne trece pe singulair.Nu are herpes in gat,are un pic de rosu in gat.(sunt 2 tipuri de virusi deci nu era vorba de herpangina in nici un caz).In plus se pare ca avem si pojarel.Ne cam dor si gingiile..
Maine e musai sa-i facem testul sudorii,trebuie vazut ce si cum.Abia acum am citit si eu pe net de sindromul de malabsortie,de testul sudorii si m-am ingrozit..Nici nu vreau sa ma gandesc,sunt cu nervii la pamant,dar sper sa iasa bine.
Am mai luat si noi in greutate ,avem 8550 si 70,5 inaltime.(ma rog,greu de masurat,ca in picioare nu sta drept si lipit de cm ala,pe pat nu sta locului)
Cam atat despre noi.Multa sanatate tuturor.
PS:Daca initial nu m-am panicat cu sindromul asta acum ca am citit toate tampeniile pe net ma apuca jalea.
Evident nu pot sa nu ma gandesc si la faptul ca a facut deja prea multe bronsiolite si prea multe ture de ventolin si ca in curand vom trece pe singulair la greu si alte minuni.Prin urmare vreau sa fie bine odata si la noi ca innebunesc,dar innebunesc de-a binelea.Acum eu stiu chestii gen :fi tare,bla bla..si nah sunt,cel putin in fata lui David,ca daca eu nu sunt tare pt fii-miu,n-are cine(ma rog,daca noi doi,eu cu ta-su)Insa e al naibii de greu frate,te darama fizic si psihic,te mananca de power,de tot si ai impresia ca traiesti un cosmar care nu se mai sfarseste naibii odata si vrei cu disperare liniste,sa fie bine si in familia ta, sa fie sanatate si liniste..si sa dormi!

POZE CU NOI
de David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRINA.C spune:

Ledi dc ai unde sa faci testul ala fa-l cat mai repede.Trebuie sa fie bine si sa iasa negatic.Odata eliminata nebunia asta ia-le asa cum vin si vor trece.Trebuie insa eliminata mucoviscidoza.Nu uita e o boala rara, iar bolile rare sunt rare iar cele frecvente sunt...f frecvente.De asta am insisitat cu venitul la Buc, dar dc ai unde face testul fa-l.noi tinem pumnii si trebuie sa fie bine

POZE BOTEZ ANDREI
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=8069a40b05eaf331b3527d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url/" target="_blank">VIDEO ANDREI
POZE ANDREI
mami cea mai fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

nu stiu ce test/boala e aia ledi dar si tu si david sunteti in gandurile mele;ma rog sa iasa bine!

multe ganduri bune si incurajari si restul licuricilor bolnaviori si multe pt mamicile lor!!



PS-irina fruntea sus ca o sa fie si A bine!

Mergi la inceput