Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_26

Nicoleta, e ok la 8 sapt la gineco...Eco de confirmare a sarcinii nu iti faci??



sambata fac 5 saptani si as vrea sa ma duc pe saptamana viitoare ca sa se vada ceva, sa vedem ce recomanda si doctora (ma duc vineri la ea)

care e mai eficienta? abdominala sau transvaginala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

moni, de ce nu incerci - in loc de lapte - sa mananci iaurt, sana, kefir... la fel sunt si eu, imi place laptele de mor, as bea rece, cald, oricand. insa la vreo 10-15 minute dupa ce l-am baut ma balonez, ma apuca raul, ma deranjez la stomac. cu iaurt nu se intampla niciodata asa.

_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) + 6+
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

Citat:
citat din mesajul lui moni_or
[. Insa cele de toxo, listeria etc. nu se fac niciunde gratuit, si mie imi mai raman alea de facut, asa ca ma mai intep o data.


eu imi fac toxo gratuit...acum nu stiu de ce in cluj este posibil...cand o sa am rezultatele, adica peste o saptamana si ceva o sa vad daca a mai ramas vreo analiza nefacuta

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Neata fetelor,

Jassy imi pare tare rau pentru cele intamplate. Sper sa iti ajute Dumnezeu sa ramai din nouinsarcinata, sa ai un bebe sanatos si la termen.

Gabriela_s eu am nascut prima data la Euroclinic si acum tot acolo voi naste. Intr-adevar costa, dar merita. Pana la urma nasterea este un moment unic, si cate povesti horror citesc despre spitalele de stat, mai mult eu era sa o pierd pe Alexandra din cauza unui medic incompetent de la Municipal. Nu as naste intr-un spital de stat pentru nimic in lume. Ma rog la Dumnezeu sa fie bebelusii la termen, ca cei de la privat nu primesc prematuri si daca ajung la stat ma impusc. Chiar daca risc sa aruncati cu rosii in mine, asta e parerea mea. La Euroclinic si nu numai sunt convinsa ca este cazul si celorlalte clinici private am venit de acasa doar cu periuta de dinti si cu hainutzele lui bebe cand am iesit din spital.



Sabina 13+ viitoare mamica de gemeni identici si mamica Alexandrei

http://www.dropshots.com/sabana#albums/poze%20noi%20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Oana_mar bine ai venit. Sarcina usoara si la termen.

Si am uitat, bine v-am gasit la un nou capitol.

Sabina 13+ viitoare mamica de gemeni identici si mamica Alexandrei

http://www.dropshots.com/sabana#albums/poze%20noi%20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Legat de kg, eu la prima sarcina am luat 25 de kg si am dat jos cu nasterea 10, apoi 5 si am ramas cu 10, pe care nu am mai reusit sa le dau jos. Acum aproape intru in trimestrul 2 si ma mentin pe linia de plutire, mi-a crescut ditai burta, dar cantarul ramane constant la 68 de kg. Si eu ma minunez. De data asta incerc sa mananc cat mai sanatos pentru bebeii mei. La Alexandra m-am cam dat in stamba, mergeam la restaurant si pofteam la toate tampeniile, mancam cate 2-3 prajituri, de parca nu mai vazusem in viata mea.

Sabina 13+ viitoare mamica de gemeni identici si mamica Alexandrei

http://www.dropshots.com/sabana#albums/poze%20noi%20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Jassy, imi pare rau pt pierderea suferita!

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda...
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Aprinde o lumanare in memoria Almei.
Viata merge inainte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana5255

Neata fetelor,

Gabriela_s eu am nascut prima data la Euroclinic si acum tot acolo voi naste. Intr-adevar costa, dar merita. Pana la urma nasterea este un moment unic, si cate povesti horror citesc despre spitalele de stat, mai mult eu era sa o pierd pe Alexandra din cauza unui medic incompetent de la Municipal. Nu as naste intr-un spital de stat pentru nimic in lume. Ma rog la Dumnezeu sa fie bebelusii la termen, ca cei de la privat nu primesc prematuri si daca ajung la stat ma impusc. Chiar daca risc sa aruncati cu rosii in mine, asta e parerea mea. La Euroclinic si nu numai sunt convinsa ca este cazul si celorlalte clinici private am venit de acasa doar cu periuta de dinti si cu hainutzele lui bebe cand am iesit din spital.



Da , Ioana ai dreptate. Nasterea la privat nu se compara cu cea de la stat. Dar din pacate nu toata lumea isi permite. E nedrept ca se intampla asta, toti copilasii merita sa se nasca in niste conditii decente.
Eu am ajuns la privat dintr-o intamplare nefericita dar s-a dovedit a fi o decizie inteleapta. Chiar am facut calcule cu sotul si am zis ca renuntam la concediu pe anul respectiv doar sa se nasca fetita noastra in siguranta.
Si zau ca a meritat.

Finuta mea a nascut anul acesta la stat si prin ce au trecut....Doamne fereste !!! Si nu cred ca situatia ei a fost o exceptie.
Acum, la bebe 2 nu stiu ce o sa facem, stam prost cu banii...o sa vedem. Acum ce sa zic, la cat de usor am nascut primul copil, la al doilea ar trebui sa fie si mai simplu. Deci, m-as incumeta sa nasc la Stat.

Imi pare rau pentru fetele care au pierdut bebeii.
Si eu am pierdut in Mai si stiu ce poate fi in suflet. Acum am ramas insarcinata pe neasteptate si se pare ca merge bine. Nu indraznesc sa ma bucur, dar am un feeling ca de data asta va fi altfel.
Asa ca, se poate, mergem inainte.

La noi sarcina asta a venit la momentul perfect. Nici nu se putea mai bine. Fetita mea are o forma usoara de astm cu manifestari la polen. E imposibil sa o scot in parcurile din Bucuresti. Iar singurul loc unde poate sta de la jumatatea lui aprilie(cand incepe perioada de polenizare) e la parintii mei la curte, in provincie. Dar eu lucrez in Bucuresti.
Si acum ghiciti, cand pot intra in prenatal ca sa stau cu fetita mea in siguranta ? De la jumatatea lui aprilie :).
Deci vedeti, Dzeu le-a asezat perfect.


Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Citat:
citat din mesajul lui NicoletaB

Citat:
citat din mesajul lui cristina_26

Nicoleta, e ok la 8 sapt la gineco...Eco de confirmare a sarcinii nu iti faci??



sambata fac 5 saptani si as vrea sa ma duc pe saptamana viitoare ca sa se vada ceva, sa vedem ce recomanda si doctora (ma duc vineri la ea)

care e mai eficienta? abdominala sau transvaginala?



la varsta asta de sarcina mai eficienta e transvaginala.

Cristina,mami de Mihaita (30 iulie 2008) si 10+



Bazar pentru Bogdan
Bazar pentru Sebi
Bazar pentru Mihaita
Bazar pentru Ema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Softurela, ma bucur ca ne mai scrii...in cate sapt esti???

Cu nasterea, eu am nascut la privat si acum ,ma bate gandul sa ma duc tot acolo. A fost o experienta placuta, nici nu m-am simtit ca si cum as fi fost intr-un spital. Sper doar sa nu nasc inainte de cele 36 de sapt, sarcina trecuta era cat pe ce...

Cristina,mami de Mihaita (30 iulie 2008) si 10+



Bazar pentru Bogdan
Bazar pentru Sebi
Bazar pentru Mihaita
Bazar pentru Ema


Mergi la inceput