Turmeric (condiment) in Bucuresti?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik



Nu e iute, eu il folosesc si in mincaruri de linte sau fasole uscata.

Mik.


Am sa pun si eu atunci, multumesc de idee.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

ML foarte bine ca-l folosesti in loc de curry, pentru ca in amestecul respectiv, daca nu e specificat clar "gluten free", exista mai intotdeauna si amidon.
Mie imi place sa adaug putin si la praji de inspiratie orientala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ana, eu nu sunt diagnosticata cu Celiachie, dar am observat ca daca elimin graul din alimentatie imi face bine. Despre amidon si gluten nu stiu prea multe, dar m-ai facut curioasa. Chiar asa, baga amidon in curry?!

Praji e "prajit" sau "prajitura" ? Nu prajesc nimic, dar prajituri as vrea. Ha, ha, cred ca de prajit vorbesti, asa-i?

Uite azi fac linte, pun si niste turmeric.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Multumesc

Am sa-l incerc si eu mai intai in linte, naut, fasole si felul II.

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Praji sunt prajituri, cand o sa am ceva timp o sa-ti dau o reteta...altfel, ca sa-ti faci o idee, pus in biscuitei cu smochine sau curmale(de ex) da o culoare superba si un gust special, asa cum au si prajiturile cu gingembre.
Daca nu ai Celiachie, e mai simplu ca cei care pun direct amidon de grau (maizena) in compozitie sunt rari, dar le cel produs de marile firme exista tot timpul un risc de contaminare indirecta de la alte condimente ce contin amidon de grau. de obicei, se utilizeaza pt curry amidonul de porumb sau cel de orez si astea, teoretic, nu au gluten, insa ramane intotdeauna riscul de contaminare, daca nu e clar marcat pe cutie ca e gluten free.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Hei nu zau! In prajituri? Mi-ai facut mare pofta cu biscuiteii.

Nu stiu daca am Celiachie, e complicat sa ajung la biopsie, de asta nu sunt diagnosticata, ca nu m-am dus . S-ar putea sa am, s-ar putea sa nu, oricum, imi face bine fara gluten.

Sigur ca as vrea reteta, dar tot cu fainuri fara gluten, daca intamplator asa o ai .

Multumesc pt. explicatiile legate de amidon. Eu credeam ca exista numai de porumb .

Take joy! (poze)

Mergi la inceput