**Zmeurici de iulie-august 2009 (8)**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Salut!

Am fost la medic, Bia are conjunctivita . Ne dam cu unguent cu antibiotic la amandoi ochisorii. Azi dimineata miticuta avea ochisorul lipit din cauza secretiilor . Nici in greutate nu a luat cine stie ce, 600 grame, avem 6,3 kg acum. Si ca sa fie paharul plin, maine am ore de dimineata pan'la 5 si, colac peste pupaza, ne-au pus si duminica ore pan'la 3 [bla]. Dar am eu asa un feeling ca maine stau putin iar duminica nici nu merg

giova merci de sfat! Nu aveau Tobrex la farmacie si am luat alt unguent recomandat de dr.

noce din pacate la noi e altceva, e conjunctivita si ne tratam cu medicatie

Mamici, voi ce supliment de fier luati?

Merg sa ma intind ca la 5 am ore si am o durere de cap


---------------
Inesa, cea mai fericita de fetita Bianca-Maria (14 iulie 2009)

Bianca la 2 luni

bebelusha din burtica

nunta


cum a aparut pe lume Bianca-Maria




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

ca sa fac o precizare/raspuns la intrebarea Alinei (cine a zis ca am uitat bebelusul in leagan)...ma gandesc sa nu fie interpretat mesajul meu tendentios si intru in belea...

fetele au spus ca dezavantajul folosirii intensive a leaganului este minusul de interactiune cu parintii..sau in dezvoltarea unor capacitatii motorii, ca de exemplu sa se intoarca de pe spate pe burta (mqqm chiar multumesc...mie sincer prin cap nu mi-a trecut). Eu am apreciat foarte mult ca fiecare dintre fete au scris "eu sunt sigura ca tu nu faci asta..." (desi nu ma suparam daca ma si intrebau..."Cucoana, iti mai uiti copilul prin leagan?") si mi-au acordat un vot de incredere ca nu as face acest lucru.

Cat despre faptul ca nu sunt mame care isi uita copiii prin leagane sau tarcuri..o sa te ingrozesti Alina, cand iti spun ca am cazuri foarte apropiate..si sunt femei culte si citite. Iti dau mai multe detalii pe mess...ca mai citesc si alte persoane forumul...si imi aprind foc la fund

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Multumesc, Alinuta!o sa mi-l comand si eu.

Alina, , nici eu nu cred ca a fost o disputa. eu nu sint nici pro, nici contra, pentru ca al meu bebe nu e interesat. mi-am luat bouncer de la inceput si l-am pus din prima zi, insa nu ii place absolut deloc, nici in scoica in casa (in masina doarme mereu), asa ca am constatat ca nu e pentru el, el vrea doar la orizontala sa pedaleze din picioare.

pogos, si mie mi-au placut mult pozele cu Ana domnisorica.
cred ca in curind vom face si noi o vizita la studio, intrucit toti 4 nu reusim deloc sa avem poze frumoase. ce grijulie e ea cu fratiorul. se comporta asa frumos mereu cu el? rebecca e ca o mica mamica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hera01 spune:

Chestia cu ''Mai rarut ca-i mai dragut'' se aplica si la mine , sistematic postarile mele sunt ignorate si mi se pare irelevant sa mai postez ceva dat fiind ca ''nimeni nu ma baga in seama''
Ma retrag de pe acest forum , va doresc numai bine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

pogos am vazut pozicile cu copilasii tai. Sunt scumpi tare...si se vede din poze ca sunt diferiti ca fire...Ana o zvarluga si jumatate iar Tudor calm si linistit. Deci daca tu spui ca Ana, cand era mica, era la fel ca Eric...inseamna ca ma asteapta vremuri zbuciumate Presupun ca si acum e argint viu.
Corect...de Prevenar era vorba in diminuarea cazurilor de otita.

Rallu apropo de vergeturi...sunt convinsa ca si calitatea pielii conteaza foarte mult. La mine ma gandesc ca a "contribuit" si faptul ca Eric a avut un avant in greutate in ultima luna si eu o retentie nebuna de apa...desi in iulie, din cauza caniculei, nu am mancat mai nimic, am luat 7 kg in greutate. Asta clar ca a combatut orice masura de preventie. Deh...asta e...bisturiul ma asteapta.

Inutsa multa sanatate Biancai

Hera ne pare rau ca ne parasesti. Eu cred ca e putin cam dur spus ca nu te baga nimeni in seama. Giova, de exemplu, este extrem de draguta si atenta cu toata lumea si nu te-a uitat niciodata in mesajele ei.
uff...cred ca e de vina vremea asta de afara..suntem mohorate cu toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Din ce in ce mai multe fete suparate...vorba Alinutzei, cred ca de la vreme ni se trage.
Hera

Si io-s rara pe aici dar din cauza lipsei de timp.
Intre serviciu si strumf ma simt ca intre ciocan si nicovala. Nici sa respir nu mai am timp.
Tot incerc eu sa mai bag si ceva divertisment: ba o sala, ba o piscina, ba un restaurant, etc insa nu reusesc decat sa ajung la sfarsitul zilei absolut epuizata acasa.
Sa vedem, poate in final reusesc sa ma obisnuiesc.

Acu i-a venit lu' ta-su minunata idee sa plecam la munte pe 1 dec.
Noi avem un fel de traditie si de ani de zile plecam cu prietenii 2-3 zile.
Acum insa nu-mi inchipui si pace cum as putea sa plec cu gasca si cu copil de 5 luni (la vremea aia). Plus ca daca o tinem tot asa ca acum eu trebuie sa pompez din 3 in 3 ore, sa tin laptele la frigider (ce-mi prisoseste), apoi sa sterilizez, sa incalzesc daca e nevoie sa apelez la laptele de la frigider, etc.
Prin urmare ar trebui sa car sterilizator, incalzitorul de biberoane si cine stie ce altceva.
Ca sa nu mai zic ca nu ma vad venind de la partie sau din alta parte si gata...dezechiparea, mulsul, dat papa si apoi...echiparea si plecat inapoi.
Ce mai, mi se pare nebunie curata.

Ar fi varianta sa plecam fara bebe dar iar nu e ok. Ce fac cu lapticul timp de 3 zile pt. ca oricum trebuie sa-l scot ca sa nu-l pierd si in plus, ce face strumful atata timp fara laptic proaspat (ar trebui sa apelez la toate rezervele si tot nu cred ca ar ajunge).

Chiar nu stiu ce sa fac...mi-ar placea un pic de vacanta...dar cum?

"Daca rad cand toate merg prost inseamna ca am gasit pe cineva pe care sa dau vina."

Sufletelul meu
GATAAAA !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Rallu cred ca pot sa-ti raspund io (azi e clar zi de forumeala, ca de lucru vad ca nu am chef)

Eu de cand s-a nascut Eric pompez si ii dau la bibe laptele meu. Asta e...e un puturos.
Eu am fost plecata la Milano sa botez fetita prietenei mele cand avea bebe 6 saptamani. Nu m-am incumetat sa-l iau cu mine la drum. Am facut rezerve acasa pentru trei zile. Iar la Milano am carat sterilizatorul si pompa de san. Si m-am muls..mai rar, ca cica eram la botez, insa laptele era proportional cantitativ cu perioada dintre doua mulsuri (ajunsesem la un moment dat la performanta de 450 ml). Am avut geanta frigorifica cu mine...si uite asa am carat laptele din Milano la Bucuresti.

Iar cand am fost la Iasi cu bebe...am carat tot calabalacul cu mine...si sterilizator, si incalzitor de biberoane. A fost cam greu...da' m-am gandit ca asta ne asteapta de acum incolo. Si cand va avea un an, tot vom cara biberoane, olite de noapte, mancare solida, lapte praf...uff, deci mai multe.

Acum depinde de tine...daca bebe e cuminte e pacat sa nu mearga si el in excursie. Are parte si de aer curat si de laptic proaspat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Ce e cu voi fetelor?

Hera ba chiar eu citesc ce scrii tu..si bag la memorie..de ex cum il adormi tu pe Roan in saculetul ala minune..chiar am incercat si eu sa o bag pe Eva asa chiar daca saculatul meu are gaurici pt manute...hai nu mai fi supi .

Eu trebuia sa plec la munte maine..dar tocmai ma sunat sotul ca o familie care are bebe mic nu mai vrea sa vina ca e ce amica racita...nici eu nu pea vroiam sincer pe vremea asta dar...asa ca nu mai plecam..ufff..e frig rau sa ma incumet....dar de acum tot asa o sa fie si tot trebuie s amergem..macar de nu ar fi ploaie aasta care te uda pana la...

Plssss zmeuricilor nu fiti suparate..eu citesc la fiecare dar e greu sa rapuns la fiecare in parte..bebe ne ocupa tot timpul..informatiile sunt binevenite oricum.

Mami de Eva Ilinca 25.07.09

Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Mai fetelor ce citesc eu aici? incepem si aici cu discutii in contradictoriu, suparari si parasiri?
haideti ca mi-e de ajuns ce se intampla la subiectul lui Marco.
cred ca asta e inevitabil, la un nr. asa mare de mamici, fiecare cu ideile, conceptiile ei.
Eu zic ca e bine ca fiecare isi da cu parerea sau spune din propria experienta sau din ce a citit/documentat. atat timp cat nu suntem obligate sa facem si noi la fel, nu stiu unde e problema.
E foarte bine ca aflam pareri pro si contra, noi facem cum stim si cum simtim ca e mai bine pt. bebeul nostru. Cum nu sunt toti la fel, fiecare mamica adopta metoda cea mai buna pt. puiul ei.
Chiar nu mi s-a parut nici mie sa fie o tensiune in discutia pro/contra leagane.
sa vedeti cate vor mai fii in continuare, dar sunt discutii care nu pot fii evitate, nu putem sa trecem peste ele, atunci mai bine nu scrie.

Eu incerc sa raspund la fiecare in parte, daca chiar omit pe cineva, imi cer scuze, nu e cu intentie. de multe ori se scrie mult, atunci am 2 pag. deschise:in una citesc, si in cealalta raspiund, asa nu risc sa ramana cineva pe din-afara.

Imediat ma pun sa citesc din urma si revin.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ungaras spune:

sara_amira09, ai mare dreptate , am putea spune ca sunt surori, ba chiar la ultima poza zici ca-i una si aceeasi zmeurica. Frumoase nu?. Neaparat sa mai punem poze sa vedem cum se schimba. La baita va zambeste tare frumos, draga de ea.
Sotul a fost si el surprins de asemanare.

Mergi la inceput