Complicatii ale cezarienei: granulom si cheloid

Complicatii ale cezarienei: granulom si cheloid | Autor: mstela

Link direct la acest mesaj

Am nascut prin cezariana in urma cu 1 an si jumatate.
La putin timp dupa, cezariana a inceput sa se transforme in cheloid.Nu am facut nimic in aceasta privinta,dr. nu mi-a sugerat sa fac nimic,fiindca alte probleme nu existau.Pana azi deja am un "colier" de cheloid pe taietura,de culoare rosie,foarte gros, ce ma jeneaza si chiar doare cateodata la atingere.
Dar alta este problema: de vreo 2-3 saptamani a aparut pe o portiune din operatie,sub piele, o umflatura ce a tot crescut si a ajuns in cateva zile de marimea unei alune.Umflatura a aparut exact in locul ce s-a vindecat mai greu dupa operatie,asadar ceva s-a produs inca de pe atunci.Crezand ca are legatura cu cheloidul deranjant,nu m-am speriat,ci am uns locul cu carpicon,dupa dezinfectare cu betadina sau alcool iodat.Durea f tare la atingere,insa.Am cautat dr. care m-a operat si am aflat ca este plecat din tara pentru o perioada.Am asteptat si dupa cateva zile a aparut din nou acea umflatura, asa ca am facut programare la un chirurg generalist.Dupa palpare si eco,mi-a spus ca este un GRANULOM aparut probabil din cauza unui fir absorbabil ce nu a fost acceptat de organism,care organism probabil are o reactivitate f mare la incizii,si astfel probabil s-a format uratul cheloid.Mi-a spus ca marirea sau micsorarea granulomului se pot produce pe fond hormonal,insa granulomul ramane acolo.Deci,trebuie incizat...de asta mi-era frik,fiindca nu mai vreau sa trec curand prin operatie,anestezie,mai ales ca am de ridicat carucior si de luat copil in brate...cat priveste cheloidul, mi-a spus ca daca s-ar interveni pentru a nu ma mai jena si a nu exista riscul de a lua volum,nu vom sti daca nu se va forma la loc..dar problema granulomului va trebui rezolvata pentru ca poate ajunge in situatia sa se umfle, sa se formeze puroi,sa sparga si atunci se va interveni de urgenta.
V-am scris in speranta ca vor interveni la subiect persoane care au trecut prin asa ceva si vor povesti cum au rezolvat situatia,cum a fost interventia chirurgicala si perioada postoperatorie...daca totusi nu exista o alta varianta,sa nu trec din nou prea curand printr-o noua incizie...ma intreb daca totusi pot lasa mai mult timp sa treaca si poate as corela momentul extirparii granulomului cu o alta nastere probabila,dar la care inca nu m-am gandit pentru viitorul apropiat...uof..astept pareri.
Multumesc.


mami de TEA (1.04.08)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Am ramas si eu dupa prima cezariana cu cicatrice urata si cheloid. M-am uns eu la momentul respectiv cu crema dar nu s-a estompat denici un fel. La a doua operatie de cezariana, vindecarea a fost mai grea si am avut si eu un nodul sau granulom din ala, pe care il simteam ca o umflatura sub piele. Am facut o ecografie atunci pt ca era cam la 2 sau 3 saptamani dupa nastere si mi-a fost teama sa nu fie altceva (un tampon de vata uitat pe acolo, de ex). Mi-a zis ca nu e, ca o sa-mi treaca, ca e muschiul afectat dupa taietura ca un fel de vanataie. Si mi-a trecut, intr-adevar, pentru o perioada destul de lunga n-am mai simtit nimic, dar citind acum postul tau, ma gandesc ca nu e o coincidenta faptul ca in acelasi loc, din cand in cand, imi apare cate un nemernic de cos, iar zilele astea chiar un furuncul pe care l-am tratat cu Baneocin.
Ce sa zic, ultima cezariana la mine a fost in decembrie 2003. Pana acum nu am avut chiar asa un discomfort major, doar acum cu buba asta mare care nu vrea sa treaca. Cheloidul dupa a doua cezariana s-a estompat, ori am avut noroc, ori ... nu stiu, ca doar acelasi unguent am folosit.
Aa, si pe mine nu m-a durut niciodata operatia, adica simteam asa, intepaturi, dar nu durere.
Cam asta a fost experienta mea, si vreau sa-ti zic ca si eu ma feresc sa ma mai duc pe la chirurgie. Deocamdata. Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstela spune:

vilma,ce unguent ai folosit tu pentru estomaprea cheloidului?Am auzit si eu de unele unguente,dar abia acum,cand se pare ca e prea tarziu ca sa mai poata actiona.De aceea cred ca pe tine te-a ajutat faptul ca ai dat cu unguent imediat dupa oparatie si s-a mai estompat cheloidul.
Cu cosul acela e putin cam ingrijorator,poate totusi ar fi bine sa ii spui medicului..nu am mai auzit cazuri de aparitie a cosurilor/furunculilor pe operatie,ceva infectat o fi pe acolo care tot erupe..Sanatate multa.


mami de TEA (1.04.08)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Busha spune:

Stela, in urma cu cateva luni am fost nevoita sa fac o astfel de incizie-extirparea granulomului de fir.Am nascut prin cezariana acum un an jumatate si dupa un an si o luna (doar ce o intarcasem pe cea mica ) mi-a aparut o umflatura deasupra operatiei(nedureroasa )Am fost la un ginecolog (altul decat cel care ma operase ) si mi-a dat augmentin si mi-a zis ca probabil e o usoara inflamare .Dupa 5 zile de antibiotic parca se absorbise dar dupa cateva zile iar mi-a aparut iar de data asta zona se inrosise si devenise foarte dureroasa.Nu mai puteam imbraca pantaloni mai strimti ,ma durea cand o plimbam pe cea mica in brate...etc.
M-am hotarat sa merg la un chirurg .Am ajuns la o clinica particulara ,la un cunoscut profesor care mi-a spus ca trebuie categoric operatie pentru ca indiferent daca vor fi perioade in care nu ma va durea ,acel fir trebuie scos !
M-am programat pentru a doua zi .Operatia a durat cam 15 minute ,am avut anestezie generala din care mi-am revenit foarte repede (mi s-a parut muuult mai simplu decat la rahia pe care am avut-o la cezariana) si in doua ore am fost acasa.M-am simtit in seara aceea un pic ametita dar de a doua zi deja ma simteam foarte bine (scapasem de durerile de dinaintea inciziei ).Cateva zile m-am ferit de ridicat ,de efort prea mare ,dupa o saptamana mi-a scos copca si mi-a lasat un pansament pe care l-am dat jos dupa alte trei zile.Coaja care s-a format am lasat-o si a cazut de la sine .Mi-a ramas o cicatrice de vreo doi centrimetri si ma simt foarte bine (mai bine spus nu simt ca as fi fost taiata).
Curaj !La mine devenise foarte suparatoare umflatura si tare m-am bucurat ca am scapat de ea ! E o treaba de trei –patru ore (cu tot cu epilatul de dinainte ) .
Eu m-am operat in Constanta,La Clinica prof Unc si m-a costat putin (300 ron ) pentru ca lucreaza cu CAS.Poate gasesti in Bucuresti o astfel de clinica.Conditiile,dupa cum stii,nu se compara !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

nu stiu cum sta treaba cu granulomul, insa despre cheloide stiu ca daca esti predispusa la asa ceva inseamna ca orice taietura/ rana vei avea, corpul va produce mereu acelasi gen de cicatrice: si anume cheloida. E pur si simplu un exces de colagen pe care corpul il produce in procesul vindecarii. Nu se poate trata, modifica intr-un fel...asta e corpul tau. De obicei persoanele de culoare (negrii) sint predispusi foarte tare la asa ceva dar nici "albii" nu sint scutiti.

p.s. - acum vad ce zice Vilma ca la ea s-a estompat dupa a doua cezariana...hm! or mai fi si exceptii!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si eu am cheloide in urma unor interventii chirurgicale, insa nu ma deranjeaza deloc (am pe brat, ureche - de la gauri extra de cercei din anii nebuni ai adolescentei si mai am cateva mai mici)
Cel de la cezariana, dupa 5 ani, s-a mai aplatizat. E tot visinie dar nu arata ca un snur.
Insa zona taieturii e lipsita parca de terminatii nervoase si nu simt nici un disconfort.
Medicul dermatolog mi-a recomandat Decontract tubex, daca mai ajung vreodata la vreo incizie/operatie, mai ales ca la mine se formeaza inclusiv pe unde intra/iese acul la sutura ...

Cu granulomul insa nu sta. Mai bine scapi de problema acum, inainte de alte complicatii

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstela spune:

Va multumesc pentru mesaje.
Busha,mama,va multumesc pentru incurajare,insa nu stiu cand imi voi face curaj...
Voi merge si la ginecologul meu chirurg sa vad ce spune,poate reusesc sa mai aman momentul sau..imi iau curajul..


mami de TEA (1.04.08)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Of, daca mi-as fi adus aminte cum se numea, iti ziceam eu de ieri. Daca imi aduc aminte, iti scriu.
La mine granulomul ala nu e pe linia cezarianei, e mai sus. N-as fi facut legatura daca nu citeam povestea ta.

Cat despre faptul ca a doua oara s-a estompat cheloidul, eu sincer nici nu ma asteptam, stiind ca prima data am avut. Cam dupa vreo 2 ani de la operatie am obs ca nu mai e snurul ala, si nici roseata...oricum, am ignorat acest aspect ca nu prea am avut timp si nici nu aveam nici un discomfort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

exact prin acelasi lucru trec si eu.acum 1 an si 5 luni am suferit a doua operatie de cezariana si la vreo juma de an dupa,la coltul stang al operatiei mi s a umflat si la un momentdat mi a pleznit[superficial].am fost la dr,care mi a umblat acolo cu o pensa si mi a scos un fir.m am vindecat cam in 2 saptamani.m a avertizat ca mai pot aparea fire.acum 3 saptamani am patit acelasi lucru,dar in coltul celalalt.am fost iar la dr,iar mi a umblat cu o pensa si mi a scos firul[pe viu de fiecare data].insa de data asta rana nu se mai vindeca,mi a iesit carnea in afara si imi tot curge puroi,asa ca saptamana viitoare tb sa merg iar la dr,desi mi e cam peste mana,eu fiind din giurgiu,iar ginecologul la care merg e in bucuresti.asa ca,eu zic sa nu mai amani incizia,nu doare asa tare si daca dr e priceput termina imediat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marutzu spune:

am inteles ca cicatricea se considera definitiv vindecata la 2 ani de la interventie! si a mea este un pik keloida si am dat cu toate cremele inclusiv cu scar gel care este o porcarie si costa si 200 ron...acum nu astept decat sa treaca cei 2 ani si masez energic operatia cu degetul mare cu unguent cu sunatoare 1 se vad ceva rezultate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui vilma

Am ramas si eu dupa prima cezariana cu cicatrice urata si cheloid. M-am uns eu la momentul respectiv cu crema dar nu s-a estompat denici un fel. La a doua operatie de cezariana, vindecarea a fost mai grea si am avut si eu un nodul sau granulom din ala, pe care il simteam ca o umflatura sub piele. Am facut o ecografie atunci pt ca era cam la 2 sau 3 saptamani dupa nastere si mi-a fost teama sa nu fie altceva (un tampon de vata uitat pe acolo, de ex). Mi-a zis ca nu e, ca o sa-mi treaca, ca e muschiul afectat dupa taietura ca un fel de vanataie. Si mi-a trecut, intr-adevar, pentru o perioada destul de lunga n-am mai simtit nimic, dar citind acum postul tau, ma gandesc ca nu e o coincidenta faptul ca in acelasi loc, din cand in cand, imi apare cate un nemernic de cos, iar zilele astea chiar un furuncul pe care l-am tratat cu Baneocin.
Ce sa zic, ultima cezariana la mine a fost in decembrie 2003. Pana acum nu am avut chiar asa un discomfort major, doar acum cu buba asta mare care nu vrea sa treaca. Cheloidul dupa a doua cezariana s-a estompat, ori am avut noroc, ori ... nu stiu, ca doar acelasi unguent am folosit.
Aa, si pe mine nu m-a durut niciodata operatia, adica simteam asa, intepaturi, dar nu durere.
Cam asta a fost experienta mea, si vreau sa-ti zic ca si eu ma feresc sa ma mai duc pe la chirurgie. Deocamdata. Doamne ajuta.


Cosurile respective sau furunculul pot fi tot reactii de eliminare a unor fire care nu au fost resorbite. Daca le tratezi cu atentie pot sa dispara de tot la un moment dat. Numai sa te feresti de infectii.

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput