America (180)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Multumesc Ruxij, e bine acum. De miine il scot din carantina. N-a fost foarte rau dar a cam durat si am fost si eu extra-closca.

Vreau sa va spun ca iar i-am prins pe texani cu ocaua mica. Am tot rasucit MAP scores astea pentru ca eu nu cred ca Alexandru e chiar atit de above average cum tot vor ei sa-l scoata. Nu zic ca nu-i destept, nu mi-o luati in nume de rau.
Anyway, m-am uitat peste cifrele lor, asa-zise "proficiency range", dar ce-s alea? De unde vin, din burta mamii lor? Tot cautind am gasit niste national standards. In fine, nu sint decit medii, nu stii cum stau aia foarte destepti sau foarte prosti, dar tot e ceva.
Guess what? Cifrele alea sint mai mari decit "proficiency range" pe care l-am primit eu. Niste porci astia!
Acum spuneti-mi si mie ce fel de cifre aveti voi acolo? Cu ce anume se compara rezultatul copiilor? Va da national standards sau ce? Daca aveti hirtiile de la scoala hai sa comparam datele. Eu va spun ce range am pentru orice clasa va intereseaza.
Intre timp uite lista pe care am gasit-o eu pe internet:
http://www.nwea.org/support/article/983
In dreapta unde scrie download apasati pe "normative data sheet".
De exemplu la clasa a patra la matematica ei au acolo 203 in medie, iar eu am un range de 191-198, adica la nivel de clasa a treia pe plan national. Le-a pus standarde mai joase la tembelii astia!

Pantera, intrebai daca ma mai lupt cu astia. Pai da, cu sistemul. Dar de unde sa ma apuc? Zau ca-i inutil, cine sa te bage in seama? Gata, las butucul jos ca ma critica Andrada.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Multumesc Andrada. Alea clar sint cifre de geniu, ca nu sint in charts ale astora. Peste 200 o fi advanced proficient, dar 300 e mind boggling.
Poate ai un breakdown cu cifrele astea, de la copil normal spre geniu, sau in ce fel vi le-o fi dat voua.
Poate NJ e un stat cu mai multi destepti si in cazul asta daca da media pe stat iesi mai bine decit cu media pe tara.
Probabil ca si noua ne da media pe tot statul (desi nu zice nicaieri), in orice caz cifrele sin considerabil sub media pe tara. Ceea ce ma supara rau si o iau drept "hai sa-i prostim pe parintii astia, le spunem ca toate odraslele lor sint super-smart".
Andrada, in Texas nivelul normal la clasa a treia este 186-192. Media nationala vad ca-i 192.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ramona, inteleg ca "a iesit" Alexandru un destept!! Felicitari!! In rest, I didn't understand a word of what you're saying Cred ca m-oi lamuri la anul! Andrada

Arminad, Obama o sti el ce face, ca nu prea l-a interesat sa iesim la o cafea In rest in DC era urat si ploua bleah.... Urmatoarea calatorie e in Canada, Lake Louise, sper sa nu ma ingrop prin zapezi pe la uratii aia. Dupa aia in Boston, da' il iau pe fi-miu cu mine deci nu se pune, o sa fie misto.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ia uite cum e la Lake Louise, cica e misto:

http://z.about.com/d/gocanada/1/0/h/1/-/-/LakeLouiseFairmontExterior.JPG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Citat:
Multumesc Andrada. Alea clar sint cifre de geniu, ca nu sint in charts ale astora. Peste 200 o fi advanced proficient, dar 300 e mind boggling.
Poate ai un breakdown cu cifrele astea, de la copil normal spre geniu, sau in ce fel vi le-o fi dat voua.
Poate NJ e un stat cu mai multi destepti si in cazul asta daca da media pe stat iesi mai bine decit cu media pe tara.
Probabil ca si noua ne da media pe tot statul (desi nu zice nicaieri), in orice caz cifrele sin considerabil sub media pe tara. Ceea ce ma supara rau si o iau drept "hai sa-i prostim pe parintii astia, le spunem ca toate odraslele lor sint super-smart".
Andrada, in Texas nivelul normal la clasa a treia este 186-192. Media nationala vad ca-i 192.


S-ar putea sa vorbiti de lucruri diferite si atunci comparati mere cu pere Poate Andrada zice de rezultatele la testele specifice fiecarui stat. Si eu daca ma apuc sa compar rez de testul specific statului IL asa numitul ISAT cu MAP al tau e nerelevant.

In IL de ex nu se da MAP ca si test standardizat, se foloseste altul Scantron test ii zice.
Oricum pe aici se agita mult pentru ISAT pe Scantron asta nu prea il baga in seama f tare .Cred ca le e frica sa se compare cu altii.

Ruxij,chiar arata superb lacul ala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nu se da peste tot MAP asta, dar inteleg ca-i totusi in multe state. Pentru cine da testul asta, puneti va rog aici standardele pentru clasa a patra. Am gasit citeva pe net si variaza destul de mult. Sint curioasa si ce semnificatie au standardele la voi in stat - e media pe stat, nationala, ce amar e?
La noi ii zice pur si simplu "proficiency range" si mi se pare joasa dupa ce am vazut media pe tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Arminad, aici tot pentru testele din stat (TAKS) se agita foarte tare. Ala cred ca are standarde si mai joase, e relevant pentru funding si "no child left behind". Pe mine ala nu ma intereseaza deloc, dar normal ca teachers se dau de ceasul mortii si se pregatesc juma' de an pentru porcaria aia.
Nu inteleg pentru ce dau testele astea, MAP imi suna foarte bine si ar trebui sa-l foloseasca pe asta. Iar daca s-ar da asa ceva in toate statele ar fi mult mai usor sa vezi cu adevarat nivelul scolii/al copilului.
Ruxij, afli in curind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Fi-miu a dat ISTEP. Indiana nu stiu ce.:) La noi pt asta se pregatesc. Deocamdata eu nu agit. Am observat ca eu ma agitam cu copilul sa fie destept cand era mai mic, acu' parca sunt ceva mai laid back in legatura cu testele. Cred ca are legatura cu ideea ca eu cred ca io sunt cea mai desteapta si modesta din lume (cam ca la faza cu doctorii) si stiu eu ce stie copilul meu, nu imi trebe prea tare rezultatele si testele lor. Adicatelea eu il pun acolosha la munca, el face si acu' cum iese la teste iese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ba pe mine ma dernjeaza daca ei pun scorul copilului cu standarde joase, ca sa dea impresia ca toti copiii sint destepti.
Sigur ca ne vedem de ale noastre, dar sint fed up cu sistemul asta de rahat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Ramona NJASK e ca TAKS al tau, deci rezultatele sint nerelevante pt ce vrei tu.
Oricum sint bs.
Testele astea sint ptr ei, profesori, scoala, fie no child left behind fie alte measures ptr school grades. Nu sint facute sa il ajute pe copil acolo unde lack ceva.
Nimeni n-a discutat rezultatul cu mine (se pare ca a contat daca sa il puna sau nu in clasa suplimentara de AT si cam atit).

Mergi la inceput