Guvernul Boc a cazut - what is next?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

www.evz.ro/articole/detalii-articol/871638/Flash-mob-pentru-Johannis-patru-persoane/" target="_blank">O majoritate covarsitoare s-a format la pranz: un pesedist, un penelist, un maghiar si unul de alta nationalitate si-au dat mana in fata biroului lui Klaus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Mathilda draga, de ce spui tu ca nu exista politica aici!
Exista atat de multa, incat daca mai insisti pe acest subiect va trimitem si voua acolo peste ocean cat sa va ajunga!
Ia spune tu ce te-a determinat sa tragi asa concluzii gresite?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalia05 spune:

Eu am senzatie de "deja vu". Guvern de tehnocrati se cerea si dupa revolutie, deci ne aruncam cu douazeci de ani in spate. Imi amintesc si gafa epocala a lui Campeanu (presedinte PNL pe vremea aia) care a propus ca regele sa candideze la presedentie. Culmea e ca la primele alegeri democratice am votat cu liberalii la Parlament (inainte de gafa lui Radu Campeanu) si cu Ratiu la presedentie. Ulterior m-am orientat cu totul catre PNTCD cucerita de Coposu.

Ascultati la mine prognoza, daca nu am dreptate dau eu bere la tot forumul. PNL se duce la fund si in viitor fie PDL-ul fie PSD-ul isi asigura majoritatea parlamentara fara aliante, cel mult in alianta cu minoritatile. Si Romania devine stabila din punct de vedere politic si guvernabila. Cu cat mai repede cu atat mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Dalia,eu vin cu spuma la bere(mai tu nu stii ce vorbesti, ai idee cati intra pe DC?,).
Nu e subiect de petrecere, ci de intalnire la "FORUM" cu cei care gandesc "la rece" in tara asta!
Sunt persoane patimase de-o parte si de alta a confruntarilor politice dar nu observ comentarii serioase privind viitorul tarii in conditiile de criza si de somaj fara frana care ne ingrijoreaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

eu ma rog ca base sa o numeasca pe EBA prim ministru si daca nu iese pe ritzi. As vrea sa vad moralitatea Parlamentului care nu o sa voteze doua guverne propuse pentru ca evident alegerile de prim ministru sunt stupide si ei au principii [icon cu tavalit pe jos de ras]si o sa se dizolve. Acum vorba lui Eleni cateva pagini mai in spate noi tot muncim asa ca macar de dragul circului mi-as dori urmatoarele nominalizari EBA/ritzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalia05 spune:

Am scris mesajul si apoi m-am logat si vad ca nu a aparut asa ca il scriu din nou. Scuze daca apare de doua ori.

B.nica, eu tratez cu cea mai mare seriozitate subiectul si cred ca si "la rece" dat fiind ca am fost martora directa a evenemintelor politice de dupa revolutie si participanta la fenomenul Piata Universitatii :).

Aminteste-ti cate partide politice roiau dupa revolutie si cati candidadti la presedintie ca pana la urma sa se polarizeze firesc puterea in jurul a doua trei partide importante. PRM-ul se dusese la fund. Arestarea neinspirata a lui Becali si intrarea lui in PRM a produs o revigorare temporara a acestui partid. PNL idem dar l-a refacut din bucati Stolojan, am mai spus-o. Se va duce la fund mai devreme sau mai tarziu.

Eu sunt in prezent simpatizant PDL dar sincer, nu m-ar deranja o alternanta la putere a PDL-ului si PSD-ului fara tot felul de aliante bizare, ca macar sa duca pana la capat un program de guvernare de 4 ani. In ceea ce priveste evolutia Romaniei, este dictata de contextul international, partidele vor fi obligate sa se supuna. Difera cel mult viteza de executie a reformelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Acum te rog sa-mi spui cu ce te-am cucerit?


Recunosc, nu pot spune nimic in apararea mea .
Citind analiza aceea a ta mi-am amintit teribil de tare de o persoana pe care o indrageam in copilarie :).




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Eliza, de dragul dialogului corect: crezi ca ar exista o sansa - chiar si foarte micuta - ca valul sa fie peste mintea sustinatorilor lui Geoana, Voiculescu, Olteanu, Antonescu?

Esti sigura ca detii piatra filozofala?


De dragul dialogului corect :-) O sa iti spun care este diferenta dintre sustinatorii lui Base si ceilalti, cei pe care ii enumeri tu.

Sustinatorii lui Base, atunci cand acesta spune "tiganca imputita", explica: "bine i-a facut, merita!"

Sustinatorii lui Base, atunci cand acesta spune: "urca-te pe masa ca iti arat cum se face", explica: lasa draga, ca e si el barbat, si mai are si umor pe deasupra.

Aceiasi sustinatori, atunci cand Base spune ca toti parlamentarii sunt imorali, hoti, un dezastru, explica: da, da, parlamentarii chiar ar trebui dati toti afara. Ce conteaza ca in felul asta s-ar incalca un principiu esential al democratiei...

Asta este valul pe ochi despre care vorbeam: nu conteaza ce face omul, tu esti indragostit de el si ii gasesti explicatii. Injura, porcaie, incalca legea, incalca constitutia - nu conteaza - el e marele Base si cu siguranta exista o explicatie pentru tot ceea ce face.


Ceilati, din cate am observat, penalizeaza derapajele propriilor partide. Daca PNL-ul l-a nominalizat pe Olteanu la BNR, chiar si sustinatorii acestui partid, chiar pe acest forum, au sanctionat decizia asta. Cu fermitate chiar. Pentru ca era o decizie imorala.

La fel, am observat ca sustinatorii PSD se jeneaza cu Vanghelie de exemplu si nu ezita sa constate sau sa comenteze derapajele din partid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Sirimie ai spus: pentru ca iti spun eu ce vrea Basescu: sa propuna de 2 ori un prim ministru pe care parlamentul il refuza si sa provoace alegeri anticipate. Boc la pedale timpul asta, cit de putin poate tot are acces la resurse.

Dar gresesti pentru ca:
ARTICOLUL 89
(1) Dupa consultarea presedintilor celor doua Camere si a liderilor grupurilor parlamentare, Presedintele Romaniei poate sa dizolve Parlamentul, daca acesta nu a acordat votul de incredere pentru formarea Guvernului in termen de 60 de zile de la prima solicitare si numai dupa respingerea a cel putin doua solicitari de investitura.
(2) In cursul unui an, Parlamentul poate fi dizolvat o singura data.
(3) Parlamentul nu poate fi dizolvat in ultimele 6 luni ale mandatului Presedintelui Romaniei si nici in timpul starii de mobilizare, de razboi, de asediu sau de urgenta

De asta au facut PNL+PSd+UDMR motiunea ACUMA SI AU SI VOTAT-O PENTRU CA S-AU SIMTIT LA ADAPOST.

Vezi cate lucruri nu se stiu? Pentru ca chiar si tu, ai fost pacalita in judecata ta.

Ieri am vazut un presedinte care vrea un prim-ministru economist finantist de marca si un guvern stabil pe termen lung.

Am mai vazut ca nu vrea un guvern pentru 2 luni.

Si nu am vazut nimic rau in asta.

Am mai vazut toate, dar absolut toate partidele jinduind dupa ciolan. Si acum o sa inceapa polemica care saliveaza mai tare, nu ?

Am mai vazut niste politicieni care vor sa dea Romaniei un guvern de 2 luni ceea ce mi se pare o joaca de-a soarecele si pisica cu Romania si asta nu mi-a placut de loc.

Eliza5 - nu exista noi si voi, exista numai noi romanii si noi Romania. Daca vrei sa judeci corect trebuie sa te dai 2 pasi inapoi pentru a privi ambele tabere.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Eliza5 - nu exista noi si voi, exista numai noi romanii si noi Romania. Daca vrei sa judeci corect trebuie sa te dai 2 pasi inapoi pentru a privi ambele tabere.


corect desi un pic prea dogmatic pentru gustul meu.

Insa, de cand e omenirea asta pe pamant, oamenii s-au impartit in grupuri. De cand e lumea au fost si vor fi "noi" si "ei". Ca e vorba despre "noi albii" si "ei negrii", ca e vorba despre "noi profesorii" si "ei elevii", intotdeauna vor exista grupuri.

Iar acest subiect este despre politica, unde oamenii se impart, iar, in grupuri, in functie de doctrinele pe care le sustin. E normal sa fie asa, ar fi total plictisitor sa fim toti la fel si eventual in aceeasi mare gashca.



Mergi la inceput