bebe mic cu fratior bolnav de la gradi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Nu e chiar asa usor cu ambii acasa tot timpul, mai ales daca nu mai este cineva cu tine ( o bunica). Spun asta din punctul meu de vedere, caci daca le am pe ambele acasa imi este greu s ama corelez. Am prins perioada primei luni de cand am venit acasa cu bb2, deci cum este angelli acum si era greu s-o conving pe cea mare ca trebuie sa adoarma singura, caci nu putea sta langa ea, o aveam pe cea mica in brate. Bebe nu asteapta masa sau somnul, doar la cel mari poti sa le mai decalezi un pic....

Sabina are dreptate, in primavara se reactiveaza virusii, deci iar risti! Eu am avut cu Alexia, de la 2 la 3 ani, primul an de cresa, in care dupa 2-3 sapt a racit crunt, cu tuse, muci, conjuctivita...tot ce se putea. Am tinut-o 2 sapt acasa ca sa se redreseze, apoi a reluat...urmatorii virusi nu au fost asa duri, dar pana la anul nou am decis sa o tin acasa. Am reluat in primavara, dar tot a luat....se zice ca isi formeaza imunitatea in primul an de colectivitate, asa ca cel mare va trebui sa treaca prin cateva episoade.
Ideea este cum putem sa-i ferim sa nu intre in contact cu cei mici? A mea a inteles, dar e posibil sa fie doar purtatoare, si nu pot sa-i interzic tot timpul sa stea departe.


Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

dar daca il porti pe bebe poti face o gramada de lucruri cu cel mic:)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

daca alaptezi ii dai imunitate celui mic la raceli cu conditia sa le faci tu prima. asa a fost la noi.
fata mea mica (nascuta in decembrie anul trecut) pana pe la 5 luni nu a luat multe raceli de la sora ei, singura exceptie notabila fiind o gripa pe care a facut-o cu temperatura mare si a trebuit sa stau in spital cu ea cateva zile (ca masura de precautie doar). gripa asta am facut-o dupa ea, sunt convinsa ca daca o faceam prima ea era mult mai bine.

eu as lua in calcul si ce vrea copilul mare si cum ii e lui mai bine, in cazul fetei mele mari ar fi o tragedie sa o scot de la gradinita pentru ca ii place foarte mult ceea ce face acolo.

mie personal racelile banale nu mi se par nici o tragedie, daca le tratezi cu atentie si mergi repede la doctor eviti complicatiile.

si, da, in primavara se raceste des si urat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

alra, si la noi a fost nasol, ca fata vroia la gradi...dar atunci am inceput lectiile de pian si a avut o activitate numai a ei.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput