bebe mic cu fratior bolnav de la gradi

bebe mic cu fratior bolnav de la gradi | Autor: angelli

Link direct la acest mesaj

Sunt ingrozita, abia ce am venit de la maternitate, cu bebe mic de 5 zile,fratiorul cel mare a venit de la gradi cu 39 febra si amigdale purulente.I-am tinut separat si m-am spalat pe miini plus spirt dar mai mult nu stiu ce sa fac, sa il retrag de la gradi macar pana in primavara cand mai creste si bebe? Sa il vaccinez pe cel mare cu ceva? Nu sunt adepta vaccinurilor suplimentare dar sunt disperata nu stiu cum sa il protejez pe cel mic!

Adrianasi Andreas(28.07.2006)
baby Nicholas

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui angelli

Sunt ingrozita, abia ce am venit de la maternitate, cu bebe mic de 5 zile,fratiorul cel mare a venit de la gradi cu 39 febra si amigdale purulente.I-am tinut separat si m-am spalat pe miini plus spirt dar mai mult nu stiu ce sa fac, sa il retrag de la gradi macar pana in primavara cand mai creste si bebe? Sa il vaccinez pe cel mare cu ceva? Nu sunt adepta vaccinurilor suplimentare dar sunt disperata nu stiu cum sa il protejez pe cel mic!


Pana ii trece raceala copilului mare, tine-l departe de nou-nascut. Dupa ce s-a insanatosit complet fa-i vaccinul anti-gripal si, de-abia dupa 2 saptamani de la vaccinare, du-l la gradinita.
Eu o vaccinez pe fetita mea de 2 ani, si nu mai raceste absolut deloc dupa aceea.


allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Adriana si eu am aceiasi teama ca si tine, diferenta este ca fata cea mare are 6 ani, Andreas este mai mic, deci sunt sanse sa se imbolnaveasca mai des. Este primul an la gradinita?

Pediatrul nostru ne-a spus ca bb are o imunitate acumulata din sarcina, dar asta nu-l protejeaza in totalitate....

la noi, cea mare a adus un prim virus, i-am explicat sa nu se duca la bb, a inteles, dar sunt constienta ca la virusi mai puternici e posibil sa nu reziste.

Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am fost in situatia voastra. Baiatul mare la gradi, cel mic -nou nascut. Cel mare aduna toti virusii din gradi, el ii ducea pe picioare (muci, tuse) iar cel mic facea febra mare si ajungeam la antibiotice. Primele le-a luat de la 2 luni. Au trecut 4 ani de atunci si acum "bebelusul" e deja la grupa mijlocie. Pot spune ca l-au calit virusii luati in primele luni de viata . In primul an de colectivitate (grupa mica la gradinita de stat cu program prelungit) a lipsit cam 7 zile pe motive medicale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Buna, si noi cu aceeasi experienta insa Alessia (cea mare, de 2 ani) nu merge la gradi. Insa iese in fiecare zi afara, are prieteni in parc care merg la gradi si care nu, insa este acelasi lucru aproape, in colectivitate.
Cand avea bb 3 saptamani, amandoua au racit, nu rau, dar indeajuns cat sa ma sperii. Bineinteles ca a luat Alessia de undeva si i-a dat si celei mici pentru ca statea tot timpul calare pe mine, pe pat, etc.
Am convins-o ca nu mai trebuie sa intre in camera lui bebe pentru ca bebe e bolnav si ii da si ei raceala, statea in usa mititica si mi-era o mila de ea...cea mica a facut o forma fff usoara, insa daca nu facea asa trebuia sa ne internam. M-a speriat pediatra pentru ca mi-a spus ca mai mult decat muci (adica tuse, febra, etc) la bebe sub o luna inseamna internare, nou-nascutul nu se trateaza acasa. Insa cea mica a avut doar mucisori, i-am aspirat si i-am pus ser, atat, ca mai mult nu prea ai ce face si in 4-5 zile nu mai avea deloc. Probabil ca functioneaza un soi de imunitate placentara si face forme mai usoare.
Acum Alessiei ii dau Septilin si intentinez sa ii dau toata sticla, oricum cica se poate da si pe perioade de 6 luni. Sper sa ii treaca, si ma tot uit la diverse siropuri de la Imunogrip Junior, Imunomix, Imunorezistan, Imuno baby, vezi ceva sa ii dai si copilului pentru gradi.
Noi intentionam sa o dam pe Alessia la gradi in primavara cand cea mica va avea macar 7-8 luni.

Pupici

Clau, mami fericita de printese: Alessia Maria 13 iulie 2007 si Elisa Andreea 03 septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ammuntean spune:

Andrei e nascut in decembrie trecut. Si eu am avut aceleasi spaime, dat fiind ca Petra mergea la cresa. Nu a fost nici pe departe asa de grav cum credeam eu inainte de nasterea baiatului. A luat cam toti virusii adusi de sora-sa, dar nu a facut forme f grave.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Si eu i-am dat fetei mari siropuri de la Extractplant: Imunorezistant parca se numea. A fost bine in sezonul respectiv, fara pic de febra, doar nas curs din cand in cand.

Asta ca o paranteza despre forme de imunizare

Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belobia spune:

eu i-am dat Biancai broncho-vaxom. mi l-a recomandat pediatra si de atunci nu a mai racit asa de des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Va multumesc, la bronchovaxom m-am gandit si eu.Oricum, il voi retrage de la gradi, pana in primavara.Va fi crunt, dar nu am ce face.

Adrianasi Andreas(28.07.2006)
baby Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

f bine ai facut...dar sa stii ca si in primavara e crunt, sunt niste virusi urati de tot primavara.
Nu va fi crunt:)
pe bebe mic il alaptezi, daca plange il pui in wrap/sling(nu marsupiu clasic, ca e daunator) si-ti vezi de treaba:)




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui angelli

Va multumesc, la bronchovaxom m-am gandit si eu.Oricum, il voi retrage de la gradi, pana in primavara.Va fi crunt, dar nu am ce face.

Adrianasi Andreas(28.07.2006)
baby Nicholas


Daca ai concediu de maternitate si stai acasa cu amindoi ,e cel mai bine. Vad ca Andreas nu are decit 3 ani si deci daca sta cu tine acasa sau se joaca la gradinita e acelasi lucru.
Incearca sa le reglezi programul in contra-timp : maninca cu cel mare si hraneste-l pe bebe mic dupa, cit se uita cel mare la desene te poti ocupa de cel mic sau face una-alta prin casa. Baie le poti face la amindoi, e nostim tare cu doi in cada !
Hai curaj si ai sa vezi ce dragut e !
(in plus ai avantajul ca nu trebuie sa-l scoti pe bebe din casa ca sa-l cauti pe cel mare la gradi).



Mergi la inceput