Copil normal

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

ESEEA nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi, al meu e doar cu cateva zile mai mare si nu prea sta in funduletz, iar de mers de-a busilea nici n-a auzit.

Io nu mai alaptez, deci parerea mea poate fi si ignorata, dar io zic ca daca noaptea doarme si nu se trezeste din ora-n ora sau la 2 ore pt papa inseamna ca lapticul ii ajunge.

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Monica, pai tocmai : se trezeste ff des noaptea, suge, se culca si tot asa, desi nu as zice ca e flamand, seara inainte de culcare papa cereale, gros facute, aproape un biberon de ala mic, cam 150 gr. ( biberon zic ca si unitate de masura, ca i le dau cu lingurita). pana acum vreo saptamana manca f bine si peste zi ( 2 mese de cam 150-200 gr legume , fructe inca nu vrea). Acum mananca ff prost ziua ( cateva lingurite si gata) si suge toata noaptea de ne-a capiat cu somnul....desi in continuare e vesel, razaret, dornic de explorare. Habar nu am ce sa-i mai fac, nu stiu cum sa-i scot suptul asta de peste noapte, probabil de aia nu mai mananca nici ziua, vad ca si-a inversat noaptea cu ziua.....

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Eseea, pot sa fac si un pariu cu tine daca vrei: ies niscai dinti
Am recunoscut pana la identificare "simptomele", tocmai le-am depasit (pt. o scurta vreme, din pacate)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badriana spune:

Ziua cred ca schimb 6 pampersi destul de consistent udatzi, kk ea face la 3-4 zile dar asta face de la 2 luni cand inca lua foarte bine in greutate (fara sa fie constipata, iese pastos).

Noaptea doarme, cu 1-2 foieli prilej cu care ii dau sa suga. Se scoala dimineatza pe la 7.30-8 vesela. Nu pare flamanda dupa supt d-aia nu stiu ce sa zic, eu zic ca ar plange de foame dar s-ar putea ssa fie mai lenesa la supt si in felul asta compensam prin mese dese.

Ca dimensiuni suntem in grafic, ea s-a nascut cu 3100 si 48 cm si la 4 luni avea 6500 si 63 cm dar vroiam sa stiu daca mai sunt altzi bb care au incetinit asa brusc....ca nu pot sa o compar cu fratele ei mai mare care s-a ridicat in picioare la 6 luni si jumatate....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Pitica mea are doar 6 luni si mananca doar ziua ,adica ultima ei masa este la 7:30pm .

dimineta : bibe cu lapte 210ml apa/7unitati de lapte praf =230ml lapte

intre mese bea doar ceai de mar de la milupa
pranz 130-150g piure ,deocamdata suntem la 2 legume si carne slaba(adica vitel,pui sau miel) plus un bibe cu ceai la dispozitie
gustare 4-4:30pm lapte bibe idem dimineata
intre mese doar ceai milupa din fructe rosii sau mar
cina :7:30pm - piure din fructe -deocamdata doar 3 fructe( banana,mar,piersica)

Le poti cumpara in borcan bio sau le poti face tu cu un blender.

Pitica mea doarme toata noaptea,nu se mai trezeste de pe la vreo 3 luni ,pe atunci ii dadeam 4 biberoane de lapte de cate 230ml.

Cantareste 8500gr si masoara 75 cm.

Se rastogoleste,sta in fundulet doar sprijinita de pernute isi tine capul relativ bine dar nu este inca teapan ca la un bebe de 8 luni.

Mie asa mi-a prescris pediatru asa am facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Badriana.
asa am patit si eu cu prima mea fata,o alaptam la cerere si nu manca niciodata regulat,la masa era o mofturoasa,de fapt era satula de la tzitzi,tin sa precizez ca am alaptat-o 21 de luni .
ACUM, nu stiu ,cred ca depinde si de bebe, adoua bebelina am intarcat-o la 4 luni si nu am avut probleme de niciun fel cu diversificarea pe care am inceput-o temprano,adica pe la 5 luni la indicatia pediatrului,de fapt aici asa se recomanda ,pe la 4 luni poti sa-i introduci incet piureuri din legume incepand cu : morcov, cartof, pastarnac, dupa care alternezi:
morcov-cartof
cartof-spanac
spancac-pastarnac
pana se termina luna 4-5 asta doar la pranz si doar 4-5 linguritze pana se obisnuieste sa mestece,ma rog ,sa nu mai aibe acel tzoncanit ca la tzitzi.
Dor din a 6 a luna poti merge pe trei ingrediente si anume,doua legume de sus enumarate +carne slaba si anume:
vitel,pui,miel sau vita.
Curaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui karula

Eseea, pot sa fac si un pariu cu tine daca vrei: ies niscai dinti
Am recunoscut pana la identificare "simptomele", tocmai le-am depasit (pt. o scurta vreme, din pacate)...


daaaaaa, si noi ne-am gandit tot la asta, eram sigura ca iese un dintisor ceva, dar...nimic!! ( are deja 2 de vreo luna). Dar chiar asa sa nu mai manance nimic decat san?? Si numai noaptea? Desi chiar nu mai cred ca e din cauza dintilor, are deja peste o saptamana de cand face asa......cred ca am cobit cu mancarea, ca ne bucuram ca manca tare bine, desi tot slabutz ramanea......o sa-ti trimit si un pm, noi ne " cunoastem" de mai demult...

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

de dat ii dai cu DENTINOX pe gingii inainte sa-i dai sa manance¿

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Eu asa mi-am hranit copilul. Stiu ca pare complicat, dar pt ea, am dorit ce este mai bine, asa ca, am urmat litera cartii si NU AM GRESIT deloc. Am un copil fara carente, care alearga de colo-colo.
In rest, fiecare mama isi ingrijeste copilul cum doreste.


allinta


daca vorbesti de cartea lui Capraru......

O am si eu dar se joaca copiii cu ea..de aruncat inca nu am aruncat-o si acu mi-au cazut ochii pe o pagina (rupta pe jumate si mazgalta) la pg 117 ne invata vestitul Capraru cum sa preparam laptele de vaca sugarului..se pune laptele la fiert impreuna cu ceva zahar, apa si ulei de floarea soarelui..si sa-l dam la sugar de o luna...bbbrrrrrrrrr

Tot acolo ai citit ca bebelusii trebuie dezvatati musai sa suga noaptea ca precis fac distrofie dentara? Eu n-am citit-o pe toata ca-i pierdere de vreme...

Draga Eseea..eu cred ca de la dinti iti face ce-ti face bebele... ca am si eu o domnisoara de un an care ieri mi-a stat numai atarnata de san inclusiv toata noaptea..de mancat nu a vrut sa auda..dar asta e..avem o maseluta care ne chinuie acolo.... Trece..daca nu vrea sa pape lasa-l..da-i san si gata...

Voiam sa zic asa..eu m-am luat dupa capetele luminate a unor medici care mi-ai dat liste de "ce TREBUIE' sa pape bebele meu..si mi-am stricat baiatul... eram terorizata ca nu papa cat trebuie..stateam dupa el cu lingurita... numai prostii am facut..total gresit.. Cu fata a fost alta poveste..am lasat-o sa-si faca singura diversificarea..in familie se mananca numai ce pot si copiii sa pape.. am stat cu ea la masa cand am mancat..am lasat-o sa-si bage dej'tele prin farfuria mea..a papat si ea ce a vrut... Tin minte ca prima data mi-a intins mana sa-i dau marul din care mancam eu, pe la 5 luni. I-am dat atunci o para intreaga, moale si zemoasa..a infulecat la ea vreo ora... si tot asa pana-s zilele noastre.. Am un copil care papa foarte bine si cu masura ei...

Eu nu mai cred in listele astea date de medici ..facute sa demoralizeze mamele. Eu una, eram terminata ca baiatul meu de numai 7 luni nu dorea nimic altceva (doar ocazional) decat lapte. Mi-a tinut o teorie o doamna neonatolog ca tre sa gasesc o solutie sa-i dau sa manance ca nu e normal. Din cauza asta eram toata ziua numai dupa el cu lingurita... poate, poate, papa ceva... Fiecare copil incepe sa pape cand doreste..eu am fost foarte atenta la dorintele fiicei mele..cand a intins manuta singura sa-i dau ceva sa pape, a fost capabila sa duca la gura, sa mestece cat de cat si sa inghita am considerat ca e pregatita.

Badriana .. nu mi-as face griji ca a luat numai 100 de grame intr-o luna, nu i-as da lapte praf ca si supliment (e calea sigura pt intarcare si diminuarea productiei tale de lapte).. as lua in calcul un posibil puseu de crestere... dar m-as duce la medici sa vad de ce nu isi tine capul bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp

Copiii se cresc cum trebuie nu cum doreste mama sau tata.
Adica, daca inainte se crestea copilul cu sarma de la 2 saptamani si tuica pentru colici inseamna ca era bine nu?
Cartile mai evolueaza, la fel si recomandarile de a creste si alimenta copiii.
Ne mai intrebam pe urma de ce e Romania plina de copii obezi sau cu diverse alergii/intolerante/imunodepresii.

Faptul ca un copil a "scapat" de greselile facute de parinti nu inseamna ca e valabil si pentru altii.

Pentru o informare corecta privind alimentatia in primul an de viata va rog sa cititi acest ghid elaborat de OMS
http://www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf


Sheannamp, te certi cumva cu mine ?!
DE CE ?!




allinta

Mergi la inceput