Burtici cu flori de liliac de mai - iunie 2010 (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

nici eu n-am simptome prea multe (in afara de pipi des care ma dispera si sooooooomn), si n-as zice ca tin neaparat sa le am. dar nici nu pot sa sper ca n-o sa ma apuce mai incolo, ca asa a fost si la sarcina cu david, au aparut pe la 7 saptamani.
si ca sa vedeti ca greturile nu-s legate deloc de sexul copilului, am doua cunostinte, acum mamici de fete. prima - n-a avut absolut nicio zi de greata si nici alte simptome in afara de burtica si lipsa CM . a doua, a trecut prin niste greturi crunte, pana la jumatatea sarcinii, vomita si aerul pe care il respira.
ambele fetite sunt sanatoase si voioase.

softurela, si eu cred ca ai ovulat tarziu. eu n-am auzit de teste fals pozitive. in plus, ai putea incerca si alta marca de test, sureckec iese mai intens. eu am facut la 6 zile de intarziere un test doar ca sa-l pun la lucrurile de pastrat ca amintire (asa am si de la primul copil) si linia de test a iesit mai evidenta ca cea de control. dar eu cred ca am ovulat devreme, ca primul test pozitiv l-am avut in ziua 23 a CM (cu liniuta pala, dar vizibila). plus ca mai conteaza si concentratia urinei (poate ai baut multe lichide inainte?), conditiile de pastrare a testului, etc.
eu zic sa nu pui raul inainte, mai asteapta cateva zile si mai fa un test. acum nu cred ca s-ar vedea nimic la ecograf, nici macar sacul embrionar.



_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) +
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinettero spune:

buna ziua burticilor! mult ati mai scris.
Vreau sa felicit fetele ce tocmai au intrat.
Am vazut ca ati vb despre vopsit, si eu am o pb cu asta, am radacinile marisoare si la tample sunt f alba, eu de ceva timp ma vopsesc de nevoie. Sper sa primesc unda verde de la medic macar dupa 12 saptamani ca e cam aiurea cand ma uit in oglinda, ma simt neingrijita. Am fost la o cumatrie sambata si abia s-a chinuit coafeza sa nu se vada tare radacinile. Am fost cumatri mari, am botezt o mandrete de fetita, imediat dupa ce am botezat-o in august, am ramas insarcinata, deci fetelor care incercati sa deveniti mamici botezati un copil, e minunat.
Am dansat toata seara la petrecere sper ca nu s-a suparat bebe pe mine, in schimb am reusit sa racesc, si ma simt cam rau. Din cate stiu nu avem voie decat ceai la raceala, nu stiti bai ferbinti cu sare la picioare avem voie?
Am citit ca unele fete fac sport, ce sport faceti si unde, am inteles ca sunt miscari ce nu tb facute in timpul sarcinii. Vreau si eu sa fac sport, dar asistata, am devenit ca o leguma, obosesc f repede. stiti daca este in iasi o sala de sport unde se fac grupe si pt gravidute?
va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chiqitita spune:

Stimate Mamici... Buna ziua!!!

Cu permisiunea dvs...intru si eu in clubul vostru.
La 3 zile de intarziere a CM am facut un test. A iesit pozitiv... e drept ca a 2-a liniuta a fost cam palida, insa era vizibila.
Ca un cadou in avans cu ocazia aniversarii noastre, sotul meu a primit in acea seara ... un betigas cu 2 liniute... (si acum ma rade)
Nu si-a manifestat bucuria pt ca asteapta sa vada clar clar a doua liniuta. Se va intampla pe 14, exact de ziua noastra.

Ma bucur ca exista acest forum si ca am cu cine impartasi de acum trairi din aceasta prima experienta.

Va pup!


"FERICIREA te indulceste, INCERCARILE te intaresc, TRISTETEA te face mai uman, GRESELILE te smeresc, SUCCESUL te mentine in forma, dar numai DUMNEZEU te face sa mergi mai departe!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vivela

softurela, si eu cred ca ai ovulat tarziu. eu n-am auzit de teste fals pozitive. in plus, ai putea incerca si alta marca de test, sureckec iese mai intens. eu am facut la 6 zile de intarziere un test doar ca sa-l pun la lucrurile de pastrat ca amintire (asa am si de la primul copil) si linia de test a iesit mai evidenta ca cea de control. dar eu cred ca am ovulat devreme, ca primul test pozitiv l-am avut in ziua 23 a CM (cu liniuta pala, dar vizibila). plus ca mai conteaza si concentratia urinei (poate ai baut multe lichide inainte?), conditiile de pastrare a testului, etc.
eu zic sa nu pui raul inainte, mai asteapta cateva zile si mai fa un test. acum nu cred ca s-ar vedea nimic la ecograf, nici macar sacul embrionar.


Multumesc pentru raspunsuri.
Da, pe mine ma ingrijoreaza ca in ziua 34 de la UCM era negativ.
Abia astazi, z36 s-a pozitivat usor. In fine, sa speram ca nu am de ce sa-mi fac griji. Imi doresc prea mult sarcina asta.
Merg in seara asta pentru analize de sange si nu ecografie. Abia pe la 7-8 saptamani se vede ceva la ecograf.
Sarcina usoara si revin cu vesti.
Prefer sa trec macar de saptamana 10 si apoi va dau datele pentru inscrierea in listutza.

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dienutza

Buna,
Va scriam saptamana trecuta ca la analize mi-a iesit Ureaplasma pozitiva.
Am fost astazi la doctor (partial si pentru ca am avut o usoara sangerare maronie)si mi-a spus ca este OK si ca ureaplasma se trateaza doar incepand cu saptamana a 12-a.
Nici cu sangerarea se pare ca nu sunt probleme. Mi-a dat un tratament cu Progesteron si No Spa si cam atat. Asa ca m-am mai linistit.





Eu am avut ureaplasma pe sarcina trecuta si am dus sarcina fara probleme. Nu iti face griji va fi bine.

Sabina 12+ viitoare mamica de gemeni identici si mamica Alexandrei

http://www.dropshots.com/sabana#albums/poze%20noi%20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Eu n-am prins discutia despre vopsitul parului, insa referitor la subiect am citit pe net mai mutle articole in care se spunea ca nu exista demonstrate efecte negative pe care vopselele de par le-ar putea avea asupra fatului, mai ales fiind vorba de vopsele din ultimele generatii, cu continut redus de amoniac sau alte substante toxice...

Eu m-am vopsit inainte de nunta fara nicio grija... momentan n-a aparut niciun efect secundar si nici nu-mi fac griji ca ar putea sa apara...

Insa, apropos de produse cosmetice, am citit cateva articole care atrageau atentia asupra uzului de spray-uri, deodorante si stick-uri pentru zona axilara... despre acestea s-a scris nu o data ca pot fi foarte daunatoare pentru axile si sani, substantele chimice continute de acestea putand fi resorbite in glandele mamare... Se recomanda mare atentie cand alegem aceste produse, este important sa le evitam pe cele foarte chimice si sa alegem unele cat mai "naturale", bio, cu o concentratie cat mai mica de parabeni (acestia fiind principalii raspunzatori de aparitia cancerului). Bun, sfatul este valabil in orice moment al vietii, insa cu atat mai mult trebuie sa ne protejam sanii in timpul sarcinii si ulterior, pe perioada alaptarii...

Imi cer scuze daca am scris lucruri pe care le stiati deja... din pacate eu sunt exemplul viu al efectelor nocive ale deodorantelor, am la una din axile 3 interventii chirurgicale, in urma infectarii unei glande sudoripare, din cauza cosmeticelor.



Carla 10+ , dublu laureata!

Blog de bebe

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Vivela, Ioana, va multumesc de urari. Cu toate ca au trecut 8 ani de cand suntem impreuna suntem din ce in ce mai indragostiti unul de celalalt...

Chiqitita, bine ai venit printre noi! iti doresc o sarcina usoara, fara simtome neplacute, sau ma rog... sa fie acceptabile, iar mai apoi nastere usoara, bb frumos si sanatos. Felicitari si voua pentru aniversare de cati ani sunteti casatoriti?

Carla, Casa de piatra!!! Sa va dea Dumnezeu o viata plina de fericire si 2 copilasi frumosi si sanatosi, la fel ca voi. Nu stiam de doodorante... chiar acum ma duc sa-l verific pe-al meu.

Va pup!!!

Mira 8+

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

fetelorr am niste nervi
m-a intrebat o prietena care e si ea gravida si tre sa nasca cum ma simt.. si i-am zs ca inafara de somn crunt si pipi des chiar enervant nu am nimic... s ea imi zice ca poate am racit ca nu am cum sa fac pipi atat de des la o sarcina asa mica
pai ea stie mai bine decat mine??? ce simt??
cica sa fii calm

mogaldeata lu'mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

scuze pt offtopic dar tare mult m-a impresionat aceasta tragedie a unei tinere de 27 de ani, sa o ajutam asa cum putem fiecare dintre noi

www.alinadonescuumanitar.blogspot.com

mogaldeata lu'mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanik09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Eu n-am prins discutia despre vopsitul parului, insa referitor la subiect am citit pe net mai mutle articole in care se spunea ca nu exista demonstrate efecte negative pe care vopselele de par le-ar putea avea asupra fatului, mai ales fiind vorba de vopsele din ultimele generatii, cu continut redus de amoniac sau alte substante toxice...

Eu m-am vopsit inainte de nunta fara nicio grija... momentan n-a aparut niciun efect secundar si nici nu-mi fac griji ca ar putea sa apara...

Insa, apropos de produse cosmetice, am citit cateva articole care atrageau atentia asupra uzului de spray-uri, deodorante si stick-uri pentru zona axilara... despre acestea s-a scris nu o data ca pot fi foarte daunatoare pentru axile si sani, substantele chimice continute de acestea putand fi resorbite in glandele mamare... Se recomanda mare atentie cand alegem aceste produse, este important sa le evitam pe cele foarte chimice si sa alegem unele cat mai "naturale", bio, cu o concentratie cat mai mica de parabeni (acestia fiind principalii raspunzatori de aparitia cancerului). Bun, sfatul este valabil in orice moment al vietii, insa cu atat mai mult trebuie sa ne protejam sanii in timpul sarcinii si ulterior, pe perioada alaptarii...

Imi cer scuze daca am scris lucruri pe care le stiati deja... din pacate eu sunt exemplul viu al efectelor nocive ale deodorantelor, am la una din axile 3 interventii chirurgicale, in urma infectarii unei glande sudoripare, din cauza cosmeticelor.



Carla 10+ , dublu laureata!

Blog de bebe

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami


Carla, ai putea sa-mi spui / sa ne spui ( probabil mai sunt fete interesate) care ar fi cosmeticele "bune" - adica ce deodorante sa folosim ? sper sa nu se considere reclama.. dar pe mine chiar ma intereseaza subiectul si nu stiu cum sa caut asa ceva! este mai bine cand cineva care cunoaste si a folosit ne da cateva exemple.

zmeurica din burtica are 11+
zmeurica din burtica

Mergi la inceput