Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(41)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_karina
A mai facut cineva botezul iarna? Cum a fost?
Biserica e destul de mare si nu se poate incalzi cum trebuie...



Karina, noi am avut botezul la inceputul lui decembrie. Era foarte frig, nu ninsese dar era ger. Am rugat preotul sa incalzeasca bine, atat cat poate, biserica, de dimineata.. Cu toate astea, nu le-a dezbracat complet, nu le-a bagat in cazanul cu apa, le-a uns cu mir pe la toate incheieturile (ramasesera in body ca manecuta lunga; nasele le-au ridicat putin manecutele si stateau cu paturicile pe ele ca si closca pe cuib. Botezul propriu-zis a insemnat ca le-a turnat un pic de apa sfintita pe crestetul capsoarelor, in timp ce nasele le tineau in brate (sub capsoare pusese ajutorul de preot un lighenus).

Poti sa incerci sa-i povestesti asta preotului si sa vezi daca e de acord.. La noi asta a fost ideea preotului, nu a mea. Si eu ma asteptam, ca si tine, sa le dezbrace si sa faca tzupa-tzupa in cazan.. dar mai bine ca a iesit asa..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Despre noi, ce sa va spun? Anita e tot cu nasucul infundat, aseara a facut siun pic de febra.. iar doctorita m-a trimis cu ele la alergolog! Avem programare maine la ora 3. Cica si asta e un motiv sa fie cu nasucul infundat. daca nu iese nimic pozitiv, a zis ca ne trimite si la ORL, sa vedem daca nu-s probleme cu polipii..

La gradi nu le-am mai dus cu 4 zile inainte de vacanta si nici nu le mai duc pana la primavara. M-am hotarat.. si le-am spus si educatoarelor.. Am luat decizia asta in primul rand ca, dupa doua saptamani de tinut fetitele acasa, cu doua antibiotice unul dupa altul, le-am dus ok la gradi si dupa trei zile iar au inceput cu mucisori, cu subfebrilitate.. stari proaste.. pentru ca acolo aproape toti sunt bolnavi. Cand imbracam eu fetitele sa le iau acasa, fetita pe care o-mbraca maica-sa langa noi era plina de mucisori la nasuc si "buhaia" de-i sarea "camesa"!!.. Asa ca.. gata!
Si, apropo de ce a spus si Mady, cred ca si eu o sa le duc la primavara la alta gradi. Pe langa multe replici care mi s-au parut total lipsite de profesionalism referitoare la "mazgalelile" fetitelor pe care educatoarele, in mod repetat si ironic, le numeau "operele de arta ale gemenelor" (!) mi-au povestit fetitele ca, intr-o zi, una din educatoare le-a scos din clasa si le-a dus la alta grupa, vezi Doamne c-o deranjau si nu-si putea pregati lectia pentru comisia metodica cu cei mari (e grupa mixta). Si, cand am intrebat-o daca numai ele au fost rele a spus ca nu, ca toti cei mici au fost rai in ziua aia.. Si-atunci de ce tocmai alor mele a trebuit sa le-aplice pedeapsa??
Poate va intrebati daca si eu le-am suparat cu ceva.. poate, la prima sedinta cu parintii.. (in ungureste!! ca le-am dat la grupa maghiara, sa invete si ele bine limba, sa nu se simta "aliens", ca mine, pe strada, in magazine, chiar cand mergem in Ungaria ).
Deci, la primasedinta recunosc ca a fost o neintelegere, dar asa mi s-a tradus: o anumita suma de copil pe luna pentru fondul clasei si o alta suma (enorma!) de copil, pe an, tot pentru... fondul clasei!! Si-atunci, normal ca am cerut si eu detalii.. (la sfarsitul sedintei) Ce inseamna fiecare suma si pentru ce e de fapt? Si asta le-a deranjat. Banuiesc. Si altele.. si altele.. n-are rost sa ma mai intind acum.
Gradinita la care vrem sa le ducem la primavara e mai departe, dar macar acolo sper sa fie tratate mai bine. Acolo e si nepotelul meu si sora-mea zice ca educatoarele sunt tare de treaba.

Off.. gata, ca iar m-am intins cu atatea probleme..
Acuma sper sa isi revina si Anita, sa se termine odata cu nasucul infundat.. Ii mai dau cate-un puf-puf de olinth..

Eu saptamana asta am fost in vacanta. Nu prea ma bucur, ca m-am invatat iar rau, sa-mi fac treburile mai in tihna!..

Gata, va dorim tuturor un weekend excelent!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Capitolul 42

Mergi la inceput