Restaurante pentru familie (child friendly)?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

cred ca singurul restaurant (daca poti sa-l numesti restaurant) de genul asta in Bucuresti e Pizza Hut. Au meniu de copii, le dau culori si foi cu jocuri interesante, nu se fumeaza evident. Doar o plangere pe vremuri aveau pizza mica in forma de casutza sau floricica , au renuntat la obiceiul asta care era foarte bun.
Eu una nu stiu un alt restaurant in Bucuresti unde sa se acorde o atentie deosebita copiilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Da, super subiect!
De Hard Rock am vrut sa scriu si eu :), au scaunele de masa, loc pt. nefumatori, planse/creioane de colorat. Nu au loc de joaca, dar e ok si asa.
Ikea si Kika au fast-food-uri cu aceleasi conditii, plus loc de schimbat bebelusul sau camera de alaptat. Cam atat stiu eu, din pacate :(.

Noi am mai descoprit in vara asta si pensiunea Gasthof Tirol din Valiug (Semenic), unde au cam tot ce iti trebuie pt. bebe, super conditii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Nu ma surprinde sa vad pe lista restaurante ale unor companii venite din afara Romaniei: Ikea, Pizza Hut, Hardrock Cafe. Abia astept sa vad si restaurante tipic Romanesti cu patroni romani, business 100% romanesc. Exista oare asa ceva?

Daca nu exista, poate aceasta campanie de awareness ii va destepta pe unii sa se reprofileze, sa se niseze. Oricum... subiectul continua si asteptam cat mai multe reactii. Asta inseamna ca va pasa si exista o piata pentru asa ceva, un argument suficient de bun sa-i sensibilizeze pe patronii romani.

O zi buna Echipa Desprecopii.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns li_am spune:

La Hard Rock eu as avea de adaugat ceva, din nefericire cu minus, pe langa ca nu prea exista mancare pt ei, muzica e mult prea tare pentru bebelusi si copilasi mici (e un stimulent muuult prea puternic), poate cu copii ceva mai mari e ok, altfel noi mergem doar vara pe terasa (si acolo e muzica dar parca nu asa de tare ca inauntru...)


_
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - 33+ AMR 36

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

La Hotelul Majestic din Mamaia, in sala de mese este loc de joaca pentru copii. Scaunele nu am vazut, nici nu am cerut ca nu mai avem nevoie. Meniu pentru copii da.
Am mai fost la un resturant in Saturn unde am vazut pagini speciale in meniu pentru copii. Si cam atat. Nu-mi mai amintesc acum de alte resturante/hoteluri/pensiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gretchen spune:

Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica

Wow, ar fi f dragut sa existe asa-ceva in Timisoara! Daca deja exista, eu n-am gasit un asemenea restaurant... Poate vreo mamica din Timisoara, mai norocoasa a gasit?


Am gasit la "Casa Bunicii" (asta e pe langa piata Balcescu vizavi de OCE) si la "Valery" (pe Lidia).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

restaurantul Club Vila Bran - meniu pentru copii, loc de joaca amenajat, entertainement pentru copii la mesele de seara (clowni, zine etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefiuta spune:

Acum vreo 3 ani mi-am sarbatorit ziua de nastere la Cocosul Rosu in Militari si am vazut ca aveau un loc amenajat ca spatiu de joaca si chiar niste masinute pt plimbat prin curte. Nu era cine stie ce dar era. Insa nu am vazut scaun pt copii si nici meniu special din cate imi aduc aminte, dar poate ma insel.
In schimb la Biker's in Otopeni aveau meniu pt copii, iar spatiul verde unde era amenajata terasa era ideal, mai ales ca era si un raulet cu pesti si broscute, chiar si un papagal.

leuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

tot intru aici si sper sa descopar America

in Bucuresti nu prea se gasesc astfel de locatii...vara mai sunt cateva terase, asezate strategic, cu ceva gradina si mai poti iesi acolo.

dar toamna-iarna eu chiar nu stiu nici o locatie care sa intruneasca toate criteriile.

scaun de masa, meniu pentru copii parca au inceput sa se iveasca mai des, dar eu as supravietui si fara ele (adica as tine in poala si as alege o supa, un piept de pui, o treaba simpla).

dar COLT de JOACA eu nu am vazut in niciun restaurant din Bucuresti!!! si as da un regat pentru unul. adica asta e un MUST HAVE pentru mine si familia mea. ca sa pot sa mananc linistita, mestecand de cel putin 20 de ori fiecare imbucatura, dupa cum scrie la carte.

Da, exista la Cocosul Rosu, afara, deci poate fi folosit in sezonul cald. Nu stiu daca in sezonul rece muta acel colt in interior, si oricum ar fi cam ciudat pentru ca e muzica data tare si se cam fumeaza acolo.

La unul din botezurile copiilor mei, am incarcat in masina una bucata calut balansoar, una bucata masina cu tot felul de roti, claxoane etc, 2 piane plastic, carti, caiete, creioane colorate, plastilina, papusi si masinute. Le-am extras pe toate din masina si le-am carat in restaurantul rezervat. Am amenajat un colt frumos de joaca, le-am montat 2 baloane si copiii s-au jucat acolo iar noi ne-am ingrasat. N-a fost botez prelungit, cu muzica, dans, etc. Dar chiar si-asa, pentru o masa cu prietenii, de 3-4 ore, a fost extraordinar. Din cand in cand o mamica mai rezolva conflictele aparute la locul de joaca creat. La final am incarcat menajeria si-am dus-o iar in sufrageria noastra.

Mi-ar placea enorm sa gasesc asa ceva oriunde in Bucuresti. Costurile de amenajare sunt extrem de scazute.

Explicatia pe care mi-am dat-o mie - vazand ca nimeni nu face asa ceva in restaurant - a fost ca familiile cu copii nu reprezinta un target pentru respectivii. Sau ca ce-ar castiga prin prezenta noastra, cu copii cu tot, ar pierde apoi prin absenta unor clienti fideli, care doresc liniste si pace in timpul mesei, si nu chiote si alergaturi.

Eu sunt deja resemnata. Si oricum sunt la dieta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

-la Mc Donald's au scaune de copii, meniu de copii, atentie speciala pt copii. la fel cam toate fast-food-urile. (kfc, king burger)
-la city grill - scaune copii (cel din primaverii cel putin), si carticica plus creioane de colorat la copii.
-e un resaturant-pizzerie f dragut in auchan militari...dominium parca se cheama....acolo au meniuri speciale pt copii, si personalul a fost f dragutz cu fii-mea...i-au adus biscuitei, i-au aratat cum invart blatul de pizza prin aer...era in extaz fii-mea...
-la marmote, sinaia - cumpatu. au vara un loc de joaca din ala gonflabil in curte.

cam atat imi vine acum in minte....

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput