Problema cu kk

Problema cu kk | Autor: alex25

Link direct la acest mesaj

Buna!

Am o fetita de 2 saptamani si de cand am iesit din maternitate nu a facut decat o data kk singura, fara ajutor. La sfatul pediatrului am folosit termometrul, picaturi de vitamina C, ii dau debridat de 3 ori pe zi si tot la supozitor am ajuns, de fiecare data dupa 48 de ore de lipsa a scaunului. Dupa supozitor iese normal, mult cantitativ si iarasi o luam de la capat dupa 48 de ore, timp in care se chirceste de durere si se screme dar nu poate iesi.

Precizez ca ii dau san si in completare formula LACTANA. In maternitate a baut NAN si nu a avut probleme.

Poate fi constipata de la laptele praf??? Sau ce mai pot face sa rezolv problema?? Sa o trec pe NAN?? Am voie sa ii schimb laptele, si daca da cum?

Ce sfaturi imi mai puteti da?

-----------------------------------------------------------------
Aexandra fericita de ALESSIA ZEINA
POZE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

buna
si noi am avut problema asta cu Codrin...la 3 zile pac supozitor cu glicerina ca nu aveam ce sa-i fac...
atunci cand am inceput dive..intamplator mi-a cazut in mana borcanel de papica cu afine...de atunci nu am mai avut probleme...
eu cred ca pana la dive nu prea ai ce face decat supozitor, termometru...si multa multa rabdare si putere

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

e foarte posibil ca aceasta constipatie sa fie din cauza laptelui praf, sincer eu nici nu am auzit de marca asta de lapte...

vorbeste cu pediatrul si cere-i recomandare pentru alta marca. de la pediatra mea am inteles ca Humana este cel mai bun (si cam scump, din pacate), formula de la humana este cea mai apropiata de compozitia si consitenta laptelui matern, e bine tolerata de organism...

dar daca tot spui ca alaptezi, incearca sa faci TU ceva astfel incat sa-ti creasca lactatia si sa nu mai fie nevoie de lapte praf...

cu ce fel de apa prepari laptele praf ?
tu ce fel de alimente si lichide consumi, tii cont de anumite recomandari sau mananci si bei ce doresti ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

buna
si noi am avut problema asta cu Codrin...la 3 zile pac supozitor cu glicerina ca nu aveam ce sa-i fac...
atunci cand am inceput dive..intamplator mi-a cazut in mana borcanel de papica cu afine...de atunci nu am mai avut probleme...
eu cred ca pana la dive nu prea ai ce face decat supozitor, termometru...si multa multa rabdare si putere

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!



www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]



In unele cazuri/de cele mai multe ori, AFINELE, ajuta in diaree!

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meb spune:

incearca sa ii scoti completarea cu lapte praf, tine-l pe bb cat mai mult la san si in cateva zile vei avea tu lapte suficient si nu va mai fi nevoie de completare, care e foarte posibil sa fie cauza problemei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Schimba laptele praf.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

Eu nu i-as schimba laptele imediat si fara sfatul pediatrului si iti spun asta din propria experienta...fetita mea de la nastere si pana la 3 luni a suferit la fel...facea o data la 5 zile daca nu o ajutam cu supozitor.I-am schimbat laptele de 4 ori inclusiv Humana de aproape ca nu mai manca nici un fel de lapte...o ametisem de tot.Si eu o alaptam in acest timp ...ii dadeam completare doar seara inainte de culcare.Pana la urma am ramas la Humana la sfatul pediatrului si oricum parea ca acesta ii place cel mai mult si in plus pediatra noastra mi-a mai dat un sfat care pentru noi a fost foarte pretios....atat cat o alaptez sa mananc foarte mult ananas...cam jum de kg pe zi.Poate parea un leac babesc dar la noi a functionat de minune si intr-o saptamana fetita s-a reglat la stomac si facea de 4 ori /zi chiar.



Ralucutza mami de Andra-Bianca
DN 26.12.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Multumesc mult de raspunsuri.

Deocamdata nu am mult lapte, am incercat si cu pompa si cu ceai...degeaba, eu ma bucur ca macar ia ceva si de la mine, dar nu pot tine copilul flamand. Are mese cand se satura la san, altele nu.

Lactana este un sortiment de lapte de la Tofler, este nemtesc, bio, destul de greu de gasit si scumputz, mi-a fost recomandat ca fiind foarte bun. Gresela a fost ca in maternitate mi-a vomitat de la Nan si am zis sa luam altceva ptr acasa, dar acum realizez ca mai mult ca sigur vomita ptr ca ii baga seringa pe gat si ii dadea foarte repede. Asta e, invatam din mers.

Mi-a fost recomandat acum si Lass Baby, sa vedem dc functioneaza, plus sa imi reglez si eu tranzitul ca am impresia ca e si mostenit...voi incerca si ananas.

Va multumesc mult.

Bineinteles ca orice alte pareri sunt binevenite.

-----------------------------------------------------------------
Aexandra fericita de ALESSIA ZEINA
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pai pentru stimularea lactatiei poti proceda asa :

- odihna cat mai multa, lasa treburile casei pe seama altcuiva ca nu se face gaura in cer, in acest moment bebita si tu sunteti cele mai importante persoane din casa
- bea cel putin 2 litri/zi de ceai de chimen si anason
- mananca supe si ciorbe, dar evita legumele (crude sau preparate) si fructele care pot da probleme de digestie fetitei; uneori si laptele consumat de mamica da probleme bb-ului alaptat
- cu cat pui fetita la san mai des, cu atat "productia" de lapte creste, functioneaza dupa regula "cerere si oferta"
- lasa gandurile negative si autosugestia "nu am lapte suficient/bun", gandeste-te ca in tot procesul acesta de productie a laptelui, creierul are un rol foarte important.
- in momentul alaptarii e important sa fii relaxata, linistita, doar tu cu bebita, fara spectatori, sfatuitori sau bagatori de seama, fara TV, fara intreruperi; sa ai la indemana apa plata sau ceai, de obicei ti se face sete in timp ce alaptezi
- nu risca sa folosesti acum laxativele, este posibil sa dai peste cap digestia fetitei, unele substante trec in lapte...mai bine regleaza-ti tranzitul prin alimentatie...
- roaga pediatrul sa-ti recomande alta marca de lapte praf, daca tot nu reusesti sa ai tu lapte suficient
- totusi, nu abandona alaptarea, e foarte importanta pentru bebita ta

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RosuAlina spune:

buna si eu am o fetita de 5 luni si la inceput la fel am patit ,dar i-am dat NAN 1,si cateodata o lingurita de apa fiarta si racita dimineata pe stomacul gol (ajuta mult)nu am vrut sa o invat cu supozitor pt ca devine lenesa si nu mai face asteapta sa il pui sa o ajuti.Va doresc sanatate multa si mult curaj si rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Noi am fost la un homeopat si ne-a dat un remediu care a functionat oarecum - adica facea tot la 2-3 zile, dar singur. Remediile sunt personalizate, asa ca degeaba itti zic cum se cheama, ca poate nu se potriveste.

Cu ananasul am obs si eu ca atunci cand mancam il apuca un kk... chiar prea moale.

Fetele de la odiseea mea au mai rezolvat cu lactoza.

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput