Bebelusul din burtica: Primele batai de inima

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlexMarian spune:

buna! felicitari voua viitoarelor mamici!!!noi suntem deja mari,avem 5 luni si suntem un nazdravan!ii multumesc lui Doamne Doamne ca am avut o sarcina fara probleme,o operatie de cezariana fara complicatii sau urmari....decat cele inevitabile....,si cel mai mult si cel mai mult ii multumesc pt comoara mea! va urez si voua multa sanatate,o sarcina usoara,o nastere fara peripetii si niste copii minunati,asa cum sunt convinsa ca va doriti! va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexMarian spune:

revinvroiam sa ma laud si eu putin cu un dosr intreg de ecografii si dvd al unui eco! sa cereti daca nu vi se dau....si sa le pastrati!pt voi dar mai ales pt ei cand vor fi mai mari ! de data asta chiar merg si eu la nani ca la 4 jumatate 5 dimineata sunt in picioare,atunci se trezeste pisoiul meu! va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Citat:
citat din mesajul lui simina_sta

felicitari tuturor
si noi asteptam bebe, avem 9 sapt si 5 zile dar e o sarcina cu probleme, caci inainte de revelion s-a cam dezlipit putin si am sangerat.
despre dureri ce pot sa spun..si eu am cateodata dureri k la menstra si eram ingrijorata pt bebe, dar am fost ieri din nou la eco si e fff bine
oricum citesc "presa" internetului zilnic si vreau sa spun ca aici gasesti orice, iar pareri...o mie. sfatul meu e sa consultati doctorii, noi doar ne dam aiurea cu parerea.
in ultimele sapt am stat in pat cu 3 duphaston+ 3 no-spa+3 acid folic+elevit+ceva cu fier si am disecat presa si vreau sa zic k am ajuns sa fiu ingrozita, sa cred ca bebe meu nu e bine


Simina, imi pare rau ca ai avut probleme, dar ma bucur ca acum ai aflat ca bb e bine! Pe mine ma uitasera durerile nocturne de burtica, dar noaptea trecuta iar si-au amintit de mine..dureri ca la ciclu, in partea de jos a abdomenului. Din fericire nu m-au tinut prea mult, nici no-spa nu mai aveam si nu stiu ce as fi facut daca continuau.

In ceea ce priveste sapatul pe internet.. cam ai dreptate, sunt atatea pareri contradictorii ca nu mai stii ce sa crezi si ce nu.

Ai dreptate ca trebuie sa tinem cont de ce spune doctorul, asta cu conditia ca acel doctor sa fie foarte bine pregatit si cu experienta, iar gravidutza sa aiba incredere in el, altfel... stim cu totii ca mai sunt si medici care pot gresi. Eu nu am de ce sa ma plang de al meu si il recomand cu toata increderea oricarei gravidutze: Dr. Chazli Fawaz, maternitatea Cernavoda si consultatii in Constanta la Provita 2000.

Totusi, mi-e tare drag forumul acesta, pentru ca aici ne putem impartasi experientele, emotiile si intotdeauna gasesti pe cineva sa te asculte si sa te incurajeze, cineva care te intelege pentru ca este in aceeasi situatie ca si tine. Plus ca aflu o multime de lucruri despre care poate nici medicul nu are timp sa imi spuna, dar afland despre ele il pot intreba eu pe el.

Sanatate multa si sarcina la termen!

Elena 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_sta spune:

intr-adevar am aflat si eu multe lucruri noi rasfoind internetul si chiar mi-ar placea sa gasesc pe cineva care a trecut sau trece prin ce trec eu pt un schimb de pareri
am ajuns deja la stadiul la care incerc sa nu ma gandesc ca sunt insarcinata, incerc sa nu ma atasez de bebe pt ca mor de frica sa nu cumva sa se intample ceva rau. chiar glumeam cu sotul meu ca mi-as cumpara un eco sa il am mereu acasa pt perioadele de neliniste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Citat:
citat din mesajul lui simina_sta

intr-adevar am aflat si eu multe lucruri noi rasfoind internetul si chiar mi-ar placea sa gasesc pe cineva care a trecut sau trece prin ce trec eu pt un schimb de pareri
am ajuns deja la stadiul la care incerc sa nu ma gandesc ca sunt insarcinata, incerc sa nu ma atasez de bebe pt ca mor de frica sa nu cumva sa se intample ceva rau. chiar glumeam cu sotul meu ca mi-as cumpara un eco sa il am mereu acasa pt perioadele de neliniste



Simina, nu sunt nici eu prea departe de tine...noaptea trecuta am avut 2 vise cu bebele meu. in ambele era fetita, doar ca in primul avea cam 2 anisori, era vesela si foarte frumoasa, pe cand in al doilea era abia nascuta si la un moment dat cand m-am dus la ea...murise...m-am trezit strigand-o pe nume disperata (nu pe numele pe care ne gandeam sa i-l punem). a durat ceva timp pana mi-am revenit...

cel mai groaznic lucru de care mi-e teama e sarcina oprita in evolutie, pentru ca e posibil sa nu stii cateva saptamani nimic.. incerc sa nu ma mai gandesc la asta si te sfatuiesc si pe tine sa gandesti pozitiv, pentru ca ingrijorarea si temerile il afecteaza si pe bebe. el creste linistit acolo in burtica iar noi ne facem tot felul de probleme...incearca sa iti ocupi tot timpul mintea cu lucruri pozitive, utile si o sa-ti vina mai usor sa treci peste perioada aceasta nesigura de la inceputul sarcinii.

si iti doresc sarcina dusa la termen!

Elena 9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Si eu sunt o viitoare mamica, sarcina tinerica, 4+.
Si va intreb pe cele care va ganditi la lucruri rele, aveti vreun motiv? Adica aveti ceva, vi s-a intamplat ceva, vreo predispozitie, vreo complicatie etc.?
Ceva de vreun fel? Sau e prea mult timp liber?
Sau nu ati gasit inca lucruri pozitive care sa va ocupe mintea?
Ca eu nu stiu cum sa rearanjez camera, ce patut sau ce caricior ca cumpar...
Si glumesc si eu cu sotul ca bebeul imi apasa pe vezica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina77 spune:

Si eu sunt o viitoare mamica - test de sarcina pozitiv ...de Cracin - deci bebe se va naste la inceputul lui Septembrie ... in jurul meu insa toata lumea vorbeste de sarcini oprite in evolutie ... imi este asa de frica sa nu se sfarseasca si povestea noastra asa. Ne-am dorit mult acest copil si tare trista as fi sa nu reusim.
Luni avem urmatoarea ecografie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutu81 spune:

Simina, Incearca sa nu te stresezi. Am patit si eu ca tine, in saptamana 5 am avut o sangerare puternica si am fost la doctor. Mi-a dat si mie duphaston si am luat cred 3 saptamani impreuna cu elevit. Doua saptamani am avut o scurgere maronie apoi s-a oprit. M-am speriat dar era ok. Ai incredere in doctori. Acum puiutul meu fuge prin casa, are deja 1 an si e un strengar mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns milydilara spune:

Salutare mamicilor!
Sunt insarcinata in ...???,nici nu mai stiu si nu mai inteleg nimic,dupa calendarul asta de aici am 6 sapt.si 5 zile,dupa cel de sarcina am 4 sapt. si ceva,nu stiu cat,ma rog,ultima data a menstr.a fost pe 12 decem.2009, nu inteleg de ce mi se pare totul acum atat de complicat pentru ca am deja 2 fetite ,Milena de 7 ani si jum. si Dilara de 5 ani si jum.si imi doresc un baietel,am 30 de ani impliniti in octombrie, desi mi-am dorit sa nasc pana la 30 de ani, visul deabia acum s-a implinit in ceea ce priveste o noua sarcina.Ideea este ca indiferent de cati copii am sa mai am de acum incolo,vreau sa nasc natural asa cum am nascut si pe ceilalti copii, pentru ca nimic in aceasta lume nu se compara cu secunda cand il scoate din tine si ti-l pune in brate si tu esti perfect constienta de ce se intampla.Tin sa va spun ca nu am facut nici un fel de anesezie si nici un fel de calmant nu am luat pentru ca eu sunt un pic cam sadica ,am vrut sa simt ceea ce a simtit mama mea in momentul in care m-a nascut, fara prea multa tehnica desi am avut parte de foarta multa ,avand in vedere ca nu am nascut in Romania.La prima fetita am stat in travaliu 14 ore ,iar la a doua am stat doar 3 ore,cred ca la al treilea nu mai apuc sa ajung la spital.Eu va urez la toate o sarcina usoara si nu luati inseama toate transformarile,pt.ca sunt perfect normale ,nu mai ca la unele persoane sunt mai evidente la unele nu prea.Mult succes fetelor si daca doriti sa ma intrebati ceva, sunteti invitatele mele!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina77 spune:

milydilara - si eu am postat aici prima data apoi mi-am dat seama ca este mult mai bine la "Viitoare mamici de septembrie - octombrie" - cum vei naste in septembrie esti asteptata si tu acolo + cred ca o sa primesti multe intrebari, ca doar ai experienta!
Tu calculezi varsta puiului - mi s-a explicat si mie ca se pune 1 zi a CM ca fiind ziua 1 de sarcina - de aici diferenta de saptamani - azi ai dupa doctorii 6 saptamani si 6 zile. Data probabila a neasterii 18 Septembrie 2010.
Pup si sarcina usoara!

9

Mergi la inceput