Miturile cu care te intalnesti dupa nastere

Miturile cu care te intalnesti dupa nastere | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

De-a lungul Odiseei Sarcinii, viitoarea mamica viseaza cu ardoare momentul magic in care isi va tine bebelusul in brate. La acea zi frumoasa care pare inconjurata de nori roz de fericire... Dupa nastere insa, norisorul cel roz incepe sa se dizolve. Alaptarea, noptile nedormite, colicii si plansul bebelusului ... sunt lucruri atat de reale care o aduc brusc cu picioarele pe pamant. Si totusi, si in aceasta perioada groaznic de terestra exista mituri care se desumfla ca niste baloane. www.desprecopii.com/info.asp?id=1493" target="_blank">Iata, cu simpatie si intelegere, despre miturile cu care te intalnesti dupa nasterea copilului tau.

Cum ati trait voi aceste experiente?


**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Imi pare rau, dar e nul articolul ....


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

m-as bucura daca ai putea sa iti argumentezi declaratia.



**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Parerea mea este ca subiectul nu este tratat in profunzime. Sunt 3 fraze de suprafatza pentru fiecare mit, ori parca despre mituri este vorba. Cel mai mult se vorbeste despre depresia post partum, care nu prea are de-a face cu miturile ...

Primele 2 sfaturi DC, hmm nu sunt de acord (mai ales ca vorbitzi despre prima saptamana dupa nastere:
odihna este foarte importanta asa este, dar solutzia nu cred ca este ca partenerul sa hraneasca bebelusul in cazul alaptatului. In primele saptamani abia se instaleaza lactatzia, deci daca mai si sarim "supturi" se cam duce. Cred ca mai degraba partenerul trebuie sa aiba grija bebelusului (somn, linistit in caz de colici), iar mama sa se poata culca imediat.

Este important sa faceti un dus si sa va imbracati frumos in fiecare zi, sa aveti o grija speciala de dvs. Eu sunt de acord cu imbracatul frumos si grija, dar cate dintre noi au reusit sa faca asta in prima sau chiar primele saptamani. Eu care de regula am super multa grija de cum arat, in perioada aia, nu stiam cum sa imbrac mai repede ceva mai comod, sa-mi fac o coada de cal si cam atat.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexas spune:

Mi-e mi se pare ok


mami de miruna si andrei 2 gemenii minunati

Mergi la inceput