ce activitati la baiat de 5 ani cu astm

ce activitati la baiat de 5 ani cu astm | Autor: dulcetica

Link direct la acest mesaj

Aud la toata mamele de baieti ca fac tenis ,karate,inot.Noi nu avem nici un fel de activitati extraprescolare pt ca il tot protejez sa nu depuna efort.Care-i solutia sa aiba totusi niste preocupari ,inafara de nintendo,la care s-ar juca nonstop.Voi ce faceti de la 16 pina la culcare?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Dulcetica - Eu stiu ca inotul chiar face bine la astm. Da o cautare pe google si vezi. Dar exista si alte activitati - un instrument muzical, pictura, teatrul, canto, calarie si lista poate continua.
Sanatate multa.
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

inscrie-l la Palatul Copiilor la un club gen ceramica, pictura, modelaj...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maadi

Dulcetica - Eu stiu ca inotul chiar face bine la astm. Da o cautare pe google si vezi. Dar exista si alte activitati - un instrument muzical, pictura, teatrul, canto, calarie si lista poate continua.
Sanatate multa.
Maadi si Calin (19.07.2003)


Inotul e bun ,cu mentiunea ca nu trebuie facut in piscina acoperita, deoarece din apa tratata cu clor se ridica vapori ,pe care-i inspira si care pot genera crize de astm.Calarie nu este la noi ,iar pentru celelalte ,ar trebui o mica afinitate ca nu-l pot lega acolo sa n-o intinda.M-am gindit si eu sa-l duc si poate nu dezerteaza.Muzica pare sa-i placa.Am sunat sa intreb si mi s-a spus ca e cam greu cu cititul partiturilor,dar nu imposibil,insa trebuie sa-i placa ca sa colaboreze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica

Aud la toata mamele de baieti ca fac tenis ,karate,inot.Noi nu avem nici un fel de activitati extraprescolare pt ca il tot protejez sa nu depuna efort.Care-i solutia sa aiba totusi niste preocupari ,inafara de nintendo,la care s-ar juca nonstop.Voi ce faceti de la 16 pina la culcare?

dulcetica


Dulcetica, fetita mea are un an si 10 luni si de la 1 an si 5 luni i s-a declansat astmul la efort.
In vara asta a fost pe singulair si am observat ca tusea+_wheezingul aparea doar daca alerga intr-un mediu nociv (praf, polen, gaze de esapament).
Daca alerga in aer curat, nu avea nici o problema.
Prin urmare, pentru vara urmatoare am de gand sa-i cumpar o trambulina unde sa se zbenguie cat poate ea. O sa o instalez in curtea casei bunicilor, pentru ca acolo nu a facut nici o criza pana acum. O sa mergem si la un bazin descoperit dar deocamdata fara instructror, e prea mica.
Din ce am citit pe site-uri de specialitate, sportul e recomandat astmaticilor si face parte din terapie. O sa intreb si medicul, dar pana la vara mai e.

uite un site interesant:

http://sportsmedicine.about.com/od/chronicconditions/a/Exercise_Asthma.htm

si citez exact ce e interesant pentru noi :
Exercise-induced asthma doesn't have to keep you from physical activity. In fact, exercise is an important part of your treatment plan. Many successful athletes have exercise-induced asthma that they control with a combination of medication and environmental control. You too can remain healthy and physically fit with proper education and use of medication for your asthma.

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Am uitat sa-ti spun de fratele meu.
Avea un astm destul de grav. Crize asa cum vezi in filme. Constructie toracica, imposibilitate de a respira, se invinetea la fatza...nu vreau sa-mi mai amintesc. Cand il apuca venea cu mana intinsa la mama mea sa-i faca repede hemosuccinat in vena. Astmul lui s-a agravat si pentru ca la vremea aia nu exista medicatie de intretinere, mama trata doar criza.
In rest, mare cam 7 zile pe an, salina cand se putea si sport, foarte mult sport. Inot, baschet, hanbal, judo, tenis de camp, fotbal. Nu toate odata, in fiecare an cate ceva...tata testa sa vada ce ii place. Erau unele la care fratele meu renunta sa mai mearga, se plictisea si atunci urma altul nou.
Pe la 9 ani a fost ultima criza de astm, la 10 ani s-a apucat de fumat..putin cate putin din pacate.

Sanate si te asteptam pe topicul "Manifestari atsmatice" sa ne spui cum s-a declansat la baiatul tau, la ce varsta si cum a evoluat pana in prezent.


Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Se pare ca nu mai scapi de mine.
Inca ceva :
Exercise-induced asthma is more common when the weather is cold and dry, or the level of pollution or allergens in the air is high. It is also more common in those with poor physical conditioning or respiratory infections.

La fetita mea se confirma exact acest articol. Sesizasem chiar inainte de al citi. De ex :
Alerga foarte mult in curte unde betoanele erau spalate la 2 zile si nu avea absolut nimic, nici un semn de tuse.
In aceeasi perioada, fratele meu a lasat-o sa alerge intr-o parcare a unui spital si dupa 2 minute a inceput tusea.

Deci verificat, testat si perfect adevarat.
Eu te inteleg, cand copilul tuseste nu vrei decat sa eviti crizele, simti ca inebunesti la primul semn de tuse. Si atunci solutia imediata e sa eviti tot ce-i provoaca criza. Te inteleg perfect.
Dar incearca sa identifici un mediu prielnic lui si cu medicatie sau fara lasa-l sa se desfasoare.

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Iti recomnd Dr. Mihai Craiu, care mi-a raspuns intr-un mail foarte foarte frumos despre activitatile sportive ale unui copil cu astm!
Fa o programare la el la IOMC sau la CMU KIDS.
Maine il vom vedea prima data si iti voi zice impresiile saptamana viitoare! Oricum mi-a parut un OM extraordinar!
Poate cele care au fost la el iti pot spune mai multe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexandra spune:

Patinaj! Pe gheata!

Este foarte indicat pentru astmatici. Nu ma intreba de ce, asa am citit. In plus, eu imi duceam fetita racita si tusind la patinoar, cat timp statea pe gheata nu mai tusea absolut deloc. In grupa ei e o fetita care a avut probleme de genul asta, lua Singulaire, de cand face patinaj n-a mai avut nici o problema.
Si in plus e varsta ideala pentru a incepe patinajul.

Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

Noua ni s-a recomandat judo .
CLAUDIA, poti sa-mi dai si mie, te rog, mail-ul de.-ului Craiu ?Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui JARMO

Noua ni s-a recomandat judo .
CLAUDIA, poti sa-mi dai si mie, te rog, mail-ul de.-ului Craiu ?Multumesc !


Jarmo, tot incerc sa dau de tine.
Nu ne-ai mai spus nimic de baietelul tau ? Cum e la gradinita ? Cum a mai evoluat astmul.
Noi suntem pe urmele voastre. Daca atunci cand am vorbit prima data, fetitei mele inca nu i se instalase la efort, acum e.
Daca ai timp, intra pe topicul "Manifestari astmatice" si povesteste-ne ce ati mai facut in privinta astmului si cum a evoluat.
Si inca o intrebare. La voi s-a declansat la 1 an, exact ca fetita mea. S-a declansat inainte sau dupa vaccinarea de la un an ?

Multumesc si sanatate la puisor!


Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput