Gravidute si mamici de Timisoara (35)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Tosha eu zic ca e mult prea mica pt altceva decat scoica.Noi i-am cumparat lui Andrei scaun de masina Chicco proxima grupa 0-18 kg la 10 luni pana atunci a stat in scoica chiar daca numai incapea bine si el chiar a fost un bebe lung si acum are 89 cm.

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Salutare,

De vreo 4 zile am inceput sa ii bag seara lapte praf la Marius, nu l-a refuzat total dar greu il fac sa bea mai mult de 120 ml, asa ca daca aveti vreun sfat as aprecia. El ar mai bea san dupa dar nu mai vreau sa ii dau imediat ca ma gandesc ca el o sa stie ca urmeaza si de asta nu o sa mai vrea laptele praf. Am incercat si sa ii dea sotul, degeaba ca nu merge.

Tosha eu l-am tinut in scoica pana pe la 7 luni cand am plecat in concediu desi scaunul nostru chicco era de la 0 luni. In scoica mi se parea ca sta mai ok. La inot mergem la Arena insa mi se pare groaznic de scump. 40 roni sedinta si 350 aboanamentul cu 10 sedinte. Parca Ade sau altcineva il ducea la Beauty Center unde au scoruri mai rezonabile.

Strunfita noi mergem la Dr. Koos. La Marius i-a curs ochisorul drept pana pe la 5 luni, atunci i-am depistat si o bacterie. Pana sa ii dau tratamentul pentru bacterie s-a oprit scurgerea. Am crezut ca am scapat de desfundat canalele dar n-a fost asa. Ne-a trimis pediatra la Dr. Koos(la ea) si ne-a dat tratament pentru bacterie. Iar pentru ochi ne-a chemat la spitalul de oftalmlogie din 700. Acolo i-a desfundat pe viu dar l-au tinut vreo 5 persoane sa nu se miste. A fost foarte rapid. Vestea mai putin buna e ca pentru ca a curs atat de mult e f infundat asa ca o sa intre progresiv cu diferite masuri in canal. Pe 22 avem programare pentru a doua interventie.

Ade recunosc multe descrise de tine la fiul meu. Si el roade orice si se ridica in picioare, mai nou e atras de masa pe care e tv-ul, noroc ca e una solida (nu e pentru tv).

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

Zdravo, fetele! Ne-am intors azi din Zagreb, a fost si foarte frumos dar din pacate am trait un cosmar ingrozitor acolo.....
va fac un copy-paste dintr-un mail ca nu mai pot sa vb despre asta:

toate bune si frumoase pana luni pe la 17, ne-am dus sa le luam pe fete de la gradi si in drum spre casa iulia si-a rezemat capul pe mine si a ramas asa cuminte....acasa, febra 39.4, am pus supozitor, a scazut, seara a crescut iar.....si tot asa si a doua zi cand am hotarat sa mergem la medicul de familie.....a consultat-o si a decis sa ii faca analize de sange pt siguranta, au fost gata in 10 minute, i-a luat sange dn degetel si m-a chemat inauntru sa imi spuna ca analizele sunt foarte, foarte, foarte proaste si ca are o infectie mare undeva in corp si ca s-ar putea sa fie meningita/pneumonie/infectie urinara, orice(ii iesise ceva pt infectii 158 si normalul era 8, va imaginati;..)..........am crezut ca pica cerul pe mine, am chemat-o pe cristina in cabinet si i-am rugat-o pe dr sa ii spuna si in croata ca poate nu intelesesem eu bine in engleza si i-a zis sa ma duca de urgenta la spitalul de boli infectioase;nu mai puteam judeca deloc......

am mers acolo, am asteptat ceva si am intrat, m-au pus sa le povestesc tot-tot de despre Iulia de la nastere pana in momentul ala, nici nu stiam ca stiu atata engleza.............iulia era ca o leguma, agatat de mine, plangea si zicea intr-una MAMA si TZITZI!!!!!!!!!!!!! Mi se rupea sufletul, plangeam si eu cu ea saraca,a suferit cumplit! Dupa tot sirul de intrebari dr mi-a spus ca e imposibil sa ia o decizie si ca trebuie internare de 1 zi pt investigatii, ne-am internat, i-au pus flex, i-au luat probe de sange, urina (un calvar, am plans in hohote si eu si ea, va imaginati.....)
Dupa 2 ore au venit si m-au anuntat ca e posibil sa fie o infectie urinara bacteriologica, ca ii vor face a doua zi un test cu ultrasunete sa vada daca are ceva la rinichi....
asa ca azi am fost si la ultrasunete si e ok la rinichi; vom merge zilnic sa ii puna doza de antibiotic intravenos pe flex pt 24 ore pana sambata/duminica apoi ii vor da tratament acasa inca 10 zile....
o sa va trimitem si poze cu manuta ei mica si bandajata, e tare mandra ca are bandaj la mana, aplauda si face Ciao cu manuta intr-una:)

finalul povestii este ca suntem bine, iulia a avut infectie a tractului urinar; am ramas impresionata de cum am fost tratate acolo de medici......suntem pe antibiotic din croatia (cedax-ceftibutenum)...din fericire s-a terminat cu bine dar au fost cateva ore de cosmar ...vor urma analize aici si sa vedem ce facem cu asigurarea medicala, au promis ca deconteaza...
fetelor, faceti carduri europene la copii si voua cand plecati intr-o tara in uniunea europeana, va ajuta! noia ma avut dar pe noi nu ne-a ajutat pt ca nu este in UE Croatia.....am fi putut sa nu platim nimic daca obtineam un formular vineri de la CJAS Timis vineri dar la noi se lucreaza pana la ora 14 iar tel verde nu functiona, o sa le fac reclamatie....

in rest, o excursie fff frumoasa:)
va pup, mai intru zilele astea....
Cristina, scuze ca nu am stat atunci pe mess dar tocmai debutase febra in seara aia la iulia...
pusi, incerc sa recuperez ce ati scris....


Lucia & Iulia, 31.07.2008
Pozici: http://community.webshots.com/user/luciaiulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genny76 spune:

Buna fetelor, nu am mai scris de mult pe aici dar de citit va citesc aproape zilnic, noi suntem bine, crestem mari, avem 6750 gr., 3 luni si 3 saptamani si 62cm, sambata am avut botezul si a fost super, ne-am distrat de minune, pentru mine a fost mai greu ca eram cand in sala cand la bebitza in camera,dar acum suntem in rand cu lumea, adica crestinate.La biserica a facut taraboi dupa ce a bagat-o in apa, de parca il certa pe preot si-i explica ca ea nu stie sa faca asa baitza si ca mami si tati ii face altfel baie.
In rest ne chinuim cu gingiile, nu credeam ca la aproape 4 luni vom avea asa probleme, in special seara este foarte disperata sa-si bage mainile in gura si nu-i ajung manutele ei, daca o iau in brate ma prinde de fata si ma tzorcaie, e disperata, daca o pun pe orizontala imi prinde mana si mi-o moflaie asa de tare incat mi-a facut o vanataie frumusica, pediatra mi-a zis sa-i pun cate un supozitor seara de eferalgan sau sa-i dau nurofen si gel pentru dintisori, doar cu asta se mai linisteste, jucarelele pentru dintisori nu le vrea pentru ca se enerveaza ca nu le poate tine in manute, e mare disperare la noi, dar ce ne facem pana ii ies dintisorii, si voi ati patit la fel, voi cum ati procedat? Tare mi-ar fi de folos un sfat din partea voastra.
Fancy imi pare rau ca ai trecut prin asta, nici nu vreau sa ma gandesc cata durere ai avut in suflet cand ai vazut-o bolnavioara, e greu sa fi mama in astfel de situatii. Bine ca ati scapat si nu e grav, Doamne-Doamne va ajuta sa treceti si peste aceasta infectie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elliag2000 spune:

ciao fetelor!
in sfirsit m-am hotarit sa scriu dupa ce v-am tot citit!
si noi sintem acum bine,ne-a trecut raceala si mucii,sintem pe drumul cel bun,dupa tratamentul cu homeopate dat ed pediatra recomandata de cristina.
inca o data iti multumesc cristina!
fancy mi se rupe sufletul cind vad prin ce ai trecut,nici nu vreau sa ma gindesc,eu am fost toata strofocata si agitata la o raceala simpla,dar banuiesc ca pe toate ne ajuta dumnezeu sa fim puternice pt copii nostri.
sa va dea dumnezeu sanatate!
si noi sintem mari!!!!!
am facut vineri 4 luni!!!!avem 7,500 kg si 70 cm(nu stiu ce ma fac cu acest copil URIAS!!!)
sint cumva depresiva,in acest satuc giroc din pacate nu este parc si nu ma prea vad cu nimeni si ma dispera situatia asta de a sta non stop in casa si un pic afara prin preajma;ieri am fost in parcul bihor,cel nou amenajat,f f f frumos si mi-am mai spalat si eu ochii
offfffff cu casa asta si avantaje si dezavantaje.
va rog dragele mele sa-mi spuneti la cine sa fac programare pt solduri ,ca e vremea..
va pup pe toate ,inca sint derutata ,abia astept sa va cunosc si sper asa sa-mi fie mai usor de comunicat
sa aveti cu totii sanatate!
o sa pun in curind si poze cu igor
sa va uitati!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toshador spune:

Buna fetelor.

In primul rand vreau sa ii zic la Fancy ca imi pare foarte rau de ce s-a intamplat si ma bucur ca au fost ok medicii cu vois i ca s-a rezolvat totul.

Noi suntem tare agitate. Cred ca avem si noi aceeasi problema cu gingiile ca si Alexia. Joi si sambata am avut altceva foarte interesant. S-a trezit copilul meu de dupa masa(ca desteptii de vecinii nostri cam dau gauri exact cand facem noi somnul de la pranz, dar asta e, dezavantajele blocului) si cam in jumatate de ora am inceput sa plangem, fara nici un motiv evident pt mami. Am plans timp de jumatate de ora, nu a vrut sa manance nu vroia nimic decat apa si la aeea a plans pana la urma. Dupa cateva ore a facut acelas lucru doar ca in jur de o ora jumatate. Nu stiam ce sa-i fac. I-am dat nurofen si s-a calmat. Vi s-a intamplat asa ceva? Se comporta ca la colici doar ca plangea tot timpul. Imi venea si mie sa plang cu ea. Se strangea toata si se facea ghem.
Nu stiu ce a avut.

Pana la urma i-a trecut dar acum tot incerc sa exclud tot felul de chestii din alimentatia mea dar totusi nu cred ca pot sa nu mananc nimic, ca sincer as face-o daca as sti ca ii este bine .

Cam asa o ducem noi. In rest toate bune

Va si o seara faina sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Fancy, e groaznic prin ce-ati trecut, bine ca s-a terminat totul cu bine

Toshador, Bogdan merge la inot la Arena. Cred ca e cel mai curat din Timisoara.
Andreea inca e in scoica, avem un scaun 0-18 kg de la chicco, in curand vom trece la ala.
A, sa stii ca Andreea mea face urat la orice fel de lactate, am mancat eu intr-o seara sticks cu branza, crezand ca sunt cu cartofi din-alea de la chio, si mi-a vomitat 3 zile dup-aia. Eu de cand ii dau piure de morcovi, face caca super, ca pana la 4 luni ea tot apa facea (scuze detaliile), o sa incerc dupa 6 luni sa mananc ceva lactate sa vad cum reactioneaza.

Fetele, multumesc de raspunsurile despre oftalmolog, inca n-am luat nici o decizie, miercuri ma duc cu Bogdan la o oftalmoloaga Dressler si o sa vorbesc si de fata sa vedem ce zice si ea.

genny, io nu i-as da nurifen pentru dinti. de fapt cred ca nu i-as da deloc nurofen. vezi ca ziceau fetele de chamomilla parca (homeopat). am auzit in ultimul timp ca si gelul de dinti n-ar fi tocmai bun...

elliag, sa treaca depresia... ce mi-as dori io sa stau la casa, dar te cred, din punctul asta de vedere sunt si dezavantaje. Esti tare cu copilul urias , si Andreea avea la 4 luni 7500, acum la 4 luni si 3 saptamani are 8000, sanatosi sa fie, dupa ce incep sa mearga o sa vezi ca nu mai pun asa mult pe ei.

Noi am avut o nunta in weekend, am fost 4 ore singuri fara copii boierie, ce mai!

Cristina, ce mai faceti? Sunteti bine?

Carmina + Andreea (21.05.2009) si Bogdan (04.02.2005)
Poze *** Poze *** Si iar poze

"Live like you were to die tomorrow, learn like you were to live forever." Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salut!

Lucia prin ce ati trecut....Doamne fereste! Si eu imi fac asigurari de cate ori plec...si pana la Budapesta daca mergem...ca uite ce se poate intampla.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Fancy tare greu trebuie sa iti fi fost.Bine ca totul s-a terminat cu bine.
Genny, Tosha se poate sa fie si de la dinti lui Andrei i-a iesit primul dinte la 3 luni si 4 zile.Acum la 1 an si 1 luna are deja 16 dintiEu cand il durea tare de tot i-am mai dat si Nurofen in rest doar Chamomilla si a fost ok.De ex cand i-au iesit masele si canini am luat doar Chamomilla.
Noi azi avem 21 de zile de la vaccine banuiesc ca am depasit deja perioada de reactii de la Priorix asa ca am scapat fara.

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex2alex spune:

Buna fetelor,

elliag2000 noi am fost cu Alex la dr Boia si mi-a placut cum s-a comportat cu bebe. Cred ca datele de contact sunt pe prima pagina la de forum, dc nu, il gasesti in cadrul policlinicii Cioata.


Alex...mamica de Alex

Mergi la inceput