Divortez! Ei si...

Divortez! Ei si... | Autor: karfe

Link direct la acest mesaj

Gata, te hotarasti sa faci pasul.
Te gandesti cum sa faci la servici,in cercul de prieteni,rude etc.,sa spui in plen sau alegi 2-3 persoane care-ti vor face treaba(le spui ca numai ele stiu,rogi confidentialitate),efect garantat egal cu prima alegere.
Reactii:
-se uita la tine cu mila si suparare,parca le-ai anuntat ca ai cancer
-"nu parea ca ai probleme"-daca nu ti-ai expus viata personala in barfa zilnica
-"si cu copilul ce faci?"- uite ca la problema asta nu te-ai gandit,chiar ce sa faci cu el?
-"incearca sa mergeti la un psiholog"-ce vina are omul sa te duci sa-l incarci cu problemele tale si sa-l mai si platesti
-"jecmaneste-l"(ma rog am concentrat toata fraza intr-un cuvant)
-"puteai sa astepti sa treaca criza"
-"are pe altcineva?" sau "te-a batut?"cel mai des rostite-macar daca avea pe altcineva si poate ca l-ai altoit tu pe el
-"daca te pot ajuta cu ceva?"- da! vrei sa stau cateva luni in ap. tau gol de 2 ani si pe care l-ai inchiriat imediat dupa discutie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Karfe, sper ca nu esti tu in situatia asta, mie mi-a placut cum ai sintetizat .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_m spune:

Si subiectul discutiei care este? Cum reactioneaza lumea cand anunti ca ai divortat? Sau cum se simt cei care divorteaza in raport cu reactiile celor din jur?
Eu nu am trecut printr-un divort, dar am prieteni care au divortat. Deci pot sa vorbesc din prisma unei persoane care a fost anuntata de prieteni ca divorteaza. Ultimul caz, s-a intamplat recent. Am sunat, ca de obicei, sa-i intreb ce mai fac (locuiesc in alta localitate), mi-a raspuns el. Am intrebat de ea, vroiam sa o aud si pe ea. Si a inceput sa se balbaie, atunci l-am intrebat daca e totul in ordine ? Si mi-a zis...Nu, erau in divort. Bineinteles ca prima reactie a mea a fost sa intreb "Ce s-a intamplat?" Nu a vrut sa vorbeasca despre asta. Am inteles. Nu m-a surprins. Intuisem demult ca au probleme. Dar nu credeam ca asa de grave. Au urmat alte discutii la telefon si o intalnire, doar cu el. Ea nu a vrut sa participe. De altfel, ea nu a pomenit vreodata ceva despre divort. Vorbea cu noi ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. Revenind la intalnirea cu el...ei bine, nu am vazut niciodata un om asa distrus. Mi-a rupt sufletul. Nu am stiut ce sa-l sfatuiesc. Doar am ascultat. Si am incercat sa-l linistim. Atat. Apoi au urmat saptamanile de asteptare pana la pronuntarea divortului. Si finalul: s-a terminat.
Ma doare... sunt oameni dragi mie si stiu ca sufera. Si acum va intreb pe voi, cum sa reactionez in continuare? Vestea ca s-a terminat ne-a dat-o el. Ea nu a discutat cu nimeni despre asta. De altfel, in afara de familiile lor , numai noi stim. Nu stiu cum sa fac, as suna-o sa vad cum se simte, dar mi-e teama sa nu o supar si mai tare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Acum pot si eu
Cam asa e, cum ai scris, Karfe.

Alexa_m, mie-mi placea cand ma intrwba lumea cum sunt, uneori simteam nevoia sa vorbesc, alte ori schmibam subiectul sa uit, dar imi pica bine oricum sa fiu intrebata.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Acum pot si eu
Cam asa e, cum ai scris, Karfe.

Alexa_m, mie-mi placea cand ma intrwba lumea cum sunt, uneori simteam nevoia sa vorbesc, alte ori schmibam subiectul sa uit, dar imi pica bine oricum sa fiu intrebata.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !



+1

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si samburica mititica 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Sau cum vin intrebarile :"La varsta ta?Cu un copil?Crezi ca te mai ia cineva?" de parca primul lucru dupa dirvot il faci ca sa dai anunt la matrimoniale ca esti libera si doritoare de...!

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Al_Ma spune:

Eu nu pot sa le spun decat Bravo! celor care au taria sa plece dintr-o casnicie care nu mai merge, cu atat mai mult celor care au copil/copii si aleg sa nu-i mai chinuie cu povara unei casnicii mentinute doar pentru ei. Copiii, chit ca nu stiu exact ce se petrece intre parintii lor, simt intotdeauna cand nu e in regula.

Alina si Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Al_Ma

Eu nu pot sa le spun decat Bravo! celor care au taria sa plece dintr-o casnicie care nu mai merge, cu atat mai mult celor care au copil/copii si aleg sa nu-i mai chinuie cu povara unei casnicii mentinute doar pentru ei. Copiii, chit ca nu stiu exact ce se petrece intre parintii lor, simt intotdeauna cand nu e in regula.

Alina si Mara



Perfect de acord!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:

Karfe,imi place cum ai sintetizat totul.
Cam asa a fost si la mine(mai putin la faza cu parintii,inca nu le-am spus si nici nu prea stiu cum sa o fac)
In rest,cunoscutii carora le-am spus se uita si acum la mine cu o mila si compasiune de zici ca ceva grav mi s-a intamplat.
Copiii nu am,aici nu ma pot pronunta.
Ha ha,mi s-a intamplat si faza cu "jecmaneste-l",adica a fost cam asa" auzi,si daca tot e strain si are bani,tu cu ce ramai dupa urma divortului? Eu zic,cu nimic,nici macar cheltuieli de judecata nu i-am cerut. A ramas persoana interzisa,si cu vocea pe jumatate a zis"eu numai pentru ce mi-a facut l-as fi lasat falit"
"Are pe altcineva?" zic da. "Vaaai,nu-mi vine sa cred,biata de tine,ce prost trebuie ca te-ai simtit cand ai auzit. Dar ai vazut-o? E frumoasa??"
"Daca te pot ajuta cu ceva nu ezita sa-mi spui"(acum mai mult ca oricand sunt alaturi de tine)

Daca pana acum nu vorbeam cu anumite cunostinte decat foarte rar,pai de acum,la cateva zile ma suna sa ma intrebe de....ati ghicit...."ai mai vorbit cu el? dar totusi,de ce nu incerci sa iei legatura cu el? ba chiar am primit un sfat...cereti scuze si uita ce s-a intamplat.
E (ne)placut sa vezi cati de multi prietenii dragi si care tin(si te barfesc pe la colturi) la tine ai in asemea situatii.

Multa putere Karfe

Mergi la inceput