Nu vreau sa mai aud de copiii din prima casatorie!

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Citat:
citat din mesajul lui alinamartin

Cred ca cele care sunteti asa inversunate impotriva lui Petrica , si a barbatilor in general sunteti divortate .Am dreptate?


Da, de exemplu eu sunt divortata, si am parte de un fost sot cu comportament fata de copil: ASA DA.
Din pacate Petrica se comporta: ASA NU.

Poate si asta e diferenta intre postari, unii au habar ce inseamna sentimentele unui copil dintr-o familie destramata, altii doar considera ca sunt obligati sa inghita fara expicatii toate familiile recompuse ulterior.



Ce coincidenta ca din aceeasi tabara gandesc diferit , nu?


A propus cineva sa se mute copii lui Petrica la el ...de ce ? Ca sa aiba ocazia sa si intre la inchisoare?

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
A propus cineva sa se mute copii lui Petrica la el ...de ce ? Ca sa aiba ocazia sa si intre la inchisoare?

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html


NU, ca sa li se poata arata deschis si pe indelete ca sunt iubiti, ca iubirea fata de un frate sau o sora nu anuleaza iubirea fata de ei.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Xio, s-o luam altfel, mai aproape de experientele tale.
Daca ai avea un caine care ar musca 2 vecini si ar latra la toti trecatorii, l-ai lua si l-ai duce pe un maidan? L-ai eutanasia? L-ai da spre adoptie altei familii? Ti-ai belstema ziua in care l-ai indragit si adus la tine in curte? L-ai duce la politia veterinara? Ce-ai face cu el?
Vezi ce raspunzi, ca stiu exact ce ai sustinut pana acuma in legatura cu bietii caini neiubiti si chinuiti de oameni .




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alsa spune:

Petrica,eu una nu te comdamn, nu te acuz, sincer numai tu stii ce este in sufletul tau si cat de greu iti este. Consider ca esti un tata implicat, vrei sa gasesti o solutie, dar acum nu mai vezi nici una. Stiu ca ti-ai dori sa fie lucrurile mult mai asezate, copiii tai sa se inteleaga cu actuala sotie, sa-si iubeasca fratii mai mici, sa fiti o familie unita si armonioasa, tu si sotia actuala sa fiti acceptati si iubiti poate in aceeasi masura in care este acceptat actualul partener al fostei, dar din pacate nu este nici pe departe asa. Cu siguranta, o mare parte din vina o poarta fosta sotie, pentru tot ce sunt astazi copiii tai mai mari. Dar, orice s-ar intampla, nu poti sa-ti abandonezi copiii. Nu ai cum sa faci asta.
Stiu, normal ca ai o singura viata, cel putin asta stim sigur, ai o familie frumoasa pe care nu vrei s-o pierzi. Dar, oricat ai fost de ranit in prima ta relatie, oricat ai suferit, oricat ai fost de umilit, copiii tai nu sunt vinovati, indiferent ca ei sunt montati de fosta ta sotie, ca iti fac zile amare, tie si familiei tale actuale. Trebuie sa-ti deschizi sufletul si mintea spre a gasi ceva, sa accepti sa ai relatia ta de tata cu copiii tai. Deocamdata nu se poate sa-i integrezi pe copiii mai mari in actuala familie. Accepta pentru o perioada sa te vezi doar tu cu copiii. E adevarat ca nu ai doua familii, ai una singura in care trebuie sa fie inclusi toti cei 4 copii.
Sotia ta, atunci cand v-ati casatorit, a stiut la ce se "inhama". Nu se poate sa te ingradeasca acum, indiferent prin ce a trecut. E de admirat ca a fost atat de deschisa fata de copiii tai, ca a suportat atatea din partea fostei si a lor, dar nu-ti poate cere acum, dupa cele intamplate, sa alegi. Are tot dreptul ca ea sa nu-i mai vrea prin preajma pe ai tai copii, dar nu are nici un drept sa-ti ceara tie sa renunti la ei.
Ea nu e obligata sa faca nimic fata de ei, tu ai aceasta obligatie, ea trebuie doar sa accepte ca tu mai ai doi copii. Atat.
Sunt convinsa ca daca iti vei deschide sufletul, vei gasi o solutie. Sunt convinsa ca suferi cand o vezi pe Denisa cat este de inraita, cand vezi cat de urat se dezvolta, probabil ca a si inceput sa semene cu mama ei si asta te indeparteaza si mai mult de ea. Nu-ti plange sufletul cand ii vezi si cand simti ca nu ai nici o putere asupra lor? Sunt sigura ca asa este. D-asta spun, nu te acuz, fiindca sunt sigura ca suferi enorm. Numai ca simti ca nu mai poti face nimic. Te asigur ca poti. Nu renunta. Vei gasi in tine forta sa faci ceea ce trebuie.
Spunea cineva aici ca ar trebui sa gasim scuze pentru toti criminalii, daca ne gandim, toti au avut o copilarie nefericita. Asa este. Dar hai sa nu lasam ca niste adolescenti derutati in prezent sa ingroase randurile criminalilor in viitor, atata timp cat mai putem face ceva. Uita-te bine la fata ta, la Denisa, e a ta, ai tu convingerea ca o poti abandona, indiferent ce a facut (nu spun ca nu a gresit, nici pe departe)!? Ajut-o, are nevoie de tine, desi cu siguranta ca prin modul de a se manifesta iti arata acum exact contrariul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Cand doi soti divortati se urasc si au epuizat toate resursele de intelegere, pt binele copiiilor, pt dezvoltarea lor ca viitori adulti, macar unul dintre ei sa apeleze la persoane juridice, in masura sa le deschida ochii.


O fabrica de pantofi e buna?
Scuza-ma de off-topic, dar afirmatia asta cu "persoana juridica" e totala!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

Mai fetelor, nu vorbeam din perspectiva parintilor, ca m-ar fi abandonat sau nu sau ca s-ar fi lipsit de mine sau nu: vorbesc din perspectiva adolescentei care nu ar fi putut fi strunita de nici un Petrica, de nici o mama si de nici un tata.
Chestia asta cu sa incerci sa stai de vorba, sa explici...nu stiu daca tine la 14 ani...tata m-a amenintat ca ma "dezmosteneste" daca mai continui prietenia ciu "marea mea iubire " de la 15 ani pt ca nu era pe gustul lui si a incercat si cu binisorul si cu pedepsele si l-am linistit dupa ce am luat ceva mai multe somnifere de mi-au facut spalaturi stomacale doua zile...asa ca stiu ce poate pielea unei adolescente...si nu eram nici de psiholog, nici scapata de sub control, ba eram atat de matura incat tineam toata casa...dar musai totul TREBUIA sa fie asa cum vroiam eu.
Ca m-ai tarziu mi-a parut rau de cate le-am facut ...asta deja e alta poveste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinamartin

Cred ca cele care sunteti asa inversunate impotriva lui Petrica , si a barbatilor in general sunteti divortate .Am dreptate?


Nu, nu ai dreptate. Sunt maritata de 16 ani, n-am divortat niciodata, am un copil de 13 ani, iar sotul meu are o fiica din prima casatorie, care acum are 27 de ani si e mama la randul ei, si alaturi de care am trecut prin tot felul de momente - de la minunate la cumplite.
M-am calificat pentru a avea un punct de vedere?

Dar, mi se pare bizar ca atunci cand intru intr-o asemenea comunitate virtuala, unde sunt mii de subiecte de maxim interes pentru doamne/mame, sa postez primele mele mesaje la doua subiecte deschise de doi respectabili domni care au probleme: unul ca e sub papucul nevestei, altul ca vrea/nu vrea sa mai auda de copiii trecuti. Am dreptate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Balanta, nu ai fost prima si nici ultima adolescenta cu probleme.
Problema nu este ca adolescenta eroului pricipal are probleme. Problema este ca tatal ei considera normal sa rupa relatia cu ea atunci cand ea nu mai este o sursa de fericire, mandrie si incantare pentru el.


Mediajust, !!!




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta

Mai fetelor, nu vorbeam din perspectiva parintilor, ca m-ar fi abandonat sau nu sau ca s-ar fi lipsit de mine sau nu: vorbesc din perspectiva adolescentei care nu ar fi putut fi strunita de nici un Petrica, de nici o mama si de nici un tata.
Chestia asta cu sa incerci sa stai de vorba, sa explici...nu stiu daca tine la 14 ani...tata m-a amenintat ca ma "dezmosteneste" daca mai continui prietenia ciu "marea mea iubire " de la 15 ani pt ca nu era pe gustul lui si a incercat si cu binisorul si cu pedepsele si l-am linistit dupa ce am luat ceva mai multe somnifere de mi-au facut spalaturi stomacale doua zile...asa ca stiu ce poate pielea unei adolescente...si nu eram nici de psiholog, nici scapata de sub control, ba eram atat de matura incat tineam toata casa...dar musai totul TREBUIA sa fie asa cum vroiam eu.
Ca m-ai tarziu mi-a parut rau de cate le-am facut ...asta deja e alta poveste.

Pai explicatia ta vine in sprijinul teoriei mele. Nu poti forta un adolescent sa faca "ceva" daca el este indarjit si inrait sa nu il faca. Revenind la cazul de fata - Petrica nu ii va putea forta pe primii lui copii sa ii iubeasca / accepte / respecte familia nr 2. Nu acum. Deci intalnirile dintre ei si nevasta + copiii nr 2 trebuie sa inceteze. Asta nu inseamna ca intalnirile cu EL trebuie sa inceteze. Daca inceteaza este numai si numai vina LUI, indiferent de ce presiuni negative are in spate de la nevasta nr 2.
Explicatia "nu ma duc sa-mi vad singur copiii pentru ca i-am promis nevestei nr 2 ca nu o las singura niciodata" mi se pare penibila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Xio, s-o luam altfel, mai aproape de experientele tale.
Daca ai avea un caine care ar musca 2 vecini si ar latra la toti trecatorii, l-ai lua si l-ai duce pe un maidan? L-ai eutanasia? L-ai da spre adoptie altei familii? Ti-ai belstema ziua in care l-ai indragit si adus la tine in curte? L-ai duce la politia veterinara? Ce-ai face cu el?
Vezi ce raspunzi, ca stiu exact ce ai sustinut pana acuma in legatura cu bietii caini neiubiti si chinuiti de oameni .




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.




Din pacate pt. exemplul tau omul nu este caine , rationeaza , este o fiinta cognitiva si este constient de efectele actiunilor sale.
Fiica lui Petrica nu a aruncat bebelusul pe jos pt. ca se temea sa nu o omoare sau din instinctul de supravietuire ci pt. ca asa s-a gandit ea sa-si exprime gelozia. Stie ca daca il arunca pe jos el moare , parintii sufera , ea intra la inchisoare samd.
Cainele pe de alta parte nu rationeaza , sau cel putin nu o face la nivelul omului(de fapt o face la nivelul multora).
Pe de alta parte exact asa se procedeaza in tarile unde exista o politie a animalelor si asociatii de salvare: se ia cainele parasit , se euca , si daca nu trece de cateva probe (adica daca nu se abtine de la mancare cand i se pune bolul in fata si i se comanda sa stea , daca nu sta linistit cand i se arunca mingea si i se spune sa stea samd) este eutanasiat.


Cand fiica ta este foarte aproape sa-ti omoare copilul nu o aduci in casa pt. a vedea daca reuseste si in ce mod o face.
Normal este sa se mearga la psiholog in grup , sa petreaca timp impreuna si incet incet sa petreaca timp si cu noua familie.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput