Prtotejeaza-ti inima/senioare cu greutate>50kg(31)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MayanMistica spune:

Mona , nu ma pricep cum arata cheagurile , plus ca nenea dr cand am fost la control a zis ca e ok inauntru.Daca era ceva imi zicea atunci cred eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Mayan, plimbi degetelul ca si cum ai sterge praful...daca nu iese nici un muc maroniu...atunci ai sanse sa fie cu ochisori..
Spun asta pentru ca in gen inainte cu vreo 24-48 de ore de declansarea menstrei pe chilotel ea se poate acumula in vagin si iese dupa cateva zile...
E cefva empiric, evident...dar asa pt linistea ta...
Daca nenea doc a zis ca e bine....atunci...sa curga sampania....
Nu-mi amintesc, ai luat vreun tratament ceva?


Mona
:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guzelnico spune:

Ada29- Z8 CM
Amy2007- Z27 CM
Ancamac- Z?? CM, stimulare cu BU; asteptam vesti!
Babyblue- Z19 CM
BlueFlower- +24
Cinezee- +5
Dandana69- asteptam vesti
Ellyshor- Z18 CM, a facut instilatii pe 01.09, se stimuleaza
Galliciana- Z24 CM
Guzelnico- Z24 CM
Libra- Z17 CM
Lumy_Clt- Z19 CM, tratament cu Gonal si Luveris- 01.10
Lyly_mar- Z6 CM, se pregateste de miomectomie in nov.
MayanMistica- (Z7 intarziere CM)
Menics- Z6 CM
Micomic- Z16 CM, stimulare cu Ova-mit; IA in 05.10 DD ajuta!
Mona40- Z17 CM, i-a fost acceptat dosarul pt. FIV
Sorinake- Z17 CM; a facut HSG pe 29.09
Soricica- Z26 CM
Simonia- Z23 CM
Uratica- Z?? CM; asteptam vesti!

Spor la treaba fetelor care "se misca" natural!
Mult succes celor care se pregatesc pt diverse consultatii/interventii/ IA/FIV!
DD ajuta tuturor sa-si implineasca visul numit BB!


O ruga puternica si fierbinte la DD: sa se faca bine surioarele noastre SORICICA si LYLYMAR, cat mai curand!

http://lt1f.lilypie.com/QI9Ap3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soricica spune:

buna ziua drageeeeeeeeeeeeeeeeele mele,
am intrat ffff repede si pe fuga si sa nu ma prinda care va.
de azi am net acasa si voi fi prezenta la schimbul 3 si in fiecare dimineata.
sunt mai bine, cu amanunte revin diseara.
acum am reusit sa intru si sa va trimit un articol de presa gasit azi in gandul:
Inseminarea artificial#259; a devenit ilegal#259; īn Romānia - Fostul ministrul al S#259;n#259;t#259;#355;ii Ion Bazac a semnat, īn 23 septembrie, un ordin prin care a fost scoas#259; īn afara legii efectuarea contra cost a procedurilor de fertilizarare in vitro #351;i a celor de inseminare artificial#259;.

Ordinul, prin care se abrog#259; un articol din Legea transplantului, a fost publicat īn 29 septembrie īn Monitorul Oficial, el fiind emis de Ioan Bazac cu pu#355;in timp īnainte de a demisiona.

Concret, ordinul abrog#259; un articol care d#259;dea voie spitalelor de stat #351;i clinicilor private s#259; fac#259; fertilizarea in vitro #351;i inseminare artificial#259; contra cost, m#259;sura ministerial#259; venind pe fondul scandalului de la clinica Sabyc, spun surse medicale.

Cite#351;te mai multe despre ordinul semnat de Bazac pe mediafax.ro

UPDATE: Ministerul S#259;n#259;t#259;#355;ii a cerut ajutor Comisiei de Transplant

Conducerea Ministerului S#259;n#259;t#259;#355;ii a cerut Comisiei de Transplant un punct de vedere asupra modului īn care trebuie modificat#259; legisla#355;ia care interzice fertilizarea in vitro #351;i inseminarea artificial#259; contra cost, astfel īncāt actul medical s#259; nu fie ingr#259;dit, potrivit oficialilor institu#355;iei.


si evzilei:

Bazac a interzis fertilizarea in vitro pe bani - Fostul ministrul al S#259;n#259;t#259;#355;ii Ion Bazac a semnat, īn 23 septembrie, un ordin prin care a fost scoas#259; īn afara legii efectuarea, contra cost a procedurilor de fertilizarare in vitro #351;i a celor de inseminare artificial#259;, procedurile de reproducere uman#259; intrānd sub inciden#355;a traficului de celule umane.


Ordinul abrog#259; un articol din Legea transplantului #351;i a fost publicat īn 29 septembrie īn Monitorul Oficial, el fiind emis de Ioan Bazac cu pu#355;in timp īnainte de a demisiona. Articolul abrogat perimitea spitalelor de stat #351;i clinicilor private acreditate s#259; fac#259; fertilizarea in vitro #351;i inseminare artificial#259; contra cost, m#259;sura ministerial#259; venind pe fondul scandalului de la clinica Sabyc. Medici speciali#351;ti calific#259; ordinul ministerial drept
absurd, īn contextul īn care nu exist#259; alternativ#259; pentru cuplurile care nu pot avea copii. Astfel, din 29 septembrie procedurile de reproducere uman#259; asistat#259; contra cost intr#259; sub inciden#355;a traficului de celule umane, iar cei care fac aceste proceduri risc#259; īnchisoare īntre trei #351;i zece ani.

Agen#355;ia de Transplant nu a fost consultat#259;

Conducerea Agen#355;iei Na#355;ionale de Transplant spune c#259; a aflat de ordin de la un jurist, actul nefiind cunoscut de speciali#351;ti. Legea anterioar#259; prevedea c#259; "efectuarea prelev#259;rii de organe #351;i/sau #355;esuturi #351;i/sau celule de origine uman#259; pentru transplant, īn scopul ob#355;inerii unui profit material pentru donator sau organizator, constituie infrac#355;iunea de trafic de organe #351;i/sau #355;esuturi #351;i/sau celule de origine uman#259; #351;i se pedepse#351;te cu īnchisoare de la trei la zece ani".

Ordinul lui Bazac interzice efectuarea acestor manevre contra cost, indiferent dac#259; este vorba despre spitale de stat sau clinici particulare. Detalii despre ordinul lui Bazac au fost aflate, dup#259; ce ordinul acestuia a fost publicat īn Monitorul Oficial.

Reac#355;ii īntārziate

Conducerea Ministerului S#259;n#259;t#259;#355;ii a cerut, dup#259; ce Ministerul S#259;n#259;t#259;#355;ii a fost preluat ca intermar de Adriean Videanu, Comisiei de Transplant un punct de vedere asupra modului īn care trebuie modificat#259; legisla#355;ia care interzice fertilizarea in vitro #351;i inseminarea artificial#259; contra cost, astfel īncāt actul medical s#259; nu fie ingr#259;dit, potrivit oficialilor institu#355;iei. 6000 de copii s-au n#259;scut, pe bani.Peste #351;ase mii de copii s-au n#259;scut īn Romānia, īn ultimii doi ani, īn urma procedurilor de fertilizare in vitro realizate la nivel na#355;ional, potrivit datelor centralizate la nivelul Agen#355;iei Na#355;ionale de Transplant, privind trasferul de embrioni femeilor cu probleme de fertilitate. Este vorba despre 6.363 de trasferuri de embrioni realizate īn 2007 #351;i 2008 femeilor
care nu puteau avea copii, se arat#259; pe site-ul Agen#355;iei Na#355;ionale de Transplant.

Infertilitatea este o boal#259;

Asocia#355;ia "SOS Infertilitatea", organism
care reune#351;e persoane cu probleme de fertilitate care, īn regim de voluntariat, desf#259;#351;oar#259; campania "Infertilitatea este o boal#259;. A avea un copil nu trebuie sa fie un lux", va protesta oficial pe lāng#259; Ministerul S#259;n#259;t#259;#355;ii, cerānd anularea īn regim de urgen#355;#259; a acestui ordin.

"De asemenea, solicit#259;m crearea īn Romānia a unui cadru legislativ coerent, care s#259; īmpiedice excesele #351;i experiment#259;rile īn domeniul
reproducerii umane asistate medical #351;i solicit#259;m elaborarea de politici publice din partea Ministerului S#259;n#259;t#259;#355;ii īn domeniul infertilit#259;#355;ii, care s#259; asigure dreptul de accces la tratament pentru cuplurile infertile. Membrii organiza#355;iei mai arat#259; c#259; īn cele mai multe dintre #355;#259;ri ale Uniunii Europene exist#259; politici publice coerente privind infertilitatea, iar procedurile medicale care ajut#259; cuplurile infertile s#259; poat#259; avea copii sunt finan#355;ate din bugetul asigurarilor sociale.



Va puuuuuuuuuuuup mult pe toate fetele cu lipici si pitici si piticuti.

va multumesc ca ati fost langa mine in momentele grele prin care am trecut.ne vedem la schimbul 3.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

i m back, iubitele mele vorbarete!!!!!

nicoooooooooooooooooo,ce facurati??

astept inca o minune in viata mea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MayanMistica spune:

Am luat BU mai demult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MayanMistica spune:

Si fac pipi mai des ca inainte ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guzelnico spune:

Buna ziua, fete dragi!

Deci, s-o iau pe rand:
1. Filmul de aseara era pe DVD, nu l-am vazut pana la sfarsit din motive pur tehnice.
2. Am fost la clinica; sotu' "a cotizat" la borcanel- raspunsul il primim vineri, cand ne vom prezenta iar la dr sa vedem pe ce drum apucam, in fc de analizele mele si rezultatul gigelogramei.
3. A o durere groaznica de cap care sper sa-mi treaca curand.

Ma intorc putin la cap precedent sa ma pun la punct cu info si revin.


http://lt1f.lilypie.com/QI9Ap3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

surorilor, stirea de ieri va aparea in aprox 5 min si pe kanal d, sorry, nu vreau sa fac reclama, admin, ci doar sa intelegem ceva, din toata tevatura asta!!!!!
va uitati, care puteti?

astept inca o minune in viata mea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guzelnico spune:

Asa, sa continuam:

Cinezee, fa un Bhcg pana iti vine dr din safari (daca-l papa vreun leu sau il calca vreun elefant, tu sa fii linistita cu testul de sange); sangerarile si durerile de burtica nu sunt de bine, sincer.

Ada, si eu sunt curioasa cum se va interpreta legea; din materialul postat de Soricica se pare ca si la particular sunt interzise tehnicile de reprod asistata contra cost.
Ma intreb ce fac bietele fete care sunt deja stimulate in vederea procedurilor ...
Si mi se pare cam ciudat ca majoritatea medicilor sunt plecati la seminarii/conferinte/ CO/ vanatoare etc exact in aceasta perioada ...

Multumesc tuturor pt sustinerea ... sotului.
Cica a fost ok, fotoliu confortabil si filmulet bunicel. A stat cam mult, mi s-a parut mie. Cred ca a butonat telecomanda pe "forward" sa vada cum se termina filmu'.

Amy, multumim de listuta. Dimineata, chiar inainte sa plecam am verificat in ce zi sunt.

Galli, esti neobosita, vii, pleci, vii, pleci. Permis de conducere cand iti iei?





http://lt1f.lilypie.com/QI9Ap3.png

Mergi la inceput