Lipsa de fier

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Clar e prea devreme pt ficat. Dar eu mai am o nelamurire, cum a diagnosticat carenta de fier pediatra daca sange i-a luat doar din degetel? Din cate stiu din deget se face doar hemoleucograma. Are anemie? Eu zic sa te asiguri ca e reala lipsa de fier inainte de ai da suplimente.

Analize i-am facut fetitei pe motiv de paloare pe la un an si 2 luni. Dar fierul era in limite absolut normale.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Da, a vazut o valoare -probabil hemoglobina- si a zis ca are lipsa de fier ...s-a apucat si mi-a prescris reteta cu picaturi
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 ad2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

din deget i-a luat doctorita si baiatului meu cel mic cand i-a facut analiza doar pentru fier, daca trebuia pentru mai multe ii lua din vena.Analiza i-a facut-o pe loc , si mi-a dat imediat rezultatul, deci nu cred ca are nevoie de mult sange.A strans cei drept de degetel, pana a intrat sangele pe un furtunas subtire dar nu mult.Deci nu cu seringa i-a luat.

roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Roxy, analiza s-a facute in Germania? In Romania nu se face fier din deget pt ca si eu as fi vrut.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

da, analiza am facut-o aici in germania pentru ca aici locuim.S-a facut la cabinetul doctoritei de copii, i-a luat din deget, tragand printr-un furtunas subtire sangele necesar, si probabil la pus ceva in el , l-a pus pus apoi intr-o eprubeta pe care a bagat-o intr-un aparat ce i-a indicat nivelul fierului .Aici e ceva de rutina asa ceva.Incearca la cabinetele private poate totusi se face fara sa-l chinui din vena cu recoltatul.Noi acum vrem sa-i facem analize mai complexe ca are deja 2 ani si va trebui sa-i recolteze din vena.Asta e.

roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Aditapop, hai sa-ti spun cum e cu administrarea fierului la copilasi mici. Daca ii dai de la inceput toata doza zilnica recomandata de dr, s-ar putea sa te confrunti cu probleme digestive destul de mari la baietelul tau. Asa am facut eu (mi-a prescris fier dr de familie si nu mi-a spus decat doza, fara alte adaugiri) si Denis a facut diaree, voma, stare proasta. M-am dus la un pediatru de la spital, care mi-a spus asa: sa-i intrerup tratamentul pt cateva zile, iar apoi sa i-l reiau treptat, f putin in prima zi (depinde ce-i dai, sirop, picaturi, fiole), apoi a doua zi marim putin doza, si tot asa, treptat, intr-o saptamana, sa ajungem la doza zilnica completa. Asa am facut si n-am mai avut deloc probleme, atat doar ca scaunul e nergu si miroase f urat, a fier.
Inca ceva. Daca a iesit la analize anemie feripriva, fa-i tratamentul cu fier, pt ca nu e de joaca. La noi ajunsesem ca Denis nu mai vroia sa manance deloc aproape, era palid si obosit. Si-a revenit f bine dupa vreo 2 luni de tratament.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Si hemograma luata din deget poate da indicatii despre deficitul de fier. Un nivel scazut de hemoglobina si hematocritul mic, pot arata lipsa fierului. Noi asa am patit. Copilul meu de 1 an si doua luni bine dezvoltat, neobosit si rosu in obraji (sau in palma, sau la urechiuse), nu a luat fier niciodata. Si in urma unei banale analize din degetel(facuse febra foarte mare fara a avea rosu in gat sau altceva si doctorita se temea de o infectie pe undeva), am descoperit ca e foarte anemic! Avea o anemie atat de pronuntata, incat am fost trimisi pentru investigatii suplimentare la institutul de hematologie, sub suspiciunea de talasemie minora. Acolo, analize, sideremie, tratament masiv cu fier-30/40 picaturi pe zi + complex B-uri. Foarte greu s-a corectat! DUpa 6 luni, fierul era inca sub limita desi hemograma in sine se mai corectase. Doctorita la care am fost sub observatie, ne-a spus un lucru: in anemia feripriva, pe langa picaturi, de baza e alimentatia! Sucuri naturale, legume si fructe si bineinteles carne! Fierul "natural", din alimente se asimileaza mult mai bine decat cel din medicamente.
Sanatate!


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Natalia, mersi mult ca m-ai lamurit cu administrarea fierului...nu degeaba aveam retineri...in primul rand ca trebuie analize mai complete decat o picatura din deget ca sa existe o certitudine ca fierul e in cantitati sub limita normala, in al doilea rand intr-adevar e de dorit sa il asimileze din alimente... asteptam sa se intoarca pediatra din concediu si atunci vom face un set complet de analize.
Bee, m-ai speriat cu anemia asta, dar e mai bine ca in felul asta ne mobilizam mai devreme cu masurile.
Multumesc inca o data pentru raspunsuri
Sanatate si voie buna bebicilor
Concurs KLORANE
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 si ad2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

noi am facut analize copiilor.ambii
hemoleucograma, calcemie, sideremie si mai multe
eu ii dau dianei 5 pic de fier haussman la masa de pranz 15 zile da 15 nu
de la 6 luni bebelusii incep sa "faca" anemie...
fierul din alimente nu este suficient...
la 6 luni nu sunt prea multe elimente ce i le poti da cu continut de fier
e ok laptele praf pt ca e imbogatit cu diverse necesare
eu am inceput divesrsificarea de la 4 luni si de la 6 luni am introdus ficatul de pasare

PROTEINE – surse de proteine
#61656; necesar 2 g /kg corp / zi
#61656; cantitate – creste progresiv de la 30 g/zi la varsta de 6 luni pana la 50 g/zi la 1 an.ficat de pasare, vita contine proteine – de la 5-6 luni
dar eu nu stiu cat fier contine ficatul
alimente ce contin fier ar fi:fructe marine, carne, cereale integrale, fasole, sfecla,fructe (caise, prune, piersici...), legume verzi, mazare, spanac, oua, peste, tomate

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

Noua ni s-au recomandat si afinele, galbenusul de ou pe langa celelalte enumerate mai sus.

Mergi la inceput