**Zmeurici de iulie-august 2009 (6)**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Alina, la multi ani!

Multumesc pentru raspunsurile despre tentatul sotilor. Giova, bag seama ca stai cel mai bine dintre cele care am nascut natural (ce mult conteaza sa nu se faca epiziotomia!) Noi n-am incercat si am un morcov... Ca idee, ne gandeam ca e o ocazie buna sa ajunga si uleiul de masline pe acolo, poate mai vindeca si el, deci cu asta o sa lubrifiem.

Si noi l-am tinut pe bb la botez, doar era petrecerea lui . Dar a fost ziua, la terasa, era cald si nu fuma nimeni (ce invitati sanatosi am avut) Cand nu manca (a papat de 2-3 ori) il dadeam in brate la cate un invitat si ii faceam poze (numai cu mami si tati n-are poze). Dupa botez, a dormit la greu.

Alinutza, eu stau jos in pat si il las pe bebe sprijinit de mine cand fac miscarea aia.

Uliiasi, multumim pentru ideea cu balonul cu heliu. L-am trimis pe tati aseara la magazinul cu decoratiuni pentru petreceri din Cora si i-a luat unul (costa 15 lei si 5 lei reumflarea dupa 2 sapt cand se duce heliul). Abia astept sa i-l leg de manuta.

Noi ii dam vigantolul cu pipetica! E sarcina lui tati, imediat dupa baita.

Noi avem 21 - 22 de grade in casa si nu purtam caciulita. In cartile romanesti parca asa scrie ca trebuie sa fie, iar in cele de afara parca se recomanda 18 grade in casa. Mqqm, tu cum il tii pe Oliver si cate grade aveti in casa?

Ieri, la plimbarea in parc, m-am intalnit cu o mami de zmeurica si despre ce vorbeam, despre experientele lui Mqqm cu Oliver. Ma gandeam chiar ca a devenit mica lumea, doua mamici din Bucuresti vorbesc despre o cunostinta comuna din Canada.

Noi azi mergem la vaccin. N-am de gand sa-i dau nici un medicament preventiv, sper sa nu faca febra.



Mami lui Filip, 1 august 2009

Oamenii se roaga lui Dumnezeu sa-i scape de necazuri, iar Dumnezeu se roaga de oameni sa paraseasca pacatul. Acum care de care sa asculte mai intai? Dumnezeu de oameni sau oamenii de Dumnezeu?
Parintele Arsenie Boca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

'neatza,fetele!

Alinutza,Motana,buburuza,Cornelia,mQQm,Giova,saru'mina pt urari!

Simbata a fost ziua mea si chiar am facut un mic party .Chiar pe 3 oct e si Ziua Nationala a Germaniei si e zi libera .Vineri am bucatarit si prajiturit toata ziua si Stefan a fost tare cumintel,l-am tinut cu mine in bucatarie,a ris,a mai dormit.

Azi ma simt tare in forma ,m-am culcat la ora 20,deodata cu copiii mei .Bineinteles ca Stefan s-a sculat la 1 si la 4 sa pape dar totusi eu am acumulat ceva ore bune de somn si o sa fac de-acum in fiecare seara asa .

Cornelia,ce bine iti seamana Vladimir si Maria !Stefan are o mutrita de strengar ,e tare simpatic .Ai zis...ce masina ati luat?Eu caut o masinuta mica pt mine .

mQQm,ce poze frumoase si ce copii frumosi ai!Ce fericita trebuie sa fii ca ai si copii mari!

Alinutza,ma bucur ca ati ajuns cu bine la Iasi.In rest,vreau sa te consolez ca si Stefan e cu multe treziri de noapte pt papa ,las'ca vin si la noi nopti cu somn!
Zic si eu sa-l iei la botez,macar citeva ore ca doar e petrecerea lui,iei tot ce trebuie cu tine si il mai trimiti la cite o plimbare scurta cu bunica.Eu am luat-o pe Marie dar era ceva mai mare(6 luni),botezul a fost tot in octombrie.

Giova,mai stii ceva de Lucialu?E si ea din Timisoara dar nu am vazut-o pe la topicurile alea,ma gindeam ca poate vreo fata de-acolo mai tine legatura cu ea.Nu am vazut-o demult,multe aparem rar dar ea chiar deloc....sper ca sunt ok.

Giova,Cornelia si celelalte mamici cu puii raciti,sanatate multa,sa treaca cit mai rpd si fara complicatii!Hm,si Marie e racita,tuseste de duminica,ieri a stat acasa ca dimineata se simtea rau,obosita.Of,ieri i-am tinuti in camere separate dar azi ea e bine,a mers la scoala,sper sa fie totul in regula ca au primele ore inot,sper sa se usuce f bine la par si oricum se incalzeste afara,cica se fac 24 de grade.
Ce ma enerveaza ca vine vremea racelilor .

Eu vreau sa ma mut la Motana sau la ClaraJ ,daca la ele nu e iarna .Nu-mi place deloc iarna...mi-ar place mie daca nu ar fi asa frig si atitea raceli .

Fetele,vreau sa va spun ca la testele din sept(aici se testeaza lunar zeci de produse,de la produse de bebei pina la sutiene,prezervative si alte minuni )s-au gasit in suzetele de bebelusi niscai substante rele(Bisphenol A).Cea mai mare concentratie a fost gasita in partea care tine suzeta nu in cea care e introdusa in gura.
E vorba de cele din latex de la Babysmile, Dentistar, Babylove si NUK si intr-un model din cele de silikon de la Avent.
Aici cite ceva:
http://de.news.yahoo.com/12/20091001/thl-hormonell-wirksame-chemikalie-in-sch-d343981.html
Articolul integral apare in revistele cu öko-teste.
Eu o sa folosesc doar suzeta de latex natural iar biberoane am majoritatea din sticla si tetina din latex natural.Am si de la Avent(BPA free)insa ma enerveaza ca-mi curge lapticul pina reusesc sa le inchid bine.

Revin,ma duc sa-mi aduc micu'dejun .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

noce,multumesc .

Si aici se recomanda sa culci bebelusul la 17-19 grade.Supraincalzirea e trecuta la posibila cauza a mortii subite.

Eu il culc la 20-21 de grade,atita avem in toata casa.Deocamdata nu am cum sa fac mai frig si prefer temperatura asta,dorm si eu bine,si copilul pe care nu-l bag decit intr-un sac de dormit subtirel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!!!
Eu calc de zor...am atata treaba, dar azi e si marco la inot, si-l recuperez la ora 18. Sper ca pana atunci sa mai termin.

intrebare:
De care centre de activitati, mai bine zis saltelute dintr-alea cu obiecte atarnate, recomandati?
Caut de nebuna, am gasit pe net de la 150 lei la 400. Sunt 2 care-mi plac, una de la Fisher-price si una insula maimutelor, nu stiuy de la cine, ambele peste 300 lei.
Marco nu a fost atras de carusel, asa ca nu i-am luat dintr-asta. dar vad ca Edi e innebunit dupa el si ma tenteaza si un centru dintr-asta....sunt in mare dilema, nu stiu de care sa cumpar.

mQQm super ca ati facut in studio. Eu am slabe sanse sa ajung la vreunul...asa ca facem acasa.
Alina nu stiu nimic de Lucialu, nu am nr. de tel. sau adresa. Nici nu stiu pe la ce subiecte scria, ca sa ma interesez. la noi la Timisoara, nu.
Noce eu stau bine la cap. fara durere, caci la cat de des....mai bine intreba sotul. Acum nu am avut taietura, dupa Marco am avut una foarte mare, dar tot fara durere a fost.

gata pauza, ma reintorc la calcat si la bebe, s-a trezit si vorbeste de zor cu caruselul.
o zi frumoasa sa aveti.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Alina, m-ai speriat cu suzetele. Eu foloseam doar una de la NUK, nici nu mai stiu ce scria pe ambalaj. Acum mai uitam la celelalte pe care le am in casa.
Am unele primite din Germania Babylove de silicon si ma intrebam daca tu ai zis ca sunt toxice cele din latex de la toate firmele insiruite sau doar de la Babysmile.
Adica daca iau NUK de silicon e buna?

Scuze, n-am citit articolul, pt ca nu inteleg germana.

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Fetele,vreau sa va spun ca la testele din sept(aici se testeaza lunar zeci de produse,de la produse de bebei pina la sutiene,prezervative si alte minuni )s-au gasit in suzetele de bebelusi niscai substante rele(Bisphenol A).Cea mai mare concentratie a fost gasita in partea care tine suzeta nu in cea care e introdusa in gura.
E vorba de cele din latex de la Babysmile, Dentistar, Babylove si NUK si intr-un model din cele de silikon de la Avent.
Aici cite ceva:
http://de.news.yahoo.com/12/20091001/thl-hormonell-wirksame-chemikalie-in-sch-d343981.html
Articolul integral apare in revistele cu öko-teste.
Eu o sa folosesc doar suzeta de latex natural iar biberoane am majoritatea din sticla si tetina din latex natural.Am si de la Avent(BPA free)insa ma enerveaza ca-mi curge lapticul pina reusesc sa le inchid bine.

Alina,mami de 2 copii minunati



Mami lui Filip, 1 august 2009

Oamenii se roaga lui Dumnezeu sa-i scape de necazuri, iar Dumnezeu se roaga de oameni sa paraseasca pacatul. Acum care de care sa asculte mai intai? Dumnezeu de oameni sau oamenii de Dumnezeu?
Parintele Arsenie Boca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Giova, eu i-am luat centru de activitati de la Fisher-Price, mai precis Rainforest Melodies & Lights Deluxe Gym.
Pana acum e ok, pare interesat de jucarele, se uita fascinat la lumini si din cand in cand, ca din intamplare, da cu manuta sau piciorusul in cate o jucarie.
Sa speram ca o sa-i placa si cand va fi mai mare si o sa se joace ca lumea cu ele.

"Daca rad cand toate merg prost inseamna ca am gasit pe cineva pe care sa dau vina."

Sufletelul meu
GATAAAA !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

La mine cam greu cu scrisul.
Am fost foarte ocupati si acum, ca am inceput serviciul, e si mai mare penurie de timp.

Am avut botezul...fara sa intru prea mult in detalii va spun doar ca a fost GROAZNIC (ma refer numai la partea cu biserica pt. ca la restaurant a fost ok).
N-a avut nimic sfant in el, pur comercial si la gramada 9 copii, 2 mirese si un mort plus un preot care urla in microfon de ziceai ca a baut cam mult.
Ce mai, le era rusine invitatilor sa-mi spuna cat de urat a fost. De abia cand m-au vazut pe mine furioasa au avut curajul sa-mi zica ca a fost de de parte cea mai urata slujba la care au participat vreodata.
Offf....asta e....a trecut...
Daca mai fac vreun copil ma duc cu el oriunde, numai acolo nu.

Apoi am avut probleme cu bebele.
Au inceput sa-i apara pete roz pe scutecele, in fata la putulica...ca si cum ar fi facut cu sange.
I-am facut urocultura, ecografie (sa nu cumva sa fie defect din interior), am fost la control...tot ce trebuie...raspunsul final:SCUTECUL E DE VINA.
Tocmai trecusem de la Pampers la Libero si de pare ca bebe al meu nu se intelege cu el. Ori e alergic la ceva din compozitie, ori il freaca fiind mai butucanoase si el mai sensibil.
Oricum, am revenit in forta iar la Pampers si acum pare sa fie ok.

"Daca rad cand toate merg prost inseamna ca am gasit pe cineva pe care sa dau vina."

Sufletelul meu
GATAAAA !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui noce

Alina, m-ai speriat cu suzetele. Eu foloseam doar una de la NUK, nici nu mai stiu ce scria pe ambalaj. Acum mai uitam la celelalte pe care le am in casa.
Am unele primite din Germania Babylove de silicon si ma intrebam daca tu ai zis ca sunt toxice cele din latex de la toate firmele insiruite sau doar de la Babysmile.
Adica daca iau NUK de silicon e buna?

Scuze, n-am citit articolul, pt ca nu inteleg germana.

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Fetele,vreau sa va spun ca la testele din sept(aici se testeaza lunar zeci de produse,de la produse de bebei pina la sutiene,prezervative si alte minuni )s-au gasit in suzetele de bebelusi niscai substante rele(Bisphenol A).Cea mai mare concentratie a fost gasita in partea care tine suzeta nu in cea care e introdusa in gura.
E vorba de cele din latex de la Babysmile, Dentistar, Babylove si NUK si intr-un model din cele de silikon de la Avent.
Aici cite ceva:
http://de.news.yahoo.com/12/20091001/thl-hormonell-wirksame-chemikalie-in-sch-d343981.html
Articolul integral apare in revistele cu öko-teste.
Eu o sa folosesc doar suzeta de latex natural iar biberoane am majoritatea din sticla si tetina din latex natural.Am si de la Avent(BPA free)insa ma enerveaza ca-mi curge lapticul pina reusesc sa le inchid bine.




Mami lui Filip, 1 august 2009

Oamenii se roaga lui Dumnezeu sa-i scape de necazuri, iar Dumnezeu se roaga de oameni sa paraseasca pacatul. Acum care de care sa asculte mai intai? Dumnezeu de oameni sau oamenii de Dumnezeu?
Parintele Arsenie Boca





Noce,si eu m-am speriat putin joi,cind am auzit la radio dar nu-i bai,macar stim si folosim altceva.
Din pacate,scandaluri cu diverse subst in produsele pt bebelusi au existat destul de des,din pacate.

Cea mai mare concentratie a fost gasita in partea aceea plata care sustine suzeta dar a fost gasita si in partea care se suge(Saugteile)la cele de latex de la firmele Babylove(asta e firma care face pt DM),Babysmile(face pt Rossman,drogheriile astea nu cred ca exista inca in Ro),Dentistar(nu stiu daca exista in Ro)si NUK.

Daca iei de silicon de la Nuk e in ordine.

Nu sunt chimista dar ma gindesc ca par mai sigure cele din cauciuc natural,de ex,cele de la Chicco arata asa.
http://prowebshop.de/product_info.php?info=p5003_chicco-schnuller-softly-kautschuk--ab-4-monate-.html

Eu voi cumpara revista si va scriu in urmatoarele zile care suzete au fost gasite bune.Pe internet e doar un rezumat,in revista scriu mult mai mult,apar toate suzetele testate,sunt sigura ca le-au testat pe toate de pe piata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Rallu exact centru ala ii place si sotului. eu am ales ceva de la Tiny love, dar cum el se spala pe maini si ma lasa pe mine sa aleg...cred ca merg si eu pe FP. de pe net l-ai luat? sau de unde?
Imi pare rau ca a fost groaznica slujba, pacat mare, asta e cea mai importanata parte din tot.
Ma bucur ca si-a revenit Robert, of dragul de el...nici eu nu sunt prea incantata de Libero. Pampers premimu Care sunt cele mai bune pana acum.
Alina super informatie. Nici eu nu am citit-o, ca nu stiu germana, dar nici suzeta nu folosim. avem de la Chicco, dar numai de decor. cum la Marco am scapat de ea la 2 ani si 8 luni, acum nu vreau sa-l obisnuiesc pe bb, mai ales ca nici nu o tine.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

buna ziua si de la noi.n`am reusit sa intru deloc pana acum-probleme cu dc`ul-iar cand am reusit sa o fac citesc despre suzete....Alina chiar te rog sa ne anunti si pe noi ce si cum pt ca eu am si de la Chicco(ca cea din link`ul tau dar e de la 0+) si este singura care mi`o accepta,chiar daca nu e tocmai frumoasa,am de la NUK,AVENT....silicon,latex....nici una nu este buna inafara de cea de la Chicco.oricum,multumim pt info si sa ne tii la curent,da?
giova si eu eram impotriva suzetelor,gandindu`ma ca imi va fi greu sa`l fac sa renunte la ea apoi,dar sa stii ca cel mai mult m`a ajutat suzi in lupta cu colicii.el era foarte agitat,nu papa,dadeam suzeta,se linistea,o furam si`i dadeam tzitzi.foarte mult m`a ajutat si inc`o face,dar repet,doar aia uratica-pe strada mi`e putin rusinica cu ea,sunt atatea frumoase si tocmai aia a vrut`o,dar asta este...revin ca s`a trezit soricelul meu

Andreea,mamica de Denis-Stefan(17.07.2009)

Mergi la inceput