Mamici de fulgusori de nov-dec 2009 (123)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

s_alinutza - va tin eu la curent, a plecat de 30 minute, o mai las pana la fix

32+ Remus Andrei
http://www.popasmusic.com
http://www.petitieonline.ro/petitie-p47134046.html
AMR 8 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tiusca

Am vazut ca e un subiect tare discutat cel in ceea ce priveste ce mai cumparam ptr.bebe.Ma surpinde ca voi deja cumparati ptr.colici,ptr.gaze.De ce nu asteptati prima vizita a pediatrului?Sunt sigura ca el e mult mai in tema cu ce este bun pe piata si daca este cazul sa cumparati ceva ptr.colici.Eu personal am observat la primul bebe ca nimic ,dar absolut nimic nu a mers la "colicii"lui bebe.Era simplu de observat ca pe el il apuca "durerea de burtica"numai seara.Tarziu m-am prins ca nu erau de la colici tipetele lui ,ci de la oboseala acumulata de peste zi.Insa eu citisem pe net ca bebe are colici,si numai asta mi-a ramas in cap.Observati-l pe micut si d'abia atunci cumparati sau nu ce va trebuie.E pacat de banii cheltuiti.Ei pot fi utilizati in alte scopuri.La fel si cu biberoanele.Nu se stie daca veti avea nevoie de ele si sunt sigura ca daca aveti nevoie de ele aveti pe cine trimite sa cumpere,chiar daca sunt cu BPA sau fara...habar n-am ce-i asta cu toate ca am citi de "nspe"mii de ori.Clar la primul bebe nu auzisem de asta si nici de "parabeni".
Sper ca nu v-am stresat prea tare dar va impartasesc si eu ce am simtit la prima sarcina.


Tiusca - eu sunt la primul copil dar sa stii ca lucrurile astea m-am intrebat si eu... adica am 3 farmacii langa bloc, totul exista acolo... si pot fi cumparate chiar oricand. Plus ca am fost si la un curs cu o moasa f faina care a zis ca lucrul cel mai des cumparat inutil este pompa de san. Ca mai intai trebuie sa astepti sa vezi ce si cum faci tu... ca e f posibil sa nu-ti trebuiasca neam ... totul e sa stii ce ai avea nevoie, si in caz de-ti trebuie, trimiti pe cineva cu produsl notat sa cumpere.
A, si apropos de parabeni, neparabeni, moasele din vest spun ca cea mai buna ingrijire a copilului pana la 2 luni este cu baie cu apa calda si cu saculet de tarate pus in ea, fara sampoane, spume de baie, sapunuri etc etc... si masaj la 2-3 zile cu ulei de migdale sau masline... doar nu ne imaginam ca daca produsele sunt fara parabeni sunt facute numai din 'lapte si miere' - aiureli, toate sunt chimicale peste chimicale....

monis 35
cu poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

LauraG - am vb si eu cu sora ta acum 3 zile si am invitatie de la ea la deschiderea de azi de la 6, dar din pacate nu ma prea pot deplasa azi.... in schimb am inceput deja s-o "marketez" pe la prietenele care stiu ca sunt pasionata de zona 'bio'. Ii tin pumnii sa mearga salonul...

monis 35
cu poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Ce emotii am pt Simina. Dar am observat ca ea e calma Tinem pumnii Simina.
Flavours bine ai venit.

31+

http://bd.lilypie.com/iQIrp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cory_B spune:

Doamne Ajuta sa fie totul bine cu Simina si bebelina. Dar sunt convinsa ca asa va fi. Asa ca... Simina!!! 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelix spune:

Simina, suntem alaturi de tine.

pentru Maya


asteptam vesti !

LORELIX DANIEL 34+
TRIMESTRUL III
sa fie SANATOS!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Tiusca eu ma agit atata cu produsele anticolici, tocami pentru ca am auzit atatea mamici casre ziceau ca din pacate nici unele nu au avut efect. Nu ma agit de din astea care poti sa le iei de la orice farmacie de la noi din tara, la orice ora din zi si din noapte, ci ma agit pentru produsele care am auzit ca au avut efect la mamicile care au incercat toate produsele de pe piata noastra :Debridat, Saab Simplex, Gripe Water, Colic Baby, Baby Calm,Espumisan, etc....si doar cu Infacol sau acele supozitoare cu chimen au avut efect. Zici si tu bine sa astepti sa vezi ce si cum se intampla, dar daca esti in situatia sa ai nenerocul colicilor si sa nu reusesti cu nici un produs din Ro...si stii ca ar mai fi varianta acelor cateva produse din strainatate si ca se le procuri dureaza, poate mai mult de 10 zile...ai putea sta linistita, ca stiai din timp de ele si nu ai facut nimic???
Oricum...toate se pot revalorifica, daca nu ai nevoie de ele, sigur o sa gasesti pe altcineva care are si i le poti vinde.
Deci toate astea eu zic ca le luam pt psihicul nostru, ca sa stim ca avem situatia cat de cat sub control...chiar daca de multe ori nu e de ajuns.

Ramona,
36+ DOMINIC ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

A, mi-am mai amintit un hint: cica dupa ce se rupe apa sa incercam sa n-o pierdem pe toata (prin chestii de genul mers la spital culcata pe o parte pe bancheta din spate etc etc) pentru ca in cazul nasterii naturale, lichidul ajuta mult la expulzie....


Raluci - stam cu ochii pe tine asa: sa ne spui de Simina



monis 35
cu poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Deci n-am fost deplasata cand am scos agitatele.....chiar ma gandeam sa nu fi facut vreo gafa!!!Pai atunci daca-i bal, bal sa fie:

Simina, suntem toate alaturi de tine si de Maya


mami de Luca(02-02-2006) si de Yannis-Cristian (13-02-2008)si acum in
29+ cu Nicholas!
www.flickr.com/photos/12117325@N08/" target="_blank">Poze cu baietii mei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

A, mi-am mai amintit un hint: cica dupa ce se rupe apa sa incercam sa n-o pierdem pe toata (prin chestii de genul mers la spital culcata pe o parte pe bancheta din spate etc etc) pentru ca in cazul nasterii naturale, lichidul ajuta mult la expulzie....


Raluci - stam cu ochii pe tine asa: sa ne spui de Simina



monis 35
cu poze noi


nu raspundeeeeeeeeeee Doamne sper sa fie bine, fetele hai toate o sa fie bine

32+ Remus Andrei
http://www.popasmusic.com
http://www.petitieonline.ro/petitie-p47134046.html
AMR 8 SAPTAMANI

Mergi la inceput