Ce ziceti de un club hand-made ??!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Neatza ...

In sfarsit au plecat ai mei domni fiecare in treaba lui si e linisteee in casa [rocker]...is cam batuta marunt de ieri ..si cand auzi pe cate unii ca se duc la sala .. ce sala ?!?! smuls de buruieni /gradinarit cea mai buna sala ...si e si gratis .Mai rau e cu vremea ca e asa de posomorata care imi da o stare de ...dar imi iau "drogul ( mi-s cocalagioaica ) si ma pun eu pe picioare la munca

danat Foarte frumoase tablourile tale Africa day si Life mi-au placut cel mai mult .. intrebare intrebatoare:cum faci liniile aurii ??exista o vopsea aurie acrilica ( am eu una in set-ul de tuburi dar nu e asa) ...sau e o chestie speciala ? e un touch foarteee special si parca l-as vedea aplicat pe cate ceva din casa dar habar nu am cum o cheama ... Cu fotografia as cocheta si eu ,mai ales ca locuiesc intr-o www.flickr.com/photos/29259857@N07/sets/72157622485896058/show/with/3967785817/" target="_blank">zona superbaaa sunt de ea pana peste cap ..dar nu fac nimic profi ..asa un peisaj ptr inima mea ..Cand vreau sa imi umplu inima de frumos si poze dau iama in pozele timisorencei mele, cea mai draga dintre drage ,Dariaevelin ..ea si sotul ei fac niste minunatii de poze ..poate o conving sa isi rupa din infimul timp liber pe care il are sa puna niste poze ...

Aldebaran Hai capul sus pieptul afara ..nu e depresia de tine ..asculta aici la baba, sfat, de la un om incercat ...niste pastitule cu sunatoare ( daca nu iti place ceaiul ..daca iti place ceai de sunatoare la greu ) ..sunatoarea este cel mai bun antidepresiv natural si face minuni in multee boli ..si nu dauneaza nici lui bb ..e primul pas...apoi fa un ceva micccc micc si pune-l aici sa il comentam ..sa vezi ce bine o sa te simti ...si vei vrea mai mult si mai mult sa faci ...Anytime cand ai chef de vb despre depresia ta ..scrie-mi ...aici sau pe privat ...no problem ..

Va pup ..ma pun sa imi fac ordine in materiale ca trebuie sa gasesc nenoricitul de card reader ( auzi la el isi permite sa fuga de mine ) ca vreau pozele de pe sim ..vb mai tarzior ..va pupic

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Creativitatea nu înseamna gasesti un lucru, ci sa faci ceva din el dupa ce l-ai gasit " - James Russell Lowell

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Amm gasit ustensila ... saraca de ea se ascunsese de mine tremuranda in cutia cu jucurarii...sa nu zici cuiva ceva de mamicutza lui
Asa cum va promiteam iata "avizierul" sau rama foto..ideea e ca am niste poze/lucuri care inseamna mult ptr mine si care le aveam lipite cu scoci langa birou /pc intr-un fel de colaj ad-hoc ... ee si acu le-am gasit atat locul lor dar mi-am si colorat peretele de deaspura pc-ului unde nu era nimic

http://www.flickr.com/photos/29259857@N07/3983683810/


Detaliu :

http://www.flickr.com/photos/29259857@N07/3982920759/

Va rog nu fiti subiective :D

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Creativitatea nu înseamna gasesti un lucru, ci sa faci ceva din el dupa ce l-ai gasit " - James Russell Lowell

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Ola dragutelor

Recunosc ca nu am apucat sa ma uit pe blogurile si site-urile voastre. Mea culpa. Da' am avut ieri niste musafiri si zau daca am avut timp. Doar pe al Alesiei am aruncat acum un ochi. Foarte frumos draga mea, felicitari.

Am remarcat Alesia ca ai incercat string art-ul. De data asta o sa iti dau un feedback constructiv (sper eu), si sper sa nu te superi
- ata (string) in string art se "incolaceste" dupa cuiele alea dupa un anumit pattern. Nu este absolut, dar absolut nimic, haotic in string art. Ba din contra as zice eu tinand cont ca string art-ul are la baza matematica.
- cuiele este ideal a fi folosite din acelea mici, tinte sau cum le-o zice, nu din cele cu gamalie mare. Asta pentru ca atentia sa fie atrasa de modelul de ata si nu de gamaliile cuielor/pionezelor
Am incercat si eu ceva. Uite aici ce a iesit. Dar am folosit lemn prea gros si prea greu, astfel incat nu pot face nimic cu bietul tablouas. Si cuiele mele au fost un piiiiic prea mari. Dar nu renunt eu cu una cu doua, ca tare imi plac. Abia astept sa ajung sa fac si eu mandale in string art.

Spor la gradinarit.

toate fetele si revin mai pe seara, cand sper sa fi vizionat si blogurile voastre.

Alina, mamica mandra a piciului Tudor si 5+

Handmade by Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Mi-ar face placere sa ma primiti si pe mine in club...desi momentan nu mai creez nimic. Sunt pasionata de crosetat, broderie, cusut...E drept ca nu am mai facut nimic de foarte mult timp, nu am timpul necesar. Insa as vrea sa ma reapuc...candva.
Deci, am voie in clubul vostru?


de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet
PENTRU SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Lexi, mmmmmmm......ne mai gandim daca te primim! [
Normal ca ai voie si tu in clubul nostru!!!

Alina, mamica mandra a piciului Tudor si 5+

Handmade by Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Anangel_lexi ..welcome ...sa te apuci cat mai repede

Alinutzaa ..cand zic eu ca tu ai 2 maini de aur zici ca te fac sa rosesti ....is fan .sarut mana muult ptr sfaturi ... acu sa va spun ca in spatele postulu ala se afla o adevarata poveste de chinuit talentul (de aia e si scris el fugitivo)..am vazut aici pe Dc un topic ...eee si m-am pus sa incerc ..si ca o fata desteapta ce is am folosit un panel prea subtire ...am batut vro 140 de cuie ..eee si cand sa pun ata pe cuie au inceput cuiele sa zbroare care incotro cand imi era lumea mai draga ..am rabdat 1-2-3-10-15-20 de cuie zburatoare si rebele , aveam o rabdare si o perseverenta iesita din comun ..ele sareau ..eu o luam de la cap ..si au trecut asa vro 5 ore..pana la urma am realizat eu ca orice as face panoul e prea subtire si nu ofera stabilitate ..Apoi am gasit niste resturi din gard..da numai aveam cuie ca le stricasem mai devreme ...dar imi statea pe creier ca nu pot... am improvizat cu 4 pioneze ..eram nervoasa/ofticata/ma dadea perseverenta afara din casa ptr ca nu iesea ..apoi nu iesea nici ata la socoteala ptr ca o stricasem mai devreme ...dar a iesit ceva care ma caracterizeaza perfect ...un haos total..Am mai facut cateva incercari( tot dupa ureche sunt facute) ..dar tot pe resturi de scandura de gard ( daca te uiti se si vad nodulii de la scandura..hi hi hi ) ...facute cu lananisoara ..ptr ca matasica numai am si nu am binevoit sa ma duc sa cumpar ( noi stam intr-un mic satuc idilic ...si trebuie sa ma duc in alt oras ..nu ar fi prea greu ...dar..lenea e cucoana mare..mereu e "lasa, maine ").Si eu o sa mai incerc ...apropos ceva link-uri cu tipare si instructiuni stii?sau numai instructiuni ...eu am gasit tipare, dar fara instructiuni si oricat as incerca ies toate numai dupa urecheSi inca o intrebare ...background-ul din ce e facut ? pare un material textil ..www.flickr.com/photos/29259857@N07/sets/72157622520434828/" target="_blank">Cam asta am mai facut dar sunt si ele facute dupa ureche ..prima poza e panelul de cuie zburatoare ..ptr ca e deja istorie ...ca cel mai iritant lucru din viata mea" handmade" .

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Creativitatea nu înseamna gasesti un lucru, ci sa faci ceva din el dupa ce l-ai gasit " - James Russell Lowell

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Alessia, Alinutza, multumesc de primire.
Ce pot sa spun, momentan chiar nu am cand sa mai si lucrez, eu stiu sa fac mileuri in general. Imi doresc sa invat sa fac si alte lucrusoare cu croseta, bunica mea, Dumnezeu s-o ierte, era o adevarata maestra cu croseta, aveam sosetele superbe crosetate de ea, vestute, palariute si cate si mai cate. As vrea sa pot si eu, asa ca visez sa am timpul necesar sa ma inscriu candva la un curs de crosetat dupa care as vrea sa invat si tricotatul. Sa vedem...

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet
PENTRU SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Buna dragelor
Multumesc si eu de primire,
Cum faceti voi sa va gasiti timp pentru sufletelul si manutele voastre? La mine asta e principala problema, ar mai fi si comoditatea instalata de ceva vreme, e adevarat.
M-am delectat si eu pe indelete cu creatiile voastre.
Recunosc ca de string art chiar nu stiam, imi place tare mult ce ati facut voi acolo.


Corina 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Alesia, m-am stricat de ras cu ale tale cuie zburatoare. N-are nimic. Si eu am patit-o prima data.
Fundalul cercului meu e panza, da, ai vazut bine. Pe lemn am lipit panza neagra cu ajutorul benzii dubluadezive - asta ca sa stea panza bine intinsa tot timpul, chiar si in timp ce rup foaia cu patternul.
Am vazut ce ai facut tu, dupa ureche dar ti-a iesit bine sa stii. Ideea e ca trebuie sa folosesti multe cuie si subtiri. Ele se bat la distanta destul de mica unul de altul (iar daca sunt subtirele nu iti mananca nici mult din spatiul dintre ele). Iar ata folosita de tine este mult prea groasa. Se recomanda folosirea atei de goblen - ma rog, sunt niste mini-suluri (habar n-am cum naiba se numesc, sper ca intelegi despre ce vorbesc, daca gasesc poza bag si din aia). Ideea finala este ca trebuie sa iti iasa o panza fina, deasa, in multe straturi, care da senzatia de tridimensional.

Linkuri da, gasisem ceva. Nu le-am salvat pentru ca le-am gasit usor. Daca dai google dupa string art ies la iveala imediat.

Si ca tot vorbeam de string art, hai sa va arat la ce aspir eu sa ajung. Deocamdata ma uit si plang...ma uit. Luati de-www.stringart.com/Mandalas/index.html" target="_blank">aici
Nu cred ca o sa se intample prea curand din pacate, ca cel putin in ultima vreme, de cand cu starea mea de gravidenie, nu prea am mai facut nimic. Zici ca sunt batuta in cap. Si asa ciuda imi este ca asa ce imi zbarnaie niste idei prin cap!!!!!

Edit: apropo de cuie, eu la cercul pe care l-am facut am folosit 80 de cuie si dupa cum ai vazut cercul este super simplu (asta ca sa iti faci o idee de nr de cuie)

Alina, mamica mandra a piciului Tudor si 6+

Handmade by Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Corina greu, greu de tot mai reusesc in ultimul timp. Piticul meu imi mananca tot timpul cat este treaz, cand doarme el dupa amiaza fac diverse treburi prin casa, iar dupa ce se culca alte treburi prin casa. Obisnuiam ca dupa ce terminam seara sa ma ocup si de sufletelul meu si sa bibilesc. Dar de cand cu s-a dus si chef si timp si tot. Sper sa imi revin repede.

Alina, mamica mandra a piciului Tudor si 5+

Handmade by Alina

Mergi la inceput