Burtici cu flori de liliac de mai - iunie 2010 (6)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

eu n-am luat acid folic si nici acum nu iau.. o sa iau daca imi spune dr.
iar cu tigarile: de la aproape un paket am ajuns la maxim 10 .... maxim de tot..
azi spre exemplu am fumat 5..... daca nu fumez intru in niste nervi mai rau k drogatii



Citat:
citat din mesajul lui flory_blanca

voi ce doza de acid folic luati pe zi? eu nu am luat inainte ci doar de cand am aflat ca sunt insarcinata. cafea nu beam nici inainte deci sunt o noroasa numai ca fumam. deocamdata am renuntat la ele desi cand iesim in oras imi cam fac cu ochiul.


4+ cu o

http://lbdf.lilypie.com/r9rEp1.png

Invingatorii nu renunta NICIODATA!!!!

http://community.webshots.com/album/574674676TrCmjB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Eu iau acid folic de 5 mg....ce nu se absoarbe se elimina.

Ale eu ziceam de pastile sa nu iei daca nu sunt recomandate de medic.

Acid folic trebuie luat chiar daca nu ai fost la medic....nici un medic din lume nu-ti va spune ca ai gresit daca ai luat pana sa ajungi la el... In cazul deficitului fatul poate devzolta defecte de tub neural.
www.desprecopii.com/info.asp?id=1844" target="_blank"> Aici gasesti mai multe informatii de acidul folic



Roxy 9+


www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

ai dreptate dar sa spunem spre exemplu ca imi vine ciclu peste sarcina si abia pe la 3 luni aflu ca sunt fara sa fii luat acid folic, atunci ce se intampla?

4+ cu o

http://lbdf.lilypie.com/r9rEp1.png

Invingatorii nu renunta NICIODATA!!!!

http://community.webshots.com/album/574674676TrCmjB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

eh, daca e s-o iei asa, inca sunt femei care nu se duc la medic decat cand nasc, si au copii sanatosi...
intelegi unde bat?

daca nu iei acid folic deloc, nu e problema, asta daca ai o alimentatie corecta, bogata in vitamine si minerale. dar daca ai deficienta de acid folic (si asta nu prea se vede cu ochiul liber), atunci exista riscuri pt bebe.

daca iei acid folic in cantitatile in care ti-au zis fetele (5 mg, si eu iau), elimini sau limitezi aceste riscuri, tu nu ai nimic de pierdut, decat cam 1,15 ron/luna (cat am dat eu la farmacie).

eu cred ca tu nu ai deschis linkul pus de rosanne, eu stiam ce scrie in el, am recitit si acum imi pare rau ca n-am luat mai demult.

Citat:
Acidul folic este o forma a vitaminei B care ajuta la dezvoltarea si regenerarea celulelor obisnuite, fiind in special important in primele saptamani de dezvoltare a bebelusului din burtica. Ajuta la formarea corecta a creierului si maduvei spinarii, fara care exista un risc mai mare de pierdere a sarcinii, respectiv riscul de 1 la 1000 ca bebelusul sa aiba un defect de tub neural.

Defectele de tub neural se pot manifesta sub forma mai multor boli prezente la nastere, printre care spina bifida si anencefalia. Prima dintre ele, care inseamna in principiu maduva deschisa, poate duce in cazurile cele mai grave la paralizia picioarelor precum si la probleme de control al vezicii si intestinelor.

Anencefalia este o boala fatala cauzata de subdezvoltarea creierului si a craniului. Indicatorii primari de risc pentru defectele de tub neural sunt faptul ca ati avut sau nu deja o sarcina anterioara care a dus la defecte de tub neural si sau daca cineva din familie a avut defecte de tub neural.






Mami de pui nazdravan (2/9/07)


Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

fetelor voi aveti perfecta dreptate, dar neah... eu sunt mai mica pun mai multe intrebari din astea tampe, si sper sa nu va sup p mine, dar cunosc cazuri carora nu li s-a recomandat de dr. sa i-a acid folic si bebeii sunt perfect sanatosi , dar nici nu contest ceea ce imi spuneti voi...
tocmai de asta zic sa imi fie cu iertare daca va enervez un pic cu aceste intrebari

4+ cu o

http://lbdf.lilypie.com/r9rEp1.png

Invingatorii nu renunta NICIODATA!!!!

http://community.webshots.com/album/574674676TrCmjB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Nici eu nu contest nimic....mama nu a luat acid folic si slava domnului sunt sanatoasa

Dar sa profitam de ceea ce stim azi si de resursele de care dispunem.
Poti sa nu faci echo si bebe sa fie sanatos tun......dar poti sa nu faci cand ai acces la echo si aceasta simpla examinare iti poate furniza o gramada de informatii (morfologie fetala, starea placentei, riscuri)???

Asa si cu acidul folic...eu am vazut copil cu spina bifida, traieste intr-adevar, da cum??? Si diagnosticul se poate pune la echo inca de la 12 sapt.

Eu nu vreau sa conving pe nimeni....fiecare face cum considera ca e mai bine pt ea si bebe din burtica

Va pe toate



Roxy 9+


www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

ale, si eu sunt impotriva medicamentelor, pe timpul sarcinii trecute am luat doar acid folic, iar vitamine doar in a doua parte a sarcinii, si atunci din cand in cand, parca nici alimentatia nu era cine stie ce, mancam multe prostii...si david s-a nascut perfect sanatos.

acu' eu nu zic sa faci asa.

dar te inteleg, esti la prima sarcina, esti foarte tanara, e normal sa intrebi multe lucruri, e foarte bine asa.

si astea sunt nimicuri inca, stai sa vezi probleme dupa ce se naste bebe, atunci sa te tii contradictii (sa-i faci vaccinuri sau nu, sa-l alaptezi sau nu, sa-i dai antibiotice sau nu, sa-i dai medicamente pt colici sau nu, etc...o gramada). o sa mai iei decizii si la feeling, ca instinctul de mama iti va dicta ce trebuie sa faci pentru puiul tau .


Mami de pui nazdravan (2/9/07)


Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

Vivela nu sunt la prima sarcina sunt la a 3a, prima a aparut cand eram fff tinerica si am decis ca nu era momentul pt bebe, iar a doua s a oprit din evolutie din cauza unor pastile pe baza de plante luandu-le fara sa stiu ca sunt iar cand am aflat a fost prea trz
poate din cauza asta sunt atat de speriata cand vine vb despre medicamente
am intalnit si cazuri fetelor cand din prea mult vitamine recomandate pe perioada sarcinii copilul s-a nascut cu sternul iesit inafara, prea mult calciu

4+ cu o

http://lbdf.lilypie.com/r9rEp1.png

Invingatorii nu renunta NICIODATA!!!!

http://community.webshots.com/album/574674676TrCmjB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

marisan, bine ai venit la odisee si da-ne datele tale ca sa te poata pune fetele pe lista. Cit priveste numarul saptaminilor, medicii nu numara de la data conceptiei, asta nu e mereu sigura, din cauza asta se numara de la ultimul ciclu menstrual.

ale, fetele au dreptate, acidul folic e important pentru dezvoltarea neurologica a fatului, cit priveste exemplul tau nu e relevant pentru ca oricum acidul folic ar trebui luat inca de dinainte de a fi insarcinata, ca sa aiba organismul suficiente rezerve. In rest alte vitamine sau pastile nici eu n-am luat in sarcina trecuta, doctorul meu mi-a zis de la bun inceput ca sarcina nu e o boala si nu mi-a prescris nici o alta vitamina in afara de acid folic, mi-a spus ca atita vreme cit am o alimentatie echilibrata nu am nevoie de vitamine.
Ce pot sa-ti zic ca sora mea nu a luat acid folic la a doua sarcina si baietelul ei a avut ceva probleme din cauza asta, slava Domnului ca nu mari si rezolvabile.

De fumat eu nu fumez, iar cafea beau una pe zi, asta pentru ca am tensiunea mica si pentru ca doctorul mi-a zis ca e ok.
moni, eu am baut ceva must, ca mi-a fost pofta si anul trecut n-am baut din cauza ca alaptam, asa ca acuma mi-am facut damblaua.


Mami de Mara (19.08.2008) si 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Ma uit la Tatal Miresei II si plang de imi sare camesa de pe mine
Astia cica e o comedie. Eu am consumat o jumatate de cutie de sevetele. Sa nu ma lasati sa ma uit la vreo drama ca probabil intru in depresie direct

Alina, mamica mandra a piciului Tudor si 5+

Handmade by Alina

Mergi la inceput