Probleme

Probleme | Autor: mteleleu

Link direct la acest mesaj

Povestea problemei baietelului meu de 1 an
Ziua 1 -luni- nas infundat ,nu reuseam sa il desfundam cu batista bebelusului,febra 38,9
Ziua 2- marti -pediatru prescrie Augmentin, un sirop ptr. gat euro-nu stiu cum
Ziua 3 -miercuri- nici o inbunatatire,nas infundat
Ziua 4 - joi- incepe diareea -dr. spun ca de la Augmentin-trecem la regim-lapte fara lactoza,orez...
Ziua 5- vineri -diaree si varsaturi ,am incercat smecta, si mult hidrasec dar vomita tot
Ziua 6 sambata- urgente- deshidratare,perfuzie
Ziua 7-duminica 1 singur scaun semiconsistent, doar nas infundat si lipsa poftei de mancare, ne externam,analizele bunicele ( ca sa il citez pe doctor )
Ziua 8-luni-azi- dimineata 1 singur scaun iar de 1 ora a inceput iar diareea cu toate ca ce a mancat a vomitat

ce are?????? ce sa ma fac cu el ?? ca incep sa disper !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Eu cred ca este vorba de Rotavirus,aceleasi simptome le-a avut si pitica mea cand a fost infectata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mteleleu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Eu cred ca este vorba de Rotavirus,aceleasi simptome le-a avut si pitica mea cand a fost infectata.

http://picasaweb.google.com/home


ce fel de analize ati facut? ce tratament ati urmat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Dar care a fost diagnosticul dat de doctor?
Ma gandesc ca diareea ar putea fi de la antibiotic.
Banuiesc ca inca maninca lapte fara lactoza (nu trebuie intrerupt regimul).
Diaree + febra ar putea fi de la o enterocolita.
Hidrasec stiu ca se da cate putin (o lingurita) la intervale mici de timp.


Vlad Stefan 04.06.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mteleleu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ela2001

Dar care a fost diagnosticul dat de doctor?
Ma gandesc ca diareea ar putea fi de la antibiotic.
Banuiesc ca inca maninca lapte fara lactoza (nu trebuie intrerupt regimul).
Diaree + febra ar putea fi de la o enterocolita.
Hidrasec stiu ca se da cate putin (o lingurita) la intervale mici de timp.


Vlad Stefan 04.06.2009


enterocolita cu deshidratare cand ne-am internat !
pot sa ii dau si mere padurete ca vomita orice ii dau deci regim ,ne-regim e totuna
hidrascecul ma tin de el cu lingurita prin casa si ii dau sa nu se deshidrateze din nou.
duminica cand ne-am externat la cerere dr. a spus ca analizele i-au iesit bune si ca tratament ne da debridat si biotics !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Este important sa nu manance mere padurete, ca alea fermenteaza si de aici voma. Asta in spirit de gluma.

Deci, trebuie tinut regim si sa nu manance nimic ce ar putea fermenta.
In astfel de situatii se trece pe lapte fara lactoza, tocmai ca sa nu mai fermenteze si sa se reduca voma.
Biotics se da ptr ca reface flora, regleaza tranzitul si creste imunitatea. Plus ca e bun ptr perioada in care este administrat antibioticul.
EU cand a avut Andrei asa ceva, 3 zile a papat numai Nan fara lactoza. Era imp sa fie hidratat si sa elimin orice fermenta. Nu m-a interesat ca bea lapte.

Tu faci cum consideri.
Sanatate multa!


Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mteleleu spune:

Citat:
citat din mesajul lui NanaMotoc

Este important sa nu manance mere padurete, ca alea fermenteaza si de aici voma. Asta in spirit de gluma.

Deci, trebuie tinut regim si sa nu manance nimic ce ar putea fermenta.
In astfel de situatii se trece pe lapte fara lactoza, tocmai ca sa nu mai fermenteze si sa se reduca voma.
Biotics se da ptr ca reface flora, regleaza tranzitul si creste imunitatea. Plus ca e bun ptr perioada in care este administrat antibioticul.
EU cand a avut Andrei asa ceva, 3 zile a papat numai Nan fara lactoza. Era imp sa fie hidratat si sa elimin orice fermenta. Nu m-a interesat ca bea lapte.

Tu faci cum consideri.
Sanatate multa!


Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!




I-am dat de la Humana lapte fara lactoza numai ca nu prea ii place,
Il trimit pe al meu sa ia si nan fara lactoza poate il vrea pe asta !

si in afara de regim ,hidratare si biotics i-am mai dat altceva ?

nu tin neaparat sa ii dau mancare vreau doar sa se faca bine.
saptamana trecuta oricum a slabit, cand ne-am internat avea 8,600 dar tot ce vreau e sa ii treaca ca dupa il pun eu pe picioare !

multumesc de raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Mteleleu in primul rand multa sanatate puiul. Mucilagiu i-ai facut? Este bun pentru diaree, se face din o cana de orez care se lasa la fiert intr-un litru de apa, cam 1 ora jumatate. Cu aceasta apa ii poti prepara laptele fara lactoza.
Plus regimul necesar

de Crina Alexandra
Crinul Meu
Atat de mare sunt

Participam la concursul Klorane cu www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE" target="_blank">aa1 si aa2, un vot va rugam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mteleleu
pot sa ii dau si mere padurete ca vomita orice ii dau deci regim ,ne-regim e totuna

Exact la fel mi-a spus si mie pediatrul de aici, diagnosticul baietelului meu a fost de infectie cu rotavirus, care a debutat tot ca o raceala.
Pediatrul mi-a spus ca nu exista evidente ca diareea data de rotavirus trece mai usor cu regim, iar mai tarziu am citit pe net acelasi lucru. Asa ca i-am dat copilului sa manance tot ce a dorit, cu exceptia sucului proaspat de fructe (asta a fost singura interdictie pe care mi-a dat-o medicul).

Si mi-a mai spus medicul ca diareea o sa treaca dupa 9 sau 10 zile de la debut si exact cum a spus el a si fost, brusc si din senin au reinceput scaunele normale. Drept e ca in perioada asta a slabit baietelul meu, dar a recuperat in vreo 2-3 saptamani.

E important sa ii dai saruri de rehidratare, iar daca vomita nu-l necaji cu mancarea, ofera-i, dar nu-l forta. Pe aici se gasesc niste saruri de rehidratare care pot sa fie inghetate, baietelului meu ii placeau, le si musca usor, ca nu era gheata din aia dura. Pe la voi se gaseste asa ceva?
A, si din cate am inteles, hidrasecul nu contine saruri de rehidratare, iar astea sunt tare importante acum.
In ceea ce priveste lichidele, nu e nevoie de foarte mult deodata, ci mai degraba da-i cate o lingurita la 10-15 minute, asta ar trebui sa previna deshidratarea.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Nu am facut niciun tratament pentru rotavirus,doar hidratare prin branula fiindca nu mai accepta nici sa bea si nici mancarea.
Marea mea scapare a fost laptele matern ,era singura hrana pe care o accepta,noi am stat in spital 2 saptamani iar dupa 2 zile ne-am intors iar inca o saptamana,dupa aceea nu a mai avut niciodata probleme pana acum.

Imi aduc aminte ca doctorul aici imi impusese un regim fara produse lactate in special laptele a trebuit sa-l intrerup 1 saptamana,chiar si cel fara lactoza in ultima saptamana am introdus laptele HA nestle deoarece laptele matern ii provoca diaree.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Citat:
citat din mesajul lui mteleleu

Citat:
citat din mesajul lui NanaMotoc

Este important sa nu manance mere padurete, ca alea fermenteaza si de aici voma. Asta in spirit de gluma.

Deci, trebuie tinut regim si sa nu manance nimic ce ar putea fermenta.
In astfel de situatii se trece pe lapte fara lactoza, tocmai ca sa nu mai fermenteze si sa se reduca voma.
Biotics se da ptr ca reface flora, regleaza tranzitul si creste imunitatea. Plus ca e bun ptr perioada in care este administrat antibioticul.
EU cand a avut Andrei asa ceva, 3 zile a papat numai Nan fara lactoza. Era imp sa fie hidratat si sa elimin orice fermenta. Nu m-a interesat ca bea lapte.

Tu faci cum consideri.
Sanatate multa!


Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!




I-am dat de la Humana lapte fara lactoza numai ca nu prea ii place,
Il trimit pe al meu sa ia si nan fara lactoza poate il vrea pe asta !

si in afara de regim ,hidratare si biotics i-am mai dat altceva ?

nu tin neaparat sa ii dau mancare vreau doar sa se faca bine.
saptamana trecuta oricum a slabit, cand ne-am internat avea 8,600 dar tot ce vreau e sa ii treaca ca dupa il pun eu pe picioare !

multumesc de raspunsuri

http://picasaweb.google.ro/MariaTeleleu
Mami de baietel


Lapticul l-am facut intotdeauna cu apa in care am fiert orez, adica mucilagiu si i-am dat numai laptic zilele alea. Suna ciudat dar altceva nu vroia neam. Intre mese-i dadeam apa fiarta si racita.
Numai in biberonul de seara puneam biotics.
La noi a durat cam 4 -5 zile pana s-a inchegat, ca sa zic asa, pe urma am trecut la pilafior si treptat, inlocuind cate o masura de lapte, la lapte normal.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput