Comori de nov-dec 2004 (200)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

si
Ioana, esti o graviduta super frumoasa!Imi place grozav cum iti sta cu rochita aceea. Vai, ce bine seamana Paul cu verisoara!!!
Eu am fost o saptamana in spital, m-am externat luni. Acu' doua saptamani, joi, ma durea in partea stanga sub coasta, dar nu foarte tare.Am fost la scoala, apoi la cerc si cand am iesit de l-a consfatuiri a inceput sa ma doara insuportabil incat mi s-a facut rau. Daca nu ma asezam pe o bordura cadeam pe strada. Mi se incetosase vederea, nu mai auzeam, imi tiuiau urechile si simteam cum ma clatin. Le-am zis colegelor care deja se indepartau ca nu mai tineam pasul cu ele, ca mi-e rau de nu mai pot.M-au dus la urgenta, mi-au facut analize, a iesit infectie urinara, mi-au facut No-spa si acasa cu reteta.A doua zi am mers la dr. de familie, mi-a recomandat eco, peste tot era cu programare peste eN zile...De la tratament mi-a trecut durerea, eram ca noua, dar marti dimineata am patit la fel, numai ca eram inca acasa si durerea se mutase mai jos.M-a dus Mihai la spital, m-am trimis la gineco si mi-a gasit o Anexita stanga cu inflamatie foarte mare, o rana pe col si asa ca m-a internat.Am facut trei zile perfuzii, plus antibiotice trei la numar, analgezice si antiinflamatoare. Acu' ma simt bine si fac inca tratamen, merg si la scoala ca luna asta am inspectia de grad si nu pot lipsi si dupa control sa vad ce si cum poate merg pana la Timisoara sa rezolv pb cu colul.
Asa ca am avut pachetul complet, 3in1 si bonus am racit zdravan in spital de si acum tusesc.
Eu sunt friguroasa, mereu port sosete si papuci de casa si nu-mi dau seama cum de am racit asa rau.
Am fost si pe la interne sa nu fie vreo pietricica pe la rinichi si mi-a spus ca e ok, doar in sumarul de urina a aparut ceva nisip.
Initial n-am vrut sa ma internez ca si Diana era racita, dar a luat-o cumnata, a dus-o la medic ca si nepotica era racita si le-a doftoricit pe amandoua.Apoi a mai luat-o mama si de sambata a stat cu Mihai.
In rest e bine, de o vreme o fascineaza matematica si scrisul. Azi, imi zicea doamna, ca le-a dat fise cu personaje din desenele animate si ea a cerut fisa de matematicasi eu care ziceam ca nu o va atrage numerele.
Citeam ce scriati voi de taxe, caiete speciale, rechizite si m-am socat.
Si noi am comandat 6 caiete speciale pt diferitele activitati de la gradinita(s-a schimbat programa la inv. prescolar si acum asa se cere), plus calendarul naturii, si pe toate am platit 20 lei, fondul clasei tot 20 lei si rechizite ne-a cerut:un dosar plastic cu folii protectoare, o mapa, caiet cu patratele, creion, radiera, carioci, creioane colorate cine nu mai are, un maculator, doua blocuri de desen, acuarele, pensula, hartie colorata, plastilina, lipici solid, un top de hartie xerox, un sapun lichid, o data pe luna servetele de hartie din acelea la rola, ola doua luni o hartie igienica si nu mai stiu ce.
Penarele raman aceleasi, plansetele pt plastilina le-a curatat si spalat doamna cu ingrijitoarea pe timpul vacantei, foarfece doar cine are pb(rupta, nu taie,...)
Adevarul ca au o doamna super, îi invata foarte multe, lucreaza mult cu ei, fac tot felul de proiecte care se intind pe cate doua saptamani, le cumpara din banii ei o gramada de lucruri, plus mici atentii de Mos Nicolae, Pasti, 1 Iunie,...
Anul trecut cand i-am dus ingrijotoarei o cafea si-o cutie de ciocolata, saraca se facuse ca rosia la fata si îi era jena sa primeasca.
Azi vb cu doamna de ce am citit, de ce mi-a povestit si prietena mea din Timisioara si chiar imi zicea ca ar trebui sa aiba obrazul foarte gros sa se preteze la asa ceva. E drept ca atunci cand are ceva de facut ne intreaba daca o putem ajuta...azi chiar merge Mihai cu fratelo sa le prinda rafturile noi pe perete, acum doi ani a facut fratelo instalatia electrica, dar mie mi se pare ceva normal ca si eu cer ajutor parintilor cand Mihai e plecat si trebuie facut ceva in clasa.

N-am mai pus poze de mult, dar cum tot i-am terminat si pozat un compleu va las o poza cu lungana mea si sper sa pun cat de curand si poze mai noi.

Va si va doresc un sfarsit de saptamana minunat!

Mihaela si Diana 22.11.2004

lucru de mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Ioana,esti o graviduta tare frumoasa!

Miria,poate ca sunt eu mai...altfel dar chestiile astea cu picioare goale,curent si vant batut in urechi nu se lipesc de mine.
Eu nu port niciodata sosete sau papuci in casa.Nu-i suport,ma incing in ei si-i arunc cat colo. Si copiii is la fel,cum sa-i oblig sa poarte sosete cand eu is desculta?
Cand mergem la soacra-mea in vizita umbla dupa noi cu papuci sa nu stam cu picioarele goale pe gresie,ca la ea pana si diareea e provocata de curent sau de picioare goale.
Nu neg ca anexita e al naibii de urata si are consecinte grave,dar cred ca totul tine de imunitatea fiecarei persoane in parte si mai ales de tratamentul ce-l face pt a vindeca infectia. Daca nu e tratata corect si virusul ramane in organism,e normal ca la cel mai mic firicel de vant rece sa recidiveze.
Si apoi anexita nu e o boala a femeilor active sexual? Au si fetitele asa ceva?



Mihaela,sanatate multa!
E frumoasa lungana ta! Si chiar ca e luuuunga!


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=12" target="_blank">Copiii mei fericiti ms1 si ms2

De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

si eu graviduta noastra frumoasa si pe ochios si pe nepotica

Mihaela, imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva si sanatate multa si lungancei frumushele

pe toate sa aveti un we fain

monica

Prajituri si papa bun
Prajituri si Papa bun 1
Prajituri si papa bun 2
Papa de post




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

'Neata, fetele!
Legat de subiectul cu anexita, toate bolile se fac in functie de imunitatea organismului care oscileaza dupa N factori, ideea e sa combat factorii favorizanti. Si cum frecventa este mare, de ce sa n-o educ din timp pe fata. Eram de liceu, cred ca aveam 15 ani si ne-am adunat toata gasca pe niste borduri unde am stat o seara intreaga la vorba, iar a doua zi una dintre fete facuse nefrita. Eu eram la lic. sanitar pe atunci si oricum micuta, dar tot stiam ca se poate raci stand pe rece atata timp.
In fine, nu-i regula ca trebuie sa te imbolnavesti taman atunci sau frecvent sau mai stiu eu cum, dar riscul exista intr-un procent relativ mare si prefer sa nu-l ignor. Si asa, nu putem evita o gramada de alte situatii neplacute in viata, care ne pot imbolnavi pe noi sau copiii.
Sunt atatea exemple de dat despre cum rezista unii, iar altii, nu! Nu dupa astea te orientezi, adica uitandu-te la altii, ci dupa cauzele care pot determina boala respectiva.
Unii fumeaza si nu fac cancer, altii, da. Asta nu inseamana ca tutunul nu dauneaza. Si asta este valabila in orice privinta. Eu vorbesc, strict, din experienta mea care nu prea ma mai lasa sa ignor unele lucruri. Am vazut atatea lucruri urate, de nu pot sa ma bazez doar pe intamplare. Daca unora nu li s-a intamplat, nu mi se va intampla nici mie.


Damiana merge la gradi de luni. I-am facut antigripalul si am tinut-o acasa cateva zile. Sper sa merg azi sa-i mai iau din rechizite, ca n-am avut timp in cursul saptamanii, dar tocmai acum este urat. Nu stiu cu ce viteza careste! Ca i-am luat niste pantalonasi care acuma incep sa fie cu vedere la glezna si, iar ar trebui sa cumpar unii, mai lungi.


Ma uitam pe net si pare sa fie frumos iarasi saptamana viitoare. Ce bine ar fi!
Cand sunt zile ca asta, numai in pat as sta.

, fetele!


Mihaela, sanatate multa, ca este de baza indiferent ce-am incepe sa facem si la ce-am visa!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Ai dreptate Miria,ceea ce se intampla sau nu unuia nu e neaparat sa mi se intample sau nu si mie.

Dar prefer sa raman aceeasi ne-sensibiloasa si daca si ai mei ar putea sa fie asa,cu atat mai bine.
Am atatea exemple in familie,si nu numai,de copii super cocolositi,super sterilizati,super infofoliti incat uneori imi pun intrebarea:"oare eu sunt normala?"




www.bucataras.ro/retete/2010/paine_rotunda_impletita.html" target="_blank">Miha papa tot

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=12" target="_blank">Copiii mei fericiti ms1 si ms2

De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

pupam fetele
noi mereu ocupati, eu am inceput munca, si incerc sa ma adaptez programului, copii pe la crese, gradinite,crestem si noi , domnisoara ma rupe de cat vorbeste, asta in scurtele pauze cand tace Silviu, nu stiu cu cine or semana asa vorbareti, deja suntem domnisoara mare, nu ne imbracam cu orice , nu ne incaltam decat asortat, s anu mai zic de coafura si clamite care le vrea ea, cate vrea ea, si intotdeauna asortate, vai de noi cand o creste
sapt viitoare suntem singurei ca tati se plimba prin Brasov la cursuri, si colac peste pupaza luni mai e si greva la gradinita, iar eu am la munca o sapt full cu 5 zile pline cu licitatii cu observatori din minister si restul placerilor care decurg de aici, de fapt un intreg sfarsit de an, ca trebuiesc terminatii banii din buget, astept sa se anunte si examenul de angajare, ca deocamdata am functionat o perioada fara bani, acum intru pe temporar si abia apoi dau examen de angajare definitiva


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

PAXELA - Felicitari, eu nu stiam ca te-ai angajat! Bravo! Unde te-ai angajat? Mai ales acuma, cu aproape toate posturile blocate, ca-i perioada de criza.


MIHA - Acuma nu crede tu ca eu mi-o corcolesc.In afara faptului ca nu-s de acord, nici nu pot la cat este de bezmetica.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Felicitari Paxela pentru angajare!
Pupam copilasii vorbareti!
asa e si la noi,vorbesc si vorbesc si vorbesc...Seara dupa ce-i culc se face atat de linisteeee incat imi tiuie urechile.

Miria,nuuuu...ziceam la modul general. Ai vazut ca nici din familia proprie n-am dat nume.


www.bucataras.ro/retete/2010/paine_rotunda_impletita.html" target="_blank">Miha papa tot

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=12" target="_blank">Copiii mei fericiti ms1 si ms2

De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

MIHA - Cum e cu 2 copii? Chiar! Eu ajung uneori isterica numai cu Dami, iar sotul e in casa numai sa o agite si mai tare ca ii face toate poftele. In plus, la un drum mai lung, cred ca-i tare greu. A mea doarme in masina, dar pe doi, unde sa-i culci?

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Buna fetelor.
Noi ne bucuram din suflet de ultimele raze de soare de anul asta si incercam sa stam mai mult pe afara. Oricum tin minte ca in alti ani dadeam deja drumul la centrala in perioada asta, asa ca acum mi se pare nemaipomenit. La noi in general e mai frig. Ma uitam zilele trecute la starea vremii pe nu stiu ce post si arata absolut in toata tara temperaturi peste 20 de grade numai la noi, la Suceava, 16!.

Bianca e bine si vorbeste mult mult mult. Uneori ma innebuneste de cap si atunci nu pot decat sa multumesc lui Dumnezeu ca am ajuns sa vad si asta si sa ma bucur ca vorbeste si ca e OK.

Si noi de luni suntem fara tati care tot la cursuri merge (si el trebua sa mearga la Brasov insa din cauza unor intamplari neprevazute si nefericite s-a mutat la Bacau).

Paxela, stati bine daca va chinuiti sa terminati banii din buget. In alti ani in aceeasi situatie eram si noi... anul asta insa a avut grija ministerul sa ne pishte niste rectificari de buget (in minus, evident) incat am scapat de grija asta. Acu ne gandim ce ne facem, ca ne-a micsorat bugetul la niste articole in asemenea hal ca nici nu mai putem angaja nimic... Or trece toate, of... Avem si ministru nou acum.... mey nici nu stii daca sa razi sau sa plangi...


WE placut va doresc!

Mergi la inceput