Despre Sf. Impartasanie

Despre Sf. Impartasanie | Autor: inammc

Link direct la acest mesaj


Se spune ca Sf. Impartasanie ii ajuta pe bebelusi sa creasca mari, sanatosi, inteligenti si cuminti...sunt de aceeasi parere de aceea va sfatuiesc si pe voi, tinere mamici cu bebelushi mici sa va impartasiti copiii in fiecare Duminica. Poate multe dintre mamici isi pun problema ca lingurita cu care se da Impartasania ar contine microbi sau,ingrijorarea cea mare, contine alcool...si nu ar face bine sanatatii copilului...personal, nu cred ca ar trebui sa ne facem atatea griji din aceste motive ci dimpotriva....ar trebui sa ne facem griji ca nu ne impartasim copilasul prea des.Cat alcool poate sa contina o ligurita de impartasanie???...pot sa va spun doar ca nu contine o concentratie mare ci chiar foarte scazuta(avand in vedere ca impartasania este alcatuita din trei parti:vin , apa, si paine).Cat despre microbi si alte cele...care le ingrijoreaza foarte tare pe unele mamici...bebelusii si copiii mici sunt primii care primesc Sf. impartasanie, dupa care urmeaza femeile si barbatii.Sunt multe de spus in ceea ce priveste teama de a duce copilul la biserica sa se impartaseasca, eu una pot sa va zic...parintii care nu merg la biserica sa-si impartaseasca copilasii...n-o fac ori din comoditate ori din lipsa de credinta.
Merg la biserica in fiecare Duminica, si pana sa merg la scoala m-am impartasit aproape in fiecare Duminica (de cand eram bebe mic, e confirmat de parinti)...si nu m-am imbolnavit de nimic de la impartasanie, n-am devenit dependenta de alcool nici chiar consumatoare si ma straduiesc sa fac acelasi lucru si cu copilashul meu care primeste cu drag Sf. Impartasanie.
Am cautat acest subiect "despre impartasanie" ca sa stiu daca pot impartasi copilul daca a mancat cu 2 ore inainte si n-a dormit dupa aceea, dar am dat peste o discutie despre acest subiect pe forum si nu m-am putut abtine sa scriu parerea mea, mai ales ca am gasit mamici cu temerile enumerate mai sus...
Astept o parere...cu bine


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

a mai fost un subiect - foarte aprins dezbatut, desigur - prin ianuarie 2008:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=112363&SearchTerms=lingurita
ai aici 17 pagini de pareri, pro si contra impartasirii copiilor. evident s-a lasat si cu ridicari de ton :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

sotul meu il impartaseste f des pe copilul nostru si pot sa spun ca sunt f bucuroasa. Noi privim impartasania ca Trupul si Sangele Domnului Isus, deci pentru noi are alta semnificatie si nu vedem pur si simplu numai vin.
Maica-mea ma stresa de cand era Andrei mic sa il impartasim ca este ferit de boli si are alta crestere. Sunt multumita si chiar cred ca a fost ferit de boli prin Sf. Impartasanie. Fizic, :) a avut usoare raceli care nu au tinut mai mult de doua zile, in rest de doi ani nu a mai pus pe gura antibiotic sau altceva, de alta natura.
Insa pana sa ne tinem de mersul cu el la Biserica si impartasit, nu mai pridideam cu internatul in spitale, operatii la greu(sincer)(pentru varsta lui avea trei anestezii generale pana la doi ani), si faceam traseul Deva-Timisoara f des. Cand imi aduc aminte nu imi vine sa cred ca am stat cu el numai prin spitale. Avea o imunitate f scazuta.
Speram din suflet sa fie bine cum e si acum. Asa ca sunt pro impartasanie.


Andrei si Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Si eu incerc sa o impartasesc pe fetita mea cat mai des.Din pacate nu prea ajungem la biserica,din cauza programului cam aiurea...se trezeste la 10,10 jumate,pana mancam cu povesti...se face 11,pana ne imbracam...dar incercam macar cand se trezeste mai repede sa ajungem.Si mie mi-a zis preotul sa o impartasim cat mai des.

Intr-o seara vorbea un preot despre avort si zicea ca femeia care a savarsit avortul nu are voie sa se impartaseasca 10 ani,iar cea care a suferit un avort spontan,nu are voie timp de 1 an...M-am mirat,n-am stiut asta,eu am avut un avort spontan acum o luna...

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)
Ingeras mic,mami,tati si Bea nu te vor uita niciodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

Citat:
citat din mesajul lui RAMONELLA

Si eu incerc sa o impartasesc pe fetita mea cat mai des.Din pacate nu prea ajungem la biserica,din cauza programului cam aiurea...se trezeste la 10,10 jumate,pana mancam cu povesti...se face 11,pana ne imbracam...dar incercam macar cand se trezeste mai repede sa ajungem.Si mie mi-a zis preotul sa o impartasim cat mai des.

Intr-o seara vorbea un preot despre avort si zicea ca femeia care a savarsit avortul nu are voie sa se impartaseasca 10 ani,iar cea care a suferit un avort spontan,nu are voie timp de 1 an...M-am mirat,n-am stiut asta,eu am avut un avort spontan acum o luna...

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)
Ingeras mic,mami,tati si Bea nu te vor uita niciodata





Nu te mai necaji Ramonella, eu am pierdut doua sarcini si numai Dumnezeu stie cat am suferit dupa copilasii mei. Nu vreau sa cred intr-un Dumnezeu care ma pedepseste sa nu mai ma impartasesc.(de parca sunt vinovata de pierderea pruncilor).
Cred ca depinde de la preot la preot. Eu m-am dus m-am spovedit, mi-a citit preotul, insa nu mi-a zis nimic de asta(sa nu ma impartasesc un an).
Mergi la alt preot, vezi si tu ca fiecare preot are regulile lui, multe sunt cum simte el, sau cum a primit de la altul...
Roaga-te... inainte de toate spovedeste-te lui Dumnezeu, ca El te asculta si intelege cel mai bine, si apoi mergi la un preot bun.



Andrei si Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Adinel.Da,asa ma gandesc si eu ca depinde de preot.Unii sunt mai severi...

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)
Ingeras mic,mami,tati si Bea nu te vor uita niciodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nu m-am impartasit niciodata, dar nici nu simt nevoia. Copiii mei au crescut mari fara impartasanii iar in biserica au calcat de vre-o 2 ori in viata lor pt ca ne-am dus sa le vizitam (nici macar nu erau orodoxe bisericile). Nu vad cu ce m-ar putea ajuta o bucata de paine muiata in vin. Ca sa nu mai zic de microbii de pe lingurite (chiar daca au folosit-o doar cativa copii inainte). De pupatul vre-unei icoane nici nu mai discut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Nu m-am impartasit niciodata, dar nici nu simt nevoia. Copiii mei au crescut mari fara impartasanii iar in biserica au calcat de vre-o 2 ori in viata lor pt ca ne-am dus sa le vizitam (nici macar nu erau orodoxe bisericile). Nu vad cu ce m-ar putea ajuta o bucata de paine muiata in vin. Ca sa nu mai zic de microbii de pe lingurite (chiar daca au folosit-o doar cativa copii inainte). De pupatul vre-unei icoane nici nu mai discut.

Anya


Daca esti de alta religie te inteleg de ce nu esti de acord cu aceste lucruri,dar nu inteleg de ce esti rautacioasa,si nu respecti religia altora.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)
Ingeras mic,mami,tati si Bea nu te vor uita niciodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alevin spune:

Daca te duci la biserica cu gandul ca te vei imbolnavi de la pupatul icoanelor sau de la lingurita de impartasanie este mai bine sa stai acasa. N-are nici un rost sa faci un lucru in care nu crezi.Iar lingurita de impartasanie este de obicei de argint, iar paharul din care se serveste vinul la fel. In felul acesta este prevenita orice imbolnavire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui alevin
...lingurita de impartasanie este de obicei de argint, iar paharul din care se serveste vinul la fel. In felul acesta este prevenita orice imbolnavire.


... si tu chiar crezi ca argintul previne orice îmbolnavire ?...
ca argintul e panaceul antiinfectios al planetei? he-he, ce bine ar fi sa fie asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

Cine crede in Sf. Impartasanie sa mearga - prin credinta.
Cine nu crede sa nu mearga. E simplu. Insa daca eu(in acest caz ma refer la orice persoana, om de rand), merg - de ce nu imi respecti aceasta credinta?
Ce este greu de inteles ca unii simt si cred "altfel"?
Parca initiatoarea subiectului a incheiat cu urmatoarele cuvinte:"astept o parere... cu bine"
Cine nu are o parere, respectiv convingere "de bine", mai exact cine nu simte si crede la fel, se poate abtine de la cuvinte nu tocmai la locul lor, pentru noi ceilalti.



Andrei si Adriana

Mergi la inceput