Despre Sf. Impartasanie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Si copiii mei s-au impartasit de cand au fost botezati cam in fiecare duminica. Ce poate fi mai important decat o viata spirituala in comuniune cu Dumnezeu inca din frageda pruncie?

18+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Si eu ii impartasesc pe astia mici (de fapt sotul, eu doar ii duc ), de cand i-am botezat , in fiecare duminica si sarbatoare , chiar si de trei ori pe saptamana. Ca s-ar imbolnavi , nu mi-am pus niciodata problema asta.

freedelia ai punctat f bine.


Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Dragelor, spuneti-mi si mie ce parere aveti - cand se impartasesc copiii? Dimineata la prima ora, pe stomacul gol, sau in timpul slujbei?

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Spune-mi ceva frumos... din dragoste!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionella3003

Dragelor, spuneti-mi si mie ce parere aveti - cand se impartasesc copiii? Dimineata la prima ora, pe stomacul gol, sau in timpul slujbei?

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Spune-mi ceva frumos... din dragoste!...


Cei foarte mici (pana la 1an-1an si jumatate) se impartasesc oricand chiar daca au mancat inainte. Cei mai marisori se impartasesc oricand dar pe nemancate. Asa mi-a spus un preot mai in varsta.
Eu pe fica-mea am impartasit-o mereu dupa slujba.

Mamica Sarei Maria (22.11.2006) si 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alevin spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui alevin
...lingurita de impartasanie este de obicei de argint, iar paharul din care se serveste vinul la fel. In felul acesta este prevenita orice imbolnavire.


... si tu chiar crezi ca argintul previne orice îmbolnavire ?...
ca argintul e panaceul antiinfectios al planetei? he-he, ce bine ar fi sa fie asa



He he , daca am citi inainte de a expedia mesajul...
http://ro.wikipedia.org/wiki/Argint
http://en.wikipedia.org/wiki/Silver



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Adinell, din cate imi amintesc eu, de aceea discutam pe forum, ca sa schimbam pareri, daca am fi toti de acord, forumul nu si-ar avea rostul.

Eu personal am mers de multe ori la impartasit in copilarie, impinsa de la spate de mama. Si odata cu impartasitul era si spoveditul de unde intotdeauna plecam cu sentimentul ca sunt cel mai rau om din lume :-)).
Eu nu mi-as duce copilul la spovedit, cu atat mai putin sa bage in gurita o lingurita pe care au mai folosit-o cine stie cati inaintea lui.

(Notarea subiectul lui a fost o greseala, dupa cum se poate observa nu sunt de acord cu acest obicei, si nu cred in el.)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Nu argintul sau aurul previn raspandirea microbilor, ci puterea lui Dumnezeu. Nu am auzit pe nimeni sa se imbolnaveasca de la impartasit.

Eu plecam de la spovedit parandu-mi rau de ce am facut si hotarata sa nu mai fac -- depinde de om si de cum ti se explica ce faci tu acolo. Chiar si un copil mic poate intelege ca a gresit si prin greseala lui l-a suparat pe Dumnezeu, l-a intristat, l-a ranit. Si atunci ii pare rau, cum ne pare rau cand ranim un prieten. Si ne cerem iertare. Asta e spovedania.

18+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Scuzati, era un subiect de forum sau se semneaza adeziuni?

Initiatoarea cerea pareri. Nu am indemnat pe nimeni sa faca sau sa nu faca ceva, doar am spus ce fac/nu fac eu.

Cat despre posibilitatea de imbolnavire...a fost nu de mult un film referitor la o serie de oameni (e adevarat, catolici) care s-au imbolnavit/murit unii dintre ei de la cuminecatura luata de la biserica. Painea (rondelele acelea) erau tinute intr-un sac, la sac ajunsesera sobolanii...Chiar credeti ca argintul de la pahar/lingurita omoara orice? Sa le spunem si celor care se dau peste cam sa faca vaccinuri.

Adinell, este absolut treaba ta daca te duci sau nu la impartasanie, cat si a mea referitor la ai mei. Nimeni nu-ti ingradeste dreptul de a face ce vrei. Cat despre "ceea ce e bine" da-mi voie sa am si eu parerea mea, repet, referitor la ce e bine pentru familia mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Freedelia, eu cred ca pe un copil poti sa il inveti ca a gresit fara sa-i insufli in schimb teama de ceva.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Este foarte interesant ce scrieti voi.

In religia mea, de exemplu, nu ai voie sa te impartasesti pana nu inveti ce inseamna asta. Adica toti copiii botezati romano-catolic participa la cateva cursuri la biserica si apoi in cadrul unui ritual (ritualul e foarte frumos) sunt impartasiti.

Impartasitul asta cu vin mi se pare periculos pt copil ... mai pui si painea cu gluten ...
De la ce varsta sunt dusi copiii la impartasit ?

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput