La ce varsta au inceput sa vorbeasca?

La ce varsta au inceput sa vorbeasca? | Autor: andreea_mg

Link direct la acest mesaj

Am doi baietei gemeni de 2 ani si 4 luni (Mihai si Gabriel) si as vrea sa intreb alte mamici de gemeni la ce varsta au inceput sa spuna cuvinte clar.
Ai mei spun acum cateva cuvinte simple (mama+tata+papa+apa etc) in schimb ganguresc foarte mult intre ei.
Le doresc multa sanatate mamicilor de gemenasi si le multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

ai mei copii au 2 ani si 8 luni, pana pe la 2 anisori nici ai mei nu spuneu multe spre disperarea mea, insa o data cu intrarea in colectivitate si-au dat drumul la vorba, acuma turuie vrute si nevrute, mai pe limba lor, ca-s cepeliti rau, insa in majoritatea cazurilor se intelege ce spun
ei zic sa ai rabdare ca vor vorbi cand vor fi ei pregatiti, sa vezi ce multe or sa zica pana la 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Ai mei au 2 ani si 6 luni si suntem cam in aceiasi situatie... cateva cuvinte simple (mama, tata, apa, ou, nu vreau, nu pot, da-te) si restul intre ei, pe limba lor.
Dar inca am rabdare



CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_mg spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri, si noi suntem nerabdatori sa ne intelegem mai bine cu ei...Elyanne vad ca avem copii de varste apropiate, la noi fetita e nascuta in 2003 si gemenii in mai 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Andreea eu sunt mamica de viitori gemeni, dar am o fetita de 3 ani, care nici acum nu vb corect si poceste cuvintele. Cred ca e prea devreme sa iti faci griji.

Sabina 10+, mamica Alexandrei

http://www.dropshots.com/sabana#albums/poze%20noi%20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_mg spune:

Ioana , sa+ti traiasca fetita si sarcina usoara...Vom fi in situatii asemanatoare, si eu am fetita si doi gemeni...
Multumesc mult pentru incurajari, vad ca acum au inceput sa repete dupa mine BAU.

Mergi la inceput