Ajutor, se acreste zacusca!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manon spune:

alina, rastoarna totul intr-o oala, evident daca gustul este suportabil, mai pune niste suc de rosii si da-o-n cateva clocote. o gusti si o potrivesti din nou de sare... daca e ok mergi mai departe.
in timp ce zacusca fierbe la foc mic tu incalzesti cuptorul, pregatesti borcanele si torni zacusca fierbinte in borcane. pui capacul. introduci borcanele asa fierbinti si capacite in cuptor, inchizi imediat cuptorul (care, repet, era infierbantat ca lumea) si "uiti" borcanele acolo vreo 2-3 zile (cuptorul se raceste lent iar borcanele si mai lent...). eu asa procedez de cand ma stiu facand zacusca si imi tine zacusca de la un sezon la altul (ar tine si mai mult daca nu s-ar termina!!) si n-am beci. le pastrez in camara dar intr-un loc in care sa nu le vada soarele. atentie la ingrediente, singura verdeata pentru zacusca e cimbrul, ma rog frunza de dafin pentru cine o agreeaza iar usturoiul e facultativ, doar in momentul servirii. poate o salvezi, macar pentru munca depusa. succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Manon, multumesc mult!! Voi incerca si poate mai am o sansa sa le repar!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

e fermentata, nu se mai poate minca! sunt legume fermentate, fac rau la stomac - e ca si cum ai fierbe o ciorba care s-a acrit...

trebuiau fierte in bain-marie imediat dupa ce le puneai in borcane, cel putin o ora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Parerea mea este ca nu merita sa mai faci ceva cu ele. Pur si simplu va veti imbolnavi. Faptul ca adaugi sare este deja o eroare peste un produs fermentat, toxic la urma urmei.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

Citat:
citat din mesajul lui marius

Daca sunt corect preparate si sterilizate si bine inchise stau foarte bine si la 15 grade si la 20 de grade.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


inseamna ca de vina erau capacele de la borcane, ori nu se mai infiletau corect, ori erau asa proaste incat daca le capsam tot nu etansau corect (am folosit ambele tipuri de borcane/capace)...si asa le faceam cam degeaba, cand aveam conservaraie pe balcon, sotul nu poftea la nimic, dupa ce le aruncam ptr ca se stricau/mucegaiau, atunci il apuca pofta de zacusca, muraturi si alte bunataturi...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mai rau ca femeile gravide (scuze celor insarcinate, nimic personal, asa e vorba).
Noi cam luam capace noi in fiecare an si daca nu se inchid bine le schimbam atunci pe loc - nu merita sa riscam, vorba aceea prea multa munca + la noi se consuma peste iarna si cea de vinete si cea de fasole si cea de ciuperci. Acum, pe masura ce-mi cresc fetele trebuie sa schimb mai toate socotelile, cata supa, cat felul doi, cat desert, cate borcane din alea, cate din celelalte, cata friptura.... dar e Ok mie imi place zona asta de mic copil - mama e de vina ca si-a dorit fata si fratele meu mai mare este total antitalent suntem foarte diferiti unul de celalalt. In fine sa nu devin off topic.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

si eu am facut zacusca acum cateva zile,insa vad ca se mentine ok pana acum;am fiert-o in cuptor cam 2 ore jumate,am bagat borcanele goale in cuptor ptr 10 min,am pus zacusca fierbinte in borcane si le-am bagat iar in cuptor ptr 10 min,le-am scos ,le-am lasat sa se raceasca si le-am depozitat in beci,sa speram ca nu vor avea nimic,ptr ca e o delicatesa cat e de bune.

POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Si eu sterilizez borcanele cu zacusca in paturi, la caldura lor.Niciodata nu le-am sterilizat pe foc sau in cuptor si se pastreaza excelent, chiar si doi ani.Ideea este ca borcanele si capacele trebuie sa fie foarte foarte bine spalate si uscate, zacusca sa o pui fierbinte in borcane , clocotita chiar, si sa asezi borcanele imediat in paturi. Se pastreaza foarte bine.Probabil ca la tine s-a mai racit putin pana ai pus-o in borcane.Pacat de ingrediente si de munca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

parerea mea- legumele n-or fi fost bine coapte ?in special rosiile
nici eu nu am sterilizat borcanele ,si zacusta e o bunatate ,sau alta varianta fiertul sa nu fi fost complet?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Scuze daca sunt offtopic, da' daca tot ne plangem ... eu nu stiu cum am reusit ca mi s-au muiat castravetii pusi la otet ... Am respectat intocmai reteta, nu stiu ce s-a intamplat, le-am lasata (borcanele) prea mult in cuptor? Nu vreau sa mai patesc asa ceva ... inca nu m-am lamurit de la ce mi s-au muiat. La gust sunt foarte buni, doar ca sunt moi, aproape se sfarama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

ellinia-cum ai facut tu castravetii,de ce i-ai pus in cuptor?

eu ii asez in borcane,le pun otet,sare ,zahar,usturoi,ceapa,piper,morcove,pun capace noi intotdeauna si ii pun la fiert pana ce da in clocot,dupa ce incep sa clocoteasca ii mai las cam 10 min;dar sunt super gustosi si nici moi nu sunt,dar nu ii bag in cuptor deloc,ii las sa se raceasca acolo unde i-am fiert,si cand apa s-a racit de tot,atunci scot borcanele si fuga cu ele in beci,dar dupa reteta asta mi-au tinut si 3-4 ani,pe cuvant.
scuze daca am fost off topic.



POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput