Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (235)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cati_magureanu spune:

Eliza, dulce si eu. Multumim mult de aprecieri! Eu n-as fi vrut sa-l tund asa scurt, dar nu m-am inteles cu tata-su'! De tuns trebuia sa-l tundem caci, daca te uiti bine in pozele cu fetita, ii statea parul complet aiurea...parca avea o claie de fan in cap! Intr-o zi mi-am facut curaj si i-am tuns buclele si chiar ii dadusem o forma draguta la par si ii statea bine asa, mai scurtut un pic..dar taica-su nu si nu..trebuie sa bagam masina in parul lui...si l-a tuns nr. 2, ca asta era cel mai mic nr. al masinii..Si uite asa a ramas baitul meu fara prea mult par...
Cu vaccinul antigripal...nu stiu ce sfat sa-ti dau..Emma merge la gradi si este, oricum, mai expusa decat Matei, sa zicem..Eu una nu cred ca-i fac lui matei nici cel de flu, cu atat mai putin cel de swine flu...O sa incep sa-i dau intaritoare pentru sistemul imunitar (sa vad ce gasesc pe la whole foods sau pe net) , multe fructe si legume si sper sa reusim sa trecem peste iarna asta fara gripa obisnuita si fara cea porcina.
Profa de la engleza zicea ca fiica-sa a fost cam singura din college care a facut gripa asta porcina si ca, colegei de camera i-au dat cei de la colegiu intaritoare pentru sistemul imunitar si ca n-ar f fost nici o problema si ca nici multe alte cazuri nu au mai fost..cica au fost f. putine caci au luat masuri drastice cei de acolo (maini spalate f. des, dezinfectante, stimulatoare pentru imunitate..d'astea)..
Si mie mi se pare ca se face valva prea mare mai ales ca, asa cum zicea si profa, nu se cunosc inca toate efectele secundare..Este experimental inca si, nu stiu...eu nu-l fac.
Tot profa asta zicea insa ca, intr-adevar, simptomele sunt mai nasoale decat la orice gripa obisnuita. Zicea ca pentru prima data fiica-sa i-a spus ca avea senzatia ca o sa moara..in special de durere de cap, care cica este atroce! Iar copiii si varstnicii sunt cei mai grav afectati..pentru cealalta categorie este mai usor de trecut peste ea...Cred, totusi, ca un sistem imunitar solid si bine intretinut nu poate fi lovit prea rau!
Dar, este greu sa pui in balanta viata copilului in caz ca face gripa asta cu posibilele efecte adverse nestiute, inca, ale vaccinului..este o mare dilema..vad ca si aici deja apar articole de genul: ce parere aveti? este bine sa facem swine flu vaccine or not? lumea este confuza...


Irlandeza, La multi ani cu sanatatesi din partea mea cu scuzele de rigoare pentru intarziere! Te asteptam sa revii cu mesaje, mai des, odata cu instalarea net-ului!

Micsuneaaa...inca o data, felicitari si te asteptam mai des pe aici sa ne povestesti cum decurge sarcina, ce mai face dulcea Amandine, ce mai faci tu...

Virgo n-a mai scris de foarte multa vreme...ce mai stiti de ea?




SUFLET DRAG
Intr-o zi de 13...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

buna de dimineataaaaaaaaaaaaa!
matinali cum ne stiti... la 5jumate desteptarea:) prin urmare la noi e deja seara de-a dreptul:) oricum e intuneric afara:)

cati, aceeasi poveste si la noi cu tunsul, si ca sa nu mai arate micii ca niste puscariashi, ieri l-am dus pe sacha la tuns "oficial" si poze d epasaport... haiaiaia, nu stiti voi ce experiente catarctice am trait noi ieri:))) foarte faina poza cu pupicul! e de facut tablou:)

micsuneeeeeeeeeeeeeeel! in sfarsit! dar vad ca tot ti-am luat-o inainte. de te-ai suparat pe mine... sorry, dar daca nu zici nik, chiar nik, ma manca in degetele:) ai 27 de saptamani si ai tacut chitic pana acum! tradatoare mica:))) las' sa fii sanatoasa si bebe fericit, in rest nu conteaza nik:)

ashea, ca veni vorba de antigripal, ai mei nu pupa. daca fac, fac, facem tratament, daca nu, suntem niste fericiti. sa tinem pumnii stransi ca nu ajungem la extreme gripale.

elle? tot n-am nr pe offline sau PM. ca in contul comun io habar n-am cum sa intru sa caut. totul bine la burtica? noi maia steptam pana pe 6 si poate o sa avem bafta sa stim ce e, desi, cum am mai spus, la noi fix nu conteaza:)) ce-mi pare rau e ca n-am burta mare mare de craciun:))) ma obisnuisem. in ultimii 4 ani, fu de doua ori mare:)))

nush cum fac celelalte burtici da ra mine a plecat motivatia pe apa sambetei....mi-e foame incontinuu, stari de leshin daca nu mananc cand simt miros de mancare... sunt un concasor. evident a se pune si nus tiu ce ma frustreaz amai mult ca se pune sau ca nu ma pot opri. cap stricat. daca n-am pb imi fabric singura...

gata; e de mers la scoli cu carlionts:)
pusici

miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de sacha (08.01.2008) si de... 10+
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



neata zuzici,


MARINELA

La multi ani! Sa fii sanatoasa si sa ai parte numai de fericire alaturi de cei dragi



micsunea felicitari! sa vina bebe sanatos pe lume si sarcina usoara in continuare!!

mirikule ti-am dat pe mess nr meu .. burta e bine .. mai avem un pic .. DPN e pe 7.10, dupa eco .. nu pe 2.10, dupa UM .. asa ca mai avem 2 saptamani ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si 38+ Anna Sophia
Eva
www.youtube.com/user/ellena2006" target="_blank">Eva filmulete

papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beinazutza spune:

buna dimineata!
Ellenuta, abia acum am vazut se poate sa nasti pe 02.10 ? acum 15 ani pe 02.10 l-am nascut pe baietelul meu Richard.
si referitor la intrebarea cu oscilo , da, a mai luat dar cel mai sigur de la antitermice. Aseara nu mai avea roseata cand am ajuns eu acasa, si se mai reglase si cu kaka.
Multumesc , tuturor pt sfaturi sa vedem cum v-a evolua azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kalosalina spune:

Neatza zuzici!

La Multi Ani Irlandeza!!! Sa fi sanatoasa si mereu fericita alaturi de familia ta! Un si printzesei tale pe care nu am mai vazut-o demult. Abia astept sa-ti ai net sa ne povestesti mai multe. Si mii de scuze pt intarziere!

Cati am vazut pozele cu Mateiash. Mai da ce baietel frumos! Ii sta f bine tuns si in pozele alb negru este un dulce!

Micsunea felicitari pt bb baietel! Sa dea Dumnezeu sa ai o sarcina usoara in continuare, o nastere ca un fulg si un bb sanatos si mancacios!

Off mai Miri stiu cum e sa ai foame incontinuu si dc nu mananci sa ti se faca rau...asa am patit si eu si d'aia am ajuns cu 25 kg luate in sarcina . Dar lasa, sa fiti voi sanatosi, ca la cat esti tu de ambitioasa sunt convinsa ca o sa dai toate kg jos dupa nastere!

Stancutza ma rog la Doamne Doamne sa primesti vesti bune astazi! Un maare pt tine si Sofiuca draga!



Alina de printzesica Daria Mihaela (12.01.2008)

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kalosalina spune:

Citat:
citat din mesajul lui beinazutza

buna dimineata!
Ellenuta, abia acum am vazut se poate sa nasti pe 02.10 ? acum 15 ani pe 02.10 l-am nascut pe baietelul meu Richard.
si referitor la intrebarea cu oscilo , da, a mai luat dar cel mai sigur de la antitermice. Aseara nu mai avea roseata cand am ajuns eu acasa, si se mai reglase si cu kaka.
Multumesc , tuturor pt sfaturi sa vedem cum v-a evolua azi.



Ma bucur ca Beatrice este mai bine! Deci pana la urma antitermicele erau de vina. Cu raceala cum mai e?



Alina de printzesica Daria Mihaela (12.01.2008)

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Buna dimineataaaa!!!
Poftiti la cafeluta prima sau a doua, a treia... dupa caz

A dat raceala peste mine. M-am trezit toata noaptea din cauza faptului ca nu puteam respira pe nas de infundat ce este pluzs ca behai de la tuse...

Alinush, m-ai facut sa rad cu dramul de inteligenta si maseaua de minte...
Eu zic sa nu plangi dupa teme ca o sa aveti in curand atatea teme de nu se va plictisi saracul luca de ele!
Hai ca mai ai doar 13 zile portocalii, pd-lista noastra !

Beinazuta, cum mai este cu kk _ Si eu cred ca poate a facut moale de la nurofen sau siropelul de tuse... Nu stiu ce sa zic de pata de pe obraz.... Poate totusi a fost si oul de vina... Poti sa-i dai un antialergic. Uite eu ii dau lui eleni Zyrtec 10 picaturi pe zi seara .
A avut si eleni o perioada in care ma disperase cu kk moale... si nu puteam sa o definesc drept diaree pentru ca nu erau scaune multe-dese... ci doar moi De vreo 3 saptamani ii dau debridat si ii mai dau inca o saptamana sa-i fac in mod complet "cura" de reglare a trazitului.

Cati, eu am aceeasi problema cu traspiratia la dimitrakis. Si cand era mic parca era si mai rau. La elm, traspira instantaneu in primele minute dupa ce adormea. I se facea parul ud complet Eu am mers atunci la medic cu el si la analize i-a iesit lipsa de fier. A luat supliment cu fier si unele vitamine si s-a mai redus din transpiratie... In continuare pot spune ca este totusi genul "traspiracios2 ca tata-sau.... Eleni cred ca seamana cu mine ca nu am observat sa transpire de cat din motive obiective cum ar fi canicula sau gros imbracata....

ce fotografii de efect, ce "personaj" minunat in ele...
pupa Laura pe el de frumos scump !!! Parca s-a mai implinit gladiolul tau.... sau mi se pare mie?
Aaaaaaa.... cine este papusa blonda cu care o "traduce" mateias al tau pe eleni a mea ?? Cat de suav o pupa !

Acum am vazut si "scuzele" de rigoare Hai ca nu ma supar... Sa faca baiatul ceva antrenament inainte
mateiasul scump si mami lui draga!


Elle, offf cu somnul lui evita....
Aseara am pregatit pastrama luata de sot. Am facut-o exact cum ai descris tu. Foarte buna a iesit si moale! Din pacate nu m-am "bucurat" de ea caci am pregatit-o abia la 10 seara cand deja eu nu mai pot manca de somn
Seara stau in parc pana pe la 8. - 8.30 ( cu mitsu-bisu care-mi face bucuria sa vina seara in parc la mine cu scumpul de conrad! ) si abia de la 9 seara ma apuc sa gatesc. Aseara am facut musaca cu carne vita sa aiba mancacioasa de eleni ce sa manance dupa amiaza

Eliza, ! Eu nu le fac vaccin antigripal copiilor. Fac numai ce este obligatoriu de la stat si nimic mai mult.
Dimitris merge in colectivitate de 4 ani si niciodata nu i-am facut antigripal si niciodata nu mi-a facut gripa... Noi cu rosu in gat ne luptam de cand s-a nascut si cu episoade de tuse dar astea au fost razlete si nu au mai aparut de mai bine de un an de cand ia singulair.


La Multi Ani cu sanatate Irlandeza !!!! Ce mai face Paty ?


revin
trebuie sa cobor la sefu' cu o lucrare



Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

vara2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beinazutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui kalosalina

Citat:
citat din mesajul lui beinazutza

buna dimineata!
Ellenuta, abia acum am vazut se poate sa nasti pe 02.10 ? acum 15 ani pe 02.10 l-am nascut pe baietelul meu Richard.
si referitor la intrebarea cu oscilo , da, a mai luat dar cel mai sigur de la antitermice. Aseara nu mai avea roseata cand am ajuns eu acasa, si se mai reglase si cu kaka.
Multumesc , tuturor pt sfaturi sa vedem cum v-a evolua azi.



Ma bucur ca Beatrice este mai bine! Deci pana la urma antitermicele erau de vina. Cu raceala cum mai e?



Alina de printzesica Daria Mihaela (12.01.2008)

Poze Daria


multumesc de intrebare , cu raceala este bine , i-a trecut. bine ca nu a tinut-o mult.
Dariuca ce mai face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kalosalina spune:

Daria tot cu tusea ei de multa vreme...dar am inceput sa-i dau antibiotic si vad ca a inceput sa tuseasca tot mai putin. Sper sa scapam de tot.
In rest este vesela, jucausa, vorbeste continuu, deja a inceput sa ne ameteasca. Azi dimineata am pierdut-o din ochi 2 minute si nu o mai gaseam...incepem sa o cautam prin toate camerele (eu cu mama), o strigam, ea nimic...si deodata imi amintesc ca are obiceiul sa se bage in sifonier la noi (este cu usi glisante). O iau pe mama si mergem in dormitor, strigand-o in continuare. Din sifonier se auzeau mici chicoteli . Deschid usor usa si apare pitica hilizandu-se. Tare nazdravana este. Mai nou, ne zica "mamica Anina" "taticu" "bica Nunutza (bunica Lenutza)". Si cand plec la servici imi face pa din pragul usii si striga dupa mine "mamicaaa!! ubec!" (iubesc)



Alina de printzesica Daria Mihaela (12.01.2008)

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Citat:
citat din mesajul lui kalosalina

Daria tot cu tusea ei de multa vreme...dar am inceput sa-i dau antibiotic si vad ca a inceput sa tuseasca tot mai putin. Sper sa scapam de tot.
In rest este vesela, jucausa, vorbeste continuu, deja a inceput sa ne ameteasca. Azi dimineata am pierdut-o din ochi 2 minute si nu o mai gaseam...incepem sa o cautam prin toate camerele (eu cu mama), o strigam, ea nimic...si deodata imi amintesc ca are obiceiul sa se bage in sifonier la noi (este cu usi glisante). O iau pe mama si mergem in dormitor, strigand-o in continuare. Din sifonier se auzeau mici chicoteli . Deschid usor usa si apare pitica hilizandu-se. Tare nazdravana este. Mai nou, ne zica "mamica Anina" "taticu" "bica Nunutza (bunica Lenutza)". Si cand plec la servici imi face pa din pragul usii si striga dupa mine "mamicaaa!! ubec!" (iubesc)



Alina de printzesica Daria Mihaela (12.01.2008)

Poze Daria


scumpa de ea
vorbareata mica si frumoasa!!!!

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

vara2009

Mergi la inceput