Rugaciune colectiva pentru a avea un copil (47)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

danutza,cum adica sa nu faci copii ca te desparti? daca vrei povesteste-ne, aici o sa gasesti alinare si sustinere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza2783 spune:

Noi ne-am casatorit anul trecut fara acordul parintilor mei. Motivul a fost ca nu avem aceeasi pregatire profesionala, in rest e baiat bun. El deabea acum isi termina liceul iar eu sunt cu facultate. Plus ca eu m-am mutat din Bucuresti ca sa fiu cu el.Mama e directoare si vezi Doamne se face de ras. Ai mei nu au fost la nunta, nici macar nu au vrut sa-l cunoasca pe el ca persoana, il stiu asa, din vedere. Mama nici acum nu zice la cunoscuti ca are ginere, ba mai mult, incearca sa ma aduca la Bucuresti fara el. E convinsa ca mi s-au facut vraji si de aia l-am ales pe el. Al meu tata cand a auzit in ianuarie anul trecut ca vreau sa fiu cu el a inceput sa tipe ca nu-mi da nimik, ca el umbla numai dupa avere. Si uite ca atrecut un an de cand nu am cerut ajutorul decat o data cand nu am avut de ales, si ne-am descurcat.Tot atunci mama a tipat ca o sa mearga sa plateasca ca sa nu ne mearga bine, sa plateasca pe la biserici si manastiri.

Zambeste, maine va fi mai rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza2783 spune:

Nu ma intelegeti gresit, parintii mei sunt extraordinari, ei m-au crescut asa. Niciodata nu mi s-a impus sa fac diferenta intre oameni, din contra, dar in momentul in care au fost pusi in situatia au inceput sa aiba idei preconcepute. Bine, tata tot timpul a fost mai sucit dar mama nu. Greseli au fost si din partea mea, acum asi proceda altfel dar tot pe el l-as alege, el e omul care ma face fericita in fiecare zi.
Oricum, cu cateva zile inainte de cununia civila bunica-mea, care locuieste in aceeasi localitate cu mine, imi cauta pe altul. Plus ca sunt convinsa ca a citit si ea pentru "bunastarea" noastra, asta daca nu mai citeste inca, pentru ca asa e ea, cand nu-i convine ceva, oricat de mic ar fi, ameninta ca citeste Psaltirea ca e vaduva si bla bla bla.
Povestea pare desprinsa din carti dar nu e asa. Si poate gresesc banuind dar nu stiu.
Offff, cand imi aduc aminte ma apuca depresia

Zambeste, maine va fi mai rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

danutza..of doamne ...ce grea e viata ptr unii si ce cruce grea duc alti....dar nu uita ca pe voi va unit dumnezeu si nu parintii..iei mai devreme sau mai tarziu isi vor da seaama de gresala pe care o fac...

sa te rogi ptr parintii tai si vei vedea ca dumnezeu ii va aduce langa tine sufleteste

noi acum neam reperat masina..mai avem ceva chletulei cu ea casco..revizie si apoi strangem bani de sovata..si restul ce va mai vrea bunul dumnezeu..

de luni am inceput sami fac canonul dat de parinetle de la pascani..fetelorr sincer va zis..parca totul sa luminat in familia noastrra..bucurile vin una dupa alta...sa term stresul grijile...

ii multumesc bunului dumnexzeu de ajutorul dat si simt ac e cu noi mereu

maine e ACOPERAMANTUL MAICII DOMNULUI...tare frumos e acest acatist

mai devreme sau mai tarziu..minunea va aparea si pe strada mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danutza2783

Noi ne-am casatorit anul trecut fara acordul parintilor mei. Motivul a fost ca nu avem aceeasi pregatire profesionala, in rest e baiat bun. El deabea acum isi termina liceul iar eu sunt cu facultate. Plus ca eu m-am mutat din Bucuresti ca sa fiu cu el.Mama e directoare si vezi Doamne se face de ras. Ai mei nu au fost la nunta, nici macar nu au vrut sa-l cunoasca pe el ca persoana, il stiu asa, din vedere. Mama nici acum nu zice la cunoscuti ca are ginere, ba mai mult, incearca sa ma aduca la Bucuresti fara el. E convinsa ca mi s-au facut vraji si de aia l-am ales pe el. Al meu tata cand a auzit in ianuarie anul trecut ca vreau sa fiu cu el a inceput sa tipe ca nu-mi da nimik, ca el umbla numai dupa avere. Si uite ca atrecut un an de cand nu am cerut ajutorul decat o data cand nu am avut de ales, si ne-am descurcat.Tot atunci mama a tipat ca o sa mearga sa plateasca ca sa nu ne mearga bine, sa plateasca pe la biserici si manastiri.

Zambeste, maine va fi mai rau!

mai danutza, pe tine nu te intereseaza ce zic parintii daca tu te intelegi bine cu el n-ai treaba de altii (chiar parintii) si daca se duce la biserici sa dea acatiste sa nu va mearga bine e pacatul ei ,dar na, au si ei orgoliul lor zici ca mama e directoare ,o sa se imbuneze ai sa vezi mai au fost cazuri din astea dar rare ,fi tare si roaga-te la DD sa fie totul bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza2783 spune:

In fiecare zi ma rog. As vrea sa merg si la un duhovnic bun dar nu cunosc in zona. Mama ma trimite la Putna, Mitica nici nu vrea sa auda, zice ca o face cu un scop anume.
Daca cunoasteti un preot bun prin zona Sucevei ar fi o informatie binevenita. Am manastirea Sucevita la 10 km de mine, poate ar trebui sa merg sa vorbesc cu o maicuta de acolo. Nici eu nu stiu.
Problema e ca avem perioade in care ne merge din plin si perioade in care....
Plus ca e ciudat ca mama nu intreaba de copii, ca noi vorbim, dar oare de ce ma intreb daca pe ea nu o prea intereseaza casnicia mea.
Multumesc oricum de incurajari, fac mult

Zambeste, maine va fi mai rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALRAK spune:

Doamne Ajuta!

elenii Imi pare rau pentru bunica ta Veronica Dumnezeu s-a odihneasca in pace.
Nu trebuie sa fii deznadajduita, roaga-te in continuare Bunului Dumnezeu si Maicutei Domnului ca nu te vor lasa.
Ai vazut ce minunatie este Manastirea Radu Voda?
Si pe mine m-a uimit, nu as fi crezut niciodata ca in mijlocul Bucurestiului , printre blocuri, este un loc atat e minunat. si nu-ti pierde speranta
danutza iti doresc un bun venit aici.
Locuiesti intr-o zona atat de frumoasa cu atat de multe manastiri.
Nu mai sta mult pe ganduri, alege una dintre acestea si mergi acolo. Cu siguranta va fii cineva sa te asculte si sa te indrume.
Ceea ce trebuie tu sa faci, este sa te rogi pentru parintii tai, sunt convinsa ca iti vor tot binele din lume, au si ei dreptul la o parere. Trebuie sa te rogi si Bunul Dumnezeu si Maicuta Domnului vor limpezii lucrurile in familia ta. Bunul Dumnezeu sa fie cu voi
pogonici frumos Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului.Maine seara trebuie citit.

Maine dimineata la ora 10 merg sa-mi fac analiza beta.
Fug ca este deja trecut de 9, va pup pe toate

Doamne Ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza2783 spune:

Stiu ca au dreptul la o parere si nu sunt eu in masura sa ii judec dar tot imi aduc aminte de cuvintele lui mama si amenintarile ei cand a auzit si stau si ma intreb.
Sper sa gresesc.
Oricum o sa merg pe la Sucevita si o sa vorbesc cu o maicuta si vedem.
Eu astept sa vina sotul ca intarzie azi. De maine tin si eu rugaciunile cu voi ca trebuie sa-mi scot listuta cu numele.
Doamne Ajuta!

Zambeste, maine va fi mai rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_g spune:

Danutza,

Poti sa-ti activezi PM-ul?

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALRAK spune:

Doamne Ajuta!

Dandanutz indiferent ce se intampla in viata asta nu suntem noi aceea care sa judecam pe cineva, este Cel de Sus , care face asta.
Parintii tai iti vor binele, cu siguranta, inca nu l-au cunoscut pe sotul tau. Daca vor vedea ca el te iubeste, ca are grija de tine si ca tie iti este bine alaturi de el, lucrurile se vor schimba. O sa vezi, nu trebuie sa-ti pierzi speranta.
Roaga-te draga mea pentru linistea in familia tale
Dumnezeu Bunul si Maicuta Domnului sa aduca intelegere in familia voastra

tuturor si o noapte linistita

Doamne Ajuta!

Mergi la inceput