Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (28)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Motanul spune:

Buna,fetelor.Si eu astept un pufulet pe 20 ianuarie 2009,carucior bleu,urmeaza sa nasc cu prof.Bogdan Marinescu la spitalul Giulesti.Poate reuseste moderatorul forumuluisa ne treaca si pe noi pe lista de ianuarie ca eu nu am reusit.Multumesc

Sarcina usoara tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Frumusei chiloteii. Eu nu mai pot sa port de dantela sau lycra ci doar bumbac (tanga sau ne-tanga - nu e important).


23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:



Monnica, imi pare tare rau pentru pierderea ta, nu-mi vine sa cred ca se poate intampla asa ceva la o varsta atat de inaintata a sarcinii... Suntem alaturi de tine, sper din suflet sa vina repede bebe si sa va bucurati de el. Sanatate multa iti doresc!

Vikinga, multumim pentru mesajele frumoase si instructive!

larisel, uau, ce fete mari ai! Cum te mai simti?

plateea, poate reusesti sa faci cum te sfatuiau fetele si sa platesti tu cotizatiile cateva luni ca sa beneficiezi de indemnizatia de CIC. Am convingerea ca o sa se rezolve toate problemele si o sa fii o mamica fericita!

dandanaG, felicitari pentru baietel!

micki, ce faci, esti bine? Sper ca ai ajuns acasa. Sa ne povestesti ce-ai mai facut, ti-am simtit lipsa.

mariucasara, felicitari pentru nasterea complet naturala, iti tin pumnii sa fie si de data asta la fel!

Leeloo, mesteacan, Motanul bine ati venit! Sarcini usoare si sanatosi!

cris.dogarel, uau, prin cate ai trecut... ma bucur ca pana la urma totul a fost bine si Ana urmeaza sa aiba o surioara! Esti o mamica puternica!

danutza, sanatate multa, sper sa-ti treaca repede raceala!

Nici eu nu mai incap in haine, desi inca n-am ajuns la greutatea de dinainte de sarcina, mai am de recuperat vreo 2 kg. Burtica este suficient de bombata incat sa nu mai pot inchide nasturii la nicio pereche de pantaloni. De azi am inceput sa port blugii de gravida pe care ii am de la prima sarcina si asa bine m-am simtit in ei! Bluzele inca imi sunt bune, sa vedem cat o mai tine si asta. Inca n-am scapat de greturi si ceva imi spune ca o sa le duc pana in luna a 9-a, ca la prima sarcina... Nu ma plang, au scazut mult in intensitate fata de primul trimestru, dar tot sunt deranjante uneori. Contractii am din belsug si le tin sub control cu no-spa forte (vreo 3 pe zi), scobutil (2 pe zi) si magneziu cu B6. Am facut zilele trecute o echografie la spital si am intrebat si io ca omul daca se vede ce sex are bebe, ca inca nu stiu. Medicul (un pusti rezident) s-a uitat peste umar la celalalt pusti (probabil si el tot rezident, daca nu cumva era un simplu invatacel) si l-a intrebat ce parere are. Raspunsul? Invatacelul era convins ca bebe e baiat, iar rezidentul inclina sa creada ca e fata... Asa ca nu m-am lamurit, astept morfofetala.

Va pe toate!

Nico de Isabela si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

Motanul, da-ne te rog data ultimei menstruatii si daca doresti sa ne spui si data nasterii si o sa actualizam listuta!

Nico de Isabela si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Bine ai venit Motanule! Sarcina usoara si bebe sanatos!

Mai scrie cateva mesaje sa te citim in timp real. Si sunt interesante si celelalte date, vezi pe prima pagina despre ce e vorba!

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

ratusca_mica sarmanaaa de info, da corect acum ca ai precizat locatia mi-aduc aminte ca e ceva de genu vis a vis de mango, fir-ar! e departe...
mcrissa te cred pe cuvant m stiu ca e greu si stiu ca-i faimos de aia si vreau comentarii Bafta multa si bebe sanatos
cristies Merci mult de sfaturi! Sper sa nu fie de la sala ca am auzit ca e bine sa faci miscare...ma rog, am avt un weekend agitat: sambata am incept cu epilat, sala, vreo 3 ore si ceva de colindat magazine pe tocuri apoi direct la un restaurant cu niste prieteni am ajuns la 12 aks iar duminica de la 12 la 6 am curatat temeinic casa cu spalat usi de sus pana jos, dulapuri podele, sifoniere, calcat etc so...nu-i de mirare ca duminica seara am avt dureri. Oricum la sala am fact numa f lejer si am avt grija sa nu imi creasca pulsul sau sa nu incep sa transpir/gafai.


21+ Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

cristies eu nu prea am talent de povestitor dar....
Nu am facut eforturi speciale de a ramane insarcinata dar s-a intamplat si am stiut din prima secunda. Dupa 2 teste de sarcina negative am decis ca sunt nebuna, dar nu stiu ce m-a facut sa il fac si pe al 3-lea si surpriza: doua liniute. Tremuram toata cand i-am aratat sotului minunea...Dupa 2 saptamani am mers la un medic care mi-a zis ca am o infectie urata si trebuie sa fac tratament dar ca oricum voi pierde sarcina. A cazut cerul pe mine. Am cautat un alt medic si am repetat analizele. Nici urma de infectie sau de iminenta de avort doar o rana mare si urata pe col ce necesita cauterizare imediat dupa nastere. Mi s-a parut destul de ciudat ca tocmai facusem un papanicolau cu rezultate bune. Si asa am ajuns la medicul care mi-a supraveghiat toata sarcina. Acolo toate pacientele senine si relaxate numai eu speriata de bombe. Mi-a recomandat analize si eco dar mi-a zis ca nu e nici urma de rana pe col. Analizele au iesit bune si am rasuflat usurata. Atunci am aflat ca o sa avem o fetita. Ii puneam muzica zilnic si vorbeam non stop cu ea (poate de aia vorbeste de la 9 luni)
Desi am avut colul scurt 20-25 de mm medicul nu mi-a zis ca ar putea apare probleme si nu au aparut. Din luna a 7 nu am mai mers la serviciu dar lucram de acasa.
Eram in luna a 9 cand am avut niste probleme cu sotul. Eram hotarata sa divortez, si nu vorbeam deloc cu el. La 39 de saptamani si 1zi am observat urme de sange pe chilot. Spre seara au inceput niste dureri vagi de spate si burta. Intai rar si apoi mai des si din ce in ce mai dureros. M-am internat dar de la dilatatie 5 totul a incetinit. Dureri groaznice, col dur care nu se mai dilata. L-am sunat pe sot sa vina sa stea cu mine. Eram speriata, singura si cu dureri...A venit si a stat cu mine. I se citea disperarea in ochi, si in momentul ala am uitat si de suparare si de divort. In 45 de minute se nastea Sara, parca a asteptat sa vina tati si sa ne impacam. Fericire mai mare decat in clipa in care am vazut-o nu cred ca am simtit vreodata si nici disperare ca in secunda urmatoare cand mi-am dat seama ca nu plange. Repetam mecanic "dar nu plange, de ce nu plange? ce are? Nu plange" Avusese circulara de cordon si era vinetie si refuza sa planga, dadea doar din manute caci moasa ii sufla in fata. Doar un minut am vazut-o ca au luat-o si au pus-o la oxigen. La 5 minute a luat nota 9, isi revenise complet.
Cu toate ca am avut o hemoragie foarte puternica ma plimbam pe culoar ca un leu in cusca la 2 ore dupa nastere ca nu imi aduceau puiul.
Mi-au adus-o la 3 ore dupa nastere, era ciufulita, cu parul umed, ochii lipiti si cauta sanul cu gurita deschisa. Cuvintele sunt prea sarace sa descrie senzatia pe care am avut-o cand am asezat-o la san si am vazut ca mananca.
Si acum dorm cu nasul in parul ei. Miroase a bebe, a bomboane, a soare. Imi dau lacrimile cand vine si ma pupa si imi spuna ca ma iubeste.



Mamica Sarei Maria (22.11.2006) si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariucasara

cristies eu nu prea am talent de povestitor dar....
Nu am facut eforturi speciale de a ramane insarcinata dar s-a intamplat si am stiut din prima secunda. Dupa 2 teste de sarcina negative am decis ca sunt nebuna, dar nu stiu ce m-a facut sa il fac si pe al 3-lea si surpriza: doua liniute. Tremuram toata cand i-am aratat sotului minunea...Dupa 2 saptamani am mers la un medic care mi-a zis ca am o infectie urata si trebuie sa fac tratament dar ca oricum voi pierde sarcina. A cazut cerul pe mine. Am cautat un alt medic si am repetat analizele. Nici urma de infectie sau de iminenta de avort doar o rana mare si urata pe col ce necesita cauterizare imediat dupa nastere. Mi s-a parut destul de ciudat ca tocmai facusem un papanicolau cu rezultate bune. Si asa am ajuns la medicul care mi-a supraveghiat toata sarcina. Acolo toate pacientele senine si relaxate numai eu speriata de bombe. Mi-a recomandat analize si eco dar mi-a zis ca nu e nici urma de rana pe col. Analizele au iesit bune si am rasuflat usurata. Atunci am aflat ca o sa avem o fetita. Ii puneam muzica zilnic si vorbeam non stop cu ea (poate de aia vorbeste de la 9 luni)
Desi am avut colul scurt 20-25 de mm medicul nu mi-a zis ca ar putea apare probleme si nu au aparut. Din luna a 7 nu am mai mers la serviciu dar lucram de acasa.
Eram in luna a 9 cand am avut niste probleme cu sotul. Eram hotarata sa divortez, si nu vorbeam deloc cu el. La 39 de saptamani si 1zi am observat urme de sange pe chilot. Spre seara au inceput niste dureri vagi de spate si burta. Intai rar si apoi mai des si din ce in ce mai dureros. M-am internat dar de la dilatatie 5 totul a incetinit. Dureri groaznice, col dur care nu se mai dilata. L-am sunat pe sot sa vina sa stea cu mine. Eram speriata, singura si cu dureri...A venit si a stat cu mine. I se citea disperarea in ochi, si in momentul ala am uitat si de suparare si de divort. In 45 de minute se nastea Sara, parca a asteptat sa vina tati si sa ne impacam. Fericire mai mare decat in clipa in care am vazut-o nu cred ca am simtit vreodata si nici disperare ca in secunda urmatoare cand mi-am dat seama ca nu plange. Repetam mecanic "dar nu plange, de ce nu plange? ce are? Nu plange" Avusese circulara de cordon si era vinetie si refuza sa planga, dadea doar din manute caci moasa ii sufla in fata. Doar un minut am vazut-o ca au luat-o si au pus-o la oxigen. La 5 minute a luat nota 9, isi revenise complet.
Cu toate ca am avut o hemoragie foarte puternica ma plimbam pe culoar ca un leu in cusca la 2 ore dupa nastere ca nu imi aduceau puiul.
Mi-au adus-o la 3 ore dupa nastere, era ciufulita, cu parul umed, ochii lipiti si cauta sanul cu gurita deschisa. Cuvintele sunt prea sarace sa descrie senzatia pe care am avut-o cand am asezat-o la san si am vazut ca mananca.
Si acum dorm cu nasul in parul ei. Miroase a bebe, a bomboane, a soare. Imi dau lacrimile cand vine si ma pupa si imi spuna ca ma iubeste.



Mamica Sarei Maria (22.11.2006) si 21+


Esti incredibila, mi-au dat lacrimile. E asa norocoasa micuta atomica sa aiba o mamica asa ca tine!!!! Si faza cu vorbitul de la 9 luni... ai fost la mare inaltime!

pe amandoua si pe taticului emotiv.


23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Ma bag la somnic, dupa asa o poveste frumoasa. Noapte buna tuturor!

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Salutare fetelor,

Mariucasara, ce poveste frumoasa.

Noi azi am fost iar la doctor si analizele mi-au iesit foarte bune, bebele a mai crescut de acum o saptamana dar tot in pozitie diagonala este. Azi-noapte nu am dormit pana la 3 si am stat pe net si la tv. Pe la 2 a inceput bebele sa sughita asa de caraghios, ma uitm la burtik caum se ridica si ma amuzam singura . L-am trezit si pe sot dar saracul era buimac de somn si nu a captat chiar tot.

pupici la burtici

Acum 22+ cu bb mic


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput