Mamici si burtici din Baia Mare(29)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralu88 spune:

pai, as dori sa stiu daca pe bebe il pune in camera cu tine din prima zi (la nastere normala) sau il tine in camera bebelusilor?
daca CAS-ul acopera o parte din cheltuieli chiar daca mama nu a lucrat 1 an de zile incontinuu dar pana in momentul nasterii de cand lucreaza a platit asigurarea?
daca se poate primii vizite oricand sau doar la ora stabilita, daca se poate filma si poza in timpul nasterii, daca il arata pe bebe imediat sau fuge cu el prima data sa-l curete si "tot tacamul"....
si mai revin cu intrebari ca momentan nu imi vin in minte...
epidurala nu a facut nimeni acolo?
din cate am auzit nu prea imbratiseaza dr de la euromedica ideea de epidurala, nu inteleg de ce...si eu chiar nu imi doresc sa sufar la nastere...
oare au un anestezist permanent acolo sau...? trebuie sunat?offff

Ralu 24+ cu Rafael

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Ariana2005 da,suntem deja mari...nici mie nu-mi vine sa cred cat e de mare, cand ma gandesc ca am adus acasa un omulet de nici 2500 gr...si acum ma stiga Mama si fuge de mine cand vreau sa vad unde merge :))Ariana ce mai face? merge acolo la gradi?s-a acomodat?

Ralu88,am sa incerc sa iti rapsund la intrebari...

da, pe bebe il pune cu tine in camera la nastere normala.eu am nascut la 14:30 dar mi-a adus-o la alaptat numai pe la 17...pana atunci m-am odihnit eu..nu mi-a lasat-o in camera cu mine pt in perioada aia era tare rece in salon si numai in ziua urmatoare au dat drumul la incalzire.
sotul poate asista la nastere, chiar il invita sa filmeze sau sa pozeze...sotul meu a ramas mut de uimire si bucurie in minutele cand s-a nascut Estera si a uitat complet de poze, dar i-a adus aminte neonatoloaga :))dupa ce se naste il iau doctorii in primire acolo langa tine pe o masa, deci tu poti sa vezi totul...numai dupa aceea duc copilul si-l imbraca...
vizitele sunt dupa un program stabilit dar sotul poate itra cand vrea, cel putin la noi asa a fost.sotul venea si statea mai mult cu mine,intr-o seara a stat pana la 11 cand l-am trimis eu ca muream de somn...dar nu l-au trimis asistentele.cand vin rude mai multe atunci trebuie respectat programul.
de epidurala nu stiu multe.si eu am vrut sa o fac dar pe cand am intrebat dr despre ea mi-a spus ca nu mai are rost aveam deja 8 cm dilatatie.stiu ca Rodicamaries a facut epidurala la prima nastere,cu Darius, dar ea intra mai rar acum ca are un bebe mic care sigur o solicita...dar nu trebuie sa te gandesti ca neaparat vei suferi la nastere.nu spun ca nu doare, dar cel putin pt mine a fost suportabil.iti gasesti o pozitie comfortabile si te gandesti tot timpul la bebe nu la dureruile pe care le ai.si sotul va fi langa tine sa te incurajeze si totul va fi bine, vei vedea :)



Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauco spune:

Salutare fetele!

Noi am reusit sa ne racim toooti. Mada e toata muci. No, era de asteptat. A inceput Bogdi gradi, a racit si a dat mai departe.

Va rugam sa ne votati la concursul Klorane www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=4" target="_blank">aici cl1 si cl2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ralu88, eu sper sa nu ajungi ca mine: am mers hotarata foc sa nasc natural, nicio clipa nu mi-am pus problema de cezariana da' dupa 10 ore de travaliu neproductiv din care 4 ore de dureri cumplite, contractii regulate, foarte dese si dureroaaaase...am ajuns la dilatatie 1, cu nervii la pamant, agitandu-ma si zbatandu-ma de am pus in pericol bebelina...si am cerut cezariana (ceva gen:"adormiti-ma, dati-mi in cap, faceti ceva ca nu mai suport, de mai vin cateva contractii ma ia dracu'"). Dupa ce am adormit totul a fost superb. Mi-au lasat copilasul in camera noaptea parca din a doua sau a treia noapte, in orice caz iti spun sincer ca nici nu tare-o doream cu mine ca ma simteam dezorientata, de cate ori o aduceau imi venea sa zic:"si io ce sa fac?!". Abia acasa mi-am intrat "in pita" cu adevarat.
Sunt ore de vizita dar eu acum aflu de la AdrianaSM ca sotul ar fi putut intra oricand! Noi habar n-aveam, credeam ca e litera de lege cu programul de vizite si l-am respectat! Acum e drept ca de multe ori imi stateau vizitatorii mai mult si nimeni nu zicea nimic...
Eu cred ca anestezistul vine cand e chemat, au vreo 2, poate 3, dar cred ca se misca repede, ca la mine nu era programata cezariana dar cam in 15 minute de cand am cerut-o au pregatit sala. Cu filmatul si pozatul in timpul nasterii nu m-a interesat, dar stiu ca se poate, am auzit si eu de la altii. Intrebai mai in urma daca-ti arata maternitatea; eu stiu ca da, dar eu iarasi n-am fost curioasa deloc si nu am mers inainte de a naste. Mi-era de-ajuns ca auzisem lucruri bune despre conditii si personal+ am vazut pe aici postate poze cu saloanele si mi-am dat seama ca arata bine.
Va invit s-o vizionati pe Sophiphi la noua mea semnatura

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
5luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

ilinca, ai o fetita mare si foarte frumoasa, nu mai seamana deloc cu bebelusul din spital,..sa-ti traiasca

clauco votat Klorane..

ma apuca groaza si pe mine cand ma gandesc la raceli.. toti bolnaviorii si sa va faceti bine..

mami de fetita pe pamant si de baietel in ceruri
poze cu noi

"Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ce-mi sta in putere,
Si intelepciunea de a face diferenta intre ele..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

tot uit,..Adrianasi eu am avut un strabunic la Asuaj, la care mergeam in vacante, ce coincidenta, nu?

despre noi,..eu am inceput serviciul de 3 saptamani, Ariana merge la gradi de 2 saptamani, si spre uimirea si fericirea noastra se pare ca e super incantata, aveam oricum mari emotii, probabil e fericita ca merge cu verisoara ei (fetita surorii mele ), la aceiasi gradi si in aceiasi grupa..in rest, eu incerc sa ma obisnuiesc la munca cu durerea si disperarea pe care o vad in fiecare zi, incerc sa-i ajut cat de mult pot, dar din pacate nu pot prea mult..si cand ajung acasa ii multumesc la Dumnezeu ca ne-a lasat sanatosi..



mami de fetita pe pamant si de baietel in ceruri
poze cu noi

"Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ce-mi sta in putere,
Si intelepciunea de a face diferenta intre ele..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauco spune:

Ilinca, ai o fetita foarte foarte dulce. Sa creasca mare si sanatoasa!

Ariana, ma bucur ca ii place Arianei la gradi si ca s-a obisnuit. Iar in ceea ce te priveste ...inteleg cum te simti. Eu am fost internata acolo cateva zile si nu o sa uit niciodata unele lucruri. M-au impresionat pana la lacrimi. Offff.

Noi suntem tot mai racite amandoua.

Malinka, am reusit in sfarsit sa termin cartea (mi-a placut foarte mult). O sa te sun saptamana viitoare sa ne intalnim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauco spune:

Si va multumim pentru vot !!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu88 spune:

adriana, ilinca, va multumesc pentru raspunsuri, m-au lamurit cat de cat.
Ilinca imi pare rau ca ai avut un travaliu lung si dureros dar ma bucur ca ai scapat cu bine si sunteti ok .
La inceputul sarcinii mi-am zis sigur cezariana !!! dar mai apoi nu stiu ce s-a intamplat si am zis ca doresc normal.Acuma desigur in functie de "ziua cea mare" voi lua o decizie, daca va fi greu si dureros si dilatatia va fi atat de inceata, cu siguranta nu voi astepta si voi cere "scapare"....cezariana...
Insa momentan incerc sa merg pe ideea normal fara nimic dar....ma intereseaza in mod special epidurala in speranta ca asa voi putea naste normal....
ei, pana la urma cum da domnul, important este sa fie bebe sanatos si sa se termine cu bine si ziua/noaptea aia

Ralu 24+ cu Rafael

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Flavia,
sa ai parte de o zi frumoasa alaturi de familie.Multa fericire si sanatate iti doresc.


Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Mergi la inceput