INSEMINARE 44

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sabine spune:

Ana, eu mi l-am facut singura in picior.Nu doare ca nu e uleioasa.Cel putin pe mine nu m-a durut deloc cand am facut-o dar dupa aceea la o zi m-a durut putin locul.Atat.Bafta multa si sa fie cu noroc.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_ivan spune:

sabine eu tre sa mi-l fac in burta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita42 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sabine

Neata fetele

Invit pe toata lumea la .
M-am trezit azi dimineata cu o durere mica de burtica care a disparut imediat dupa ce m-am ridicat din pat.La fel putin spatele.Cred ca si mie mi se apropie CM.Acum putin ma tine si spatele.Ciudat dureri de spate eu nu am mai avut inainte de ciclu dar sigur va aparea.
Deja ma gandesc ca va trebui sa fac de data aceasta menopurul si mi-e cam groaza.Daca datile trecute m-am simtit rau de la closty, imi inchipui cum o sa ma simt de la menopur.No, dar asta este.
Voi ce faceti? Luminita sa-mi dai de stire ce reactii vei avea de la menopur.Stiu ca difera de la organism la organism, stiu cam la ce ar trebui sa ma astept dupa ce am citit prospectul dar vreau sa stiu mai multe.





sabinuto,, in ce zi esti? N-ar fi mai bine sa faci un test din alea timpurii, cum ai zis ca aveti pe acolo, macar sa stii cum stai!! Cred ca este prea mare tensiunea asta de asteptare, eu sincera am suportat-o greu.

Eu am facut teste de prin z10 dupa IA, cu toate ca aici nu prea sunt asa sensibile si macar m-am obisnuit incet, incet cu ideea de "negativ"...acu' parerile sunt impartite, depinde de taria fiecareia, eu cred ca-ti trebuie multa tarie sa iei din plin un rezultat negativ in z15-z16, dupa atata asteptare...eu n-am reusit sa fiu asa disciplinata si nici nu stiu daca conteaza prea mult.

..In caz de pozitiv, Doamne-ajuta, ei atunci e altceva... e mare bucurie si incep alte griji!!!
Eu tot mai sper pentru tine!...

PS. apropos de numarat, eu de ex. nu numar ziua inseminarii,care este considerata teoretic ziua ovulatiei; eu incep cu prima zi dupa IA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita42 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anna_ivan

sabine eu tre sa mi-l fac in burta

anna, eu n-am facut singura, dar am vazut cum mi-a facut asistenta de la medlife in burta: a dezinfectat cu alcool, a prins cu doua degete un pic din colacelul de grasime de pe burta si a introdus seringa acolo, a impins incetisor si pe urma a dezinfectat din nou si a pus un plasture mic. seringa, ai vazut ca e pre-umpluta, e gata de utilizare adica. eu atat pot sa te ajut, ca eu nu am curaj sa-mi fac injectii singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_ivan spune:

luminitza esti delicioasa::))
mama mea e asistenta dar e departe de mine (la roman) si am vb si cu ea si cu asistenta care mi-a facut puregonul si curaj am sa mi-l fac singura dar emotiile sunt un pic mai mari decat la puregon cand mergeam pe mana altuia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabine spune:

Luminita, sunt in ziua 13 daca nu iau in calcul ziua inseminarii.
Ieri am fost la magazin (ca aici se gasesc la magazinele de cosmetice)si ma invarteam ca pisica in jurul testelor.Dupa ce am citit constincioasa toate prospectele (la cele timpurii, cele din ziua ciclului si cele de dupa), m-am uitat, am mai dat cu labuta un pic peste ele, am luat 3 batoane de buda si am plecat repede, repede.
No, cam asta este. Asta sunt....Acum trebuie sa ies sa-mi iau acetona.Sti ce am sa fac, nu?Acelasi lucru ca ieri.Am sa ma intorc tot fara.Nu stiam nici eu ca sunt chiar asa slaba in privinta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita42 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sabine

Luminita, sunt in ziua 13 daca nu iau in calcul ziua inseminarii.
Ieri am fost la magazin (ca aici se gasesc la magazinele de cosmetice)si ma invarteam ca pisica in jurul testelor.Dupa ce am citit constincioasa toate prospectele (la cele timpurii, cele din ziua ciclului si cele de dupa), m-am uitat, am mai dat cu labuta un pic peste ele, am luat 3 batoane de buda si am plecat repede, repede.
No, cam asta este. Asta sunt....Acum trebuie sa ies sa-mi iau acetona.Sti ce am sa fac, nu?Acelasi lucru ca ieri.Am sa ma intorc tot fara.Nu stiam nici eu ca sunt chiar asa slaba in privinta asta.




sabine esti mortala!!

..asta ca tot zise anna ca eu sunt "delicioasa"!
anna, pai tu esti copil de asistenta? medicala!!..:-)) asta inseamna ca ai si curaj si practica suficienta!!!... eu doar cu teoria!..sigur o nimeresti!..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

anda, frumosi foli si endo bun
Tinem pumnii la inseminare
luminita - asa am patit si eu. am oprit utro in 11 si mi-a venit doar in 14 (a 19-a de la IA, fara sa includ ziua de IA in numaratoare). deja nu mai aveam nici un semn de CM, se oprisera si durerile de burta si crampele premenstruale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Buna fetelor

Am si eu o suparare si va intreb pe voi. Poate ati patit ca mine. Maine trebuie sa fac inseminare si cred ca am candida. Mananc kefir dar nu stiu ce sa mai fac sa scap ? Stiu ca un doctor a spus unei paciente ca daca ramane insarcinata aproape sigur face candida, asa ca nu are rost sa se streseze cu ea ca nu e un factor de infertilitate. Oare are ceva daca imi fac spalaturi vaginale inainte de inseminare?

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita42 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi_ducu

Buna fetelor

Am si eu o suparare si va intreb pe voi. Poate ati patit ca mine. Maine trebuie sa fac inseminare si cred ca am candida. Mananc kefir dar nu stiu ce sa mai fac sa scap ? Stiu ca un doctor a spus unei paciente ca daca ramane insarcinata aproape sigur face candida, asa ca nu are rost sa se streseze cu ea ca nu e un factor de infertilitate. Oare are ceva daca imi fac spalaturi vaginale inainte de inseminare?

Pupici

http://tt.lilypie.com/OFKOp2.png


Gabi este o problema intr-adevar. Asta a fost cosmarul meu dintotdeauna, sa nu fac candida inainte de IA !...:-(

Acum insa e tarziu sa scapi de ea, inainte de inseminare. Spala-te cat poti de bine cu un pliculet de tantum rosa de la farmacie sau bicarbonat dizolvat in apa calduta; tot de la farmacie sa iei bicarbonatul.

Exista intr-adevar un risc de infectie in caz de inseminare, risc pe care ei ti-l comunica inainte de inseminare, cred ca sperma poate contribui la infectii pelvine, dar nu sunt sigura.

Pe de alta parte in timpul IA cateterul cu sperma strabate vaginul si colul uterin , ajungand in uter. Nu stiu daca o candida prezenta in flora vaginala ar prolifera (s-ar intinde) spre uter.. Probabilitatea sper ca este mica, dar nu stiu precis.

Ca sa prevezi aceasta situatie ai grija sa fii foarte curata in vagin maine, spala-te intravaginal cu tantum rosa si cu putin timp inainte de a pleca la spital/clinica pentru IA.

Sper sa nu gresesc in ceea ce zic, dar eu asa as face daca mi s-ar intampla si a doua zi as avea inseminarea. Ceva riscuri exista...

Ai grija si daca tot nu esti linistita, vorbeste maine si cu dr. poate va putea sa ia ceva masuri de precautie.

Succes si pupici!

Mergi la inceput