Cioco home made

Cioco home made | Autor: baby-boom

Link direct la acest mesaj

Cum fac ciocolata de casa??? Stiu, asa dupa ureche, dar as cam merge la sigur...e nevoie de lapte praf, cacao, unt, lapte, zahar...si daca am chef alune de padure, ori stafide ori alte nebunii...dar totusi, cum se face???

Sar'mana

Florina, mama de Elise(9 iulie 2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=131089&SearchTerms=ciocolata
http://forum.desprecopii.com/forum/recipe.asp?action=info&id=339
http://forum.desprecopii.com/forum/recipe.asp?action=info&id=341





Teodora, de Vladut (15.05.2007)



Bazar pentru Mihaita Bogdan Sebi Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

deja mi-a plouat in gura,pe cuvant,maine fac si eu,asta e ,cura sa mai astepte un pic,paila ce spuneti voi aici si aratati nu pot sa rezist.


POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Ciocolata de casa


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=12" target="_blank">Copiii mei fericiti ms1 si ms2

De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariussimiuc

Ciocolata de casa


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=12" target="_blank">Copiii mei fericiti ms1 si ms2

De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...




super !!!!

Poti sa-mi spui si mie cum e siropul legat ? "nu glumesc, dar nu stiu Cat il fierb?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Annie,nu f mult,in jur de 5 minute.
Mai intai siropul va face un fel de spuma deasupra si imediat incepe sa se lege,adica se ingroasa.


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=12" target="_blank">Copiii mei fericiti ms1 si ms2

De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

mariusimiuc am facut ieri reteta ta, 2 culori, si nu mi s-a intarit, e delicioasa dar o mancam cu lingurita

cea alba e mai moale decat cea cu cacao, poate diferenta de 50 g solid sa absoarba....

ce mai n-am talent :(

stii cumva unde e buba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel03 spune:

Pentru a verifica daca siropul s-a legat, picurati pe o farfurioara de portelan. Daca, dupa racire, picatura s-a intarit, puteti pune laptele praf, cacao si restul. In timp ce asteptati racirea picaturii, puteti lua de pe foc (desi eu nu iau, ca ma cam prind la ochi).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Annie,numai cea alba nu s-a intarit?


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=12" target="_blank">Copiii mei fericiti ms1 si ms2

De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Annie80

mariusimiuc am facut ieri reteta ta, 2 culori, si nu mi s-a intarit, e delicioasa dar o mancam cu lingurita

cea alba e mai moale decat cea cu cacao, poate diferenta de 50 g solid sa absoarba....

ce mai n-am talent :(

stii cumva unde e buba?

---------------------------------------------
"Someone's pleasure is another's pain!"

Alergic at stupidity.

"There's nothing can't be done, if we raise our voice as one."



Eu presupun ca nu ai fiert suficient apa cu zaharul. Sau ai pus prea multa apa. Vezi ca o ceasca are, in reteta asta 100 ml. Poate ai pus o cana, adica 200 ml, asa s-ar explica de ce curge.
Am facut si eu ieri aceeasi reteta si a iesit supeer. In partea maro am pus un pic de esenta de rom si alune de padure, iar in cea alba am pus un pic de esenta de vanilie. Asa ca nu cred ca explicatia ar fi la tine partea cu 50 g de cacao.

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

Mariussimiuc, nici cea cu cacao nu e prea teapana, dar arata mai bine dacat cea alba
ma gandesc si la laptele praf , sa fie cu ceva "antiintaritori" desi e "pro bones"

siropul parea legat si lam fiert ceva mai mult, si de pus am pus o ceasca 100ml, si nu o cana :) oricum am sa mai incerc curand

Mergi la inceput