Nastere normala sau cezariana

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmihaela spune:

Tot cezariana, acu' mai bine de 5 ani. Am stat 10 zile, a fost superok. N-am mai cerut calmante dupa 'trezire', m-am bucurat ca suntem intregi, si eu, si bebe. M-a deranjat sonda, m-a surprins.
Insa m-am felicitat ca am avut aceasta 'optiune', desi nici nu se putea altfel, eram maaaaaaaaaaaaree, iar bb si-a gasit sa faca tumba prin burtica, chiar in noaptea respectiva.
Miha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Nici eu nu prea stiu ce sa fac...mi-e si frica(cred), dar m-am si ingrozit acum 3 saptamani.Am scris ca am avut probleme cu stomacul, dar m-a luat pe nepregatite o durere de stomac, si-am simtit nevoia sa merg la baie sa fac ceva, numai sa nu ma mai doara si am vomat..dar asa rau, ca nu mi s-a intamplat niciodata:toata sarcina nu am stiut ce-i aia sa vomit, sa-mi fie rau de ceva.Dar ma durea stomacul rau..si a fost totul brusc si mult:((La spital am ajuns imediat, speriata, bebe bine, dar agitat, si eu cu o gastrita care nu prea poate fi tratata(cu ceaiuri deja, si e mai bine), decat dupa ce nasc.Si a doua zi imi spune sotul:ai sange in ochiMa uit in oglinda, rosu, un firisor de sange...si mi-au spus imediat asistentele -le-am chemat ingrozita -ca mi-a pleznit un vas de sange la ochi din cauza efortului(ca am vomat doar...!!!!).Si m-am speriat.Apoi, tensiunea mea e mica..de cand cu sarcina..asta a fost de la inceput, si medicul mi-a spus sa ma mai gandesc, ca e asa si-asa nasterea normala(mica insemnand media 8/6, dar in spital am fost trezita noaptea-control de rutina, si tensiunea 4/3 ).Si eu stau in dubiu, cam 70% cezariana, 30% natural...vedem peste ceva timp, bebe sa fie sanatos ca altceva nu-mi doresc.ATAT
Numai bine tuturor

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'
Iubi, mamica cu burtica:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Eu am nascut natural cu anestezie peridurala. A fost o nastere suuuuuuuuuuuper usoara si nu am simtit aproape nimic. Nu am ramas cu dureri de spate, nu am facut hemoroizi, iar dupa 2 zile plecam acasa. Am nascut pe 4 iulie anul asta, la ora 20.30, iar pe la ora 23.00 umblam de nebuna pe coridoare, doar-doar gasesc un chiosc deschis sa imi iau un pachet de biscuiti. Iar despre repercursiunile nasterii asupra vietii sexuale... ce sa-ti spun, eu ma simt ca si inainte si e super bine, iar sotul meu este foarte multumit! Anul viitor mai vreau un bb si voi naste la fel, desi in timpul sarcinii daca m-ai fi intrebat daca as vrea cezariana nu as fi ezitat sa raspund afirmativ. Era ca o salvare pentru mine! Dar datorita faptului ca medicul meu mi-a recomandat aceasta alternativa naturala a nasterii fara durere, am acceptat! Si drept sa-ti spun si din mandrie ca nu vroiam sa ma fac de rusine la cunoscuti ca sunt o kkcioasa, dar de fapt asa eram! Acum nu imi pare rau nici macar un moment de alegerea facuta pentru ca am fost langa bb din prima clipa de cand a avut nevoie de mine si acasa nu am lasat nici o mama sa vina sa ma ajute! Oricum eu iti doresc succes in luarea deciziei cat mai corecte si potrivite pentru tine! Am uitat sa-ti spun ca am nascut un bb de 4 200 kg si 57 cm si expulzia a durat 1 minut ca nici nu am apucat sa ajung pe masa de nasteri, asa ca Matei s-a nascut in patul in care am dormit ca o purcica in timpul travaliului!

ROMANA&BB MATEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Cornia Teo ..si eu mai am putin pina nasc si tare fricoasa mai sunt,,,dar o sa aleg ce va fi bine la momentul potrivit,,daca o sa fie sa nasc normal asa o sa fac iar daca va fi nevioe de cezariana atunci nu am incotro ,,,deci mie imi estfr ica de oricare dintre ele,,doar ca imi doresc cel mai mult ca Baietelul meu sa fie sanatos si voinic...
sanatate multa ...

Elena cu burtica & sotul AL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

quote:
Originally posted by Elenalove27

Cornia Teo ..si eu mai am putin pina nasc si tare fricoasa mai sunt,,,dar o sa aleg ce va fi bine la momentul potrivit,,daca o sa fie sa nasc normal asa o sa fac iar daca va fi nevioe de cezariana atunci nu am incotro ,,,deci mie imi estfr ica de oricare dintre ele,,doar ca imi doresc cel mai mult ca Baietelul meu sa fie sanatos si voinic...
sanatate multa ...

Elena cu burtica & sotul AL


Hei .... o sa fie bine Elena ! Frica e mare ... restul e ... bucurie !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

ei, ca tot mi-a zis vilma sa raspund si la alte intrebari, iote: se face o radiografie la plamani in penultima zi de stat la spital, singe nu mi-a luat decat inainte de operatie, la fel si secretie, paturile de la reanimare sunt unele mai inalte, eu am avut "noroc" de unul mai normal, dar oricum este groaznik, caci si acolo si in salonul in care te muta a doua zi cu bebele, patul este mai inalt decat un pat normal de acasa si ti-este ingrozitor de greu sa cobori la fiecare plins al lui bebe. Si asta in fiecare zi dupa operatie, noapte de noapte sa functionezi la maxim. Senzatia cea mai grea mi s-a parut cea de dupa ridicarea la verticala, pe propriile picioare, cand simti ca ti se taie respiratia de durere de plex si abdomen si ti se scurge toata vlaga din tine (daca ai "noroc" faci - involuntar, of corse! - si o mica balta de singe la picioare, caci curgeeeeee, curgeeeee, la fiecare mishkare, dar asta este spre binele organismului...
Spre norocul nostru, al "cezarienatelor", natura tine cu femeia care a ales si optiunea asta, si in 3-4 maxim 5 zile te simti iar functionala, chit ca ai dori sa te mai cocolosheshti un pik, dar bebe si noile atributiuni nu te lasa, poate e mai bine asa!
Hai sanatate si sa auzim numai de bine, va las ca tipa bebele acuma de mama focului!!!

danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Eu am nascut natural. De calmante/anestezie poti beneficia si daca nasti natural! Corina - eu as zice sa vorbesti cu dr tau ce implica peridurala sau Mialginul. Eu am nascut natural (am avut Mialgin). Mai mult dormeam decat eram treaza, nu stiu prea mare lucru despre travaliu (adica nu mai tin minte decat ca ma mai scula cate o contractie). Nu mi s-a parut chiar asa groaznic. de nascut am nascut in cca. 15 min (dupa vreo 5 ore de travaliu, nastere provocata). Atunci intr-adevar m-a durut. Dar trece repede. In plus, la 6 ore dupa nastere (am stat atata ca era am nascut noaptea, la 1.30 si nu a avut nimeni chef sa ma mute in salon) urcam si coboram scari, stateam in fund pe scaun (desi am avut epiziotomie), etc.
Daca ai un dr. bun (cum am avut eu) nu e nici o problema cu epiziotomia. Nu am simtit cand a facut-o, in timp ce ma cosea eu vorbeam la tel, nu m-a deranjat dupa (parca ma "tinea" putin, ceea ce s-a rezolvat imediat ce a scos cele 2 fire externe).
"Modificari anatomice" nu exista decat pt. o scurta perioada (in cazul meu dupa 2 luni revenisem deja la normal. Recunosc ca am incercat "sa facem si noi ceva" (vorba sotului) la 5 saptamani si nu a fost cea mai buna performanta atinsa. Dar dupa inca 3 saptamani de rabdare (si incercari cvasi-esuate) am revenit la normal (relativ normal, ca se scoala Monica cand ti-e lumea mai draga!).

Concluzia: sfatul meu este sa nasti natural, mai ales daca ai incredere in dr. tau. Totusi vorbeste inainte despre posibilitati de anestezie.

Sarcina usoara in continuare - nastere usoara si bb sanatos!

Monica (1 an) si Sorana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Nastere normala (acum 6 saptamani), anestezie peridurala, expulzie relativ rapida (in care 80% din munca am facut-o singura, simteam destul de zdravan contractiile si m-am descurcat foarte bine - nici vorba de forceps sau vacuum!), recuperare beton: a doua zi stateam in fund, desi n-aveam voie, urcam scari (cu ceva efort, e drept), a treia zi nu mai aveam deloc stare, urcatul scarilor devenise ceva normal, intr-o saptamana eram cam ca inainte de sarcina.
N-am avut nici o problema cu epiziotomia, la fel ca sorana, in timp ce doctorita facea opera de arta eu vorbeam la telefon si dadea sms-uri, iar dupa cateva zile o ignoram complet.
Pentru mine peridurala a fost cea mai buna solutie (de departe), dar ca sa iasa bine e musai sa ai un medic de incredere si sa nimeresti un anestezist bun. Eu am nascut la Giulesti, si ma felicit in fiecare zi ca am facut aceasta alegere.

Sarcina frumoasa si multa bafta!

PS Nu uita ca cel mai bun mod de a naste este cel care iti convine tie. Fiecare om are modul propriu de a face fata stresului si durerii, asa ca ideal este sa te informezi despre toate metodele si sa o alegi pe cea care te streseaza cel mai putin. Nu are nici un rost sa-ti petreci ultima parte a sarcinii cu gandul la chinurile facerii, cel mai important este sa fii linsitita.

http://community.webshots.com/user/r0isin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Corina teo, numele meu este Cezarina! Si, Slava Domnului, ca exista o alta alternativa nasterii naturale! M-am refacut rapid si nu am avut nici un fel de probleme cu operatia. De ce-am optat? Pentru ca nu mai aveam tocmai 20 si ceva de ani (ci 19!) si FRICA si-a spus cuvintul. Am optat din prima pentru cezariana, nu-mi pare rau nici o secunda si daca-ar fi sa iau din nou o hotarire, atunci as alege la fel! Fetelor, sus moralul!

Carmen si Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moka spune:

Pana la 7 luni eram chitita pe cezariana. Apoi, cand am inceput efectiv sa ma gandesc la nastere, m-am sucit usor-usor si acu' nici nu vreau sa aud decat de o nastere normala. Mai am cateva zile si ce ma inebuneste cel mai tare e momentul, neprevazutul, daca nu e OK, daca ma apuca pe strada, daca e noaptea si tati e in delegatie, si o suta de mii de daca. Apoi ma gandesc la alte cateva milioane care au nascut bine merci natural - oi putea si eu. Oricum acum sunt contra cezarienei rau, sper sa nu ajung acolo, desi cel mai important lucru din lume la momentul asta e sa fie bebe sanatos si sa ajunga acasa cu bine.

Moka

Mergi la inceput