Nastere normala sau cezariana

Nastere normala sau cezariana | Autor: corina teo

Link direct la acest mesaj

Buna gravidutze,
Chiar daca este un subiect despre care sunt convinsa ca s-a discutat nu doar o data, as vrea sa stiu cum credeti voi ca e mai bine sa nasti. Eu mai am 4 luni pana nasc si la ora actuala ma sperie ambele variante. Voi pentru care optati sau ati optat si de ce ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Buna Corina,
Si eu voi naste tot peste 4 luni, mai exact in februarie si mi-am pus aceasta intrebare de o gramada de ori. Am stat de vorba cu diverse persoane care au nascut natural sau cu cezariana, am discutat cu dr. mea, am citit nenumarate articole.
La ce concluzie am ajuns eu: vreau sa nasc natural pt. ca am incredere in dr. mea si cred ca ma va putea ajuta sa o fac. Nu ma sperie durerile nasterii pt. ca nici nu-mi dau bine seama ce inseamna, dar imi doresc sa-l vad pe bb cand va veni pe lume si cred ca este o proba pe care daca o voi trece voi deveni mai puternica. Poate ti se va parea ciudata parerea asta, dar eu cred ca voi putea trece de o nastere. In plus am auzit ca mama se reface mult mai repede, isi poate alapta copilul imediat, poate sa aiba grija de el acasa fara prea mari ajutoare. Am intalnit o mamica la al doilea copil care, desi l-a nascut pe primul cu cezariana acum vrea sa nasca natural, daca se va putea.
Accept si varianta cezarienei doar daca se va impune, in functie de starea mea si a copilului atunci cand va veni momentul. Am prietene care au nascut prin cezariana si nu au avut nici o problema, se simt f. bine, dar stiu si multe alte cazuri care au avut de suferit dupa operatie. De ex. nu s-a inchis operatia multe luni, a facut infectie urinara de la sonda pe care ti-o pun in timpul operatiei, dureri la schimbarea vremii pe operatie, intoleranta la firele cu care au cusut-o dupa operatie, etc.
Eu cred ca cel mai bine vorbesti cu medicul tau si iei impreuna cu el. atunci, cea mai buna decizie. Nu cerd ca trebuie sa-ti fie frica de dureri pt. ca imi imaginez dureri mult mai mari decat aceasta, mai ales cele sufletesti. Dar bucuria pe care o vei avea dupa nastere va sterge tot raul si vei uita.
Multa sanatate iti doresc si o sarcina usoara!
Adrianain 20 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

nu stiu cit de incurajator suna dar daca ai cel mai mic dubiu legat de nasterea normala nu ezita sa insisti pentru cezariana ( aminodua au + si - destule dar cezariana e mai umana, zau! ); mai ai timp sa te documentezi, chiar la fata locului, du-te in spital, vezi cit mai mult posibil ca sa stii cu ce si cu cine vei avea de a face; probabil medicul va spune ca "normal, natural - de ce cezariana?!!!" dar iti spunem noi "cezariatele" sau marea lor majoritate ca merita - daca ti se pare important sa stii cind, unde , cu cine vei naste, ca bebeul va iesi rapid la suprafata si tu iti vei reveni destul de repede stind linistita in pat -iti vei inacasa si o portie de rigoare de durere dar incomparabil mai mica si asta in timp ce bebeul e la adapost! sper sa nu te fi speriat mai tare; incearca sa mai acuti, fost-au multe lupte pe aici pe tema asta; daca nu gasesti iti mai povestim noi odata ce si cum...
eu una am nascut de doua ori prin cezariana , la cerere, si n-am nici un dubiu despre care varianta e mai buna!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Daca iti prisoseste timpul citeste aici
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=4734

Am avut aceeasi dilema ca si Adriana si uite ce-am decis... si nu-mi pare rau pina mor... Mi-ar fi parut in skimb tare rau daca ratam asa o experienta... sarcina usoara si frumoasa!

Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

quote:
Originally posted by DanaRosu

Daca iti prisoseste timpul citeste aici
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=4734

Am avut aceeasi dilema ca si Adriana si uite ce-am decis... si nu-mi pare rau pina mor... Mi-ar fi parut in skimb tare rau daca ratam asa o experienta... sarcina usoara si frumoasa!

Dana
And, yes, I am a blonde!


Frumos ! Am cetiti si io. Bravo tie ! Ce super poze ai !
Da' mie nu mi-a mers asa .... and, yes, I am also blonde .

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina teo spune:

Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Dana, povestea ta mi-a placut mult de tot, si pozele la fel.
Eu as inclina mai mult spre nasterea naturala. Dar am mari dileme in privintza recuperarii anatomice. Am citit diverse povestiri "de groaza" despre incontinenta urinara provocata de o nastere normala, hemoroizi si alte "surprize" mai mult sau mai putin placute. Si nu in ultimul rand ma intreb, din punct de vedere sexual, cat de mari sunt schimbarile dupa o nastere normala, cat de mult dureaza refarecerea si cat de mari sunt "modificarile anatomice" suferite in urma nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Draga mea, uite eu am nascut acum o saptamana prin cezariana, asta a fost optiunea mea de la inceputul sarcinii (sau poate chiar dinaintea ei!). Nu-mi era atit de mare teama de durerile alea atroce (cind auzi tipetele unei femei aflate in travaliu, crede-ma ca ti se zbirleshte parul de pe cap!!!) cat ma ingrozea epiziotomia si refacerea de dupa (inclusiv "beneficiile" aduse vietii de cuplu).
So, optiunea mea fiind cezariana, am ales un medic deschis care mi-a inteles motivatzia si mi-a acceptat-o (nu fara a-mi explica si el avantajele si dezavantajele metodei).
Asa ca pe 17 septembrie seara l-am adus pe lume pe baietelul nostru de 4,200 kg cu anestezie rahi+peridurala - foarte lejer de suportat - l-am si vazut pe bebe aproape imediat dupa ce mi l-au scos si nu am simtit nici un inconvenient in timpul operatiei.
Ei, dar dupa.....vreo 2-3 zile, zici ca esti batut cu ciocanul de shnitzele....asta nu prea am auzit-o din gura niciunei mamici care a facut cezariana. Si nu este cazul meu, ca m-am simtit asa, ci toate mamicile care erau cu cezariana se simteau aprox la fel ca mine.
Primele 24 de ore de dupa operatie, sunt foarte grele uterul se contracta sa-si revina spre forma initiala, si durerile sunt muuuult mai mari decat la un ciclu foarte dureros. Noroc ca ai perfuzii si se pot administra calmante la cateva ore, asa incat devine mai suportabil totul. Dupa orele de reanimare esti mutat in salon cu bebele (cel putin asa se practica in MUnicipal unde am fost eu). Aceasta mutare este si ea foarte solicitanta pt ca trebuie musai sa-ti intri in atributiunile de mamica cat se poate de repede, iar cu burta taiata este greu, greu, greu. Abia te poti ridica in fund din pat, sa te dai jos, sa te duci la toaleta, darmite sa faci fatza unor nopti de nesomn pe care bebele incepe sa ti se administreze...
Incepian din ziua a treia, parca te mai poti mishka, sa faci scurte plimbari pe holul spitalului (caci mishkarea este foarte importanta!) si il poti ridica mai usor in bratze pe bebe.
In cazul meu, am nascut miercuri seara si sambata la prinz am fost externata in bune conditii. Acum este miercuri, a trecut o saptamina, sunt acasa, dupa cum vezi, in fatza calculatorului, am facut un pik de shmotru, pot face si cate ceva de mancare, intr-un cuvant aproape mi-am intrat in normal.
Sigur ca operatia ma mai deranjeaza, am niste intepaturi laterale, ma tzine cand ma ridic din pat, dar incomparabil cu ceea ce a fost acum doar o saptamina.
Bebele a ieshit afara fara a fi chinuit, era roz (gen kaizer ) si nu a avut nici o problema, slava Domnului!!!
Concluzia o vei trage singurika, important este nu CUM nasti, ci rezultatul nasterii adica un bebe sanatos si o mamica la fel de sanatoasa si netraumatizata fizic dar mai ales psihic! Nimeni nu-ti va ridica statuie nici daca nasti natural nici prin cezariana. Si in fond TU esti cea care alege!
Hai sa fim sanatosi si scuze pt ca m-am lungit, dar am incercat oricum sa-ti descriu cat mai pe scurt niste senzatii despre care poti vorbi altfel ore intregi.

Sanatate si bebei sanatosi, cumintei si mancaciosi!

danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:

Daca esti speriatat de bombe cum am fost eu ---> "cezariana" dar programata (fara sa ajungi sa ai dureri si sa ai cel mai bun anestezist) doar ca te costa mai mult dar ... nu vei sti ce este durerea; daca este voinica si curajoasa -----> nastere normala.


Mult noroc si multa bafta.

PS: inainte sa nasti du-te sa-ti faci o molifta pt. nastere usoara la duhovnicul tau, este foarte benefica.

Ioana si Stefan Dimitri
http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b32aaebf6598

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

quote:
Ei, dar dupa.....vreo 2-3 zile, zici ca esti batut cu ciocanul de shnitzele....asta nu prea am auzit-o din gura niciunei mamici care a facut cezariana.

Danateule, sper ca nu te superi daca iti amintesc ca ti-am dat telefon in ziua cand ai nascut si ti-am zis sa ceri multe calmante ca doare al naibii de tare!!!! Bine ca a trecut perioada aia nasoala cu bine. Cel mai mult ma bucur ca ti-au dat drumul atat de repede acasa, pe mine m-au tinut 7 zile, mi s-a parut o eternitate. As vrea sa descrii si ce analize postoperatorii ti s-au facut (urina, raze la plamani?, sange..etc). Bebe a primit toate vaccinarile obligatorii in materniytate?

Te pup si va imbratisam cu drag,
Vilma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Dana...spune-mi si mie...(am nascut prin cezariana la Mun.)....sau am fost eu nebuna..paturiel alea de la reanimare...nu erau groaznic de innalte...sau am nimerit eu aiurea...
si eu am stat tot 3 zile in spital...si in salon cu bb-lul...este groaznic..ti-l plaseaza de nu te vezi...si baie i-am facut singura...operata si vai de mama mea...
dar ma bucur ca am facut Cezariana...copil super sanatos...eu rafacuta rapid fara alte probleme...
va pup...

Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi spune:

Nu Mariana,

Paturile mi le amintesc si eu. Si nu numai alea de la reanimare, si alea din salon nu erau mai "prejos". Imi aduc aminte ca imi lua ceva timp sa ma dau jos si sa ajung la copil. Frumos era cand doar ce ma urcam inapoi in pat si Ioana "ma striga" la apel. A fost greu si nu m-am odihnit deloc, acasa apoi am avut-o pe mama, bunica, matusa care gateau si ingrijeau casa...
In noiembrie voi naste din nou, tot cu cezariana (dr. mi-a explicat ca e mai sigur asa) diferenta va fi ca acum o voi avea doar pe mama cu mine(uraaaa, vine pana la urma, nu prea a vrut ea la inceput)

Mergi la inceput