INSEMINARE [43]

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita42 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mona40

Salut fete,
Lumi ce mai faci?
Eu dupa IA nr 6 am semne clare de CM ( care ar trebui sa vina cam in3-4 zile...)
deci mi-am depus dosarul pt IVF
Lumi, scuza-ma ca te intreb dar ce ti-au spus tie medicii , care este rezerva ovariana..ca mie mi-au spus ca pana nu facem IVF nu pate avea nici o indicatie...

Si on topic...
Nu va speriati de inseminari...
Nu sunt dureroase....sunt precum un examen ginecologic obisnuit...doar ca sunteti umflate de la medicatie si esista stari de disconfort precum un balonas care da sea se sparga
O zi buna tuturor si multa bafta

Mona
:)
Pe felie


Mona, buna!..ce sa fac, astept cm acum ca am avut IA-ul nereusit.
Stiu ca am rezerva ovariana scazuta din analiza de AMH (hormon antimullerian parca!) si inhibina B, au iesit sub limita inferioara. FSH-ul a fost bun in z2, dar doctorii zic ca primii doi indicatori ar fi mai buni. Acum nu stiu daca astia zic si ceva de calitatea ovocitelor...nu am idee!..
Iti tin pumnii!...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danutza27

NEata fetelor

Nu a fost sa fie nici de data asta-maine merg la doctor si de sambata incep stimularea.
SA speram ca o sa fie cu noroc de data asta-ca de asta avem nevoie de un gram de noroc.

Va pupik

imi pare rau danutza ca nu a fost sa fie de data asta!
tinem pumnii pentru urmatoarea incercare.
Eu incep stimularea de maine, tot cu closty.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mona40

Salut fete,
Lumi ce mai faci?
Eu dupa IA nr 6 am semne clare de CM ( care ar trebui sa vina cam in3-4 zile...)
deci mi-am depus dosarul pt IVF
Lumi, scuza-ma ca te intreb dar ce ti-au spus tie medicii , care este rezerva ovariana..ca mie mi-au spus ca pana nu facem IVF nu pate avea nici o indicatie...

Si on topic...
Nu va speriati de inseminari...
Nu sunt dureroase....sunt precum un examen ginecologic obisnuit...doar ca sunteti umflate de la medicatie si esista stari de disconfort precum un balonas care da sea se sparga
O zi buna tuturor si multa bafta

Mona
:)
Pe felie

Mona poate totusi nu e PMS ce simti tu! Eu in luna in care am ramas insarcinata am tot refuzat sa fac testul desi eram deja cu o saptamana in intarziere... pentru ca aveam prezente toate simptomele de PMS..
si era BB de fapt. sunt atat de asemanatoare simptomele ...
iti tin pumnii!! si daca chiar nu e sa fie de data asta, iti doresc din tot sufletul ca Fiv-ul sa fie cu noroc din prima incercare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Buna Danutza27 o sa reusesti sa faci bebe. Am o prietena care a avut exact problema ta si a facut bebe dups ce a facut tratament 3 luni. Mult succes iti doresc.
Tu ce stii despre doamna doctor Cezara Muresan ? A avut reusite la inseminari?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Fete scumpe,
Buna dimineata si va invit la cafeluta.
Multumesc de incurajari...
Teste nu mi-am facut, dat am inrodus in mod elegant aratatorul intr-un loc..si am gasit urme de mucoasa maro...
asta este cel mai eficace test credeti-ma....
chiar daca imi va veni cu sangerare in vreo 4 zile....acolo inauntru, in vagin, sunt mici chegulete de mucus maronii....gata....
se fini la comedi....
Lumi, mie inca nu mi-au facut nici o inhibina nimic....
oricum, astept sa vina doctoelul din vacanta si DL CM si sa refac toate analizele...
Va pup, si un sfarsit de saptamana linistit va urez


Mona
:)
Pe felie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza27 spune:

Neata fetelor

GAbi -a avut multe reusite -o prietena care mi-a recomandat-o a ramas insarcinata de la prima inseminare.Deci este posibil -ea face inseminarea si pe urma totul depinde de organismul nostru.

La ce ora ti-a dat sa faci injectia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Vineri la ora 24 seara.Mi-a dat sa fac GONASI nu pregnyl. Este vreo diferenta?
Duminica fac inseminarea dimineata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita42 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Fetelor, luna asta urmeaza sa fac si eu inseminare la dr. Moisa la cabinet. Am primit stimulare cu ovamit din ziua a doua. In ziua 14 mi s-a spus sa fac prima eco, iar ziua a 14-a o sa fie maine. In ziua a 10-a am fost la alt dr pt monitorizare, deoarece nu sunt din Bucresti si aveam mai multi foliculi mici, cei mai mari erau de 9mm, 12,5 si 13mm.Cum vi se par aceste dimensiuni pentru ziua a 10-a?





Anda82, eu zic ca este bine, mai ales cel de 13mm si cel de 12mm au toate sansele sa creasca pana in ziua inseminarii, care poate fi 15, 16 etc. in cazul tau, ca vad ca pe 14 faci eco.

Ce stiu si eu de pe la fete si din unica mea experienta de IA este ca foliculii/foliculul ar trebui sa creasca peste 19 mm ca sa faci declansarea ovulatiei.

Parca sensibila zicea aici pe forum ca foliculii cresc cu 2mm /zi si mi s-a confirmat si mie la protocolul de inseminare.

Succes !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabine spune:

Neata fetelor

Haideti la o .
Celor care au inceput tratamentul de stimulare mult noroc si sa speram ca va fi cu noroc de data asta.
Fetelor, ce faceti?Cum sunteti?
Monaimi pare rau.La a cata IA esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita42 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mona40

Fete scumpe,
Buna dimineata si va invit la cafeluta.
Multumesc de incurajari...
Teste nu mi-am facut, dat am inrodus in mod elegant aratatorul intr-un loc..si am gasit urme de mucoasa maro...
asta este cel mai eficace test credeti-ma....
chiar daca imi va veni cu sangerare in vreo 4 zile....acolo inauntru, in vagin, sunt mici chegulete de mucus maronii....gata....
se fini la comedi....
Lumi, mie inca nu mi-au facut nici o inhibina nimic....
oricum, astept sa vina doctoelul din vacanta si DL CM si sa refac toate analizele...
Va pup, si un sfarsit de saptamana linistit va urez


Mona
:)
Pe felie


Mona, inhibina si AMH -ul sunt analize cam scumpe, eu chiar m-am enervat cand am auzit ca sunt 300 lei (ron) pe analiza, am dat 600 lei pe ambele. Daca la tine, analizele astea sunt acoperite de asigurarea medicala, probabil de aia nu le-ai facut, ca unii doctorii mai fac si economie la banii statului, nu stiu ce sa zic, fac si eu supozitii.

Aici,in RO, dupa cum stii si tu, doctorii indica cu generozitate analize ca AMH si Inhibina B, la femei trecute de 35 de ani, oricum pacientul si le plateste din buzunar.
Oricum aceste analize iti confirma faptul ca trebuie sa te grabesti, nu arata mare lucru, cel putin in cazul meu!..

FIV-ul poate fi o solutie mult mai buna, daca la tine este acoperit de asigurare este cu atat mai bine!...O sa vina si copilasul nr. 2 ai sa vezi!!!...

Mergi la inceput