INSEMINARE [43]

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita42 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sensibila

Legat de HSG.
Eu am facut fara nici un fel de anestezie. Am facut la Giulesti si inainte mi-au dat 2 supozitoare cu Uscosin care sunt pt dureri, si puteti lua inainte ceva puternic. Eu nu am luat.
Durerea exista si in timpul procedurii. Te urci pe masa, se baga lichid printr-un tub metalic. Pozitia este destul de incomada si din cauza durerii care incepe odata cu impingerea substantei de contrast in trompe si in uter si plus ca trebuie sa stai intr-o pozitie nasoala si cu tubul inauntru si cu calcaiele lipite aproape de sezut si sa stai asa pana face radiografia.
In fine durerea a fost cu a afost dar dupa mi s-a facut rau. Ma albisem la fata si deabia mai stateam in picioare.
Oricum a fost bine ca am mai stat pe acolo vreo ora sa imi revin si apoi am plecat singura pe picioare si am si condus.
Deci nu e chiar asa nasol desi nici bine nu e. Poate in alte parti sunt altfel de conditii si de tratament, dar a fost ok si aici.

e in burtica +15
Dr Anca Moisa
IAD nr 3 reusita 16.06.2009 (prima IAD nereusita, a 2-a IAD avort menstrual)
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev067pr_.png
Noi spunem NU abuzului sexual fata de minori! http://www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html



sensibila, copilu" eu vorbeam de histeroscopie nu de HSG (histerosalpingografie) dar, nu-i nimic e binevenita si descrierea ta de HSG ! Nu e intr-adevar prea "draguta" experienta de HSG dar dureaza asa putin ca nici nu apuci sa zici "au!" cel putin la mine asa a fost!..

adrianaadyeu din iunie 2009 sunt la Deliana Predoi, cu ea am facut IA acum 17 zile, fara succes, din pacate. HSG tot cu ea, a mers f. bine. Acu' nu stiu daca tot ea face histeroscopiile, dar o intreb eu cat de curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Danutza27 tu ai facut inseminarea la dna doctor Cezara Muresan?
Si eu voi face duminica inseminarea, spune-mi si mie cum e ?
Ai facut fara stimulare?

Merci


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Salut fete,
Lumi ce mai faci?
Eu dupa IA nr 6 am semne clare de CM ( care ar trebui sa vina cam in3-4 zile...)
deci mi-am depus dosarul pt IVF
Lumi, scuza-ma ca te intreb dar ce ti-au spus tie medicii , care este rezerva ovariana..ca mie mi-au spus ca pana nu facem IVF nu pate avea nici o indicatie...

Si on topic...
Nu va speriati de inseminari...
Nu sunt dureroase....sunt precum un examen ginecologic obisnuit...doar ca sunteti umflate de la medicatie si esista stari de disconfort precum un balonas care da sea se sparga
O zi buna tuturor si multa bafta

Mona
:)
Pe felie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Buna, fetelor

si eu sunt ziua 13 dupa IA(a2a) si sunt cam clare semnele ca va veni CM asa ca ma gandesc sa iau o pauza de vreo luna, iar ca miscare urmatoare cred ca va fi FIV, ca nu mai am rabdare.

O zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza27 spune:

[quote]citat din mesajul lui gabi_ducu

Danutza27 tu ai facut inseminarea la dna doctor Cezara Muresan?
Si eu voi face duminica inseminarea, spune-mi si mie cum e ?
Ai facut fara stimulare?

Merci

Buna Gabi-ducuda am facut inseminare la Cezara Muresan dar din pacate a fost nereusita.
Am facut stimulare cu closylbegit 3/zi -am avut 2 foliculi de 18-19mm.
Am facut inseminarea in z15,Nu am simtit nimic la inseminare si totul s-a terminat in 2 min-dupa care am stat intinsa 20min.
Abia dupa 2 ore a inceput sa ma doara ovarul drept pt ca se sparsesera foliculii.
Eu maine merg la ea sa ma vada si sa vedem daca putem incepe din nou stimularea si o adoua inseminare-care sper sa fie bine de data asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Merci Danutza27 tu ai ceva probleme ? Eu fac inseminare fara stimulare doar o injectie mi-a dat sa fac GONASI vineri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza27 spune:

Eu am ovarele micropolichistice si nu am ovulatie in fiecare luna-de asta a fost nevoie de stimulare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabine spune:

buna fetele,

Anda, daca se ia ziua inseminarii in calcul eu sunt in ziua 12 daca nu ziua 11.Si la mine e a doua IA. Eu deocamdata nu am nici un simptom fizic de CM doar ca sunt cazuta psihic.Partea proasta e ca asa sunt eu in fiecare luna inainte de a-mi veni.Asa ca nu ma pot astepta nici de data asta la II.Dar asta este.Strangem din pumni si mergem inainte.
Danutza imi pare tare rau.Luminita cum esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

bubu,super tare,te felicit din toata inima
a mai crescut bhcg?
si eu am facut 2 IA dupa inca 4 pe la alte clinici cu dr Ispasoiu si in oct urmeaza sa fac FIV ,mi-ai dat sperante mari



dumnezeu ma va ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Fetelor, luna asta urmeaza sa fac si eu inseminare la dr. Moisa la cabinet. Am primit stimulare cu ovamit din ziua a doua. In ziua 14 mi s-a spus sa fac prima eco, iar ziua a 14-a o sa fie maine. In ziua a 10-a am fost la alt dr pt monitorizare, deoarece nu sunt din Bucresti si aveam mai multi foliculi mici, cei mai mari erau de 9mm, 12,5 si 13mm.Cum vi se par aceste dimensiuni pentru ziua a 10-a?

Mergi la inceput