INSEMINARE [43]

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viss spune:

buna, fetelor. eu am facut pauza de 1 luna, ptr ca dr.a fost in concediu.asa ca azi declar - z1.
din ziua 3 - ar trebui sa incep stimulare cu puregon 75 UI, timp de 7 zile .eu stiu ca flaconul de 300 UI, are de fapt 400 UI ( am folosit eu - si scrie pe cutie), stie careva dc. cel de 100 UI ,are 125? ca dc cumpar unul de 300=400 si unul de100, mi-ar mai trebui 25 UI..incepe cineva luna asta,si ii raman 25 UI? stiu ca e cam hazlie intrebarea, dar parca n-as da 1 mil. ptr. 25 UI, mai curand nu le mai fac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Buna la toate fetele

Ella28, Peta si Catalinasi dr. meu ginecolog mi-a recomandat Gynera pt. prima mea IA (v-am urmarit si am aflat ca si voi ati fost acolo) si as fi vrut sa aflu mai multe detalii cum ar, ;
- daca dr. ia in considerare si vechile analize?
- daca la Gynera se pot face analize suplimentare recom.de Dracea?
- de unde se pot procura diversele medicamente hormonale si la ce tarife?
- medicamentele si injectiile pe care le luati v-au fost recomandate de Dracea?
- si cat va costat pe voi in TOTAL incepand de la 1 consultatie si pana la ultima pastiluta(sau injectie, dupa caz )

Dr. meu ginecolog are multe paciente care au facut IA la Dracea si pe care el le tine in observatie dupa confirmarea sarcinii.
Sper sa nu va deranjeze intrebarile mele, numai ca vreau sa stiu care sunt procedurile pe care tb. sa le urmez. V-am tot citit si sincer sunt atatea denumiri de medicamente ca creierul meu si din acest motiv doresc sa stiu daca d-na Dracea are rabdare sa stea sa-mi explice fiecare lucru.
Voi avand experienta sper sa ma puteti lamurii


MOTTO: Nu pot schima directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita42 spune:

Visste-as ajuta cu placere, dar eu o sa fac menopur cm-ul asta de vine!..:-)

Sabine[/b sa dea D-zeu sa se adevereasca visul tau cu testul pozitv! Iti doresc din tot sufletul!..:-)

Noi, cred ca luni ai putea incerca un test de sange, astia la medlife am vazut ca le dau destul de repede in plus poti sa verifici online rezultatul.

[b]sensibila
mersi mult, are mare dreptate mama ta!
Mama mea, care a nascut 6 copii :-))imi zice , lasa ca faci tu copil, ca semeni cu mine , eu faceam copii si la 50 de ani!!.. ma face sa rad! e tonica, nu se lasa cu una cu doua!..:-))) cred ca ea la 70 de ani ar ramane mai usor gravida decat mine!!!

Fetelor va pupic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

...mersi, Luminita.astept sa vad dc apare vreo fata cu Puregon la orizont.mie acum 2 luni, cand am facut ultima stimulare, mi-au ramas vreo 300 UI,dr. mi-a zis ca au crescut ok foliculii si sa nu mai fac celelalte 2 zile, asa ca le-am aruncat,in final, ca le trecuse termenul de expirare.
nu intrasem pe forum atunci..ca altfel le-as fi donat,ce sa faci cu ele dc nu pot fi folosite decat 28 zile..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Andreiuta prima data trebuie sa te programezi la dr Dracea pentru evaluarea dosarului, analizelor etc. Ia in considerare analize mai vechi, dar nu mai vechi de 6 luni-1 an depinde de analize desigur. Trebuie profil hormonal la tine de ziua 2-3 de CM, analizele de sange, analizele gineco (secretie, papanicolau, analize din col), spermograma sotului, HSG, hepatite & HIV pentru tine si sot, eventual analize de tiroida : TSH, T3, T4, eu mai aveam si sumar de urina de ex. Daca am ratat ceva ...sorry dar atat imi trece prin cap. La telefon, cand faci programarea sa ceri si baremul de analize. Fa-ti programarea de acum ca e fff ocupata, prin dec cred ca ai avea sanse.
Prima consulatatie dureaza destul de mult (cam 1 h) si costa 1mil. Daca vrei si alte analize se pot face si acolo. Ei nu au laborator dar cred ca lucreaza cu Bios.
Inseminarea costa 4 mil + monitorizarea 800 mii.
Despre tratament : eu am luat pana acum numai Closyy care e ieftin 200mii parca. Gonasi pentru declansarea ovulatiei l-am luat de la clinica : 700 mii. Desigur dna doctor iti spune tratamentul si cred ca il poti cumpara de acolo.
Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noi2 spune:

Sabine, Doamne ajuta sa se implineasca visul tau! Ce frumos ar fi!

Luminita, nu stiu daca mai rezist pana luni... asa in general sunt bine, incerc sa nu ma gandesc mai deloc, dar si cand ma apuca... atunci parca as face un test de pi... dar ma abtin ... prefer pe cel de sange! Merg diseara la Babes sa vad ce orar au duminica pt ca citisem pe undeva 8-12... dar trebuie sa verific.

Andreiutasg, eu am facut prima IA la Gynera saptamana trecuta joi. O sa incerc sa iti raspund la intrebari. La prima consultatie la dna doctor, m-am dus cu analizele hormonale pe care le facusem cu 2 saptamani inainte, din proprie initiativa si cu doua ecografii facute la Iosup. Peste eco nu s-a uitat,spunand ca situatia difera de la luna la luna si in functie de ziua CM in care s-a facut eco.. asa ca atunci am facut o transvaginala si am recoltat pentru Pap pe care nu il facusem de un an. Mi-a reocmandat o HSG pe care am facut-o luna urmatoare, si pentru IA, m-a intrebat daca am facute analizele de hepatita, HIV si inca ceva, nu mai tin minte. Nu le aveam facute, asa ca in luna urmatoare le-am adus, pt ca trebuiesc atasate la dosarul de IA. Eu am facut analizele in alta parte, dar cred ca lucreaza si eu cu laboratoare si poti recolta acolo. In general, toata medicatia de stimulare o au acolo, nu stiu insa preturi exacte. Eu am luat exact ceea ce mi-a reocmandat dansa... acid folic si vitamina c, asta inainte si dupa IA. Costul a fost: 100 ron - prima consultatie,60 de ron - pap, 80 ron fiecare monitorizare (eu am facut una in z13, pentru ca stiam ca nu ovulez inainte), am cumparat de acolo Gonasi pentru spargerea foliculului (in euforia in care eram ca urmeaza sa fac prima IA, dupa 3 luni de incercari, nu mai stiu pe ce lume eram, deci nici pret nu stiu), iar apoi IA a costat 400 ron - in care se include prepararea spermei si IA propriu-zisa.)

Eu am facut IA acum 7 zile, si, in caz ca nu reusesc, tot acolo voi merge pentru urmatoarele! Doamna doctor este o draguta, cu zambetul pe buze, atenta, foarte delicata (n-am simtit aproape nimic la IA, chiar daca a fost nevoie sa clipseze colul de mai multe ori) si mai ales, dupa a doua intalnire, deja m-a recunoscut si isi aducea aminte tot istorialul meu.

Daca ai vreo intrebare, cu multa placere iti raspund!


Succes tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

noi2 - ai aici telefonale de la Babes. Suna si intreaba daca e deschis duminica si mai ales in cat timp iti da rezultatul duminica, ca poate ti-l da abia luni .Telefon : 021 317.95.03 ; 021 9609.
Eu zic ca si z11 e prea devreme pt beta, dar avand in vedere ca am gasit ca se poate face din z 10, poti sa mergi. Asa poti merge si sambata ca esti z 10, tot aia e ca e z 10 sau 11. ORICUM SA NU CUMVA SA FACI VREUN TEST DE URINA MAI DEVREME DE Z14. Ca il faci degeaba. Poate sa iti iasa negativ cand poate fi sarcina. Iti doresc noroc si sa fie cu ochisori

e in burtica +15
Dr Anca Moisa
IAD nr 3 reusita 16.06.2009 (prima IAD nereusita, a 2-a IAD avort menstrual)
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev067pr_.png
Noi spunem NU abuzului sexual fata de minori! http://www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noi2 spune:

Sensibila, iubita, mersic pentru telefoane. Acum am sunat si mi-au spus ca daca recoltez la prima ora, rezultatul il iau tot duminica... asa ca ma infiintez acolo.. :D abia astept.. test de urina nici nu ma gandesc sa fac, dupa ce acum 3 luni am vazut un barza gold fals pozitiv in primele 5 minute. Doamne ajuta sa venim cu vesti bune toate cat mai curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Ella28&Noi2 va multumesc mult pentru informatii
Am majoritatea analizelor valabile doar PAP si analize hormonale tb. sa mai efectuez. Dr. meu ginecolog zice ca nu mai tb. sa fac HSG avand in vedere ca am ramas gravida natural, voi ce ziceti?
Am adresa de mail programari.gynera@gmail.ro dar as dorii si un nr. de telefon va rog.

MOTTO: Nu pot schima directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Ella ce reprezinta baremul de analize?


MOTTO: Nu pot schima directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie

Mergi la inceput