focus hiperecogenic cardiac

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihagdas spune:

Fetelor,sunt disperata,focus-ul acesta ecogenic a aparut si in inima bebelusului meu si la 20 de saptamani si la 33.Spuneti-mi si mie va rog cum au evoluat copii vostri dupa nastere daca ati avut aceeasi problema!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihagdas

Fetelor,sunt disperata,focus-ul acesta ecogenic a aparut si in inima bebelusului meu si la 20 de saptamani si la 33.Spuneti-mi si mie va rog cum au evoluat copii vostri dupa nastere daca ati avut aceeasi problema!


nu iti face griji. baietelul meu este perfect sanatos, normal. probabil focusul o sa dispraa la nastere sau dupa. multa sanatate

_
SOACRA CU DOUA NURORI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deargint spune:

Scriu si eu desi subiectul nu mai pare de actualitate pentru a oferi informatii viitoarelor mamici care se vor confrunta cu aceasta problema. Am trecut si noi printre aceste emotii si nu am gasit foarte multe materiale despre acest subiect. in saptamana 16 de sarcina, la ecografie, doctora a remarcat acest focus hiperecogen pe ventricolul stang, unic. am asteptat morfofetala, in ideea sa vedem despre ce e vorba. am facut morfofetala in spatmana 21, copilul arata bine sanataos cu exceptia focusului care era tot acolo. Fiind vorba vb despre un softmarker pt Down nu am putut sta linistiti, desi ecografista ne-a asigurat ca ea nu crede ca e vorba despre asa ceva pt ca ecografia nu indica nimic din SD (oasele manutei, fruntea, nasucul lui bebe). si pana la urma am facut amniocenteza ca sa trec cu bine celelalte 20 de saptamani ce aveau sa urmeze. la amnio a iesit totul ok, si nici ca m-am mai stresat. undeva la o eco prin saptamana 36 nici nu se mai vedea.am nascut un baietel sanatos si frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalisa74 spune:

Buna tuturor mamicilor sau taticilor de pe acest site!

Vad ca subuectul a fost indelung dezbatut in urma cu 2-3 ani dar nu mai gasesc recente postari.
Sut insarcinata in 24 saptamani si in urma cu o saptamana, la morfologia fetala de 23 saptamani s-a vazut un focus intracardiac la ventricolul stang la bebelusului meu. Desi doctorul ecografist mi-a spus ca daca nu sunt si alte semne cu care sa fie asociat, acest focus nu are nici o semnificatie patologica, totusi m-am impanicat foarte tare si am inceput sa caut raspunsuri.
Pana la saptamana 23, la copil nu s-a vazut nimic la nici o alta eco prealabila, bitestul si drytestul si celelalte analize si ecografii au aratat o dezvoltare normala asa ca nu am reusit sa inteleg ce s-a putut intampla intre saptamana 19 (a penultimei eco ) si saptamana 23-24.
Doctorul mi-a spus sa focusul poate reprezenta un punct de depunere de calciu sau de minerale care ar putea eventual sa dispara.
In cazul celorlalte mamici am inteles ca se impanicau doar de ideea SD dar eu imi pun si problema a ceea ce se intampla daca punctul nu dispare si nu este cazul de SD.

Daca este o depunere de calciu sau minerale care nu dispare, ce urmari ar putea fi in timp??? stie cineva ce se intampla cu copilasii care au acest focus care nu dispare????
Inima lor functioneaza normal daca focusul ramane acolo?

Un alt medic la care am repetat eco morfofetala mi-a spus ca daca nu se resoarbe, copilul ar putea suferi de suflu sistolic atunci cand va ajunge la adolescenta!!!!!!

A fost vreuna dintre mamicile care au avut la bebelusi acest focar si dupa nastere la control?

Mai am o inrebare, poate nebuneasca, dar incercand sa gasesc explicatii, dintre cele care au bebelusii cu focus, ati luat pe periaoda sarcinii suplimente de vitamine si minerale?
Mie doctorul ginecolog care mi-a urmarit sarcina mi-a recomandat sa iau ELEVIT cate o tableta in fiecare zi si magneB6 desi analizele de sange mi-au iesit foarte bune.....Dupa ce mi-a fost descoperit focusul am hotarat o perioada sa nu mai iau aceste suplimente, poate organismul nu are nevoie de ele si tot excesul s-a localizat la copil.....

Daca mai are cineva aceasta porblema, va rog sa scrieti ce v-au sfatuit sau explicat medicii si cum a evoluat aceasta problema in timp.

Sanatate multa tuturor si bebelusilor vostrii!!!!!

Mergi la inceput