Bobocei de sept-oct 2008 -IN SARBATOARE !!! (183)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Eva, is curioasa sa vad videoclipul ... si eu am plans cand m-am uitat la pozele din urma, ii pregatesc lui Gruia un album cu pozele din primul an, nici nu-mi vine sa cred ca a fost un soricel atat de mic! Cand a fost asta????
Felicitari pentru bilantul de 1 an, suna foarte bine, Noah e un baietel foarte echilibrat si sanatos.
Cat despre dinti, Gruia e cu 8 zile mai mititel, insa tot 4 dintzoci are si nu dau semne urmatorii. Am insa o prietena a carei fetita a avut primul dintisor la 1.5 ani, deci stam foarte bine. Si sa nu-l uitam pe Sasha de Ratonel
Se pare ca in afara alaptatul dupa 1 an e si mai curios privit, insa nici aici nu-i mult mai multa relaxare pe subiect, multa lume ma priveste si pe mine suspicios cand ma vede cu un bebe marisor la san, chiar din familie multe femei ma tot intreaba pana cand? Pana cand va fi el pregatit sa renunte , nu-mi imaginez ce ma poate face sa declansez eu intarcarea.
Se poate o poza cu jucaria? Poate o gasim si pe aici, ca daca nu, comandam in masa in Fr Nici Gruia nu e atras deloc de jucarii, tot cele neconventionale sunt mai atractive .. ultima distractie e sa bage intr-un tub gol de medicamente, mai marisor, tot felul de obiecte de dimensiunea unui deget mic (de-al meu), cum ar fi rujuri, mostre de parfum, de creme, niste piese de la un joc de asamblare pe care il are. Apoi vine la mine sa il golesc

Cu mancatul sa stii ca nici Gruia nu mananca aceste cantitati, insa si el asimileaza ce mananca foarte bine, ia constant in greutate in fiecare luna, asa ca nu imi fac griji .. azi mama vorbea cu o mamica in parc, cu bebe de 1 an si 3 luni, pe care tocmai il intarcase, pentru ca nu mai rezista ea cererii si copilul nu manca mai deloc diversificat .. cica acum mananca foarte bine, nu ii da ea cat ar manca. Deci viitorul suna bine, dar noi ne bucuram de prezentul de aur
Mi se pare foarte bine ca Noah doreste mancarea cubulete si feluri diverse, cand va avea nevoie de mai mult, iti va cere singur, vei vedea. Gruia sta in scaunul de masa in prima parte a mesei, insa se plictiseste repede si trebuie schimbat locul, animatia, etc. Psiholoaga spune ca nu trebuie sa ne cramponam de un anume ritual de luat masa, singura conditie e sa fim amandoi relaxati, eu sa alerg dupa el cat acest lucru nu imi e inconfortabil, daca pentru el e mai atractiva masa asa, si sa nu insist dupa primele semne ca nu-si mai doreste. Mancare arunci s euuuuu ... Nici el nu mesteca si, la fel, tine mult in gura chiar si continutul unei lingurite de mancare pasata, de multe ori trece cate un minut pana deschide guritza pentru urmatoarea lingurita .. asta e ritmul lui, incerc sa ma conformez fara a crea presiune .

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Piolica, ma bucur enorm ca lucrurile merg inspre bine cu gradinita, chiar ma durea sufletul cand povesteai cat de greu va este amandurora. Cu rabdare se va crea un firesc si in treaba asta si va merge de placere acolo.
Nausica, reperul cu triplarea greutatii de la nastere la un an nu este atat de batut in cuie, gandeste-te cum ar arata Karinutza pisicutza la 12kg , depinde si de inaltimea copilului, care e influentata de factori genetici, si de conformatie, etc. Mai este un reper: in primul an de viata sa ia 6kg. Gruia are acum 9.700, la aproape un an, nascut cu 3.85kg, mi se pare ca arata foarte bine (are pana in 75cm) si a luat cele 6kg (daca iau in considerare si scaderea din maternitate).


www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Piolica, medicul homeopat la care am fost are peste 80 ani, practica homeopatia si acupunctura de cand era in anul 2 la Medicina, deci de vreo 60 ani, cand in Romania nu se stia ce e aceea. Am incredere in el. Nu cred ca e reprezentativ pentru cum se practica homeopatia in Romania, ci cred, mai degraba, ca sunt 'fitze' de mosulica, se enervase ca nu aveam bani potriviti (consultatia a fost telefonica, eu ma dusesem la el doar sa ridic medicamentele, era in timpul unei alte consultatii, remediile erau multe, l-am intrebat ce sunt si mi-a zis 'doar nu vrei sa iti tin si o conferinta?' ... eu chiar am trecut asta pe seama varstei. Desigur, mi-as dori tare sa stiu ce ne-a dat, dar sigur asta nu va face vreo diferenta decat la nivelul informatiei la mine. Poate il prind maine intr-o pasa mai buna si imi spune. Daca nu, e mai important pentru mine ca tratamentul sa functioneze decat sa stiu cum il cheama. Cu alti doctori nu as fi cedat asa usor, insa tipul asta chiar e ... atipic.

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Cateva poze cu David si Maria

Babytza si puiiValentina David

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Piolica, medicul homeopat la care am fost are peste 80 ani, practica homeopatia si acupunctura de cand era in anul 2 la Medicina, deci de vreo 60 ani, cand in Romania nu se stia ce e aceea. Am incredere in el. Nu cred ca e reprezentativ pentru cum se practica homeopatia in Romania, ci cred, mai degraba, ca sunt 'fitze' de mosulica, se enervase ca nu aveam bani potriviti (consultatia a fost telefonica, eu ma dusesem la el doar sa ridic medicamentele, era in timpul unei alte consultatii, remediile erau multe, l-am intrebat ce sunt si mi-a zis 'doar nu vrei sa iti tin si o conferinta?' ... eu chiar am trecut asta pe seama varstei. Desigur, mi-as dori tare sa stiu ce ne-a dat, dar sigur asta nu va face vreo diferenta decat la nivelul informatiei la mine. Poate il prind maine intr-o pasa mai buna si imi spune. Daca nu, e mai important pentru mine ca tratamentul sa functioneze decat sa stiu cum il cheama. Cu alti doctori nu as fi cedat asa usor, insa tipul asta chiar e ... atipic.

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008




wow, atunci tot respectul pt doctorul asta care practica homeopatia de atitia ani. Eu am auzit de homeopatie acum 10 ani cind am ajuns in Ungaria, cind eram in Ro nu stiam ce-i aia. Habar nu aveam ca se practica deja in Ro.

Succes sa-l prinzi pe bunicul doctor intr-o pasa mai buna maine. Si multa sanatate lui Gruia.



Mamica fericita de bebelina Elsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Citat:
citat din mesajul lui babytza

Cateva poze cu David si Maria

Babytza si puiiValentina David

Poze


ce simpatici sint amindoi! Iti vine sa-i musti!

Babytzule ce bine arati!!!

Mamica fericita de bebelina Elsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

hello,

am revenit si noi de pe la munte
am vazut ca discutati despre cum imbracam copii la 23-24 de grade, noi tocmai venim de pe la 17-18 , noroc ca am plecat preventiv si cu o gecuta de toamna.

despre carti, am renuntat pentru moment la cda de pe amazon, am comandat cartile in romana, am studiat review-urile, mi se par la fel de bune ca si cele de pe amazon, dar la cele in romana avantaj Thea ca le poate citi si bona

intalnire aniversara - si eu sunt pentru un parc central, in IOR mi-ar lua vreo 2 ore sa ajung, si mai sunt pentru weekend, ca in timpul saptamanii lucrez.

300, esti sigura ca vrei sa auzi povesti de genul: "azi in trafic, pe banda de viteza, mergand cu 20 km/h, o manelista cu un Q7 a facut ditamai coloana in urma ei - a asteptat sa prinda liber pe contrasens pentru a ocoli cat mai la distanta peste linia continua o masina utilitara ce stropea strada. Doar nu era sa isi ude pretioasa masina!"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

uff pierdusem mesajul de laude

cu ce ma laudam? T arata cu degetul fara ca nimeni sa o fi invatat asta. ziceam ca probabil mai tarziu va trebui sa o dezvatz de acest obicei sau poate nu, cum societatea de azi nu mai e asa riguroasa, acest gest poate fi permis, cel putin pana va fi adolescenta.

cert e ca de lauda e ca arata cu degetul cand vrea ceva, ca de ex. cand ii este sete arata cu degetul paharul din care tocmai beau niste apa. daca ii iau paharul, imi arata din nou mai vrea.

mai arata cu degetul atunci cand recunoaste obiecte sau persoane: Momentul de glorie a fost intr-o incapere cu 12 persoane, cineva a intrebat-o "Unde e bunicul?" si ea l-a indicat numaidecat. Nu mai spunca toaa lumea a ramas masca, in frunte cu noi, intrebarea fiind de-a dreptul spontana.

si mai arata cu degetul atunci cand pur si simplu vrea sa ne arate ceva: de ex: uite mami avionul pe cer.

am analizat un pic de unde acest obicei cand nimeni in anturajul ei nu are acest gest: ii aratam in caricele animalutele cu degetul, mai departe a procesat ea singurica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

babymom, intrebai cat sta la san: de la 5 minute la 15 minute atunci cand vrea sa adoarma.
vrea amandoi sanii doar ocazional si atunci la ora 5 cand ma intorc de la servici

tzitzi e cel mai bun lucru din lume pt ea, a supt zilele astea pe rupte si culmea a mai si mancat bine.

mi-a placut mult de tot de ea cand a mancat o para decojita aproape toata muscand din ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

si ca tot va povesteam ca venim de la frig, am o nelamurire:

copilul nu a dat semn ca i-ar fi fost frig dar nici nu a transpirat de caldura: ori am nimerit-o cu imbracatul ori nu stiu cum sa imi dau seama.

care e shpilul la copiii activi? banuiesc ca regula cu un strat in plus nu mai tine.....
eu am tot incercat-o sub barbie daca e calduta.....
si mai e o chestie: s-a luat lumea de mine sa iau copilul de pe jos ca ii ingheata mainile.....avea ce-i drept mainile cam reci, i le-am incalzit un pic si i-am mai dat drumul o tura pana s-a dezmetecit lumea din nou

Mergi la inceput